Teknik SEO Nedir ve Küçük İşletmeler Nasıl Kullanabilir?

Küçük bir işletmenin sahibiyseniz, meşgulsünüz. Finans, personel ve yönetim, planlama ve strateji ile ilgileniyorsunuz ve günlük operasyonlardan bahsetmiyorum bile.

Bu nedenle, artan trafik ve görünürlük için web sitenizi optimize etme konusu gündeme geldiğinde, neden başka bir görevi üstlenmekte tereddüt ettiğiniz tamamen anlaşılabilir – özellikle de bununla başa çıkacak teknik uzmanlığa sahip olmadığınızı düşünüyorsanız!

Yine de, SEO’nun çevrimiçi başarı için önemi göz ardı edilemez. Aslında, herhangi bir dijital pazarlama planının bel kemiği olarak kabul edilebilir. Artık piyasada birçok mükemmel SEO ajansı yazılımı da var. Dahası, e-posta pazarlaması, PPC reklamları veya içerik pazarlaması gibi pazarlama stratejilerinin, SEO’nuz yerinde olmadıkça istenen sonuçları elde etmesi olası değildir.

Öyleyse, küçük işletme sahiplerinin, zaman sıkıntısı çekmiş veya SEO uzmanı olmasalar bile SEO’yu nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğine bakalım. Ama önce, SEO’nun nasıl kategorize edildiğine ve teknik SEO’nun ne anlama geldiğine hızlıca bir göz atalım.

Arama Motoru Optimizasyonunun Farklı Yönleri

SEO, organik arama motoru sonuçları aracılığıyla bir web sitesindeki trafiğin kalitesini ve miktarını artırmaya yönelik çeşitli uygulamaları ifade eden geniş bir terimdir. Teknik olarak, aşağıdaki iki kategoriye ayrılabilir:

Sayfa Dışı SEO

Sayfa dışı SEO, web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında (SEPR’ler) sıralamasına yardımcı olabilecek teknikleri ve stratejileri kullanmayı içerir. Diğerlerinin yanı sıra sosyal medya, misafir gönderileri, içerik pazarlaması, bloglar ve forum yorumları gibi bağlantı kurma stratejilerini içerir .

Kısacası, sayfa dışı SEO, arama motorlarına insanların web siteniz hakkında ne düşündüklerini söyler. Web sitenizin aldığı değerli bağlantıların sayısı ne kadar yüksek olursa, web siteniz Google’ın gözünde o kadar güvenilir ve güvenilir olur ve sıralaması o kadar yüksek olur!

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO tamamen farklı bir hikaye. Her şey, bir web sayfasının HTML kaynak kodunun yanı sıra içerik de dahil olmak üzere gerçek web sitesini optimize etmekle ilgilidir. Sayfa içi SEO, teknik olmayan ve teknik SEO olarak ikiye ayrılabilir.

 • Sayfa içi SEO’nun teknik olmayan tarafı, içerik optimizasyonu, anahtar kelime seçimi ve yerleşimi, web sayfası tasarımı ve düzenini içerir. Kullanıcıların sayfanın ne hakkında olduğunu ve sayfada nasıl gezineceğini görmelerine yardımcı olur.
 • Teknik SEO ise web tarayıcıları içindir. Web tarayıcıları, milyarlarca web sayfasından bilgi toplayan ve bunları Arama dizininde uygun şekilde organize eden botlardır.

Teknik SEO’nuz, bu tarayıcıların web sitenizdeki içeriği yorumlamasına ve içeriğinizi dizine eklemesine yardımcı olur, böylece arama motorunun sayfayı hemen doğru hedef kitleye göstermesi.

Teknik SEO, iş başarısı için çok önemlidir. Sayfa dışı veya teknik olmayan sayfa içi SEO’nun aksine, teknik SEO, web sitenizi oluşturmaya başlar başlamaz başlar.

Ancak teknik SEO tam olarak nedir ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz?

Hadi bulalım.

Teknik Olarak Arama Motoru Optimize Edilmiş Bir Site Neye benziyor?

Teknik SEO, bir web sitesinin modern arama motorlarının teknik gereksinimlerini karşılamasını sağlama süreci olarak tanımlanabilir. Siteniz teknik olarak ne kadar iyi optimize edilirse, Google gibi arama motorları tarafından o kadar olumlu kabul edilir.

Başka bir deyişle, en iyi web sitesine sahip olabilirsiniz, ancak teknik SEO’nuz işarete kadar değilse, web siteniz sıralamada başarısız olacaktır.

Bu nedenle, teknik SEO’nun farklı unsurlarını ve bunların SERP sıralamanızı nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. SERP sıralamalarında yükselmek istiyorsanız sitenizin nasıl görünmesi gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Teknik SEO için Optimize Edilmiş Siteler Taranabilir ve Dizine Eklenebilir

Taranabilirlik ve dizine eklenebilirlik, web sitenizin SEO’sunu ve sıralamasını etkileyen en kritik faktörlerden ikisidir.

Taranabilirlik, arama motorlarının web sitenizdeki içeriğe erişme ve bunları tarama yeteneğini ifade eder. Çıkmaz noktalar ve bozuk bağlantılar gibi taranabilirlik sorunları, arama motorlarının web sitenizdeki belirli içeriğe erişmesini engelleyebilir.

Dizinlenebilirlik, teknik SEO’nun birincil hedefidir. Arama motorlarının web sitenizin içeriğini analiz etme ve sayfayı dizinine ekleme yeteneği olarak tanımlanabilir.

Kötü web sitesi yapısı, bozuk sayfa yönlendirmeleri, sunucu hataları ve bu tür diğer sorunlar, dizine eklenebilirlik sorunlarına yol açabilir. Sonuç olarak, tarayıcılar web sayfasına erişebilse bile sayfa dizine eklenmeyecek, yani ilgili bir sorgu arandığında SERP’lerde görünmeyecektir.

İşte web sitenizin indekslenebilirliğini bozabilecek iki yaygın sorun.

Dizin Olmayan Meta Etiketler :  Dizin olmayan bir meta etiket eklemek, tarayıcıların bir sayfayı dizine eklemesini engeller. Kategori veya arşivler gibi dizine eklemek istemediğiniz sayfalar için harika bir seçenektir. Ancak, web siteniz sıralamada değilse, ana web sayfalarınızı kontrol ederek dizin dışı meta etiketlerine sahip olmadıklarından emin olun.

Kurallı Etiketler :  Kurallı etiketler eklemek, arama motorunun sayfanın en yetkili sürümünü görüntülemesini sağlar. Ancak bazen bu etiketler, tarayıcıları var olmayan sayfalara yönlendirebilir. Ve bu şekilde 404 hatası alıyorsunuz. Bu nedenle, geçerli (200) sayfa sürümleri döndüren sayfalar için kullanıldığından emin olmak için kurallı etiketleri iki kez kontrol edin.  

Bunların hepsi size teknik olarak biraz ileri düzeyde geldiyse, endişelenmeyin! Herhangi bir meslekten olmayan kişinin web sitelerinin taranabilir ve dizine eklenebilir olduğundan emin olmak için atabileceği adımlar vardır. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

Google Arama Konsolunu kullanın: Bu ücretsiz araç, web sitesi sahiplerinin bir web sayfasının indekslenme durumunu kontrol etmesine, web sitesi performansını takip etmesine, teknik SEO sorunlarını düzeltmesine ve çok daha fazlasına olanak tanır. Google’ın web sitenizi nasıl gördüğünü anlamak için Google Arama Konsolu’na kaydolabilir ve puanlarınızı yükseltmek için uygun işlemleri yapabilirsiniz.

Bir Ahrefs Site Denetimi düşünün: Bir Ahrefs site denetimi, web sitenizin SEO performansının başlığının altına bir göz atmanızı sağlar, böylece sizi sıralamadan alıkoyan şeyi görebilirsiniz. Aynı zamanda, tıpkı Google’ınki gibi web sitesinde dolaşacak olan kendi SEO tarayıcınızı başlatmanıza da yardımcı olabilir, böylece web sitenizin yapısını ve mevcut SEO kurulumunu anlayabilirsiniz. Beam Us Up gibi SEO analiz araçları aynı amacı yerine getirir.

Teknik Olarak Optimize Edilmiş Web Siteleri Hızlıdır 

Teknik SEO Nedir ve Küçük İşletmeler Nasıl Kullanabilir?

Hiç kimse yavaş bir web sitesini sevmez, en azından Google. Yüklemek için yalnızca üç saniye, ziyaretçilerin web sitenizden uzaklaşmasını sağlayacak ve Google’ın bunu not alacağına bahse girebilirsiniz. Bu nedenle, web sitenizin satışlarınızı sıralamasını ve artırmasını istiyorsanız, web sitesinin yükleme hızını optimize etmek için harekete geçin. Web sayfalarının hızlı yüklenmesini birkaç faktör engelleyebilir.

Bir Google web sitesi hız testi yapmanız önerilir  . İyileştirme için yer varsa, teknik SEO yoluyla site hızı performansını artırmaya ilişkin aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

 • Kodunuzu Optimize Edin:  Boşluklar ve virgüller dahil tüm gereksiz karakterleri kaldırarak CSS, JavaScript ve HTML kodunuzu en aza indirebilirsiniz. Kullanılmayan kodu ve kod yorumlarını kaldırmayı unutmayın.
 • Sıkıştırmayı Etkinleştir:  Kodunuzun boyutunu küçültmenin başka bir yolu da dosya sıkıştırma yazılımı kullanmaktır. 150 bayttan büyük herhangi bir kod dosyasını sıkıştırmak için Gzip’i veya tercih ettiğiniz başka bir yazılımı deneyin.
 • Yönlendirmelerinizi Azaltın: Yönlendirmeler çok fazla zaman alabilir. Esasen, bir yönlendirme, tarayıcının web sayfanızın doğru sürümüne ulaşması için geçen süreyi artırır. Bu nedenle, web sitenizi hızlandırmak için yönlendirmeleri azaltmak her zaman iyi bir fikirdir. Screaming Frog, 301 yönlendirmesini bulmak için iyi bir araçtır.
 • Geri İzlemeleri ve Geri Bildirimleri Kapatın: Geri izlemeler ve geri pingler, onlara bağladığınız blogları uyarmanın yöntemleridir. WordPress’te genellikle varsayılan olarak etkinleştirilirler. Bazen veritabanınızı tıkayarak yapılan isteklerin sayısını artırabilirler. Bu da yükleme süresini artırır. Kolay bir çözüm, WordPress’te hem geri izlemeleri hem de geri pingleri kapatmaktır.

Teknik SEO için Optimize Edilmiş Siteler, Optimize Edilmiş Görseller ve Videolara Sahiptir

Görsel içerik yalnızca web sitenizin genel estetik çekiciliğine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda teknik SEO’nun ayrılmaz bir parçasıdır. Bir basit bir hata bu konuda SERPs en yüksek rütbeli tutabilirsiniz.

Web sitenizde kullandığınız görsellerin çok büyük olmamasına dikkat edin. Ayrıca doğru biçimde olmalıdırlar; PNG, 16’dan az renk içeren grafikler için en iyisidir, JPEG ise fotoğraflar için çalışır.

Web sitenizdeki görsel içerikle ilgili en yaygın SEO sorunlarından bazıları şunlardır:

 • sıkıştırılmamış dosyalar
 • Kırık görüntüler
 • Görüntü yönlendirmeleri
 • Eksik alternatif metin
 • HTTPS Sayfalarındaki HTTP görüntüleri

Bu sorunları düzeltmenin genel sıralamanız üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Check  Google Görseller En İyi Uygulama Kılavuzu  mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için ve ayrıca üst SERPs ve Google Görseller sonuçlarında görünmemesi içeriğinizin olasılığını arttırır.

Optimize Edilmiş Web Siteleri Dahili Bağlantıya Odaklanmıştır

Teknik SEO, tamamı web sitesinde gezinme ile ilgili olan dahili bağlantıları ele alır. Bunlar, sizi aynı web sitesinde bir web sayfasından diğerine götüren bağlantılardır. Ayrıca web sitesinin hiyerarşisini ve mimarisini tanımlarlar ve web sayfaları arasında sayfa yetkisini ve sıralama gücünü belirlerler.

İyi bir dahili bağlantı , Google örümcekleri için açık bir yol sağlar. Ancak zayıf dahili bağlantı yapısı, tarayıcıların kafasını karıştırabilir ve sayfalarınızı analiz etmelerini ve dizine eklemelerini engelleyebilir.

Başka bir deyişle, yetersiz dahili bağlantı, teknik SEO’nun amacını ortadan kaldırarak dizine eklenebilirlik sorunlarına neden olabilir.

İyi haber şu ki, sağlam bir dahili bağlantı yapısı inşa etmek hayal ettiğiniz kadar zor değil. Web sitenizde bunu yapmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 • Bozuk sayfalara yönlendirilen tüm dahili veya harici bağlantıları kaldırın.
 • HTTPS sayfalarınızın HTTP sayfalarına bağlanmadığından emin olun. Bu, karışık içerik hatalarına yol açabilir  .
 • Bağlantı görselleri yerine dahili bağlantılar eklemek için içeriğinizde bağlantı metni kullanın.
 • Etiketlerinize ve kategorilerinize bağlantılar ekleyin. Bunu yapmak, içeriğinizi düzenlemenize ve kullanıcıların ve arama motorlarının içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır.
 • Giden bağlantısı veya dahili bağlantısı olmayan sayfalara dikkat edin.

Teknik SEO Web Siteleri Dahili Sayfa Hatalarıyla Mücadele Ediyor

Dahili sayfa URL hataları, web sitesinin genel SEO’sunu etkileyebilir. Site denetiminiz sırasında karşılaşabileceğiniz bazı yaygın dahili sayfa hataları şunlardır:

 • 4XX Hatası:  Bu hata, bir kullanıcı artık canlı olmayan bir sayfaya yönlendirildiğinde oluşur. Web sitenizin bir bölümünü kaldırmak istiyorsanız, sayfalarda 404 veya 410 durum kodu kullanmak en iyisidir. Google’a sayfanın kaldırıldığını söyleyecektir. Ancak durum kodunun size daha hızlı sonuç vereceğinin garantisi yoktur. 404 ve 410 durum kodları genellikle web sitesinin sıralamasını etkilemez.
 • 5XX Hatası:  Bir web sayfası, bir sunucu hatasıyla karşılaştığında 5XX durum kodları döndürür. Sonuç olarak, web sitesi tarayıcıda görüntülense bile Google’a bozuk görünecektir. Yaygın 5XX hataları arasında dahili hatalar (500), hatalı ağ geçidi hatası (502), hizmet kullanılamıyor hatası (503) vb. bulunur.

Bazı durumlarda, taranabilirlik sorunları 5XX hatalarına neden olabilir. Öte yandan, sunucu sorunları da 503 hatası gibi 5XX hatalarına neden olabilir. Taranabilirlik sorunlarının ve sunucu sorunlarının çözülmesi bu hataların üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.

Teknik SEO İçin Optimize Edilmiş Siteler Yönlendirmeleri Doğru Kullanıyor

Web sayfaları genellikle farklı bir URL’ye yönlendirilir. Örneğin, bir kişi “www.mywebsite.com/page1” adresini ziyaret edebilir ve “www.mywebsite.com/page2” adresine yönlendirilebilir.

Yönlendirme çok yararlı olabilir, ancak bunları minimumda tutmak en iyisidir. Korkunç 404 Bulunamadı hatasından ve diğer sorunlardan kaçınmak istiyorsunuz.

İşte kaçınılması gereken bazı yaygın yönlendirme sorunları.

 • Yönlendirme Döngüsü: Yönlendirme döngüsü, bir URL’nin kendisine yönlendirme yapmasıdır.
 • Bozuk Yönlendirme: Bu, bir URL’nin bozuk (4XX veya 5XX) bir sayfaya yönlendirdiği zamandır.

Teknik SEO için Optimize Edilmiş Web Sitelerinde Yinelenen İçerik Yok

Yinelenen içerik, aynı içeriğin birden fazla URL’de görünmesidir. Arama motorlarının dizine eklenecek en iyi sürümü belirlemesini zorlaştırdığı için genellikle kötü bir teknik SEO uygulaması olarak kabul edilir. Ayrıca, tüm sürümler rekabet ettiğinden, tüm sürümlerin genel performansını da düşürür.

Dış Sayfalar Teknik SEO’nun Bir Parçası Olabilir 

Dış bağlantılar genellikle sayfa dışı SEO olarak kabul edilir. Ancak, web sitenizdeki harici bağlantı türlerinin küçük işletmenizin güvenilirliği ve itibarı hakkında çok şey söylediğini unutmayalım. Teknik SEO, bu harici bağlantıları saygın olduklarından ve herhangi bir hatayla sonuçlanmadıklarından emin olmak için değerlendirir.

Teknik SEO Araçları ve Metrikleri

Teknik SEO Nedir ve Küçük İşletmeler Nasıl Kullanabilir?

Artık teknik SEO’nun temellerine aşina olduğunuza göre, web sitesi performansını ölçmek ve teknik SEO sorunlarını ortaya çıkarmak için kullanabileceğiniz bazı popüler araçlara bir göz atalım:

 • SSL Sertifikası:  Bir web sitesi sahibi olarak güvenlik ve güvenlik en büyük önceliğiniz olmalıdır. Sitenizin güvenliğini iletmenin bir yolu bir SSL sertifikası kullanmaktır. Bu sertifika, web sitesi sahibini doğrulamak ve web trafiğini şifrelemek için gerekli bilgileri içerir.; Google, bir sıralama sinyali olarak SSL sertifikalarını kullanır. Alan adınız için bir  SSL sertifikası almak,  arama motorlarına web sitenizin güvenilir ve güvenilir olduğunu göstermenin kolay bir yoludur.
 • GTMetrix:  Web sitenizin yükleme hızını optimize etmek mi istiyorsunuz? GTMetrix bunu yapmanın yolu. Bu kullanışlı araç, zamanı sayfa isteklerine, JavaScript’e, CSS’ye ve diğer web sitesi öğelerine bölerek web sitenizin hızlı bir analizini sağlar. Bu sayede geliştirebileceğiniz alanları tespit eder.;
 • Google Analytics:  Google Arama Konsolu gibi Google Analytics  de ücretsizdir. Bu platform, web sitesi sahiplerinin çeşitli metriklerde organik arama performansını analiz etmesine yardımcı olur. Web sitenizin performansı hakkında bilgi edinmek ve işletmeniz hakkında değerli bilgiler edinmek için Google Analytics ile analiz edebileceğiniz bazı metrikleri burada bulabilirsiniz.
 • Web Sitesi Kullanıcılarının ve Oturumların Sayısı: Bir kullanıcı, bireysel bir müşteriye atıfta bulunurken, oturumlar web sitesini kaç kez ziyaret ettiğini gösterir. Tek bir müşterinin iki veya daha fazla oturuma katılabileceğini unutmayın.
 • Ortalama Oturum Süresi: Bir müşterinin veya potansiyel bir müşterinin bir oturumda web sitesinde geçirdiği ortalama süredir.
 • Hemen Çıkma Oranı: Hemen çıkma oranı, web sitesinde tek bir sayfayı ziyaret eden kullanıcı sayısını ifade eder. Yüksek hemen çıkma oranı, zayıf içerik, dahili bağlantı olmaması veya zayıf CTA gibi sorunları gösterebilir.
 • Organik ve Ücretli Oturumlar: Organik oturumlarla ilgili veriler, SEO stratejilerinizin etkinliğini belirlemenize yardımcı olabilir. Öte yandan, ücretli oturumlarla ilgili bilgiler, reklam kampanyanızın etkinliğine ve diğer pazarlama önlemlerine ilişkin bir genel bakış sağlar.
 • En İyi Açılış Sayfaları: Bu ölçüm, hangi sayfanın en yüksek trafiği aldığını belirlemenize olanak tanır. Küçük işletme sahibi olarak, müşteri deneyimini geliştirmenize ve ayrıca açılış sayfalarınızı düzenlemenize yardımcı olabilir.

Küçük İşletmelerin Sıralamayı İyileştirmesi İçin Hızlı İpuçları

Sıralamanızı hızla yükseltmek mi istiyorsunuz? SERP’lerde sıralamamızı yükseltmek için kullandığımız bazı hızlı ipuçları.

 • Google’dan ne kadar trafik aldığınız, hangi sayfaların size en fazla trafiği getirdiği, trafiğinizin artıp artmadığı ve hemen çıkma oranı, sitede geçirilen süre ve sayfa görüntülemeleri gibi istatistikleri anlamak için Google Analytics’i yükleyin.
 • Bağlantı oluşturmaya yatırım yapın. Buna değer!
 • Bir Google yerel girişi oluşturun
 • Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 • İlgi çekici web sitesi içeriği oluşturun.
 • Kullanıcı etkileşimini artırmak ve web sitenize daha fazla trafik getirmek için bir blog başlatın.

Teknik SEO, işletmenizin çevrimiçi başarısı için esastır. İlk başta göz korkutucu görünebilir, ancak bir kez alıştığınızda harika sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Bu makaleyi okuduysanız, artık teknik SEO öğeleri hakkında temel bir anlayışa sahipsiniz ve web sitenizi kendiniz ayarlayıp optimize etmeye hazırsınız. Ancak, kafa üstü atlamaktan kaçının. Bu teknik SEO öğelerinden birkaçını seçin ve bunları web sitenize uygulayın.

Unutma, yavaş ve istikrarlı olan yarışı kazanır. Bu yüzden acele etmeyin ve ilerlemeyi ve satış artışını fark edeceksiniz. Bu temel önlemlerle işiniz bittiğinde, işi sizin yerinize halletmek için bir SEO uzmanı da tutmalısınız. Web sitenizde sıralamanızda bir artış ve organik trafikte bir artış görmelisiniz!

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x