Web Tasarım

Web Siteniz Yavaş Yükleniyor Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?

İnternet yavaş bir web sitesi için bir yer değildir. Ortalama bir Google kullanıcısı (yani müşterileriniz), yüklenmesi çok uzun süren web sitelerine katlanmayacaktır. Doğal olarak, bu tür bir davranış, arama motorunun site hızını şimdiye kadarki bir sıralama faktörü olarak dahil etmesine neden olan şeydi. İnternet yavaş bir web sitesi için bir yer değildir. Ortalama bir Google kullanıcısı (yani müşterileriniz), yüklenmesi çok uzun süren web sitelerine katlanmayacaktır.

Doğal olarak, bu tür davranışlar, arama motorunun 2010’dan beri site hızını bir sıralama faktörü olarak dahil etmesine neden oldu .

Yavaş açılan site kullanıcıların sayfa açılmadan başka siteye yönlenmesinde etkili olabilmektedir. Alt yapı ve yazılım programlarında donanımlı olmadığı düşüncesi veren yavaş açılan siteler, Google sıralama listesinde de önemli bir değerlendirme faktörüdür.

Sıralama ölçütü olarak kullanılan web site açılış hızları, Google değerlendirmeleri ve web sitesinin önerilmesinde önemlidir. 

Bu sıralama faktörü daha sonra mobil algoritma üzerinde de etkili olmaya başladı .

Yine de, yaklaşık yedi yıla kadar site hızının resmi olarak bir sıralama faktörü olmasına rağmen, birçok web sitesi hala bununla mücadele ediyor.

Mesele şu ki, internet başarısına giden yolda bir tür hız artışı görevi gören birçok faktör var. Ve bu şeylerin çoğu ya web sitesinin yapısına, gösterişli bir tasarım trendinin parçası ya da bir uygulama ya da widget olarak eklenmiştir.

Ücretsiz bir web sitesi raporu alın  ve sitenizin nasıl performans gösterdiğini görün.

Web sitelerinin bu kadar modern ve gösterişli görünen gösterişli kısımlardan vazgeçmesi zor. Ve tüm bu eski kodlamaya dalmak veya bir siteyi yavaşlatabilecek yapının tüm bölümlerinde gezinmek istemek zor.

Ancak, önünüze çıkan büyük hız darbelerini tespit etmek ve bazılarını temizlemek için herkesin yapabileceği bazı basit şeyler var.

Sitenizi Yavaşlatan Nedenler?

Aşağıdakiler dahil, sitenizi ağırlaştırabilecek pek çok şey vardır:

 • Sıkıştırılmamış büyük görüntüler
 • Optimize edilmemiş ve yararlı hiçbir şey yapmayan uygulamalar ve eklentiler
 • Çok sayıda reklam
 • Çok fazla widget
 • Eski, optimize edilmemiş kod
 • Çok fazla yönlendirme
 • Kötü barındırma

Neden Önemli?

Site hızı önemlidir çünkü Google, arama yapanları yatıştırmak ister. Ve arayanlar beklemek istemiyor.

İnsanların istediği cevapları olabildiğince çabuk veremeyeceğinizi düşünürlerse Google size yardımcı olmayacak. Kullanıcılarının “Algoritmaya Güvenmesini” isterler ve bu, algoritmanın en iyi kullanıcı deneyimi ile birlikte alakalı içeriği sunması gerektiği anlamına gelir.

Hızlı yüklenen bir sayfa, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar. Ziyaretçilerin sunduklarınızı görmelerine yardımcı olur, sipariş formlarını doldurmalarını kolaylaştırır ve bir sonraki olası satın almaya gitmelerini sağlar.

Başka bir deyişle, site hızı, kullanıcı deneyiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Sıralamaların Ötesinde Fark Yaratır mı?

Olmuştur çalışmalar sitesi hızı ve artan dönüşümler ve getiri arasında kesin bir korelasyon göstermektedir yılda. Bir durumda Walmart, site hızındaki iyileşmenin her 1 saniyesinde dönüşümlerde% 2’lik bir artış elde edebileceklerini buldu.

Şimdi, 1 saniye çok fazla görünmeyebilir, ancak aslında ilk etapta 4 veya 5 saniye olan yükleme sürelerinden bahsederken, aslında% 25’lik bir artıştan bahsediyorsunuz. Peki şuna ne dersiniz: Çalışma ayrıca her 100 milisaniyelik iyileştirme için gelirlerin% 1’e kadar arttığını buldu.

Bu, kelimenin tam anlamıyla bir “her küçük yardım” durumudur.

Ama buna diğer taraftan bakarsak ne olur? Her 1 saniyelik artan yükleme süresi için gelirinize ne olur? Dönüşümlerin bu kadar düşmesini bekleyebilir misiniz?

Olabilir.

Bu sorunla asla kendi başınıza yüzleşmek zorunda kalmazsanız daha iyidir, bu yüzden web sitelerinin olabildiğince hızlı ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya odaklanalım.

Sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız

Site hızını olabildiğince hızlı tutmak ilk bakışta biraz zor görünebilir. Soruna katkıda bulunabilecek pek çok değişken var.

Nereden başlayacaksın Yük hızı üzerinde en büyük etkisi hangi unsurlardır? En hızlı etkiyi elde etmek için neler değiştirilebilir? Yüksüz bir yutmanın hava hızı hızı nedir? (Saniyede 11 metre, ancak Monty Python alıntılarını zaten varsayılan olarak ayarlıyorsam bu “o” günlerden biri olmalı….)

Basit cevap, doğrudan sitenizi değerlendiren kişilere giderek başlamaktır. Bu açıdan sizi nasıl yargılayacaklarına dair çok net bir listesi var.

PageSpeed ​​Insights’a giderek başlayabilir ve Google’ın site hızınızı analiz etmesini sağlayabilirsiniz . Bu size mevcut durumunuz ve nerede iyileştirmeler yapabileceğiniz hakkında iyi bir genel bakış sağlayacaktır.

PageSpeed ​​Insights

Elbette, bu gerçekten uğraşmak isteyeceğiniz daha teknik bir jargonla doldurulmuş olabilir, ancak Google’ın Hız ve Kullanılabilirlik Kurallarının ayrıntıları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfaya göz atabilirsiniz .

Şimdilik, hepsine hızlıca bir göz atacağız, böylece site hızına katkıda bulunan öğeler hakkında temel bir genel bakışa sahip olacaksınız.

Site Hızı Nasıl Artırılır

 • Açılış sayfası yönlendirmelerinden kaçının – Yönlendirme, ek istek-yanıt döngüleri ekler, bu yalnızca bir sayfanın görüntülenebilmesi için daha fazla çalışma ekler.
 • Web sitesi kaynaklarınızda sıkıştırmayı etkinleştirin – Aktarılan verilerin boyutunu% 90’a kadar azaltabilirsiniz.
 • Sunucu yanıt süresini iyileştirmenin yollarını bulun – Sunucu yanıt süreniz 200 ms’den az olmalıdır.
 • Tarayıcı önbelleğinden yararlanın – Bazı kaynaklar, önceden indirilmiş kaynakları ağ yerine yerel diskten yüklemek için tarayıcı tarafından önbelleğe alınabilir.
 • Görüntülerinizi optimize edin – Optimize edilmiş resimler , baytlarca veriden tasarruf etmek için kaliteyi etkilemeden dosya boyutlarını küçültmüştür.
 • CSS ve HTML kodlamasını optimize edin – Harici stil sayfalarının indirilmesi ve işlenmesi gerekir, bu da sayfayı oluşturmak için gereken süreyi uzatabilir.
 • Görünür içeriğinize öncelik verin – Ekranın üst kısmında görünen şeyleri işlemek için ağda çok sayıda ziyaret gerekiyorsa, bu bir soruna neden olabilir.
 • Oluşturmayı engelleyen Java Script’i kaldırın – Yürütülmeden önce getirilmesi gereken Java Script kullanımından kaçının veya en aza indirin.
 • Eş zamansız komut dosyaları kullanın – Eş zamansız komut dosyaları daha hızlı yüklenir; bu, kullanıcıların sayfa tam olarak oluşturulmadan önce bir komut dosyasının yüklemesinin bitmesini beklemesine gerek olmadığı anlamına gelir.

Kullanılabilirlik Nasıl Artırılır

 • Mümkün olduğunda eklentilerden kaçının – Bu eklentilerin birçoğu takılmalara, çökmelere ve diğer sorunlara yol açtığı için mobil cihaza yönelik trend daha da önemli hale geldi. Bugünlerde aynı şeyleri yapabilen birçok yerel web teknolojisi var.
 • Görüntü alanını yapılandırın – Farklı cihazlara uyum sağlayan bir görüntü alanı belirtmek önemlidir. Bu, mobil cihazların doğru şekilde oluşturulmasını sağlayacaktır.
 • İçeriğinizi görünüm alanına göre boyutlandırın – İçeriğiniz görünüm alanıyla uyumlu çalışmıyorsa, görüntüler ve metin ekrandan daha büyük olabilir. Bu, mobil deneyimi gerçekten olumsuz etkiliyor.
 • Dokunma hedeflerini uygun şekilde boyutlandırın – Kullanıcılar sitedeki düğmelere veya resimlere dokunacaksa, bunları kolaylaştırmak için boyutlandırıldığından emin olun.
 • Okunaklı yazı tipi boyutları kullanın – Yazı tipi okunamayacak kadar küçükse, tüketilmesini çok zorlaştırıyorsunuz demektir. 16 CSS piksellik bir temel boyut önerilir.

Harika bir web sitesi deneyiminin önüne geçebilecek pek çok şey vardır ve bunlardan biri veya daha fazlası sitenizi yavaşlatırsa , kullanıcı deneyimini yeniden değerlendirme ve yapıp yapamayacağınızı görme zamanı gelmiş olabilir.

Bir yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonŞİMDİ ARA