Yerel SEO Nedir Yerel SEO Nasıl Yapılır? Yerel SEO’nun Faydaları

Halka açık ve konum adresi olan bir işletme dükkanına sahipseniz, yerel arama motoru optimizasyonu (SEO) yeni müşteriler çekmek için en iyi yöntemlerden biri olacaktır.

Şehrinizde mekanik bir atölye bulmanız gerektiğini ve nereye bakacağınızı bilmediğinizi hayal edin. Bazı arkadaşlarınızdan öneri isteyebilir ya da yaşamakta olduğunuz bölgeye bakabilirsiniz – ancak yapacağınız ilk şey muhtemelen her şeyi bilen arama motoruna yönelmek olacaktır : Google.

Yerel SEO Nedir Yerel SEO Nasıl Yapılır? Yerel SEO’nun Faydaları
Yerel SEO Nedir ve Yerel İşletmenizi Nasıl Ayarlayabilirsiniz?

“Adana’da bilgisayar bakımı ” gibi bir sorgu girdiğinizde , gidebileceğiniz potansiyel işletmelerin bir listesi görünür. Google hepsini bir haritaya yerleştirir ve fiziksel bir yer var ise, size çalışma saatleri, iletişim bilgileri, internet sitesi ve hatta müşteri incelemeleri hakkında bilgi verir.

Bir atölye seçmeniz için fazlası ile yeterli bilgi olmalı, değil mi? Peki ya size burda görünen tüm işletmelerin buraya gelmek için yerel SEO’larında çok çalıştıklarını söylesem?

Bu listede yer almak, yeni müşterileri çekmenin en iyi yollarından birisidir çünkü işinize görünürlük sağlar ve gerekli tüm bilgileri bir bakışta sağlar.

Hem şehrinizdeki görünürlük hem de sunulmakta olan veriler ( bu şekilde kullanıcı yalnızca sizin varlığınızı bilmekle kalmaz, hemde size gelebilsin) yeni müşteriler kazanmak için son derece önemlidir.

Yerel SEO’nun nasıl çalıştığını ve bunu işletmenizde nasıl uygulayabileceğinizi bilmek ister misiniz? Bu yazıda, yerel SEO’yu tanımlamanıza ve yerel işletmenizi nasıl sıralayacağınızı açıklayacağım.

Yerel SEO Nedir?

İnternet her şey değişti – o kadar ki bugün, arkadaşımız Google’a danışmadan zar zor bir adım atıyoruz. Sinemada bir film seçmek, bölgedeki en iyi restoranları bulmak veya bebek kreşinden kitapçıya kadar hemen hemen her şeyi bulmak olsun, çoğu insan yanıtlar için Google’a başvuruyor.

Bu, büyük bir paradigma değişikliğine neden oldu. Müşterilerine her zaman yüz yüze hizmet verenler için bu, daha da büyük bir etki yarattı. Şimdi, sadece köşedeki diğer mağazayla rekabet etmiyorlar – tüm dünya ile rekabet ediyorlar.

Stratejik olarak çalışan yerel SEO, hem geleneksel fiziksel işletmeler hem de kendilerini tam olarak bulundukları yerde konumlandırmak isteyenler için harika bir çözümdür ve böylece rekabetin derecesini büyük ölçüde azaltır. Ancak yerel SEO tam olarak nedir? Zaten bir fikriniz olmasına rağmen, biraz daha derinlemesine inceleyelim.

Yerel SEO, coğrafi düzeyde bir konumlandırma ve görünürlük stratejisi olarak tanımlanabilir.

Ne anlama geliyor? Temel olarak, bir işletmeniz varsa, bir web sitesi oluşturduysanız ve fiziksel bir kuruluşta ürün satıyorsanız veya belirli bir coğrafi alanda hizmet veriyorsanız, yerel SEO teknikleri aynı bölgedeki kullanıcıların arama sonuçlarında görünmenize yardımcı olacaktır.

Tabii ki, yerel SEO uygulasanız bile, isterseniz kendinizi yine de küresel olarak konumlandırabilirsiniz. Yerel SEO’ya ek olarak , nerede olursa olsun herhangi bir kullanıcının arama sonuçlarında görünmesi için bir arama motoru konumlandırma stratejisi üzerinde çalışabilirsiniz .

Esasen, ne kadar ileri gideceğinize siz karar verirsiniz. Genel iş stratejinize, ilgi alanlarınıza, ihtiyaçlarınıza ve pazarınıza bağlı olacaktır. Bunu çok derinlemesine incelemeyeceğim, ancak her iki SEO türünün de kullanılabileceğini bilmek güzel.

Artık yerel SEO ile uğraşmanız gerektiğine göre, bunu neden kendi işiniz için uygulamanız gerektiğini tartışalım.

Yerel SEO’nun Faydaları

Yerel SEO için neden bir stratejiniz olmalı? Çünkü size şu değerli faydaları sağlayabilir:

 • Coğrafi konumlandırılmış müşteriler: Yerel SEO aracılığıyla, aynı şehir ve bölgedeki kişilerin sizi ilk kez bulması ve sonunda tekrar müşteriler haline gelmesi muhtemeldir.
 • Potansiyel müşterilerde artış: Bunlar, teklifinizle ilgilenen kuruluşunuza gelen potansiyel müşterilerdir. İlk ziyarette sizden satın almasalar bile, zaten akıllarında olacaksınız. Şimdi, sizi istedikleri zaman geri dönebilir veya tavsiye edebilirler.
 • Daha az rekabetle yerel konumlandırma: Yalnızca bölgedeki diğer işletmelerle rekabet edeceksiniz ve bu, ülkenizde veya hatta küresel olarak bulabileceğinizden daha az olacaktır.
 • Google Benim İşletmem (GMB) incelemeleri: Müşterinin ürün veya hizmetleriniz hakkındaki yorumları veya görüşlerini okumasına yardımcı olan çok güçlü bir şey. Bugünlerde, iyi çevrimiçi incelemeler, en çok satışı sağlayan unsurlardan biridir.
 • Bir web sitesine gerek yok: Her zaman tavsiye edilmesine rağmen, yerel SEO uygularken en alakalı olmayacaktır. Eğer bir hesabınız yoksa, arama motoru kullanıcıya ilgi çekici diğer bilgileri gösterecektir.
 • Daha iyi imaj ve itibar. Google’da iyi konumlanmış görünmek, potansiyel müşterilerinizin sizi her zaman iyi bir marka olarak görmelerine yardımcı olacaktır. Sonuçta, Google sizi bir kaide üzerine koyarsa, bir şey için iyi olmalısınız!
 • Google Haritalar’da görünürlük. İşletmeniz için potansiyel müşteriler için bir diğer önemli cazibe merkezi, Google Haritalar’ın tam olarak gösterdiği konumdur.

Yerel SEO’nun Temelleri

Yerel işletmeleri bulmak için en çok kullanılan arama terimlerinin, yukarıdaki örnekte de gösterdiğim gibi, genellikle “sunulan ürünün / hizmetin adı” + “şehir veya kasaba” temelli olduğunu görmüştük .

Ancak işletmeler nasıl en üst sırayı alır? Yerel bir SEO uzmanını yetkilendirmeyi ve işe almayı tercih eden biri olsanız bile, profesyonellerin ne yaptığını daha iyi anlamak için nasıl çalıştığını bilmek her zaman iyidir.

Yerel SEO’da Kullanılan Bazı Temel Prensipler:

 • Doğru yerel anahtar kelimeleri araştırın. Başarılı bir yerel sıralamanın temeli, doğru anahtar kelimeleri seçmektir. İlk adımlarınızdan biri olarak, yerel bileşeni de içeren kapsamlı anahtar kelime araştırması gereklidir.
 • Bir web siteniz varsa, onu sıralamak istediğiniz birincil anahtar kelime için optimize edin. Örneğin, “Multan’da ayakkabı mağazası” “Londra’da giyim mağazası.”
 • Açılış sayfanıza ad, adres ve telefon (NAP) verilerini ekleyin. Bu, müşterilerinizin hizmetinizi veya ürününüzü bulmak için kullandığı en önemli bilgidir.
 • Google My Business’a kaydolun . Bu, yerel SEO’yu artırmak ve Google’da daha fazla yorum kazanmak için önemlidir.
 • İşletmenizi yerel ve uluslararası işletme dizinlerine ekleyin . Yelp ve Urbanspoon gibi platformlarda görünürlük harikalar yaratabilir.
 • Facebook, Twitter, Instagram ve daha fazlası gibi sosyal ağlarda bir varlık oluşturun . İletişim bilgilerinizi güncel tutmayı ve katılım için çalışmayı unutmayın.

Firmalar İçin Yerel SEO Uygulaması

Bitirmeden önce, size işletmeler için yerel SEO hakkında bazı özel ipuçları vermek istiyorum. İster ekibinizdeki birine devrediyor olun, ister harici bir uzman tutuyor olun, projenizi yönetmeye başlamak için gerekli bilgilere sahip olacaksınız.

Google Yorumlarınızı yönetin

İşletmenizle ilgilenenler, başlangıçta Google’da incelemelerinizi göreceklerdir. Ürün veya hizmetinizi arayan potansiyel müşteri, muhtemelen en yüksek puan alan sağlayıcıya gidecektir. 

Bir seçeneği diğerine tercih etmenize neden olan kriterlerden biri müşteri yorumlarıdır. Sadece bir inceleme istemenizi tavsiye ederim. Lütfen müşterilerinizden işletmenizi incelemelerini veya derecelendirme karşılığında onlara bir şey teklif etmelerini isteyin. 

İnceleme yaptıktan sonra, size bıraktıkları yorumları olumlu ya da olumsuz olarak yanıtladığınızdan emin olmalısınız. Potansiyel müşterileriniz, her bir müşteriye bıraktığınız yanıtları, profesyonellik seviyenizin ve onların memnuniyetine olan bağlılığınızın bir göstergesi olarak görecek.

Bu nedenle, yorumlarınız olumluysa, geri bildirimlerinizi takdir edin. Olumsuzlarsa, özür dileyin ve zayıf noktalarınızı düzeltmek için bir plan yapın.

Yerel İçerik Oluşturun

Yerel SEO için ikinci ipucu, ilgili içerik yazmaktır. Nasıl? R By esearching ve Google’da en çok ne için yerel seyirci aramalar belirlenmesi.

Belki de sadece “Adana’da bisiklet dükkanı” ya da belki daha da ileri giderek aşağıdaki gibi terimler arıyorlar:

 • “Adana’da bisiklet onarımı”
 • “Adana’daki ucuz bisikletimi nerede tamir edebilirim”
 • “Adana’da bisiklet atölyeleri”
 • “Adana’daki en iyi bisiklet yedek parça mağazası” 

Potansiyel müşterilerinizin arayabileceği sayısız terim vardır. Sadece ne olduklarını bulmalı ve onlar için optimize etmelisiniz.

İşletmeniz için optimize edilmiş içeriği nasıl oluşturacağınız hakkında biraz daha konuşalım.

En Popüler İş Rehberlerini Seçin

İnternette, dizin görevi gören ve yerel işletmeler hakkında bilgi almak isteyen önemli sayıda kullanıcı tarafından ziyaret edilen web siteleri vardır.

Buna bir örnek TripAdvisor’dır. Yeni bir şehre seyahat ederken neredeyse kesinlikle TripAdvisor’a danıştınız ve turistik yerler ve restoranlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istediniz.

Ancak iş için başka birçok dizin var . İşte bunlardan birkaçı:

 • Bulurum.com
 • Rehber.com.tr
 • Sektordizini.com
 • Firmarehberi.com
 • Firmakayit.net
 • İsfirmarehberi.com

Nereye kaydolacağınızı seçmek için, birkaç şeyi kontrol etmenizi tavsiye ederim: a) herhangi bir sektörde uzman olup olmadığını ve b) Google’a göre yetkisi. Bu ne kadar yüksekse, size o kadar çok değer katacaktır.

Tüm Dizinlerde Aynı Bilgileri Kullanın

Şirketiniz veya yerel işletmeniz için NAP’nizi veya iletişim bilgilerinizi eklerken , tüm sitelerde tutarlı olmasını sağlayın. Örneğin, adresiniz her zaman aynı bilgi sırasını izlemeli – web sitenizde, GMB’de, sosyal ağlarda ve dizinlerde – ve telefon numaranızı aynı şekilde yazmalısınız (tire veya boşluk vb. Kullanarak). 

Araştırma ve Analiz

Burada verdiğim yerel SEO ipuçları, temel bir stratejinin anahtarıdır, ancak her işletme farklıdır. Her birinin kendine özgü özellikleri ve ihtiyaçları vardır ve ayrıntılı araştırma ve sonuç analizi yoluyla, sizin için fark yaratacak olası iyileştirme noktalarını tespit edebilirsiniz.

Tıpkı bir doktorun hastaya, onu neyin rahatsız ettiğini öğrenmeden reçete vermemesi gibi, herhangi bir strateji araştırması yapmadan yerel bir SEO üzerinde çalışmaya başlamayın.

İşletmenizle ilgili tüm bilgilere sahipsiniz ve yeni teknikleri uyguladıkça daha da fazlasını elde edebilirsiniz.

En iyi sonuçları elde etmenin anahtarı optimize etmektir.

Umarım verdiğim bilgiler sizin için yararlı olur. Bu makaleden bir şey çıkarırsanız, iyi bir yerel SEO stratejisinin işletmenize daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olabileceğine izin verin . Geliriniz üzerinde kalıcı bir olumlu etkisi olabilir.

Sonuçta, görünürlük hem çevrimdışı hem de çevrimiçi çalışacak bir şeydir. Ve ikincisi böylesine muhteşem bir büyüme trendine sahip bir araç olduğu için, işletmenizin başarısı için anahtardır.

Herhangi bir sorunuz varsa, yorumlarda bana bildirin, cevaplamak için elimden geleni yapacağım.

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x