WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

WordPress web siteniz için bir site haritası mı oluşturmak istiyorsunuz?

Site haritaları, arama motorlarının web sitenizi kolaylıkla taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Bunları yol haritaları olarak düşünün, ancak arama motoru botları için. Ve sitenizin arama motoru optimizasyonu (SEO) için önemlidirler.

Bu yazımızda adım adım WordPress site haritasının nasıl oluşturulacağını anlatacağız. Ama önce…

Site Haritası nedir?

Site haritaları, web sitenizin önemli sayfalarının bir listesini içeren XML (genişletilebilir biçimlendirme dili) dosyalarıdır. Arama motorlarının sitenizde gezinmesine ve sıralamak istediğiniz içeriği dizine eklemesine yardımcı olur.

Bu dosyalar, makine tarafından okunabildiği ve arama motoru tarayıcılarının bunları okumasını kolaylaştırdığı için XML biçiminde yazılmıştır.

Bir site haritası, Google, Bing, DuckDuckGo ve diğer arama motorlarına içeriğinizin nerede olduğunu, sayfanın en son ne zaman güncellendiğini, sayfanın web siteniz için ne kadar önemli olduğunu ve daha fazla bilgi verir.

Ancak, XML site haritalarını HTML site haritalarıyla karıştırmayın. İkisi arasındaki basit bir fark, HTML’nin kullanıcılarınız için olması ve web sitesinde gezinmelerine yardımcı olmasıdır.

Öte yandan, XML arama motorları içindir, sitenizin URL’leriyle birlikte meta verileri içerir ve kullanıcılar tarafından görülmez.

Peki, site haritaları web siteniz için ne kadar önemlidir? Hadi bulalım…

Neden bir XML Site Haritasına İhtiyacınız Var?

Site haritaları, arama motoru botlarının web sitenizin sayfalarını bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olduğundan , arama motorunun görünürlüğünü artırmaya yardımcı olur .

Diyelim ki geri bağlantısı olmayan yeni bir blogunuz var. Google, içeriğinizi keşfetmekte zorluk çekecek ve dizine eklemeyebilir. Ve sayfanızı dizine ekleyemezse, arama sonuçlarında yer alamaz.

Ancak bir site haritasıyla, Google’a sitenizdeki sayfayı nerede bulacağını bildirmiş olursunuz. Sonuç olarak, tarayıcı tüm sayfalarınızı keşfedecek ve dizine ekleyecektir.

Bu nedenle Google ve Bing gibi arama motorları, web sitesi sahiplerine site haritalarını göndermeleri için bir seçenek sunar.

Ve yerleşik bir işletmeyseniz veya büyük bir web siteniz varsa, arama motorunun taraması için önemli sayfaları belirtmek için site haritasını kullanabilirsiniz.

Bununla, bir site haritasının nasıl oluşturulacağını öğrenmeye hazır mısınız?

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

WordPress kendi başına temel bir site haritası oluşturur, ancak dizine eklememiş olabileceğiniz her şeyi içerir. Bu, sitenizde hatalara neden olabilir.

PHP kodunu bilmiyorsanız, varsayılan WordPress site haritasını özelleştirmenin de bir yolu yoktur.

Bu nedenle, WordPress’te bir site haritası oluşturmaya gelince, bir eklenti kullanmanızı öneririz.

Bir XML site haritası oluşturmanın en kolay yolu Hepsi Bir Arada SEO’dur . WordPress için en iyi SEO eklentisidir ve birçok özellik sunar.

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Sadece bu adımları izleyin ve site haritanız birkaç saniye içinde hazır olacak.

Adım 1: Hepsi Bir Arada SEO Eklentisini Kurun ve Etkinleştirin

İlk adım, WordPress web sitenize All in One SEO eklentisini eklemektir.

Kontrol panelinizden Eklentiler’e gidin ve Yeni Ekle ‘yi tıklayın . Şimdi arama çubuğunda Hepsi Bir Arada SEO’yu arayın ve Şimdi Yükle’ye basın.

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Eklenti yüklendikten sonra Etkinleştir’e tıklayın ve sitenizin kontrol panelinde bir SEO seçeneği görmelisiniz.

Daha ayrıntılı talimatlara ihtiyacınız varsa, bir WordPress eklentisinin nasıl kurulacağına ilişkin bu eğiticiye göz atın .

2. Adım: Etkin Site Haritasını Hepsi Bir Arada SEO’da Görüntüleyin

Hepsi Bir Arada SEO eklentisinin en iyi yanı, site haritasının varsayılan olarak etkin olmasıdır. Yani, tek yapmanız gereken Hepsi Bir Arada SEO’yu kurmak ve her şey hazır!

Ancak site haritasının etkinleştirildiğini iki kez kontrol etmek için WordPress panonuzdan Hepsi Bir Arada SEO » Site Haritaları bölümüne gidin .

Ardından, Site Haritasını Etkinleştir seçeneğine gidin ve düğmenin Açık konumunda olduğundan emin olun.

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Bu kadar!

3. Adım: Sitenizin Site Haritasını Doğrulayın

Site haritasının etkinleştirildiğinden emin olduktan sonra web sitenizin site haritasını doğrulayabilirsiniz.

Bunu yapmak için Site Haritasını Aç düğmesini tıklamanız yeterlidir.

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Düğmeyi tıkladıktan sonra, site haritanız için şuna benzeyen bir dizin sayfası göreceksiniz:

WordPress’te Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Varsayılan olarak, Hepsi Bir Arada SEO yazılarınız, sayfalarınız ve kategorileriniz için site haritaları oluşturacaktır. WooCommerce mağazası gibi bir çevrimiçi mağazanız varsa veya listelenen herhangi bir ürününüz varsa, onlar için de bir site haritası oluşturacaktır.

Ayrıca site haritanızı manuel olarak test edebilir veya görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için web sitenizin URL’sini ziyaret edin ve sonuna /sitemap.xml ekleyin .

Örneğin, URL’niz şöyle görünmelidir: https://www.alanadiniz.com/sitemap.xml

Artık XML site haritanız hazır olduğuna göre, tüm yeni güncellemeleri otomatik olarak Google ve Bing’e gönderecektir.

Bu kolay değil miydi?

Site haritası ayarlarınızı daha fazla özelleştirmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Site Haritanızı Özelleştirme

Artık site haritanızın etkinleştirildiğini iki kez kontrol ettiğinize ve site haritanızı nasıl görüntüleyeceğinizi bildiğinize göre, şimdi yapılandırabileceğiniz bazı ayarlara bakalım.

İlk olarak, site haritanız için bir dizin sayfası isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

Bu ayar, 1000’den fazla URL içeren site haritaları için önerilir. Bu nedenle, birkaç yüz URL’den daha az gibi daha küçük bir siteniz varsa, bu ayarı devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için Hepsi Bir Arada SEO » Site Haritaları’na gidin ve Site Haritası Dizinlerini Etkinleştir düğmesini Devre Dışı olarak değiştirin.

Emin değilseniz, her zaman etkin bırakabilirsiniz.

Ardından, isterseniz Site Haritası Başına Bağlantılar ayarını değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, çoğu kullanıcının bu ayarı olduğu gibi bırakmasını öneririz.

0 0 Oylar
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x