Web Hosting Web Sitenizin SEO’sunu Etkiler mi?

Çevrimiçi pazar yeri sürekli büyüyor ve kuruluşlar web sitelerini Google arama sayfasının en üstünde görmek istiyor. Modern dünya tamamen SEO ile ilgilidir ve bir web sitesi Google’da ilk sayfada yer almıyorsa, hiç fark edilmemesi beklenir.

Dedikleri gibi “Bir web sitesini gizlemek için en iyi yer Google’ın ikinci sayfasıdır”.

Sorunsuz ve hızlı çalışan web sitelerinin daha iyi Google arama sıralamaları alma olasılığı daha yüksektir ve bu yalnızca bir web sitesi birinci sınıf bir barındırma sunucusunda barındırıldığında mümkündür. Bir web barındırıcısının bir web sitesinin SEO’sunu etkileyip etkilemediği yaygın bir sorudur ve cevap büyük bir EVET!

Burada, zayıf bir web barındırıcısının bir web sitesinin SEO’sunu nasıl etkilediğine ve web siteniz için güvenilir bir ana bilgisayar seçmenin neden önemli olduğuna dair bazı bilgiler yer almaktadır.

Sunucu Kesintisi

Bu, temelde bir web barındırıcısının ilk testidir. Web sitenizde sık sık web sunucusu kesintisi yaşanıyorsa, bu güvenilir olmayan bir web barındırıcısının ilk işaretidir.

Kesinti süresi yalnızca bir web sitesinin genel performansını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda SERP ve SEO’sunu da düşürür. Pratik bir şekilde inceleyelim.

Bir web sitesi kapalı ve arama motorunda görünmüyor. Arama motoru, o web sitesinin ilişkilendirilebilir içeriğinin bir sorgusunu alır, o zaman ne olur? Arama motoru o web sitesini bulamaz ve aksaklık, web sitesinin SEO’sunu bozar. Ayrıca, bir web sitesinin yetkisini doğrudan etkileyecek olan o web sitesinin hemen çıkma oranını da artırır.

Bu nedenle, kesinti süresini önlemek ve web siteniz için %99,9 kesintisiz çalışma süresi elde etmek için, web siteniz için mevcut en iyi web barındırıcısını körü körüne seçmelisiniz.

Sayfa Yükleme Süresi

Bir web barındırıcısını test etmek için ikinci faktör, bir web sitesinin yükleme süresidir. Bir web sitesi yavaşsa ve yüklenmesi çok zaman alıyorsa, bu kesinlikle web barındırıcısının sonunda bir eksiklik olarak sayılır. Google’ın Webspam Ekibi Başkanı Matt Cutts da burada sayfa yükleme süresinin web sitesi performansı üzerindeki etkisini vurguladı.

Bir web sitesinin yüklenmesi iki saniyeden fazla sürerse, ziyaretçilerin bir sonraki olası seçeneğe geçme olasılıklarının daha yüksek olduğu evrensel olarak kabul gören bir gerçektir. Bu nedenle web sitesinin sayfa yükleme süresi, itibarı için çok hassas bir faktördür.

Ayrıca, yükleme süresi yüksek olan bir web sitesi, doğrudan arama motoru sıralamalarını etkileyen yüksek bir hemen çıkma oranı elde eder. Bir web sitesinin SEO’sundaki düşüş, daha düşük dönüşüm oranıyla sonuçlanır.

İyi bir web barındırıcısı, yüksek hacimli trafikle sonuçlanan en son önbelleğe alma teknolojilerini kullanarak bir web sitesinin yükleme süresini azaltır. Unutmayın, daha az yükleme süresi daha fazla web görünümü anlamına gelir.

Sayfa yükleme süresini ölçmek için en iyi çevrimiçi araçlardan bazıları şunlardır:

Paylaşımlı Hostinge Hayır Deyin

Paylaşılan bir barındırma uygun maliyetli görünebilir ancak ucuz şeylerin iyi olmadığını unutmayın. Paylaşılan bir ana bilgisayar, barındırma kalitesinden ödün verdiğiniz için paylaşılan bir sunucuda birden çok web sitesini barındırmanıza olanak tanır.

Google, SEO etiğine aykırı olduğu için paylaşılan bir sunucuda barındırılan web sitelerini tercih etmez. Ayrıca, paylaşılan barındırmanın en büyük dezavantajı spam göndermedir. Bu ucuz barındırma sağlayıcıları, bir spam gönderici olsa bile herkese hizmet eder.

Bu uygun olmayan mahalle, web sitesinin sıralamasını ve yetkisini doğrudan etkiler. Ayrıca, paylaşılan barındırma size gerçekten hız, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlamaz.

Paylaşılan barındırmanın en büyük dezavantajı, veri hırsızlığına veya web sitenizin güvenliğinin ihlal edilmesine neden olabilecek güvenlik eksikliğidir.

Yerel Kitleyi Hedeflemek için Yerel Ana Bilgisayarı Seçin

Sunucu konumu, web sitenizin ziyaretçilerine hızlı bir tarama deneyimi sağlamada hayati bir rol oynar. Hosting konumunun hedef kitleye yakın olması, hedef kitlenin sitenize daha hızlı yönlendirilmesini sağlar.  Web sitesi sahiplerinin, barındırma konumunun SEO’yu etkilediğini bilmesi önemlidir?

E-ticaret mağazaları, yerel pazara satış yapma olasılıkları daha yüksek olduğundan yerel kitleyi hedefler. Örneğin, yerel bir ana bilgisayarda barındırılan Avustralya merkezli bir web mağazasının , Avustralya dışındaki sunucusuna kıyasla iyi SEO sıralamaları ve ilgili trafik getirme olasılığı daha yüksektir.

Nedeni basit, her web sitesine doğrudan web sitenizin coğrafi konumu ile ilgili bir IP adresi atanır. Yerel bir ana makine seçmek, yerel kitleyi hedeflemeyi kolaylaştıracak ve sonunda web mağazanızın yerel arama motoru sıralamalarını iyileştirecektir.

Örneğin Google, Türkiye’de bir kullanıcıyı bir Türkçe web sitesine bağlamayı tercih eder ve bu, web siteniz için yerel bir ana bilgisayar kullanarak elde edebileceğiniz avantajdır.

Bir sunucunun IP adresi veya konumu, web sitenizin Google arama sonuçlarına yerleştirilmesinde rol oynar ve yerel sunucu konumu, alakalı web sitesi trafiği anlamına gelir.

Sunucu konumunun web sayfası yükleme süresinde de küçük bir rolü vardır. Sunucu konumu web izleyicisine yakınsa, indirme hızı uzak bir sunucu konumuna kıyasla nispeten daha hızlı olacağından verileri hızlı bir şekilde alacaktır.

Search Console Aracında Coğrafi Hedeflemeyi Ayarlayın

Coğrafi hedefleme, Google Arama Konsolu Aracının mükemmel bir özelliğidir. Araç, sunucu konumunuz ne olursa olsun küresel olarak doğru hedef kitleyi hedeflemenize yardımcı olur.

Web siteniz (.net, .com, .org) gibi yerel bir alan adına sahipse, otomatik olarak kapması muhtemel olduğundan ilgili kitleyi hedefleme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ancak alan adınız (.com) gibi global ise, arama konsolunda hedeflediğiniz ülkeyi tanımlamanız gerekir.

Arama panelinde hedef ülkeyi belirlemezseniz, Google, daha sonra sorun olabilecek web sitesinin ülkesini belirlemek için IP adresini izler. Arama konsolunu kullanmak, nihayetinde küresel bir etki alanının belirli bir ülkeyi hedeflemesine yardımcı olur.

Son sözler

Çok yavaş bir sunucuda barındırılan bir web sitesi bir felakete dönüşmeye mahkumdur ve yukarıda belirtilen tüm nedenler, ifadeyi acı bir gerçek yapmak için yeterlidir.

Web siteniz paylaşılan bir ana bilgisayarda barındırılıyorsa, daha iyi bir barındırma seçeneği seçin veya kötü SEO sıralaması, ani web sitesi çökmesi, kesinti süresi ve daha uzun yükleme süresi için hazırlıklı olun.

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x