SEO Denetimi Web Siteniz İçin Neden Önemlidir?

SEO denetimi, dijital pazarlama söz konusu olduğunda bir web sitesinin önemli bir yönüdür. SEO denetimi, sayfa içi ve sayfa dışı etkinliklerin performansını değerlendirmek, site mimarisiyle ilgili sorunları belirlemek, geri bağlantıları ve sosyal medya etkileşimini analiz etmek, anahtar kelime yoğunluğunu taramak ve yinelenen içerikle ilgili sorunları incelemek için bir sitenin kapsamlı bir analizidir. En basit ifadeyle, SEO denetimi, uzun vadeli başarı için web sitenizin güçlü, zayıf yönlerini ve potansiyellerini belirlemek için önemlidir.

Aynı şekilde, beklentileri karşılamadığını ve ziyaretçileri çekmediğini anlamak için vizyonunuzu, kalbinizi, zihninizi ve ruhunuzu bir web sitesine dökmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur.

Bir arabayı teşhis etmeye çok benzer şekilde, SEO denetimleri web sitenizin nasıl performans gösterdiğini belirlemede hayati bir rol oynar. Denetim olmadan sitenizi etkileyebilecek her şeyi ortaya çıkarmak neredeyse imkansızdır. Arabamı parçalara ayırmadan veya bir tamirciye götürmeden sorunları teşhis edemez ve yağ boşaltma sorununu çözemezdim. Arabayı bir yıl sonra sattım!

SEO denetimlerinin önemli olduğunu ve site başarısının anahtarı olduğunu söylemeye gerek yok. Bununla birlikte, SEO denetiminin diğer bazı önemli faydalarından bazılarını ve bunları kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinizi de vurgulayacağız.

Aşağıda, farklı SEO denetimleri türleri ve bunların web siteniz için nasıl faydalı oldukları verilmiştir:

SEO Denetimi Nedir?

Arama motorlarının, herhangi bir arama sorgusu için sitenizin nerede sıralanması gerektiğini belirlemek için değerlendirdiği , kelimenin tam anlamıyla yüzlerce (en az 200!) sıralama sinyali vardır . Bazıları diğerlerinden daha fazla ağırlık taşır, ancak tümü optimize edilmezse sitenizin performansını engelleyebilir. Bir SEO denetiminin amacı, neyin iyi çalıştığını, hangi öğelerin iyileştirilmesi gerektiğini ve sitenizin hangi bölümlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek için bu (bilinen) sıralama sinyallerinden olabildiğince çoğunu gözden geçirmektir.

SEO denetimi gerçekleştirmenin iki yolu vardır.

  1. Kapsamlı kontrol listemizi kullanarak manuel olarak yapın
  2. Denetimi URL’nizi yazıp sonuçları beklemek kadar basit hale getirecek gelişmiş bir web sitesi inceleme aracı kullanın .

SEO Denetimi Neden Önemlidir?

Düzenli olarak bir SEO denetimi gerçekleştirmenin birçok faydası vardır:

1. SEO zayıflıklarını bulun:

Açık olabilir, ancak bu fayda hafife alınmamalıdır. Doğru şekilde optimize edilip edilmediğini belirlemek için bazı öğelere (özellikle sayfadaki öğelere) bakmak mümkündür. Örneğin, meta açıklamaların ideal olarak 150-169 karakter olması gerektiğini biliyorsanız, sizinki çok uzun veya çok kısaysa, ince ayar yapılması gerektiğini bileceksiniz.

Ancak SEO, anahtar kelimeleri sayfalarınızda doğru yerlere koyma günlerinden bu yana çok daha karmaşık bir şeye dönüştü. Artık Google, sitenizin teknik performans ve içerik kalitesi de dahil olmak üzere birçok farklı düzeyde nasıl performans gösterdiğini değerlendiriyor.

Google’ın algoritmalarında çok fazla güncelleme yaptığını hatırlamak önemlidir . Bu değişiklikleri keşfedecek ve bunlara uyum sağlayacak en iyi insanlar, sektöre dalmış uzmanlardır – SEO denetim programları oluşturanlardır. Şahsen, çok sayıda güncellemeyi izleme ve sitemi kendi kişisel varsayımlarıma dayanarak yeniden değerlendirme şansım yok.

2. Ölçülebilirlik

İster bir SEO hizmeti kullanan bir müşteri olun, ister kendi SEO’nuzu yapan bir danışman/kurum içi pazarlamacı olun, sitenizde gerçekleştirilen çalışmanın etkinliğini ölçmeniz gerekecektir. İlk SEO denetimi, tüm ölçümlerin ve ilerlemenin daha sonra ölçülebileceği sahneyi oluşturacaktır. Durumun daha önce nasıl olduğunu bilmiyorsanız, sitenizin nasıl geliştiğini daha sonra belirlemek zor olacaktır.

3. Pazarlamaya öncelik verin

Bir SEO denetiminin, iyileştirme için çeşitli alanları aydınlatması muhtemeldir. Tüm bu önerileri olabildiğince hızlı bir şekilde uygulamak cazip gelse de, bireysel görevleri mini projelere ayırmaya ve bunlara öncelik vermeye değer.

Özelleştirilmiş 404 sayfaları, sık kullanılanlar ve yapılandırılmış veri işaretlemenin uygulanması gibi kullanılabilirliği etkileyen şeyler, kesinlikle kullanıcı deneyimini iyileştirecek görevlerdir. Ancak, başlangıçta sitenizi engelleyebilecek tarama ve dizine ekleme sorunları gibi teknik SEO’ya odaklanmanızı öneririm . Bir site taraması, bu alandaki sorunları belirlemeye yardımcı olabilir. Önce teknik SEO’nuzu optimize etmezseniz, yaptığınız diğer iyileştirmelerin genel performans üzerinde daha az etkisi olacağını görebilirsiniz.

Benzer şekilde, hemen çıkma oranınızın yüksek olduğunu keşfederseniz ve ilk sayfadan sonra insanların sitenizle etkileşim kurmasını sağlayamazsanız, açılış sayfalarınızı dönüşümler için optimize etmeye öncelik vermeniz gerekebilir.

4. Anahtar kelime sıralamasının ilerlemesini izleyin

Sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini belirlemenin en iyi yollarından biri, anahtar kelimelerinizin hareketini izlemektir . Sitenizi optimize ederken, anahtar kelimelerinizin yukarı doğru hareket ettiğini görmelisiniz. Benzer şekilde, olumsuz hareketler kritik sorunları ve hatta cezaları gösterebilir!

Feridkaplan.com.tr gibi bir denetleme aracı, anahtar kelimelerin ilerlemesini kaydeder, böylece zaman içinde ne kadar iyi performans gösterdiğini ve sitenizin yukarı veya aşağı trend olup olmadığını hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

5. Rekabeti değerlendirin

Site denetimleri, sahip olduğunuz sitelerle sınırlı değildir. Güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmek için rakiplerinizin sitelerinde bir denetim gerçekleştirebilirsiniz. Rakipleriniz hakkında ortaya çıkarmanız gereken önemli şeyler şunlardır:

  • Hangi anahtar kelimeleri kullandıkları: Bu anahtar kelimeler için sıralamanın mümkün olup olmayacağını belirlemek için KWFinder gibi bir araç kullanarak öğrenin. Rakipleriniz üst sıralarda yer alıyorsa ve iyi bir alan adı ve sayfa yetkisine sahipse, buna değmeyebilir. Bunun yerine, hedeflemedikleri anahtar kelimelere odaklanın. Kaçırdıkları fırsatlar için kendinizi suçlu hissetmeyin.
  • Geri Bağlantılar: Kendileriyle kimin bağlantı kurduğunu öğrenmek için geri bağlantılarını yakından inceleyin . Ayrıca bir geri bağlantı alıp alamayacağınızı görmek için bu siteleri hedefleyin veya daha da iyisi, rakibinizin bağlantısını tamamen sitenizin bir bağlantısıyla değiştirin.
  • Strateji: Rakibinizin sitesini değerlendirerek stratejileri hakkında iyi bir fikir edinmeniz mümkündür. Geri bağlantıları çeken ve paylaşılan harika içeriğe sahiplerse, belki de benzer bir içerik stratejisi siteniz için faydalı olabilir. Benzer şekilde, sosyal medya platformları arasında etkileşim sağlamada iyilerse, sosyal medyaya yaklaşımlarını daha yakından araştırın ve yaklaşımlarından biraz bilgelik çıkarın.
  • Mobil site: Belki rakiplerinizin sizinkini utandıran bir mobil sitesi vardır. Durum buysa, stratejinizi bilgilendirmek için bu bilgiyi kullanın.

Feridkaplan.com.tr Proje ve Anahtar Kelime Aracı , en büyük rakiplerinizi sürekli olarak izlemenize olanak tanır, böylece rakiplerinizi yakından takip ederken aynı zamanda kendi ilerlemenizi de takip edebilirsiniz.

Sonuç

SEO denetimi, sitenizdeki herhangi bir sorunu veya zayıf noktayı teşhis etmenin değerli bir yoludur. Sonuçlar, iyileştirilmiş performans için sitenizi geliştirmek için nelerin geliştirilebileceğine dair ayrıntılı bir analiz sağlayacaktır.

Düzenli izleme, trafikteki ani düşüşlere yanıt verebilme ve rakibinizin stratejisini değerlendirme dahil olmak üzere pek çok avantajıyla, bir SEO denetiminin önemi hafife alınmamalıdır.

5 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x