WordPress ve Wix Web Siteniz İçin Hangi CMS’yi Kullanmalısınız?

Web siteleri farklı şekillerde oluşturulabilir. Bunları kendiniz programlayabilir, WordPress gibi açık bir içerik yönetim sistemi kullanabilir veya bir web sitesi oluşturucu kullanabilirsiniz. Bu web sitesi oluşturma kitlerinden biri Wix’tir. Ama hangi sistem daha iyi performans gösteriyor? Test ettik: WordPress ve Wix.

Bir web sitesi, blog veya mağaza oluşturmak istiyorsanız, bunu yapmanın çeşitli yolları vardır. Çok az kişi bir web sitesini kendisi programlayabileceğinden (ve günümüzde bu sadece sınırlı bir anlam ifade ediyor), zevkinize göre kurabileceğiniz hazır içerik yönetim sistemleri (CMS) var.

İçerik yönetim sistemi nedir?

Biraz hantal olan “içerik yönetim sistemi” teriminin arkasında, web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz yazılımdan başka bir şey yoktur. Yazılım, içeriğinizin yönetimiyle ilgilenir.

WordPress, böyle bir içerik yönetim sistemine bir örnektir. Sunucunuza kurulduktan ve kurulduktan sonra, hemen içerik oluşturmaya, tasarımı özelleştirmeye ve bir mağaza oluşturmaya başlayabilirsiniz.

WordPress’te, üzerinde her zaman tam kontrole (ve dolayısıyla tam sorumluluğa!) sahip olduğunuz büyük ölçüde açık bir sistem bulacaksınız. Buna karşılık, “kapalı” web sitesi oluşturma kitlerinde daha uygun bir çözüm var, ancak bunların dezavantajları da var. Web sitesi oluşturma kitleri için büyük isimler arasında  Squarespace , Jimdo ve – bugünün karşılaştırmasının konusu – Wix yer alıyor.

Genel Bakış: WordPress ve Wix

İlk olarak, WordPress ve Wix’in ne hakkında olduğuna hızlıca bir göz atalım.

Dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi WordPress’tir. Günlük web gezintinizde, ortalama olarak, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin yüzde 40’ından fazlasında WordPress ile oluşturulmuş bir web sitesine rastlarsınız. WordPress, 2003 yılında Matthew “Matt” Mullenweg tarafından geliştirildi ve o zamandan beri hızla büyüdü. Kendi kendine barındırılan WordPress’e ek olarak, Wix ile kısmen karşılaştırılabilir bir web sitesi oluşturucu olan WordPress.com da vardır. Bu makale, kendi kendine barındırılan WordPress varyantı hakkındadır.

WordPress ve Wix Web Siteniz İçin Hangi CMS’yi Kullanmalısınız?

WordPress ve Wix, en iyi arkadaşlar değil – nazikçe söylemek gerekirse. WordPress mucidi Matt Mullenweg, Wix’i ve politikalarını halka açık bir şekilde ele aldı – ve Wix, kendi adına, yanıtlarıyla çok açıklayıcı oldu. Şimdi burada kısaca değiniyorum, çeşitli çekişme noktaları hakkında aşağıda daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

Açık içerik yönetim sistemi ile web sitesi oluşturma kiti karşılaştırması

Şimdi WordPress ve Wix arasındaki farklara genel bir bakış yaptık, daha derine inelim ve WordPress gibi açık içerik yönetim sistemlerinin ve Wix gibi “kapalı” web sitesi oluşturma kitlerinin avantaj ve dezavantajlarının nerede olduğunu görelim.

WordPress, kendi mülkünüze sahip olmak gibidir…

Gerçek şu ki: özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkı istiyorsanız, gerçekten WordPress gibi açık bir CMS’ye ihtiyacınız var. Neredeyse sınırsızca kendi zevkinize göre hareket edebilir, web sitelerinizi uyarlayabilir, devasa bir topluluktan eklentilerle genişletebilir ve sonuç tam hayal ettiğiniz gibi olana kadar kod değiştirebilirsiniz. Bu çok büyük bir avantaj ama aynı zamanda büyük bir dezavantaj. Çünkü tüm bu özgürlük ve kendi kaderini tayin etme beraberinde çok fazla sorumluluk getiriyor.

Bunu, ebeveyninizin evinden taşındıktan sonra gerçekten sahip olduğunuz bir mülke taşınmak gibi düşünün. Artık her şeyi istediğiniz gibi yapma özgürlüğüne sahipsiniz. Ama karşılığında anahtarı hatırlamanız, dışarı çıkarken camları kapatmanız ve sigortayla ilgilenmeniz gerekiyor.

Aynısı WordPress için de geçerlidir. Web sitesini olabildiğince güvenli hale getirmek, performansı düşüren eklentilerle aşırıya kaçmamak, özelleştirmeleri, uzantıları ve sorunları kendiniz uygulamak ve çözmek veya bu tür hizmetleri geliştiricilerden satın almak sizin sorumluluğunuzdadır.

Bu yeni başlayanlar için çok dramatik geliyor, ama sizi korkutmaya çalışmıyorum. İlk birkaç adımdan sonra, neyin önemli olduğunu çabucak öğrenecek ve WordPress’i kullanırken kendinize daha çok güveneceksiniz. Bu öğrenme eğrisi oldukça tatmin edicidir ve sizi daha ileriye götürebilir – sadece web siteleri söz konusu olduğunda değil. Sonuçta, bu beceriler dijital dünyamızda giderek daha önemli hale geliyor.

Halihazırda web siteleri kurmuş olanlar, HTML, PHP veya CSS bilenler veya geniş bir okuyucu kitlesine başarılı bir şekilde blog yazanlar genellikle iş görüşmelerinde avantajlara sahiptir – elbette işe bağlı olarak.

…Wix ile daha çok kiracı gibisin…

Bunun antitezi web sitesi yapım kitleridir. Wix ile kiralık bir daireye taşınıyor gibisiniz. Duvarları boyayabilir veya bir resim asabilirsiniz, ancak banyoyu yeniden şekillendiremez veya duvarları yıkamazsınız.

Karşılığında, Wix anahtarları sizin için düşünür, sizden sonra temizler ve devam etmenizin tavsiye edilmediği noktaya kadar işinizi yapmanıza izin verir – sizin değil, Wix’in bakış açısından. Daha az mecazi olarak, bu, Wix’in sizin için güncellemeler ve yedeklemeler yaptığı, sunucuyu yapılandırdığı ve hatta isterseniz logonuzu oluşturduğu anlamına gelir – tabii ki aylık bir ücret karşılığında.

Her iki sistemin de güçlü yönleri var

Her iki sistem de mantıklı; herkes web siteleri konusuyla yoğun bir şekilde uğraşmak istemez. Web sitesini bir kez kurmak istiyorlar, çalışmasını ve güvenli olmasını istiyorlar. Bu durumda WordPress kesinlikle yanlış sistemdir. Çünkü açık bir CMS bu şekilde çalışmaz.

Özetlemek gerekirse, WordPress size Wix’in basitçe sağlayamayacağı çok çeşitli seçenekler sunar. Bu, yalnızca WordPress’in açık ve dolayısıyla erişilebilir bir sistem olduğu için mantıklıdır. Bunun da ötesinde, dünyanın en büyük CMS’sidir ve bu nedenle geliştiriciler ve tasarımcılar, elbette, bu platformu Wix gibi kapalı bir sistemden daha fazla kullanırlar.

Ancak tasarım şablonlarını seçmenin ve özelleştirmenin – bir web sitesi oluşturucunun sınırları dahilinde – Wix ile yeni başlayanlar için çok daha kolay olduğu da doğru. Tüm Wix sistemi, Elementor gibi klasik WordPress oluşturucuları andırıyor. Bir öğeye tıklarsınız ve onu sürükleyip bırakabilir, renkleri ve boyutları değiştirebilir veya tamamen silebilirsiniz.

İşlevsellik ve uzantılar: Peki ya eklentiler?

Neredeyse hiçbir web sitesi eklentiler olmadan yapamaz. Eklentiler, belirli web siteniz için önemli olan ancak varsayılan olarak dahil edilmeyen işlevlerle web sitenizi, blogunuzu veya alışverişinizi genişletmenize olanak tanır. Bu, örneğin sosyal medya simgeleri, bir haber bülteni sistemleri veya iletişim formları olabilir.

WordPress’in avantajı bu alanda da ortaya çıkıyor. Wix uygulama pazarında yalnızca birkaç yüz uygulama varken , WordPress kullanıcıları yalnızca resmi eklenti dizinindeki 58,362 uygulamaya ve başka yerlerde sunulan on binlerce ücretsiz ve ücretli eklentiye erişebilir .

Bu nedenle, bir web sitesi oluşturuyorsanız, WordPress ile tam olarak ihtiyacınız olan işlevleri elde etme şansınız çok daha yüksektir. Ayrıca, Wix’ten daha kolay bir şekilde kodu kendiniz oluşturabilirsiniz (veya oluşturtabilirsiniz). Dolayısıyla WordPress bu alanda açık ara kazanandır.

E-ticaret ve mağazalar

WooCommerce, mağazaları uygulamak için kullanabileceğiniz WordPress için bir eklentidir (sistem). Bunu öğrenmek için biraz eğitim zamanı harcamanız gerekiyor, ancak daha sonra çok iyi çalışıyor ve istendiği gibi diğer eklentiler ve eklentilerle genişletilebilir. Seçilen premium aboneliğe bağlı olarak Wix’te ayrıca bir e-ticaret sistemi mevcuttur. Bunun için ” İş ve E-Ticaret Premium Planlarından ” birine ihtiyacınız var . Bunlar ayda 20 Euro’dan başlıyor. Daha fazla işleve sahip olmak isteyen herkesin ayda 30 ila 41 avro harcaması gerekiyor.

İyi WooCommerce eklentileri ve eklentileri genellikle birkaç yüz avroya mal olur, ancak genellikle bir kerelik bir ücrettir. Bu nedenle, birkaç ay sonra, WordPress kullanıyorsanız Wix aboneliğinin aylık sabit maliyetlerini muhtemelen eşitlemiş olacaksınız. Ancak aynı zamanda, özellikle e-ticaret sektörü o kadar karmaşıktır ki, bir web sitesi oluşturucunun basitliğinin burada avantajları vardır .

Bir mağazanın tüm bileşenleriyle yoğun bir şekilde uğraşmak istemiyorsanız, Wix onu kurmanız için kolay bir yol olabilir. Elbette, Wix’in her ülkedeki mağazalar ve çevrimiçi satın almalar için yasal gereksinimleri karşılamasına da bağımlısınız. Geçmişte bu her zaman böyle değildi – en azından Almanya’da. Tüm önemli yasal sorularla uğraşmanın ve Wix’in bunları yerine getirip getirmediğini kontrol etmenin bir yolu yok.

Güncellemeler, güvenlik ve (bireysel) sorumluluk

Bir mülke sahip olmayı ve bir mülk kiralamayı karşılaştırırken yukarıda bu noktaya değinmiştik. WordPress ile güncellemeler, yedeklemeler, güvenlik ve teknolojiden tamamen siz sorumlusunuz. Otomasyonları her zaman kullanabilirsiniz, örneğin düzenli yedeklemeler ve eklenti güncellemeleri için, ancak bunların da önce ayarlanması ve ardından izlenmesi gerekir. Web sitenizin karmaşıklığına ve boyutuna bağlı olarak, en baştan bunlara birkaç dakika veya saat ayırmalısınız. Yine de eğlenceli olabilir, bu yüzden sizi en başından korkutmamalı.

Wix ile biraz farklı. Örneğin her değişiklik yaptığınızda, web sitenizin bir revizyonu oluşturulur. Bu, yaptığınız değişiklikten memnun değilseniz, tek bir tıklamayla eski sürüme geri dönebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca Wix, sunucuyla ve yapılandırmasıyla ilgilenir. Bu alanda hiçbir söz hakkınız yok – dolayısıyla güvenlik veya işlevsellik konusunda hiçbir sorumluluğunuz yok.

Maliyetler: WordPress ve Wix’in pratikte maliyeti nedir?

Wix ücretsiz bir seçenek sunar, ancak gerçekten yalnızca en küçük özel web siteleri için uygundur. Niye ya? Çünkü siteniz Wix için reklam gösterecek ve alan adınız adınız.wix.com olacaktır . Doğal olarak, bu profesyonel görünmekten başka bir şey değildir ve ciddi bir iş için kullanılmamalıdır.

Premium planlarla Wix, normal web siteleri veya bloglar ile e-ticaret web siteleri veya mağazaları arasında ayrım yapar. Normal web siteleri veya bloglar ayda 5 avrodan başlıyor. En düşük fiyatlı planın hala Wix reklamı var ama en azından kendi alan adınız var. Wix reklamı olmadan, maliyetler ayda 10 Euro, 15 Euro’dan maksimum 29 Euro’ya çıkıyor.

Farklılıklar esas olarak depolama alanındadır, bu nedenle çoğu web sitesi için en küçük paketteki 3 GB’nin 10 Euro’ya yeterli olması gerekir. Ancak istatistik ve analizlere ihtiyacınız varsa 15 euro paketine geçmeniz gerekiyor. En pahalı paket ayrıca web sitesi ve sosyal medya kanallarınız için profesyonel bir logo içerir.

E-ticaret siteleri ve mağazaların maliyeti ayda 20 Euro’dan başlıyor. Abonelikler, daha fazla ürün, derecelendirme veya farklı para birimleri gibi daha fazlasını istiyorsanız, ayda 30 ila 41 avro ödemeniz gerekir. Bu arada, düzensiz sayılar para birimi dönüştürmeden kaynaklanmaktadır.

Bu fiyatlar ile Wix, web sitesi oluşturucu rakibi Squarespace ile benzer bir fiyat aralığında yer alıyor . Bir yandan, bu iyi bir şey, ancak diğer yandan Squarespace, Wix’te iyileştirilmesi gereken birçok alanda puan alıyor. Bunun hakkında daha sonra.

Wix’ten farklı olarak, WordPress temelde ücretsiz ve açık kaynaktır. Elbette alan, barındırma ve ihtiyaç duymanız halinde premium eklentiler ve temalar için ilgili maliyetler vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, bunlar genellikle devam eden bir Wix aboneliğinin aksine yapmanız ve amorti etmeniz gereken tek seferlik satın almalardır. WordPress ile zor zamanlarda az para harcamak Wix’ten çok daha kolay. Burada her zaman aylık sabit maliyetlere bağlısınız.

Odadaki fil: WordPress ve Wix arasında devam eden anlaşmazlık

CMS endüstrisinde, WordPress ile mucidi Matt Mullenweg ve Wix arasında yıllardır devam eden bir anlaşmazlık var. Mullenweg, Wix hakkındaki fikrini gizlemiyor ve Wix de durumu değiştirmeye çalışmıyor.

Wix, WordPress’e henüz bir dışa aktarma işlevi sunmadığından ve Mullenweg ile Wix arasındaki dramadan sonra kolaylaşacak gibi görünmediğinden, geçiş yapmanın çok karmaşık olduğunu bilmelisiniz. En iyi fikir, web sitenizi nerede kuracağınıza en baştan karar vermek ve ardından uzun vadede bu kararın arkasında durmaktır. Wix sizi aşağı yukarı sistemine hapsettiğinden, bunun sizin için anlamlı olup olmadığını gerçekten düşünmelisiniz.

Son düşünceler

Peki WordPress ve Wix arasındaki savaştan ne sonuç çıktı? Yukarıda açıklandığı gibi, her iki sistem de – açık içerik yönetim sistemi ve web sitesi oluşturucu – var olma hakkına sahiptir. Açık CMS arasında yalnızca WordPress, en büyük geliştirici topluluğuna ve devasa bir tema ve eklenti seçimine sahip en iyi köpek olarak kabul edilmeye değer.

Buna karşılık, web sitesi oluşturma kitleri için seçim yapabileceğiniz daha fazla oyuncu var. Bir mağaza inşa etmek istiyorsanız Shopify’ı kullanabilirsiniz. Bloglar ve web siteleri için Joomla, Squarespace ve Wix’in yanı sıra zilyonlarca başka seçenek var. Peki Wix’i öne çıkaran nedir? İşte burası zorlaşıyor. Wix, basitlik, rahatlık ve güzel bir yapı taşı sistemi ile WordPress’e karşı puan kazanabilse de, diğer web sitesi oluşturucularına karşı özellikle iyi bir şekilde öne çıkmıyor.

Uygulama pazarı çok küçük, premium paketlerin fiyatları sadece rekabetle eşit, ücretsiz paketler can sıkıcı Wix reklamları nedeniyle herkes için neredeyse ilgi çekici değil ve eksik dışa aktarma işlevi diğer sistemlere geçmeyi zorlaştırıyor.

Sonuç: WordPress vs. Wix – peki, hangisi?

Şu anda yeni web sitenizi, blogunuzu veya mağazanızı oluşturmak için hangi sistemi kullanmak istediğiniz sorusuyla karşı karşıyaysanız, tüm bu noktaları göz önünde bulundurmalısınız. Özetle: WordPress özgürlük ve çok sayıda olasılık ile puan alır, ancak aynı zamanda iyi bir performansla güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için zaman ayırmanız ve siteye kendinizi adamanız gerekir. Başlangıçta dik olan öğrenme eğrisinde ustalaştıktan sonra, açık CMS ile eğleneceksiniz. 

Wix, basitlik ve rahatlık, çok çeşitli tasarım şablonları, Elementor’dan gelen süslü bir web sitesi oluşturucu ile puan kazanır ve sizi önceden tanımlanmış yollara yönlendirir. Bunun hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Ayrıca Wix, yedeklemeler veya güncellemeler gibi çoğunlukla can sıkıcı birçok görevle ilgilenir. Ancak aynı şeyi yapan ancak daha fazla eklenti ve özelleştirme seçeneği sunan başka inşaatçılar da var. Bu açıdan, bir web sitesi oluşturucu ile bir web sitesi açmadan önce (sağlayıcıdan bağımsız olarak) kendinizi iyi bilgilendirmelisiniz.

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x