Mükemmel WordPress SEO Nasıl Yapılır?

WordPress SEO yapmadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. SEO, arama motoru optimizasyonu, Google ve benzeri arama motorlarının web sitenizi daha iyi analiz etmesine ve web sitelerini isteklere uygun hale getirerek optimize etmesine yardımcı olan kriterlerin tümüne verilen isimdir.

WordPress SEO yapmadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır. SEO, arama motoru optimizasyonu, Google ve benzeri arama motorlarının web sitenizi daha iyi analiz etmesine ve web sitelerini arama motorlarının isteklerine uygun hale getirerek optimize etmesine yardımcı olan kriterlerin tümüne verilen isimdir.

Başka bir deyişle, SEO’nuzu yükseltmek, web sitenizin Google aramalarında en üst sıralarda yer almasını sağlar. Bununla orantılı olarak web sitenizden elde edeceğiniz gelir organik olarak artacaktır. Kişisel bloglar yerine e-ticaret siteleri ve kurumsal web siteleri SEO’ya dikkat etmelidir. WordPress SEO düşündüğünüz kadar zor değil. Web sitenize ekleyeceğiniz SEO eklentileri ile tüm adımları kolayca tamamlayabilir ve Google dostu bir site hazırlayabilirsiniz.

En İyi SEO Eklentisi Hangisi?

Web sitenizin ihtiyaçlarına bağlıdır. Bir çok SEO eklentisini test etmiş olmama rağmen en verimli eklentinin Yoast SEO olduğunu düşünüyorum. Yoast SEO WordPress eklentisi, kullanıcılarına dinamik ve pratik olarak ne yapmaları gerektiğini söyler. Hızlı kurulum sihirbazı ile bu eklentiyi herhangi bir kod bilgisi olmadan kolayca kurmak mümkündür.

Yoast SEO’nun şu anda ücretsiz eklentiler arasında en büyük rakibi All In One SEO’dur. All In One SEO ve Yoast SEO’yu karşılaştırdığım içeriğe mutlaka göz atın.

WordPress SEO Eklentileri

Aşağıdaki listede WordPress ücretsiz SEO eklentilerini bulacaksınız. Bu eklentiler, kullanıcıların web sitelerinde tüm SEO işlemlerini yapmalarını sağlar. Tam liste için WordPress SEO eklentilerine göz atın.

 • Yoast SEO
 • Hepsi Bir Arada SEO
 • SEMRush
 • Sıra Matematik
 • Squirrly SEO 
 • Kırık Bağlantı Denetleyicisi
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 • SEOPress

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Başarılı bir web sitesi için SEO en önemli kriterdir. İster kurumsal bir web siteniz olsun, ister e-ticaretiniz olsun, sitenizin SEO’sunu mutlaka hazırlamalısınız. Aşağıda web siteniz için başvurmanız gereken bazı şeylerden bahsedeceğim.

Organik Olun

Arama motorları, dünyanın en başarılı geliştiricileri tarafından geliştirilen sistemlerdir. Bu sistemleri kandırmaya çalışmayın. Tüm SEO çalışmalarınızda organik olmaya özen gösterin. Sitenizin içeriğiyle ilgisi olmayan meta başlıklardan ve açıklamalardan kaçının. Web sitenizle ilgisi olmayan içeriklerden backlink satın almayın.

Site Hızı Önemlidir

Site hızı, bir web sitesinin arama motorlarında ön sıralarda yer alması için en önemli kriterlerden biridir. Kendinizi düşünün, örneğin Google’ı açtınız ve bir arama yaptınız. İlk tıkladığınız site 3-4 saniye içinde açılmazsa hemen başka bir siteyi ziyaret edeceksiniz.

Bu yüzden web sitenizin hızının en önemli kriter olduğunu söyleyebiliriz. Aylarca uğraşarak iyi bir yer edinmişsiniz ancak bazı problemlerden dolayı web sitenizdeki hız probleminizi çözemezseniz büyük ihtimalle Google’da sıralamanızı kaybedersiniz.

Mükemmel WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Sen kullanabilirsiniz GTMetrix ve Google Page Speed Insight Sitenizin hızını test edilmesi için araçlar. Web sitenizin hızı çok düşükse sitenizdeki hız sorunlarını mutlaka düzeltin. Bu sorunları nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız, bir WordPress destek uzmanından yardım alın .

Mobil Cihazın Görünümüne Dikkat Edin

Site hızı kadar önemli olan bir diğer konu da mobil görünümdür. Web siteniz Responsive, AMP veya mobil sayfa desteği sunmuyorsa siteniz arama motorları için önemini kaybedecektir. Özellikle e-ticaret sitelerinin neredeyse tamamı mobil cihazlardan gelen müşterilerle gelir elde etmektedir. Bu nedenle web sitenizin mobil cihazlarla uyumlu olup olmadığını test ettiğinizden emin olun.

Bu testi gerçekleştirmek için Google’ın geliştirdiği Mobil Uyumluluk aracını kullanabilirsiniz . Aşağıdaki görselde örnek olarak bir e-ticaret sitesine gelen trafiği inceleyebilirsiniz.

Mükemmel WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Görselliğe Önem Verin

Yukarıda bahsettiğim sitenin hızını etkileyen en önemli faktörlerden biri görsellerdir. Arama motorları tarafından tercih edilmeyen yüksek boyutlu görsel formatları kullanırsanız web sitenizin hızı oldukça düşecek ve bu da sıralama kaybetmenize neden olacaktır. Görsel optimizasyon ve sitenizdeki görselleri nasıl optimize edebileceğiniz konusunda derinlemesine bir analiz yapmanızı sağlayan blog içeriğine mutlaka göz atın.

Web sitenizde kullanacağınız görseller için doğru boyutu kullandığınızdan emin olun. Örneğin bir slayt alanındaki resim boyutu 1500 piksel ise o alana 4000 piksellik bir resim eklemek sıralamanıza zarar verecektir.

Resimlerinizi jpg formatında kullandığınızdan emin olun. Çok fazla png formatı kullanmamaya dikkat edin ve ShortPixel, Imagify ve daha fazlası gibi görsel optimizasyon eklentilerini kullandığınızdan emin olun.

Daima Güncel Kalın

Arama motorları, güncel web sitelerine büyük değer verir. Bu yüzden haber siteleri ve magazin siteleri her zaman ön plandadır. Web sitenizi güncel tutun. Her gün yüzlerce ürün veya içerik eklemek yerine belirli bir limitte paylaşım yapmaya özen gösterin. Mümkünse içeriklerinizi aynı zaman aralıklarında yayınlayın.

Bu sayede sitenizin sürekli güncel olduğunu arama motorlarının örümceklerine bildirecek ve aynı zamanda içerik yayınlayarak bu örümceklerin alışkanlık haline getirerek sitenizi düzenli olarak ziyaret etmelerini sağlamış olacaksınız.

Kategorilerinizde İçerik Yayınlayın

Diyelim ki bir e-ticaret sitesisiniz. Web sitenizde ürünlerinizi kategorize ettiniz ve bu kategorilerden en fazla ziyaretçiyi bekliyorsunuz. WooCommerce kullanıyorsanız, doğrudan kategori sayfanızda ürünler bulunur. Bu, kategori sayfalarınızda içerik eksikliğine neden olur. Her kategoriye açıklama yazdığınızdan emin olun. Örnek kullanım için aşağıdaki resme bir göz atın;

Mükemmel WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Ayrıca Yoast SEO’nun sunduğu en değerli araçlardan biri olan snippet aracını kullanarak tüm kategori ve etiketlerinize SEO meta açıklaması ve başlığı ekleyin. Örnek kullanım için aşağıdaki resme bakın;

İyi Rakip Analizi Yapın

SEO için bir diğer önemli kriter ise rakip analizidir. Rakiplerinizin arama motorları için neler yaptığını iyi analiz etmelisiniz. İnternetteki varlığınız doğru rakip analizi ile mümkün olacaktır. Bunun için Semrush, Moz, aHrefs ve benzeri araçları kullanın. Rakiplerinizin nerede aktif olduğunu ve nereden geri bağlantı aldıklarını test edin.

Ve kesinlikle taklitten uzak durun. Rakiplerinizin arama motorlarında kullandığı meta açıklamaları ve başlıkları kullanmayın. Bunun yerine işletmenizi tanımlayan organik kelimeler kullanın.

Spam’dan Kaçının

Bazı kullanıcılar, arama motorlarında listelenmek için web sitelerine spam gönderir. Bu hatayı yapmayın. Spam işlemleri kısa vadede işinize yarayabilir ancak uzun vadede web sitenizin arama motorlarından tamamen kaldırılmasına neden olacaktır. Spam kullanımına bir örnek vermek gerekirse;

 • Tekrar eden içeriklerden kaçının
 • Sitenize kopyala-yapıştır içerik eklemeyin
 • İçeriğinize yüzlerce etiket eklemekten kaçının ve maksimum 3 ila 5 etiket kullanın
 • Aynı meta başlığı ve açıklamayı kullanmaktan kaçının
 • Sizinle ilgisi olmayan web sitelerinden geri bağlantı almayın
 • Reddetme özelliğini kullanarak kötü amaçlı geri bağlantıları Google Arama Konsolundan kaldırın

Sabırlı olun

SEO’da başarılı olmak için zamana ihtiyacınız var. Bu yüzden sabırlı olun ve özgünlüğünüzü koruyun. SEO işlemleri yapmanıza rağmen sitenizin Google’da ön sıralarda çıkmaması oldukça normaldir. İşinizde özverili ve sabırlı olun. Arama motorları kesinlikle size hak ettiğiniz değeri verecektir.

İyi bir SEO çalışması ile bir e-ticaret sitesinin Google aramalarında üst sıralarda çıkması mümkündür. Bunun için en az 6 ay ila 1 yıl gerekir. Bunu aklında tut; Google aramalarında ilk 3 veya ilk sayfada olmak bu kadar kolay olsaydı herkes sizinle aynı sektörü tercih ederdi.

Şimdilik WordPress SEO hakkında anlatacaklarım bu kadar. Bilgi ve tecrübelerimi paylaştığım bu içeriğe katkıda bulunmak isterseniz lütfen yorum alanını kullanın.

 

0 0 Oylar
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x