SEO İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur

İçeriğiniz nitelikli organik trafik çekiyor mu ve web sitenize yönlendiriyor mu? Bu adım adım kılavuzla etkili bir SEO içerik stratejisinin nasıl oluşturulacağını öğrenin.

Kitleniz markanızın ürettiği içeriği bulamıyorsa, harika bir içerik stratejisi boşunadır. Çoğu zaman SEO, bir markanın içerik stratejisine entegre edilmek yerine, yayınlamadan önce “son düşünce” olarak ele alınır. Ancak, bir içerik parçasını zaten yazıldıktan sonra “SEO” yapamazsınız.

Bu kılavuz, SEO’ya dayanan bir içerik stratejisi oluşturmak için gerekli adımları sağlayacaktır. İçerik stratejiniz, şirketiniz genelinde birden fazla amaca hizmet etmeli, hedef kitlenize alakalı bilgiler sağlamalı, pazarlama ekibinin ihtiyaçlarını karşılamalı ve en önemlisi web sitenize organik trafik çekmelidir. 

Başarılı bir SEO içerik stratejisi için 7 adım

Doğru yapıldığında, SEO’ya dayanan bir içerik stratejisi, yatırım getirisini artıracak ve markanız için orijinal yayınlanma tarihinin çok ötesinde her ay performans göstermeye devam eden her zaman yeşil içerik üretecektir. İşte bir tane oluşturmak için yedi adım.

Adım 1: Ekibinizin SEO’su ile bağlantı kurun (veya yeni beceriler kazanın!)

SEO kaynaklarına sahip olacak kadar şanslıysanız, şimdi onları biraz daha yakından tanımanın zamanı geldi. Harika içerik bir boşlukta oluşturulmaz. SEO ekibinizden dijital pazarlamacılara kadar SEO içerik stratejinize ne kadar çok girdiniz olursa, pazarlama hedeflerinize ulaşma olasılığınız o kadar artar.

Yalnız uçuyorsanız, odaklanmak isteyeceğiniz ilk şey, anahtar kelime araştırması yapmayı öğrenmektir. Basit bir google araması ile kullanılabilecek çok sayıda araç vardır.

İşte adım adım hızlı bir kılavuz:

 • Adım 1: İşletmenizle alakalı bir anahtar kelime listesi oluşturun. Her zaman yeşil kalan ve güncel konuları dikkate aldığınızdan emin olun.
 • 2. Adım: Bunları, alıcının yolculuk aşamalarında anahtar kelime amacına dayalı olarak toplayın.
 • Adım 3: Gizli anlamsal dizin oluşturma (LSI) anahtar sözcüklerini bulun.
 • Adım 4: Rekabetçi anahtar kelime araştırması yapın. Rakiplerinizin bir listesini yapın ve tanımladığınız anahtar kelimeler için nerede sıralandıklarını belirleyin.
 • Adım 5:   Arama motoru sonuç sayfası (SERP) sıralamalarını kontrol edin. İlk sayfada ne tür içeriğin (ve hangi markaların) sıralandığını belirlemek için belirli anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için kendi Google aramalarınızı yapın. Bu size yalnızca içerik yapısı hakkında fikir vermekle kalmayacak, aynı zamanda yüksek dereceli içeriğin belirli anahtar kelimeler için aldığı biçim hakkında bilgi verecektir. Bir YouTube videosu bir blog gönderisine göre mi sıralanıyor? Bunlar stratejinizi belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken şeylerdir.

Hangi içerik parçalarının yüksek hacimli anahtar kelimeler için potansiyel olarak iyi sıralanabileceğini keşfetmek için, araştırdığınız anahtar kelimelerin MSV’sini not ettiğinizden emin olun.

Anahtar kelime araştırmasının yanı sıra rekabet analizi de yapmak isteyeceksiniz. Rakiplerinizin şu anda yakaladığı hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi belirleyin.

2. Adım: SEO içerik stratejiniz ve içerik fikirleriniz üzerinde işbirliği yapın

SEO, yalnızca web sitenizin arka uç mimarisi veya bir sayfada işlerin düzenlenme şekli ile ilgili değildir. Belirli bir sayfanın içeriği aynı zamanda SEO’nun kritik bir bileşenidir ve doğrudan kullanıcıların aradıkları ile konuşmalıdır. 

içerik kalitesi

Arama motorları, spam içerikli veya değerli bilgiler sağlamayanlara kıyasla yüksek kaliteli içeriğe sahip sayfalara öncelik verir. Google, özellikle, bir sayfanın Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirliği ile ilgili EAT yönergelerine uyan içeriği arar. Bu, özellikle tıp, finans ve sağlık konularıyla ilgili sayfalar için geçerlidir.

içerik alaka düzeyi

Arama motorlarının amacı, arama yapanlara, sorguları için yardımcı olma olasılığı en yüksek olan içeriği sunmaktır. Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin ilgisini çeken konuları ortaya çıkarırken, aynı zamanda onların sesini ve onlar için neyin önemli olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

SEO kaynaklarıyla işbirliği

Bir SEO kaynağıyla (ve pazarlama ekibinizin diğer üyeleriyle) çalışıyorsanız, stratejinizi ve zaman çizelgenizi oluşturmaya başlamadan önce fikirler üzerinde işbirliği yapmak için bir toplantı planlamanın zamanı gelmiştir. İçerik ekibi üyeleri, konu fikirleri listesiyle masaya gelmeye hazır olmalıdır. Bunlar, geçmişte iyi performans gösteren içeriğe, mevsimselliğe, güncel/haber değeri taşıyan içeriğe veya ekibin aldığı dahili taleplere dayalı olabilir. SEO ekibi üyeleriniz, hedef kitle araştırması, rakip analizi ve aylık arama hacmi yüksek konulara dayalı öneriler getirmelidir.

Kapsamlı bir konu fikirleri listesine sahip olduğunuzda, bu fikirleri hedef kitleye (persona) ve üst düzey konulara göre etiketlemeye ve bölümlere ayırmaya başlayabilirsiniz. Genellikle içerik ekiplerinin, oluşturdukları içerikle kapsamayı amaçladıkları birkaç üst düzey tema vardır. Bu yıl odaklanacağınız 3-4 temaya dayalı konuları toplayın. Bu alıştırma, tüm hedef kitlenize hitap eden çok yönlü bir içerik fikirleri listesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bir kategoride veya bir hedef kitle için çok fazla şey olduğunu fark ederseniz, nedenini araştırmak çok önemlidir. Birincil kitleniz mi? O zaman, bu alanda daha ağır ağırlıklı içeriğe sahip olmak muhtemelen sorun değil. Belirli bir konuyla ilgili içerik, diğerinden önemli ölçüde daha iyi performans gösteriyor mu? Tüm bu hususlar, markanız için doğru karışımı keşfetmenize yardımcı olur.

Bu işbirliği sırasında, içerik parçalarınızın alacağı formatı tartışmak da önemlidir. Belirli konular için ne tür içeriğin sıralandığını düşünün. Bu, blogların, videoların, e-kitapların vb. ele almayı planladığınız konular için en iyi performansı gösterip göstermediğini belirlemek için SERP’e danışıldığı yerdir.

3. Adım: İçerik takviminizi oluşturun

Kapsamlı bir fikir listesi oluşturduktan ve bunları hedef kitlenize ve temalara göre düzenledikten sonra, takviminizi oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Başlamadan önce, mevsimlik olan veya yıl boyunca belirli bir noktada yayınlanması gereken konuları etiketlemek isteyeceksiniz. Ardından pazarlama takviminize bakın, destekleyici içerik gerektiren belirli etkinlikler var mı? Uyum sağlamanız gereken yıllık yayınlarınız var mı? Sonraki bu taşınmaz tarihlerde yuva. Ardından, kalan açılış yuvaları için kalan içerik konularını dağıtmaya hazırsınız.

Bunu bir içerik planlayıcı veya eski moda bir Excel elektronik tablosu kullanarak oluşturmaya yardımcı olur. İçerik varlıklarınızı hedef kitleye ve konuya göre etiketleyebiliyor veya renk kodlayabiliyorsanız, belirli bir alanda belirli ayların ne zaman çok ağır olduğunu hemen görebileceksiniz.

Ardından, katkıda bulunanları planlayın. İçerik ekibiniz tüm içeriği yönetecek mi? İşletmenizden veya konuk katkılarınızdan başka katkıda bulunanlarınız var mı? Dışarıdan yardım alacak mısınız? Ekibinizin iş yükünün ne olacağını aydan aya görsel olarak görebilmeniz için bu yazarları gevşekçe yerleştirin. Bu, SEO içerik stratejinizin sahip olduğunuz kaynaklarla çalışmasını sağlayacaktır.

Adım 4: İşlem

Takviminiz oluşturulduktan sonra, içerik oluşturma sürecinizi özetlemenin zamanı geldi. SEO’ya dayanan bir içerik stratejisi için, süreciniz SEO hususlarını içeren bir içerik özeti ile başlamalıdır. Anahtar kelime araştırması yapmayı dahil etmek veya SEO’nuzun içerik özetiniz üzerinde işbirliği yapmasını sağlamak için zaman oluşturmalısınız. Bu sürecin zorunlu kısmı, SEO’nun özetin kendisine dahil edilmesi ve daha önceden taslağı hazırlandıktan sonra bir içerik parçasına yapıştırılmamasıdır. Bu, içeriğinizi yükselten daha organik ve akıcı bir yaklaşım sağlar.

Kapsamlı bir içerik özeti için bazı girdi örnekleri aşağıda verilmiştir:

 • İçerik türü
 • Hedef kelime sayısı
 • Hedef kitle
 • Başlık
 • Arka plan bilgisi (kaynaklar dahil)
 • İçerik Hedefleri
 • Anahat (H2 Önerileri dahil)
 • Önemli Çıkarımlar
 • anahtar kelimeler
 • Başlık
 • Meta Açıklaması

Adım 5: Her zaman yeşil içerik oluşturun

Her zaman yeşil içerik oluşturmak, SEO içerik stratejiniz üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olabilir. Zamanında içerikten daha az güncelleme gerektirir ve çok sayıda arama hacmine sahip anahtar kelimeler için iyi sıralanabilir. 

Bir içerik parçası aramada ne kadar uzun olursa, SERP’lere tırmanma fırsatı o kadar fazla olur. İçeriğiniz, gelecek yıllarda sitenize organik trafik çekmek ve sıralamak için büyük bir potansiyele sahiptir.

Sektörünüze ve hedef kitlenize özel, her zaman yeşil kalan içerik oluşturmak isteyecek olsanız da, içeriğinizi oluşturmaya başlamanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

Her zaman yeşil kalan içerik Fikirleri nasıl bulunur?

İçerik fikirleri, içerik ekibinizin içinden, müşterilerinizden, şirketinizdeki diğer paydaşlardan, endüstri trendlerinden veya size ilham veren herhangi bir yerden gelebilir. 

SEO içerik stratejiniz için yenilikçi ve etkili yaklaşımlar geliştirmenize yardımcı olacak birkaç yöntem:

 • Anahtar kelime araştırması yaparak fırsatları bulun. Anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizin bir konu hakkında nasıl konuştuğunu anlamanıza olanak tanır. Ayrıca, anahtar kelime araştırması, içerik için daha önce düşünmemiş olabileceğiniz yeni fırsatları keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Müşterilerden geri bildirim isteyin. Müşterilerinize sormak çok basit bir fikir gibi gelebilir, ancak çoğu zaman ürününüz veya hizmetiniz hakkında içerikle yanıtlayabileceğiniz birçok soru vardır.
 • Kendinizi kitlenizin yerine koyun. Yeni içerik fikirleri için beyin fırtınası yaparken, müşterinizin neyi ilgi çekici veya yararlı bulduğunu düşünün. Bu fikirlerin SEO içerik stratejinizle nasıl çalışabileceğini keşfedin. İnsanların hangi konuları sorduğunu keşfetmek için Quora gibi soru-cevap özelliklerine sahip sitelere göz atın.
 • Şirketinizdeki diğer ekiplerle beyin fırtınası yapın. Kuruluş çapında bilgi, yeni içerik fikirleri ortaya çıkarırken güçlü bir araçtır. Örneğin, müşteri destek ekibiniz, müşterilerin yaşadığı günlük sorunlar hakkında bolca içgörüye sahip olmalıdır. Ve satış ekibiniz, potansiyel müşterilerin en çok hangi çözümlere ihtiyaç duyduğunu bilecek.
 • Rakiplerinizin ne hakkında yazdığına bir göz atın. SEO içerik stratejiniz, her zaman rekabetinizin hakkında yazdığı konuların farkında olmayı içermelidir. Bir konuya nasıl yaklaştıklarını anlamak, sesinizi, yaklaşımınızı ve içeriğinizi onlarınkinden ayırt etmenize yardımcı olacaktır. Yeterince araştırma yaparak, içerik stratejilerindeki boşlukları belirleyeceksiniz, bu da bu boşluğu dolduracak bir şeyler yaratma fırsatıdır.

Her zaman yeşil içerik nasıl yazılır

Yazarken, içerik oluşturmanın yaşayan, nefes alan bir süreç olduğunu unutmayın. Aldığınız açıda veya seçtiğiniz içerik biçiminde bir sorun olduğunu fark ederseniz, bir adım geri gidin. İçerik oluşturma süreci akıcı olmalıdır ve ilerledikçe SEO içerik stratejinizi ayarlamanız gerekebilir.

Yenilikçi ve etkili içerik oluşturmak için birkaç fikir:

 • Endüstri kavramlarını ele alın. Konuşabileceğiniz birçok sektör kavramı veya hedef kitleniz için açıklamanıza yardımcı olabileceğiniz terimler vardır. Kendinizi alanınızda uzman olarak kabul edin ve bu fırsatı dikkatle hazırlanmış içeriklerle hedef kitlenizi eğitmek için kullanın.
 • Müşterilerinizin sıkça sorduğu soruları yanıtlayın. Müşterilerinizin sürekli olarak sorduğu sorulara bakın. Bu sorular etrafında içerik oluşturmak değerli olmaya devam edecek.
 • “Nasıl yapılır” içeriği yazın. Nasıl yapılır içeriği (bir ürünün nasıl kullanılacağı, bir hizmetin nasıl bulunacağı vb.), erken aşamada her zaman yeşil kalan harika içerik sağlar. Ancak, içeriğinize geri dönmeniz ve yeni bilgiler geldikçe güncellemeniz gerekebileceğine karşı dikkatli olun.
 • Değer önerilerinize dönün. Sunduğunuz şeyin arkasındaki temel değer önerisi nedir? Fazla bilgiyi ortadan kaldırır ve doğrudan değer tekliflerinizle konuşursanız, işinizle alakalı içerik yaratma şansınız en yüksek olur. Özellikler ve ürünler gelir ve gider, ancak işinizin özü, varlığınızın ve SEO içerik stratejinizin arkasındaki değer teklifidir.

Her zaman yeşil kalan bir içerik stratejisinin yatırım getirisi

Her zaman yeşil kalan içeriğinizin potansiyel yatırım getirisi, doğru yaptığınızda yüksektir. Bu tür içerik, web sitenize yıllarca ve bazen içerikte herhangi bir güncelleme yapmadan trafik çekebilir. 

Güçlü bir anahtar kelime stratejisi, doğru konuya odaklanma ve bilgilendirici içerik ile SEO başarısına giden yolda iyi bir şekilde olabilirsiniz.

Her zaman yeşil kalan içerik sonsuza kadar sürebilirken, SEO sıralamaları her zaman aynı şeyi izlemez. İçeriğiniz web’de sonsuza kadar kalma potansiyeline sahip olsa da, arama motorları algoritmalarını güncelledikçe ve sonuçların kullanıcılara gösterilme şeklini değiştirdikçe sıralamalar sürekli değişiyor. Örneğin, her zaman yeşil kalan içeriğinizi öne çıkan bir snippet veya yanıt kutusunda alabiliyorsanız, yakından izlediğinizden emin olun.

Yayınladığınız içerik hala yazdığınız günkü kadar doğru olsa bile, insanların arama şekli değişiyor. İçeriğinizi tekrar ziyaret eder ve sıralamalarda gördüğünüz değişikliklere göre güncellerseniz, çabalarınız için en iyi yatırım getirisini elde edersiniz.

Adım 6: Ölçün

İçerik stratejiniz ve takvim setiniz ile ölçüm için kadansınızı oluşturmanın zamanı geldi. İçerik ölçümü için bir yapı oluşturmak, hedef hedeflerinize ulaştığınızdan emin olmanıza ve SEO’yu stratejinize dahil etmenin organik trafiğiniz üzerindeki etkisini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ölçüm, hedeflerinize, araçlarınıza ve paydaşlarınıza göre her marka için farklılık gösterecektir.

Dikkate alınması gereken hususlar

 • Performansı ne sıklıkla izleyeceksiniz?
 • Hangi platform, veritabanı, gösterge tablosunu kullanacaksınız? (ekibinizin geri kalanıyla aynı veri kaynağını kullandığınızdan emin olun)
 • Hangi paydaşların performansı gözden geçirmesi gerekecek?
 • Bu bulguları uygulamak için içerik stratejinizi nasıl ölçecek ve değiştireceksiniz?

Web sitenizin organik trafiğini iyileştirmekten kitleniz için daha alakalı ve hedefli içerik oluşturmaya kadar SEO’yu içerik stratejinize entegre etmenin birçok faydası vardır. Erken ve genellikle strateji geliştirme aşamasında işbirliği yapan pazarlama ekipleri, pazarlama hedeflerini daha verimli ve etkili bir şekilde yürütmelerine olanak tanıyan daha iyi çeviklik elde eder.

Kurulum ve yapılandırma

İçerik kazançlarınızı ve kayıplarınızı anlamak için izleme teknolojinizi yapılandırın.

İşletmenizin anlamlı bölümlerinde sayfa grupları oluşturun. Örnekler şunları içerebilir:

 • Ürün kategorileri
 • Sitenizin bölümleri (sütun sayfaları, blog, ürün sayfaları vb.)
 • Yazarlar (gazeteci A, serbest çalışan B, çalışan C)

SEO içerik stratejiniz için önemli olan konular için web sitenizin ne zaman görünür olduğunu görmek için anahtar kelime grupları oluşturun. Örnekler şunları içerebilir:

 • markalı
 • markasız
 • Konular
 • huni aşaması

7. Adım: SEO başarısını belirlemek için raporlar oluşturun

Raporlar, SEO içerik stratejinizi sürekli olarak geliştirmenize ve etkiyi kuruluşunuzun diğer bölümlerine iletmenize olanak tanır. Raporlar, mevcut yatırım getirisini ve pazar payını göstererek daha fazla kaynak elde etmenize yardımcı olabilir.

SEO içerik raporlamasını sorular açısından düşünün:

 • Yeni içerik sayfaları iyi performans gösteriyor mu? Yeni organik trafik mi getiriyorlar? 
 • Sıralama ve organik trafik hedeflerimizi tutturuyor muyuz?
 • Rakipler bizim vermediğimiz önemli anahtar kelimeleri sıralıyor mu?
 • Önemli içerik parçaları için dönüşüm oranı arttı mı yoksa azaldı mı?
 • Önemli içerik parçaları için görünürlük kazandık veya kaybettik mi? 
 • Hedef anahtar kelimeler için görünür olan içeriği başarıyla oluşturduk veya optimize ettik mi?
 • Organik pazar payımız rekabetinkiyle nasıl kıyaslanıyor?
 • Daha fazla içerik oluşturmak için daha fazla kaynağımız olsaydı, hangi yatırım getirisini elde edebilirdik?
 • Organik arama için en çok ziyaret edilen 10 sayfamız hangileridir?
 • Hangi yazarlarımız en organik trafiği getiren içerik oluşturdu?

SEO stratejiniz içeriğinizi nasıl görünür kılar?

İçerik, beyin fırtınası, araştırma, tasarım ve çok daha fazlasını içerir. Dağıtım kanallarınızdan gelen bir trafik akışından sonra içeriğiniz fazla ilgi görmeyebilir. Sıralama olmazsa insanlar onu bulamaz.

SEO içerik stratejinizi yönlendirmek için trafik akışlarına bağlı olduğunuzda sonuçlar düzensiz olabilir. Öte yandan, iyi sıralanan tek bir içerik parçası, içerik pazarlama planınızın geri kalanının toplamından daha fazla değer sunma potansiyeline sahiptir.

Halihazırda içerik oluşturduysanız, insanların onu bulmasını ve görmesini sağlamalısınız. Aşağıdaki SEO içerik stratejisi iş akışı yardımcı olabilir.

Müşterilerinizin aradığı trendleri ve konuları belirleyin

Ekibinizle birlikte bir ilk konu listesi oluşturun ve ardından hangi konuların hedef kitlenizde en iyi yankı bulacağına karar vermek için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın.

Konuları analiz etmek, pazarlama ekibinizin en iyi sonuçları sağlayacak ifadeleri öncelik sırasına koymasını ve buna odaklanmasını sağlar. Belirli bir anahtar kelimenin değerini belirlerken bakılması gereken birkaç faktör vardır:

 • Arama hacmi – Ortalama olarak (genellikle aylık), anahtar kelimeyi veya kelime öbeğini kaç kişi arar?
 • Amaç – Anahtar kelimeyi arayan kişi bilgi mi arıyor yoksa satın almak mı istiyor?
 • Rekabet – Web sitenizin anahtar kelime için sıralaması ne kadar zor olacak?
 • Alaka düzeyi – Anahtar kelime, ürününüz veya hizmetinizle uyumlu mu ve aynı anlama sahip mi?

Kitlenizde en çok hangi içerik türlerinin yankı uyandırdığını bilin

Artık konularınız olduğuna göre, içeriğinizin hangi biçimde olması gerektiğine karar verin – makaleler, videolar, resimler vb. Odaklandığınız konuları arayın ve SERP’lerde yer alan içerik türlerine bakın. Şuna benzer biçimleri göreceksiniz:

 • cevap kutuları
 • Derinlemesine makaleler
 • Yerel paketler
 • Videolar
 • Haberler
 • Sosyal gönderiler
 • Görüntüler

Arama motorları artık sorguya bağlı olarak çeşitli arama sonuçları türleri içerir, bu nedenle SEO içerik stratejinizi buna göre oluşturun. Bir SEO platformu , bu biçimlerin arama konumları ve cihazlar arasında nasıl değiştiğini görmenin harika bir yoludur. Google’ın organik listelemeleri gibi dijital kanallarda markanızın varlığını yönetmenize, uygulamanıza ve ölçmenize yardımcı olur.

Rakiplerinizin sahip olduğu içerik ve sayfa yapısını daha iyi anlamak için en üst sıradaki sonuçları keşfedin ve bazı listelere tıklayın. Stratejilerini kopyalamayın, bunun yerine içeriğinizi SERP’lerde sıralananlardan sonra modelleyin ve daha iyisini yapın.

Doğru müşteri için yolculuklarının doğru aşamasında içerik oluşturun

Oluşturduğunuz içeriğin SEO stratejinize nasıl uyduğunu düşünerek zaman harcayın. İçerik eşleme, gereksiz içerik oluşturmak yerine boşlukları doldurarak sahip olduğunuz varlıkları tamamlamanıza ve içeriğinizi doğru müşteriyle eşleştirerek nitelikli trafik elde etmenize yardımcı olacaktır.

İçeriğinizi alıcının yolculuğuna şu şekilde eşleyin:

 • Satın alma kişilerinizi tanımlayın: Alıcılarınızın çıktığı yolculuğu anlamak için önce kim olduklarını anlayın.
 • Alıcılarınızın çıktığı yolculuğu anlayın: Alıcılarınızın kim olduğunu anladıktan sonraki adım, satın alma süreçleri boyunca nasıl hareket ettiklerini anlamaktır.
 • İçeriği alıcının yolculuğuna eşleyin: Bir sonraki adım, müşterilerinizin süreçteki her adımda karşılaştığı zorlukları ele alan içeriği eşlemektir. İçeriğinizin amacı, alıcının süreçteki bir sonraki aşamaya geçme konusunda kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak ve bir sonraki aşamaya geçmelerine yardımcı olacak şekilde, alıcının zorluklarını yeterince ele almak olmalıdır.

SEO içerik stratejiniz için bir harita oluşturduğunuzda, çatlakların ve boşlukların nerede olduğunu görebileceksiniz. Görünür olmadığınız yerlerde içerik oluşturmak için fırsatlar arayın. Görünür ancak dönüşüm sağlamayan içeriği optimize edin.

Stratejinizin yatırım getirisini en üst düzeye çıkarmak için içeriği optimize edin

Sahip olduğunuz varlıkları iyileştirmek ve optimize etmek, SEO içerik stratejinizin başarısı için kritik öneme sahiptir. Büyük kazançlar küçük miktarlardaki çalışmalardan geldi.

İçeriğiniz yüksek kaliteli, arama sorgularıyla alakalı olmalıdır. Başlıklar, resimler, başlık etiketleri, meta açıklamalar ve gövde kopyası gibi sayfa öğelerini optimize edin. Sayfa içi SEO’ya dikkat etmek, SERP’lere (arama motoru sonuç sayfaları) odaklanmayı içerir. Bu, web sitenizin trafiğini artıracak ve Google’da daha yüksek sıralama durumu anlamına gelecektir. 

Sonuç olarak, optimizasyon bir deneydir. Bazı şeylerin işe yaradığını, bazılarının ise hiçbir etkisi olmadığını göreceksiniz ve buna göre değişiklikler yapmanız gerekiyor. İşte denemek isteyebileceğiniz bazı şeyler:

 • Alıcı kişiliklerine ve müşteri yolculuğu aşamalarına daha iyi uyması için içeriğinizin kalitesini güncelleyin ve iyileştirin.
 • Büyük içeriği daha küçük, daha odaklanmış parçalara ayırın.
 • Küçük içerik parçalarını tek bir büyük parçada birleştirin ve tek bir sayfanın otoritesini güçlendirmek için mevcut gönderileri yeniden yönlendirin.
 • Dahili bağlantı yapınızı geliştirin – değerli, yetkili sayfalar (sıralamak istediğiniz sayfalar), sitedeki diğer sayfalardan kendilerine işaret eden bağlantılara sahip olmalıdır.
 • A/B testini deneyin ve en iyi dönüşümün ne olduğunu görmek için bir sayfanın renkler, yazı tipleri, resimler ve CTA’lar gibi özelliklerini değiştirin.

SEO ile denemeler yaparken, her sayfa için yaptığınız değişikliklerin ve bu değişikliklerin ne zaman gerçekleştiğinin kaydını tutun.

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x