Category: Wordpress

Sayfa Hızı Nasıl Artırılır (Kolay Kılavuz)

Sayfa Hızı

PageSpeed, web sitenizin başarısı için kritik bir unsurdur. Bilinen sıralama faktörlerinden biri olmasının yanı sıra, aynı zamanda önemli bir kullanılabilirlik ölçütüdür.

Hiç kimse (insanlar veya arama motorları) sayfalarınızın yüklenmesini beklemek istemez, özellikle de aynı konuda daha hızlı yüklenen düzinelerce başka web sitesi olduğunda.

İyi haber şu ki, web sitenizin altyapısını optimize ederek ve bazı en iyi uygulamaları izleyerek sayfa hızınızı artırmanın yolları vardır.

Bu kılavuzda şunları öğreneceksiniz:

Sayfa hızı SEO için neden önemlidir?

Nisan 2010’da Google, sayfa hızının Google sıralama algoritmasının bir parçası olduğunu resmen duyurdu .

Onları sıralama faktörü olarak sayfa hızı eklemeye zorlayan ana nedenler şunlardı:

 • Hızlı web siteleri, kullanıcıları mutlu eder ve bir web sitesinde daha fazla zaman geçirirler.
 • Hızlı web siteleri işletim maliyetlerini azaltır (daha az bant genişliği ve sunucu kaynaklarının daha iyi kullanımı)
 • Hızlı web siteleri daha fazla satış (ve genel olarak dönüşüm) sağlar.

Bugüne hızlı bir şekilde gelin, sayfa hızı artık her zamankinden daha önemli.

İstatistikler, yavaş yüklenen web sitelerinin müşteri kaybettiğini gösteriyor çünkü kullanıcıların büyük çoğunluğu bir web sitesinin yüklenmesi için 3 saniyeden fazla beklemek istemiyor.

Ek olarak, bir dizi çalışma, Google sıralaması ile sayfa hızı arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Google’ın ilk sıralarında yer alan web siteleri, alt sıralarda görünen web sitelerinden daha hızlı yüklenir.Pagespeed, bir sayfa sıralama faktörüdür, yani web sitesini bir bütün olarak değil, her sayfayı ayrı ayrı etkiler.

İdeal sayfa hızı nedir?

Resmi olmayan bir şekilde, ideal sayfa hızı hem masaüstü hem de mobil web siteleri için 3 saniyeden azdır. Resmi olmayan diyorum çünkü bu, kullanıcı anketlerinden ve araştırmalarından gelen bir sayı ve sıralama sürecinde Google algoritmaları tarafından kullanılan resmi numara değil.

Google’ın sayfa hızını işleme yöntemi, sayfaları “gerçekten iyi” ve “oldukça kötü” olarak sınıflandırmaktır.

Bu, bir web sitesi çok yavaşsa, bunun sıralamaları üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceği anlamına gelir. Aksi takdirde, algoritma tüm web sitelerine aynı şekilde davranır.

Google’ın genel olarak sayfa hızı ve site hızıyla nasıl başa çıktığını tartışan aşağıdaki videoyu Google’dan izleyebilirsiniz.

Sayfa Hızını Artırmanın 15 Yolu

Sayfa hızınızı artırmak için aşağıdaki en iyi uygulamaları izleyin.

 1. Resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin
 2. Videoların sunumunu optimize edin
 3. Önbelleğe almayı etkinleştir
 4. CSS ve JS’yi küçültün
 5. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını ortadan kaldırın
 6. Komut dosyalarını eşzamansız olarak kullanın
 7. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın
 8. Kaynakların önceden yüklenmesini ve önceden getirilmesini kullanın
 9. Daha hızlı bir ana bilgisayara geçin
 10. Gereksiz eklentileri devre dışı bırakın
 11. CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi yükseltin
 12. PHP’nin en son sürümüne yükseltin
 13. Bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanmayı düşünün
 14. DB’nizi optimize edin
 15. Google Sayfa Hızı Modülünü kullanın

1. Resimlerinizi sıkıştırın ve optimize edin

Çoğu durumda, görsellerin sayısı ve boyutu nedeniyle bir web sayfası yavaştır. Kaliteli görseller ve diğer görsel öğeler SEO ve kullanılabilirlik için önemlidir, bu nedenle bunları tamamen kaldırmak bir seçenek değildir.

Bunun yerine yapmanız gereken, kalitelerinden ödün vermeden dosya boyutlarını en aza indirmeye çalışmaktır.

Aşağıdaki önerileri izleyin:

Doğru boyutta resimler kullanın – Web sitenize bir resim yüklemeden önce, ihtiyacınız olan maksimum genişliğe yeniden boyutlandırın.

Örneğin, blogunuzda resimler gösterdiğiniz maksimum genişlik 1200 piksel ise, bundan daha büyük resimleri yüklemek israftır.

Bir görüntüyü açmak, boyutlarını değiştirmek ve jpg veya png gibi web uyumlu bir formata aktarmak için Photoshop , Gimp veya Pixelmator gibi araçları kullanabilirsiniz .

Bir görüntü iyileştirici kullanın (son derece önemli) – Sonraki adım, bir görüntü iyileştirici kullanmaktır. Photoshop veya pixelmator aracılığıyla dışa aktarılan görüntüler , optimum dosya boyutu söz konusu olduğunda tamamen optimize edilmez.

İmageOptim (Mac kullanıcıları için) veya görüntü sıkıştırıcı gibi araçlar , kalitesini etkilemeden bir görüntünün dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir.

Aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. Her iki görüntü de tamamen aynı görünüyor ve aynı boyutlara sahipler. Sağdaki resim dosya boyutunda% 56 daha küçüktür.

Duyarlı görüntüler kullanın – Duyarlı görüntülerden yararlanabilmek için WordPress’i en son sürüme yükseltin.

Bu özelliğin yaptığı iki şeydir:

 • WordPress medya kitaplığına bir resim yüklediğinizde, otomatik olarak farklı boyutlara sahip bir dizi resim oluşturur.
 • Bir sayfa yüklendiğinde ve çözünürlüğe bağlı olarak, kullanıcılara eşdeğer görüntü boyutunu otomatik olarak gösterir.

Bu, mobil kullanıcılara daha küçük boyutlu bir resim sunulduğu anlamına gelir ve bu, özellikle çok sayıda resim içeren sayfalarda mobil sayfa hızını artırır.

WordPress’te değilseniz, CMS’nize duyarlı görseller uygulamak için bir geliştiriciden yardım alabilirsiniz. Herhangi bir web sitesinde uygulanabilen bir özelliktir.

Önemli Not:

WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan yeni duyarlı görüntüler, orijinal görüntü optimize edilmiş olsa bile tam olarak optimize edilmez.

Bu, sizin için bunu yapmak için bir görüntü sıkıştırma hizmeti kullanmanız veya imageOptim veya başka bir yazılım kullanarak görüntüleri manuel olarak optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir .

Aylık olarak yaptığım şey, aya ait tüm resimleri (/ wp-content / uploads / [yıl] [ay] altında bulunur) bilgisayarıma indirmek , imageOptim kullanarak optimize etmek ve sunucuya geri yüklemek.

Tembel yüklemeyi kullanın – Bu, tarayıcıların görüntüleri bir sayfaya veya gönderiye ihtiyaç duyulduğunda yüklediği bir tekniktir, yani kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırırken ve tüm resimleri aynı anda değil (bu varsayılan davranıştır).

Bunu yaparak, özellikle mobil cihazlarda sayfalar daha hızlı yüklenir.

İyi haber şu ki, web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan bunu yapmanıza yardımcı olabilecek bir dizi eklenti var.

Native Lazyload – Google tarafından yerel tarayıcı özelliğini kullanan bir WordPress eklentisi. Tek yapmanız gereken eklentiyi kurmak ve etkinleştirmek. Yapılandırılacak seçenek yok.

WP-ROCKET – Tembel yükleme görüntüleri ve videoları için yerleşik desteğe sahip birinci sınıf bir WordPress eklentisi. Bu benim web sitemde de kullandığım eklenti.

2. Videoların sunumunu optimize edin

Doğru şekilde optimize edilmezse sayfalarınızı önemli ölçüde yavaşlatabilecek bir başka unsur da videolardır.

İçeriğinize video yerleştirirken aşağıdaki en iyi uygulamaları izlemelisiniz:

Videoları bir akış hizmetine yükleyin – Videoların sayfa yükleme hızı üzerindeki etkisini en aza indirmenin en iyi yolu onları bir akış hizmetine, yani YouTube veya Vimeo’ya yüklemek ve ardından bunları web sitenize yerleştirmektir.

Bunu yaptığınızda, sunucunuz video içeriğinin akışından sorumlu değildir, ancak içerik doğrudan sağlayıcıdan gelir.

Video otomatik oynatmayı devre dışı bırakın – Otomatik oynatmayı kullanmadığınızdan emin olun. Kötü bir kullanıcı deneyimi olmasının yanı sıra, bir sayfanın yüklenmesini de önemli ölçüde yavaşlatır.

Geç yükleme kullanın – Geç yükleme tekniği videolara da uygulanabilir. Videolar, yalnızca kullanıcının görüntü alanındayken ve bir sayfa yüklendiğinde harici kaynaktan yüklenecektir.

Video iframe’i önizleme resmiyle değiştirin – Bu, kullanabileceğiniz başka bir tekniktir. Bir videonun yüklenmesini beklerken kullanıcılara bir önizleme görüntüsü gösterirsiniz. Wp-rocket bu özelliğe sahiptir.

3. Önbelleğe almayı etkinleştirin

Önbelleğe alma, sayfa hızına çok yardımcı olan bir mekanizmadır ve tüm web siteleri için bir zorunluluktur.

Basit bir deyişle, önbelleğe almayı kullandığınızda , sunucu web sayfalarınızın statik HTML sürümlerini oluşturur ve bir sayfa için her istek olduğunda sayfaları baştan oluşturmak yerine bunları kullanıcılara gösterir.

Bu, işlemi hızlandırır, daha az sunucu kaynağı gerekir ve kullanıcı daha iyi bir deneyim yaşar.

Önbelleğe alma mekanizması, bir sayfada ne zaman bir değişiklik olduğunu veya bir sayfayı ne zaman önbelleğe almayacağını anlayacak kadar akıllıdır, bu nedenle genel web sitesi deneyimi aynıdır.

WordPress web sitenizde önbelleğe almayı etkinleştirmek için, wp-rocket veya wp super cache gibi bir önbelleğe alma eklentisi kullanabilirsiniz .

Bu eklentiler, gerekli tüm önbelleğe alma kurallarını .htacess dosyanıza ekleyecek ve hatta mobil kullanıcılar için ayrı bir önbellek ve oturum açmış kullanıcılar için bir önbellek oluşturacaktır.

Eklentinin yapılandırması basittir ve teknik bilgi gerekmez.

4. CSS ve JS’yi küçültün

Küçültme , tüm gereksiz karakterleri CSS ve JS dosyalarından (yorumlar ve beyaz boşluklar gibi) kaldıran ve bu dosyaların boyut olarak küçültülmesini sağlayan bir işlemdir.

Küçültme, CSS ve JS Dosyalarının boyutunu küçültür

Küçültme işlevi değiştirmez, ancak dosya boyutunu azaltır ve bu, daha hızlı yükleme süreleri anlamına gelir.

Teknik olmayan kişiler için CSS ve JS her türlü web sitesi ve platform tarafından kullanılan dosyalardır. CSS, bir sayfanın stilinden ve işlevsellik için JS’den sorumludur.

Web sitenizde küçültmeyi etkinleştirmenin üç yolu vardır:

 1. CMS’nizin bu seçeneği destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Normalde bu, ‘Hız Optimizasyonu’ veya gelişmiş altında bulunur.
 2. WordPress kullanıyorsanız, bu seçeneğin tema ayarlarınızda mevcut olup olmadığını kontrol edin.
 3. Wp-rocket veya autoptimize gibi bir küçültme eklentisi kullanın .

5. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını ortadan kaldırın

Bir sayfa yüklendiğinde, tarayıcı başlıkta tanımlanan tüm kaynakları yüklemeye çalışır ve ardından sayfanın geri kalanıyla devam eder.

Başlık kaynakları, Google Analytics komut dosyasını, Facebook pikseli, Google Ads komut dosyasını ve web sitenizin düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu diğer birçok komut dosyasını içerebilir.

Bu kaynaklardan herhangi biri hızlı bir şekilde yüklenmezse, bu bir sayfanın yüklenmesini geciktirir.

Bu durumdan kaçınmak için yapabilecekleriniz iki şeydir:

 1. Web sitesi başlığına herhangi bir harici kaynak veya komut dosyası eklememeye çalışın (gerçekten gerekli olmadıkça).
 2. Oluşturmayı engelleyen komut dosyalarını web sitesinin altbilgisine taşıyın. Bu çok teknik geliyorsa, bunu sizin için yapmak için wp-rocket veya bir geliştiricinin yardımını kullanabilirsiniz.

6. Komut dosyalarını eşzamansız olarak kullanın

Sayfa hızı optimizasyonu yaparken çok etkili olan bir başka püf noktası, tüm komut dosyalarının eşzamansız olarak yüklenmesini sağlamaktır.

Sayfanın yüklenmesi sırasında, tarayıcı bir sayfayı oluşturmaya devam etmeden önce web sitesinin HTML kodunda (üstbilgide, gövdede veya altbilgide) bulunan herhangi bir komut dosyasını yüklemeye çalışacaktır.

Bu, özellikle komut dosyaları yavaş sunucularda barındırıldığında sayfa yükleme hızına fazladan zaman ekler.

Bu sorunu çözmek için, komut dosyalarını eşzamansız olarak yüklemeniz gerekir. Basit bir deyişle, bu, tarayıcıya bir sayfayı yüklemeye devam etmesi ve komut dosyasının tamamen yüklenmesini beklememesi talimatını vermek anlamına gelir.

Bu, betiğinizin koduna ‘asenkron’ komutu eklenerek kod aracılığıyla yapılır.

Bu, bir geliştirici tarafından veya wp-rocket gibi premium bir eklenti aracılığıyla yapılabilecek bir görevdir .

7. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın

Tarayıcı önbelleği, yukarıda tartışılan “sunucu önbelleğe alma” dan farklıdır. Tüm modern tarayıcılar, sayfaların daha hızlı yüklenmesi için bir önbelleğe alma mekanizması kullanıyor.

Çalışma şekli basit. Bir sayfa ilk yüklendiğinde, tarayıcılar kullanıcının cihazına resimler, CSS dosyaları, JavaScript’ler gibi sayfanın öğelerini kaydeder.

Bir kullanıcı belirli bir sayfayı veya aynı web sitesinden başka bir sayfayı bir sonraki ziyaretinde, tarayıcı, sunucudan talep etmek yerine yerel olarak kaydedilen kaynakları (bu çok daha hızlı bir işlemdir) kullanacaktır.

Sonuç, geliştirilmiş sayfa hızıdır.

Bir web yöneticisi olarak, işiniz tarayıcıya web sitenizin .htaccess dosyası aracılığıyla yerel öğeleri ne sıklıkta ve ne zaman yenilemeleri gerektiğine dair talimatlar vermektir .

Bu oldukça teknik bir görevdir ve bununla başa çıkmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Yine, wp-rocket herhangi bir kod eklemenize gerek kalmadan bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır.

8. Kaynakları önceden yüklemeyi ve önceden getirmeyi kullanın

Kaynakların önceden yüklenmesi ve önceden getirilmesi, web sitenizin performansını bir bütün olarak artırabilen ve önemli sayfalarınızın yüklenmesini iyileştirebilen bir tekniktir.

Önceden yükleme ve önceden getirme ile tarayıcıya, kullanıcı bir web sitesine göz atarken ihtiyaç duyulacağını bildiğiniz arka plan kaynaklarını veya sayfaları yüklemesini söylersiniz.

Bundan nasıl yararlanılacağına dair birkaç örnek vereyim:

Sayfaların önceden yüklenmesi : İyi önbelleğe alma eklentilerinin bir PRELOAD özelliği vardır. Ön yükleme etkinleştirildiğinde, eklenti tüm web sitesi sayfalarının kopyalarını önbelleğe alır, böylece bir kullanıcı bir sayfayı ziyaret ettiğinde, işlem zaten yapıldığından bu daha hızlı gösterilir.

DNS önceden getirme: Bir web sitesi harici dosyalar (örneğin Google Yazı Tipleri veya Yazı tipi harika simgeleri) kullandığında, bunları eklentinizin DNS önceden getirme bölümüne ekleyebilirsiniz ve bu, yükleme sürelerini önemli ölçüde hızlandıracaktır.

In wp-roket , bu DNS ön getir bölümünde ön getirmek istediğiniz URL’yi ekleme gibi basit gibidir.

Belirli sayfaları önceden oluşturma: Bu, gelişmiş bir tekniktir, ancak oldukça etkilidir ve uygulaması kolaydır.

Tarayıcıya, web sitenizin kullanıcıların ziyaret etmesini beklediğiniz en önemli sayfaları arka planda yüklemesi talimatını vermek için önceden oluşturma ve önceden getirme komutlarını kullanabilirsiniz.

9. Daha hızlı bir ana bilgisayara geçin

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, web sitenizin hala yavaş olduğunu fark ederseniz, ana bilgisayarları değiştirmeyi düşünmenin zamanı gelmiştir.

Barındırma sağlayıcınız, web sitenizin ne kadar hızlı yükleneceği konusunda büyük bir rol oynar.

Ciddi blog yazarları veya çevrimiçi işletme sahipleri, web sitelerini barındırmak için bir VPS kullanmalı ve barındırmayı paylaşmamalıdır.

İkisi arasındaki temel fark, paylaşılan barındırmanın daha ucuz olması, ancak web sitenizin aynı kaynakları paylaşan düzinelerce başka web sitesiyle aynı sunucuda barındırılmasıdır.

Kendi Sanal Özel Sunucunuzu (VPS) kiraladığınızda, web siteniz özel kaynaklara sahip sanal bir sunucuda kendi IP’sinde barındırılır.

Bu, web sitenizin daha güvenli olduğu ve diğer web sitelerindeki olası sorunların veya kusurların web sitenizin performansını olumsuz etkilemediği anlamına gelir. Paylaşımlı barındırmadan daha pahalıdır ama kesinlikle buna değer.

10. Gereksiz eklentileri / eklentileri devre dışı bırakın

Terminoloji eklentileri WordPress tarafından kullanılmaktadır. Diğer CMS , bir web sitesine yüklenen herhangi bir ek yazılım için eklenti adlarını kullanır .

Eklentileri test amacıyla yüklemek ve ardından bunları unutmak yaygın bir uygulamadır. İlk adım olarak, tüm aktif eklentilerinizi inceleyin ve kullanılmayanları devre dışı bırakın.

Bir eklentiyi aktif olarak kullanmasanız bile, eklenti kodu / CSS hala yüklenir ve bu, web sitenizin hızını etkiler.

İkinci bir adım olarak, gerçekten kullandığınız eklentileri gözden geçirin ve eklentiye sahip olmadan eklentinin yaptığını yapmanın bir yolu olup olmadığına bakın.

Örneğin, web sayfalarınıza AdSense reklamları eklemek için bir eklenti kullanabilirsiniz, ancak functions.php’nize birkaç satır kodla , bir eklenti tarafından eklenen ekstra kodlama ve mantığı yüklemenize gerek kalmadan aynı sonucu elde edebilirsiniz.

Bunun gibi basit değişiklikler, önemli görünmese de, yükleme süresinde birkaç saniye kazanmanıza yardımcı olabilirler.

Teknik bir kişi değilseniz, eklentilerinizi incelemesi ve güncellemesi ve kullanımlarını en aza indirecek yollar önermesi için bir geliştirici tutmanız şiddetle tavsiye edilir.

11. Bir CDN kullanmayı düşünün

Bir içerik dağıtım ağı veya CDN, aşağıdakileri yaparak sayfa hızını iyileştirmeye yardımcı olan bir hizmettir:

 • Bir web sitesinin statik öğelerini (resimler, CSS, JS) sunmak için çeşitli sunucular kullanmak
 • Kullanıcının fiziksel konumuna daha yakın sunucuların kullanılması.

Örneğin, web sitenize farklı ülkelerden erişen kullanıcılarınız varsa, ABD’deki kullanıcılara ABD tabanlı sunuculardan, Almanya’daki kullanıcılara ise Alman tabanlı sunuculardan hizmet verilecektir.

Bir CDN kullanmak için, Cloudflare, StackPath gibi bir CDN sağlayıcısına aboneliğiniz olması gerekir ve ayrıca, herhangi bir sayfa isteğinin CDN sağlayıcınıza yönlendirilmesi için etki alanınızda bazı yapılandırmalar yapmanız gerekir.

Birçok CDN sağlayıcısı, DDoS saldırılarına karşı koruma, otomatik SSL, görüntü optimizasyonu ve HTML, CSS ve JavaScript’in küçültülmesi gibi ek özellikler sunar.

CDN kullanmalısınız? Benim tavsiyem, sayfalarınızda ÇOK görseliniz yoksa bir CDN kullanmak zorunda olmamanızdır.

Görselleri yoğun olarak kullanmayan normal web siteleri, bloglar, kurumsal web siteleri için diğer optimizasyon kurallarına uymanız yeterlidir.

Çok sayıda resim içeren yüksek trafikli bir e-Ticaret web siteniz varsa, bir CDN buna değer olabilir, aksi takdirde, onsuz harika sayfa yükleme hızları elde edebilirsiniz.

12. DB’nizi optimize edin

Perde arkasında, tüm CMS platformları bir veritabanı sunucusu kullanır ve çoğu MySQL, MariaDB veya SQL Server kullanır. Yavaş bir veritabanı sunucusu web sitenizi yavaşlatır.

WordPress, bir MySQL Veritabanına dayanmaktadır. Başka herhangi bir teknik ayrıntı bilmeniz gerekmese de, anlamanız gereken şey, web sitenize içerik / gönderi ekleyerek / silerek, veritabanının daha büyük hale gelmesi ve bir noktada bazı bakım çalışmaları yapmak için iyi olmasıdır.

Bu, aşağıdaki gibi şeyleri içerir:

 • Gereksiz gönderi revizyonlarını silme (‘Taslağı Kaydet’e her tıkladığınızda, gönderinin veya sayfanın bir sürümü DB’de saklanır).
 • Spam yorumları silme.
 • Veritabanı tablolarını yeniden endekslemek (bunun ne olduğunu bilmiyorsanız endişelenmeyin).
 • Gereksiz tablonun kaldırılması
 • Tabloları optimize etme

Bu eylemleri düzenli olarak gerçekleştirmek, DB’nizin boyutunu küçültecek ve daha sorunsuz ve daha hızlı çalışacaktır.

Yine, bunu yapmanın en iyi yolu bir eklenti kullanmaktır. Wp-roket kullanıyorum ama wp-optimize gibi başka alternatifler de var .

13. Google Page Speed ​​Modülünü kullanın

Bir VPS üzerindeyseniz, önbelleğe alma eklentisi kullanmanın bir alternatifi Google Page Speed ​​Module kullanmaktır . Bu, Google tarafından geliştirilmiş, web sunucunuza yüklenen ve web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan HTML ve CSS’nizi önbelleğe alma ve optimize etme işini üstlenen bir yazılım parçasıdır.

Bunu bir dizi web sitesinde test ettim ve iyi çalışıyor ancak bunun dezavantajı, web sunucunuzun modülünü yüklemek için barındırma sağlayıcınızın yardımına ve doğru şekilde yapılandırmak için bazı teknik bilgilere ihtiyaç duymanızdır.

Onunla oynamak ve test etmek istiyorsanız, burada her şeyi okuyabilirsiniz .

14. CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi yükseltin

CMS yazılımınızı ve eklentilerinizi / eklentilerinizi güncel tutmak her zaman iyi bir uygulamadır.

Tüm yazılım sağlayıcıları, yazılımlarının güvenliğini ve performansını sürekli olarak iyileştirmeye çalışır ve bundan yararlanmak için en son sürümleri kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Yükseltme yapmadan önce bir web sitesi yedeği almayı unutmayın. Bazen yeni sürümler sorun yaratır ve geri dönebileceğiniz daha eski bir sürüme sahip olmak her zaman iyidir.

15. PHP’nin en son sürümüne yükseltin

Bu oldukça teknik bir görevdir, ancak web sitenizde başka herhangi bir değişiklik yapmadan bile sayfa hızınızda BÜYÜK bir fark yaratabilir.

PHP, büyük CMS (WordPress dahil) tarafından kullanılan programlama dilidir. Yıllar geçtikçe, PHP’nin arkasındaki geliştiriciler performansını iyileştirmeye çalışıyor ve yeni sürümler eski sürümlerden çok daha hızlı yükleniyor.

Barındırma sağlayıcınızla kullandığınız PHP sürümünü kontrol edin ve web sitenizi en son sürüme güncellemek için ne gerektiği konusunda bir geliştiriciye danışın.

Hız iyileştirmelerinin yanı sıra, PHP sürümlerinin de başka farklılıkları olduğunu ve web sitenizi kapsamlı bir şekilde test etmeden yeni bir sürüme geçmenin felaket olabileceğini unutmayın.

Öte yandan bir geliştirici yardımı ile prosedürü doğru yaparsanız tüm web sitesi kodunuz doğru bir şekilde taşınabilir ve hız iyileştirmelerinden yararlanabilirsiniz.

Sayfa hızınızı nasıl doğru bir şekilde ölçebilirsiniz?

Şimdiye kadar sayfa yükleme hızınızı artırmanın yollarından bahsetmiş olsak da, değişikliklerinizin olumlu çalışıp çalışmadığını öğrenmenin tek yolu birkaç sayfa hızı aracı kullanmak ve sonuçları analiz etmektir.

Değişikliklerden önce ve sonra web sitenizin hızını ölçmek, sorunun tam olarak nerede olduğunu (veya iyileştirdiğiniz alanları) belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bu görev için kullanacağımız araçlar:

 • Google PageSpeed ​​Insights
 • Pingdom Web Sitesi Hız Testi

Google Page Speed ​​Insights

PageSpeed ​​Insights, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Araç, bir web sayfasının içeriğini analiz eder ve ardından bu sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler üretir.

Git PageSpeed Insights ve etki alanı adı veya belirli bir sayfanın URL’sini yazıp

Gördüğünüz şey, web sitenizin hem Mobil hem de Masaüstü için hız performansının yanı sıra Google’dan performansınızı nasıl artırabileceğinize dair bir dizi öneridir.

PageSpeed ​​Insights raporları hakkında bilmeniz gereken birkaç nokta:

Sayfa puanı, Google deniz feneri verileri kullanılarak hesaplanan bir sayıdır . Eğer teknik ayrıntıları öğrenmek istiyorsanız, formülü okuyabilir burada .

Puan ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur.

% 100 puan alacağınızı beklemeyin, ortalama bir web sitesinin bunu başarması çok zordur.

Sayfa puanı doğrudan Google sıralamalarıyla ilgili değildir. Başka bir deyişle, daha yüksek puana sahip sayfaların, daha düşük puana sahip sayfalardan daha iyi sıralanacağı anlamına gelmez.

Yukarıda açıklandığı gibi, Google, sayfa hızı ve sıralaması söz konusu olduğunda farklı bir yaklaşım (web sitelerini iki ana kategoriye ayırarak) kullanıyor.

Sayfa puanına fazla takıntılı olmayın. Daha da önemlisi, PageSpeed ​​içgörü puanınız değil, sayfalarınızın gerçek hayat senaryolarında yüklenmesi için geçen gerçek süredir.

Pingdom Web Sitesi Hız Testi , web sitenizdeki bir sayfayı analiz eder ve size aşağıdakiler dahil bir dizi yararlı ölçüm sağlar:

 • Sayfanın yüklenmesi kaç saniye sürer
 • Sayfanızın toplam boyutu (MB cinsinden)
 • Bir sayfa tamamen yüklenene kadar yürütülen istek sayısı
 • Her bir sayfa öğesinin yüklenmesi ne kadar sürdü

Bu aracın güzel yanı, hız ölçümleri alabilmeniz ve web sitenizin farklı coğrafi konumlarda nasıl performans gösterdiğini görebilmenizdir.

Bu, hedef kitlenizden farklı bir ülkede bulunduğunuzda kullanışlıdır.

Pingdom raporları hakkında bilmeniz gereken birkaç şey:

En önemli ölçü YÜK SÜRESİ’dir. Bu, web sitenizin belirtilen konumdan yüklediği saniye cinsinden gerçek zamandır.

SAYFA BOYUTU’na bakın ve 1,5MB’nin altında tutmaya çalışın. Sayfa boyutu ne kadar büyükse sayfanın yüklenmesi o kadar uzun sürer.

DOSYA İSTEKLERİ bölümüne bakın ve hangi web sitesi öğelerinin yüklenmesinin daha fazla zaman aldığını öğrenin. Listeyi dikkatlice gözden geçirin ve belirli URL için yüklenmemesi gereken komut dosyalarını veya CSS dosyalarını bulun ve bunları kaldırmak için bir geliştiriciden yardım alın.

Örneğin, WooCommerce kullanıyorsanız, gerekli olmayan sayfalara bir dizi CSS ve JS dosyası yüklediğini fark edeceksiniz. Bunları gerçekte kullanmayan sayfalardan kaldırmak, bu sayfaları daha hızlı hale getirecektir. Aynısı bir dizi eklenti için de geçerlidir.

Anahtar Öğrenimler

Sayfa hızı önemlidir ve düzenli olarak kontrol etmeniz gereken bir şeydir. Bu tek seferlik bir görev değil. Web siteniz hem içerik hem de trafik olarak büyüdükçe, web sitenizin yükleme hızını (özellikle popüler sayfalarınız için) periyodik olarak kontrol etmeniz ve gerektiğinde iyileştirmek için gerekli işlemleri yapmanız gerekir.

İyi bir önbelleğe alma eklentisinden yararlanmak, bir dizi hız problemini çözmenize yardımcı olacaktır ve eğer görsel boyutlarınızla da ilgilenirseniz, web sayfası yükleme hızınız önemli ölçüde artacaktır.

CMS’nizi ve tüm eklentileri güncel tutmak da önemlidir, çünkü yeni sürümlerin hız iyileştirmeleri içermesi daha olasıdır.

Son olarak, kullanıcılarınızın çoğunluğunun web sitenize gereksiz gecikmeler olmadan hızlı bir şekilde erişebilmesini sağlamak için farklı coğrafi konumlardan ölçümler almak için yukarıda bahsedilen iki aracı kullanın.

Read More

Blogunuzu Tanıtmanın 21 Ücretsiz Yolu

Blog yazmak, yalnızca ilgi çekici ve ilgi çekici içerik yazmaktan daha fazlasıdır. Elbette, bloglama söz konusu olduğunda ne yazdığınız son derece önemlidir, ancak savaşın yarısı bu içeriği pazarlamaktır. Bir blog yazarı ya da içerik yaratıcısıysanız, çalışmalarınızı ya da en son kargolarınızı pazarlamak zamanınızın çoğunu almalıdır.

Ancak içeriğinizi tanıtmak yanıltıcı olabilir. Birçok reklam tanıtım ve promosyon internet sitesi, yeni ve eski bloglarınızı tanıtmak ve onları dolaşımda tutmak için daimi olarak belirli bir miktar para ister. Ancak, bu dünyada yeniyseniz ya da paranız yetersizse, bu oldukça maliyetli olabilir.

İstediğiniz trafiğin içeriğinizle etkileşime geçmesini istiyorsanız, evvela blogunuzda arzu ettiğiniz trafiği alamamanızın nedenlerinden bazılarını işaretlemeniz gerekir. Birkaç neden şunlar olabilir:

 • Uygun bir terfi yok
 • Zayıf pazarlama
 • Arama motoru için optimize edilmiş (SEO) içerik eksikliği

Blog yazarları genellikle tanıtımın değerini ve katılımları için ne kadar fayda sağlayabileceğini anlamazlar. Blogunuzu ücretsiz olarak tanıtmanın 21 yolunun bir listesini oluşturduk.

1. E-posta Listesi

E-posta yolu ile blogunuza bir abone listesine sahip olmak, hedef kitlenize ulaşmanın giderek daha alışılmış bir yoludur. Bir e-posta listesi, blogunuz için e-postalarını sağlamayı başaran organik takipçiler edinmenize yardımcı olarak içeriğinizi almak için size onay verir.

Dönüşüm ve hedefli pazarlama açısından etkinliği kanıtlanmış bir yoldur. E-posta listenizi oluşturmaya başlayın. Örneğin, kitlenizi e-postalarını bırakıp hayranınız olmaları için güçlendirmek için çarpıcı bir baş mıknatıs hazırlayabilirsiniz. Bu kanıtlanmış e-posta listesi oluşturma stratejisini kontrol edebilirsiniz.

Listenize haftalık, aylık veya yeni bir şey yayınladığınızda e-postalar gönderin.

2. Pinterest

En etkili sosyal medya platformlarından biri olarak lanse edilen Pinterest, okuyucuların tüketmeyi sevdiği bir konu ve fikir dünyasıdır. Estetik çekiciliği nedeniyle, insanlar fikirlerin küratörlüğünü yapmak için Pinterest’e başvuruyor. Bu, blogunuzu ve gönderilerinizi Pinterest içeriğiyle mükemmel bir şekilde örtüşecek şekilde tanıtmanıza yardımcı olabilir.

İçeriğinizi platformda sunmak için Pinterest pinleri oluşturun veya fikir panoları oluşturun.

Promosyonu etkili kılmak için sık sık sabitleyin ve tıklamalara ilham verecek çekici bir açıklama ve harekete geçirici mesaj (CTA) ekleyin. Ayrıca, blog yazılarınızda, repin sayısını artırabilecek pinler de kullanabilirsiniz .

Boostapps örneğinden ilham alın . SEO için optimize edilmiş parlak tasarım ve açıklamalar içerirler.

3. Instagram 

Her yeni gönderi için yayınınıza bir fotoğraf ekleyerek ve okuyucuları biyografinizdeki ana sayfanızın URL’sine yönlendirerek blogunuzu tanıtmak için Instagram’ı dolambaçlı bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Daha ilginç içerikler oluşturmak için Instagram’da blogunuzda kullandığınız görselleri kullanabilirsiniz. Okuyucuyu URL’yi açmaya çeken çekici içerik yazmak için Instagram’ın başlık seçeneğini verimli bir şekilde kullanın.  

4. Facebook Toplulukları 

Blogunuz muhtemelen belirli bir kitleyi hedefliyor. İçeriğinizle ilgilenen kişilere erişmenin en kolay yollarından biri, özel nişiniz için Facebook topluluklarına katılmak ve blogunuzu burada tanıtmaktır.

Topluluktaki kişilerin sahip olabileceği soruları yanıtlayın ve daha ayrıntılı bilgi için onları web sitenize yönlendirin. Anahtar, yardımcı olmak ve değer sağlamaktır.

5. Twitter 

Son blog gönderinizi özetleyen akılda kalıcı bir tweet, insanları blogunuzda sahip olduklarınızın daha fazlasını okumaya çekebilir. Tweet’inizi birkaç kez retweet ettiğinizden emin olun, böylece haber akışının en üstüne daha sık gelir. 

Ancak ayda bir kez oturum açıp blogunuzu tanıtmayın – ısrarcı olun ve haftada en az birkaç kez hedef kitlenizle yararlı ipuçları paylaşın. 

Ayrıca, en iyi zamanlarda tweet atın. Göre CoSchedule tarafından araştırma , farklı sosyal medya platformları yayınladığı için farklı optimum süreleri var. En iyi zamanları göz önünde bulundurarak gönderi paylaşarak daha fazla etkileşim kazanabilirsiniz .

6. RSS Beslemesi

RSS, dünya çapında çok sayıda kullanıcı için bir merkez görevi gören bir platformdur. RSS beslemesini, yayınlar dünya çapında göründükçe yeni okuyucuların içeriğinizi görme şansını artırmak için kullanabilirsiniz.

7. Blog Yorumları 

İnsanlardan içeriği beğenmişlerse blog yazılarınıza yorum yapmalarını isteyin. Blog yorumlarının bir yan etkisi de biraz fazladan trafiktir. Blogda ne kadar iyi yazılmış veya iyi araştırılmış olduğunu belirten yorumlar varsa, insanlar muhtemelen diğer çalışmalarınızı da kontrol edecek ve hatta abone olabilir. 

8. Quora Yorumlama

Quora, yorum bırakmak veya soru sormak için kullanılır ve en popüler forumlardan biridir. Blog nişinizle alakalı sorular sorarak blogunuzu kolayca tanıtabilirsiniz. Bu soruları yanıtladığınızda, sadece bir kişi için değil, benzer soruları olan birçok kişi için de yanıtlanır.

Quora’daki her yorumun altındaki görüntüleme sayısı, insanların cevaplarınıza kaç kez baktığını size söyleyebilir. Blogunuzu tanıtırsanız trafiğinizin artma olasılığı vardır. 

9. YouTube

YouTube, blogunuzu videolar aracılığıyla tanıtmak için harika bir platformdur. 2 milyardan fazla kullanıcısı var ! Video içeriği en popüler dijital pazarlama taktiklerinden biri haline geldiğinden, hedef kitlenizi genişletmek ve hedef anahtar kelimelerinizi video formatında kullanmak için harika bir fırsat sağlar.

Düzenli olarak YouTube videoları yayınlıyorsanız veya YouTube Reklamcılığını anlıyorsanız, blogunuza gelen trafikte önemli bir artış olacaktır.  

10. Anahtar Kelime Optimizasyonu 

SEO , herhangi bir promosyon içeriği için son derece önemlidir. Hedef kitlenizi, belirli bir niş aramak için kullanabilecekleri kelimeleri seçerek hedefleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz kelimeleri araştırın ve içeriğinizi buna göre oluşturun.

Anahtar kelimeler, arama motoru tarayıcıları tarafından taranır ve ardından arama motorları, bunları o kelimeyi arayan kullanıcılara gösterir.

Sayfa içi SEO kontrol listelerine başvurun , uygun anahtar kelime araştırması yapın ve arama amacını unutmayın.

11. Resimleri Kullanın 

Bir görüntü dikkat çekiyor. Çoğu insan görsel öğrenicidir ve resimler onlara hitap eder. Buffer’a göre görsel içerik kullanmak , sosyal medyada paylaşılma olasılığını 40 kat artırıyor .

İnsanlar makaleleri gözden geçirme ve makalenin ne söylediğini anlatmak için resme odaklanma eğilimindedir, bu da doğru, telif hakkı içermeyen resmi seçmeyi son derece önemli kılar. Blog yayınlarınıza ve diğer içeriğe resimler ekleyin.

12. LinkedIn 

Blogunuz için belirli bir kitleyi hedeflemek veya sizinle işbirliği yapmakla ilgilenebilecek etkileyicileri aramak için profesyonel bir LinkedIn grubu oluşturun. Blogunuzu tanıtmanın başka bir yolu olarak durum güncellemelerini kullanın.

13. Bloglovin ‘

Bu platform, blogunuzu ücretsiz olarak tanıtmanın en kolay yollarından biridir. Blogunuzu siteye gönderin ve nişinizde içerik arayan takipçiler edinin. Ve her yeni gönderi yayınladığınızda, takipçileriniz e-posta yoluyla bilgilendirilecektir. En yeni içeriğinizi Bloglovin’in ana akışında da bulabilirler.

14. Podcast’ler 

Etrafında podcast’ler oluşturarak içeriğinizi daha heyecan verici ve ilgi çekici hale getirin. Blogunuzda olan yeni şeyler, içeriğinizle ilgili şeyler hakkında konuşun ve dinleyicilerinizle bir ilişki kurun ve sonunda ürününüzü tanıtım için fişe koyun.

15. Çevrimiçi Forumlar 

Blogunuzu daha büyük bir şekilde tanıtmak için çevrimiçi forumlara katılın. Birçok çevrimiçi forumun aktif katılımı vardır. Benzer ilgi alanlarına sahip kişiler sorunları çözmek hakkında konuşur ve tavsiye ister. İnsanlar, kendileri gibi diğer insanlara güvenir, bu nedenle çevrimiçi bir forum, haberi yaymak için harika bir topluluktur.

Nişinize en yakın olanı bulun ve blogunuzu zarif bir şekilde tanıtmak için platformu kullanın. Ortak ilgi alanlarını tartışan blog yazarları, etkileyiciler ve sosyal medya kişilikleri bulacaksınız.

16. Sosyal Medya Fişleri 

Blogunuzda okuyucuların içeriğinizi sosyal platformlarda paylaşmasına olanak tanıyan düğmeler gibi sosyal medya eklentilerini kullanın . Bu, blogunuzun birçok farklı çevrede tanıtılmasını sağlayacaktır.

17. İnfografikler 

Daha önce tartıştığımız gibi, insanlar görsel öğrenenlerdir. İnfografikler en popüler içerik türüdür ve oldukça paylaşılabilirdir.

Blogunuz biraz karmaşık olabilecek bir şeyden bahsediyorsa, bu kavramların anlaşılmasını ve sindirilmesini kolaylaştırmak için infografikler kullanın. Okuyucuların ilgisini çekiyorlar ve bloga değer kattığı kanıtlanmış durumda. 

18. Ücretsiz e-Kitaplar 

Blogunuza koymak için zamanınız ve çabanız varsa, kısa bir e-Kitap yazmayı düşünmelisiniz – özellikle tüm okuyucularınızın erişebileceği bir e-Kitap. Öğrenmek istedikleri konu hakkında kapsamlı bir rehber görevi görebilir ve aradıkları bilgileri almak için birden fazla blog okumak zorunda kalmazlar. 

O nasıl çalışır? Bir e-Kitap veya başka herhangi bir ücretsiz avantaj, güçlü bir kurşun mıknatıstır – ziyaretçileriniz e-postalarını almak için bırakmaya istekli olacaktır. Kurşun mıknatısta blog yazılarınıza bağlantılar sağlarken faydalı bilgileri paylaşabilirsiniz. Çifte fayda!

19. Yahoo! Yanıtlar 

Bir soru yazdığınızda, genellikle Yahoo! Cevaplar ilk bağlantı olarak açılır. Blogunuzu ilgili soruları arayarak ve ardından bu sorulara faydalı cevaplar vererek ve blogunuzu takarak tanıtabilirsiniz. 

20. Ortaklıklar 

Blogunuz büyük olasılıkla, aynı niş içindeki diğer bloglarla işbirliği yapmanın bir yolu olarak yararlanabileceğiniz bir şeyden bahsediyor. Değilse, belki benzer olmayan bloglarla işbirliği yapmanıza izin veren ilginç bir açı bulabilirsiniz. Ortaklıklar hem onların hem de sizin trafiğinizin her iki içerik parçasına da bakmasına izin vererek , kaçınılmaz olarak her ikisinin de trafiğini artırıyor – bu bir kazan-kazan. Şunları deneyebilirsiniz:

 • Makalede etkileyicilerden ve ünlü uzmanlardan bahsedin ve onlara bildirin. Sizin içerik parçanızı izleyicileriyle paylaşabilirler.
 • Nişinizde toparlamalara katılın.
 • Ortaklarınız ve bağlı kuruluşlarınız ile ortak pazarlama etkinliklerine ev sahipliği yapın veya bunlara katılın.
 • Blog gönderilerini röportaj formatında yapılandırın. Katılımcıların böyle bir gönderiyi tanıtması muhtemeldir.

21. Blog Sendikasyonu  

Birden çok blog platformuna bağlıysanız, blog sendikasyonunun sizin lehinize çalışmasını bekleyebilirsiniz. Huffington Post veya Forbes gibi blog ağları, popüler bir blog yazarının bloglarını yayınlamasına izin verecektir.

Sonuç

Bu blog yazısı bir ton bilgi ve pratik tavsiye içerir. Yukarıda listelediğimiz tüm yöntemleri kullanmak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, bazılarına bağlı kaldığınızdan ve blogunuzu tanıtmak için bunları tutarlı ve stratejik bir şekilde kullandığınızdan emin olun. 

Blogunuzu tanıtmak için size en uygun fikirleri bulmanız yeterli. 

İçerik dağıtım taktiklerinizde bol şans!

Read More

WooCommerce nedir?

Bir çevrimiçi mağaza açmayı düşünüyorsanız, vitrininizi yaratmak için pek çok yazılım seçeneği sunulur. Bu seçimler, başlangıçta beklenmedik bir durum gibi görünse de, mevcut çok sayıda online alışveriş seçeneği sebebiyle hızla bunaltıcı hissedebilir.

Bugün, çok popüler bir çözümden geçmek ve WooCommerce’in ne olduğu ve bunu bir online alışveriş internet sitesi yaratmak için neden düşünmek isteyebileceğiniz hakkında bir genel bakış sunmak istiyorum.

Peki WooCommerce Gerçekten Nedir?

WooCommerce, WordPress için bedava dağıttığı bir eklenti ya da işlevsel bir uzantıdır. On üç milyondan fazla kez indirildi ve tüm çevrimiçi mağazaların% 37’sinden fazlasını işletiyor. Bir WordPress web sitesine yüklendiğinde, WooCommerce temel ürün yönetimi, sipariş işleme ve alışveriş sepeti işlevselliği ekler.

WooCommerce, temel bir çevrimiçi mağaza oluşturabilir ve fiziksel ürünler, dijital ürünler, bağlı kuruluş işlemleri ve devam etmekte olan üyelikleri içeren çeşitli ürün ve hizmetleri satabilir. Temel yazılım, global müşteriler, envanter yönetimi, satış vergisi yönetimi, nakliye maliyeti hesaplamaları ve kuponlar gibi temel online alışveriş özelliklerini yönetebilir.

WooCommerce’in temel işlevselliği, rezervasyonlar, ürün paketleri, bileşik ürünler, AB KDV hesaplamaları ve takibi, müşteri dokümantasyonu, iadeler ve garantiler gibi ek özelliklerin beraberinde bir dizi öğrenme yönetim sistemi ekleyebilen üç yüzden fazla uzantı ile artırılabilir. Satış kursları.

WooCommerce Nasıl Kurulur?

E-ticaret internet sitesi üzerinden satış yapmak ve sahibi olduğu kolay kullanılabilir paneli ile ürün stokları, müşteri hesapları ve vergi hesaplamalarını kolayca takip etmek isteyen işletmelerin merak ettiği ilk şey “WooCommerce nasıl kurulur?” sorusudur. WooCommerce WordPress altyapısına sahip internet siteleri için sunulmakta olan bir özellik olduğu için evvela WordPress bir site kurmalısınız.

WordPress wooCommerce shop eklentisini web sitenize entegre etmek için URL çubuğuna siteadresiniz.Com/wp-admin yazarak yönetim panelinize giriş yapın. Daha sonra “Eklentiler” alanından Eklenti “Yeni Ekle” sekmesine tıklayarak eklenti ekleme sayfasına giriş yapın. Sağda ki üst kısımdan arama bölümüne aranacak kelimeyi yani “WooCommerce” yazdığınızda eklenti karşınıza çıkacaktır. Yükle seçeneğine tıkladığınız zaman eklenti yüklenir. Ve son olarak yapacağınız işlem ise “Etkinleştir” alanından WooCommerce’i aktif etmektir.

En İyi WooCommerce Rakipleri

WooCommerce, ücretsiz, açık kaynaklı yazılımlardan büyük kurumsal düzeydeki çözümlere kadar geniş bir yelpazede rakiplere sahiptir. Aşağıdakiler gibi en popüler ve yakından ilişkili alışveriş sepeti paketleri:

 • Magento : WordPress Olmayan
 • Shopify : WordPress Olmayan
 • iThemes Exchange : Ücretsiz WordPress eklentisi
 • WP e-Commerce : Ücretsiz WordPress eklentisi
 • Ecwid : WordPress Olmayan

WooCommerce Geliştiricileri

WooCommerce, öncelikle 2011 senesinin Eylül ayında WooThemes’teki ekip tarafından oluşturuldu. 2015 senesinin Mayıs ayında, WooThemes Automattic tarafından satın alındı ve WooCommerce, Automattic ürün ailesine yerleştirildi.

WooCommerce kod tabanına 350’den fazla katılımcı var. Bu geliştiriciler, Automattic ekibinin bir parçası ve daha büyük WordPress topluluğundaki bağımsız programcılardır.

Bu çeşitli WordPress geliştiricileri grubu esasında daha da çok büyük bir sayıdır. Woo ekibi ile beraber, vitrin sunumu için eklenti uzantıları ve stok internet sitesi şablonları oluşturmak, vitrin kurulumu yapmak ve müşteriler için kurulum yapmak, ayrıca özel kod ve tema ayarları sunmak için çalışan pek çok WordPress ajansı ve geliştiricisi var.

WooCommerce’in Artıları ve Eksileri

Herhangi bir yazılım parçası gibi, WooCommerce’in de onunla çalışırken çeşitli artıları ve eksileri vardır. Bunlar kişiye göre değişir, ancak online alışveriş çözümünüz olarak WooCommerce’i seçmeden önce dikkate alınmaları gerekir.

Artıları

 • Temel WooCommerce yazılımı açık kaynak kodlu ve ücretsizdir.
 • Eklentinin WordPress’e yüklenmesi oldukça kolaydır.
 • Vitrini oluşturmak için birçok WordPress teması var. Bunlar doğrudan WooThemes’den veya yüzlerce bağımsız tema geliştiricisinden gelebilir.
 • Temel işlevselliği daha sağlam hale getirmek için 300’den fazla uzantı mevcuttur.
 • WooCommerce, WordPress.org’da 1.200’den fazla 5 yıldız derecelendirmesine ve incelemesine sahiptir.
 • Yazılım, yeni özellikler ve işlevler için sık sık güncellenir.
 • Yardım sağlayacak çok sayıda WordPress geliştiricisi var.

Eksileri

 • Hemen hemen her vitrin bir uzantı gerektirir ve bu eklentiler maliyetlidir ve yıllık lisans satın almayı gerektirir.
 • E-ticarette yeni olan insanlar, bir çevrimiçi mağaza kurmak için harcanan zamanı tamamen hafife alıyor. Müşterileri, siparişleri, envanteri, satış vergisini ve nakliyeyi yönetmek için çok sayıda kullanım konuları, ayarları ve işlevsellik kararı gerekir.
 • Tüm WooCommerce temaları iyi kodlanmamıştır ve / veya sağlam değildir. Bu, WordPress’in doğasıdır ve tema alıcılarının, güvenilir tema geliştiricilerinden şablon satın aldıklarından emin olmaları gerekir.
 • Yazılım güncellemeleri, bazen bir geliştiricinin yürütme, test etme ve sorun gidermeye yardımcı olmasını gerektirebilen büyük çabalar olabilir.
 • WordPress.org’daki destek forumu iyi korunmuyor. Geçen ay girilen ve Autommatic destek ekibi tarafından yanıtlanmayan 1.000’den fazla destek bileti var.
 • WooCommerce’i bildiklerini söyleyen tüm geliştiriciler yüksek kalitede değildir.

WooCommerce Uzantıları

WooCommerce’in en büyük avantajlarından biri uzantılardır. WooCommerce uzantıları, internet sitesi sahiplerinin çevrimiçi mağazalarının işlevselliğini artırmalarına olanak tanıyan eklenti eklentileridir. Basit bir mağazayı almayı ve işlevselliği on kat artırmayı kolaylaştıran yüzlerce uzantı vardır.

Çevrimiçi mağazalarımız, ana özellik setini artırmaya ve genel müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olmak için çeşitli uzantılar kullanır. WooCommerce uzantılarımız şunları içerir:

 • AutomateWoo – Tema lisans yenilemeleri için kupon içeren takip e-postaları gönderir.
 • Takip E-postaları – Müşteri katılımı için otomatik e -postalar gönderir.
 • WooCommerce için Genesis Connect – WooCommerce’i Genesis tema çerçevesine bağlar.
 • LearnDash WooCommerce Entegrasyonu – WooCommerce’i LearnDash LMS (eğitim) eklentisine bağlar.
 • Web Savvy WooCommerce Bridge – WooCommerce’i Simple: Press forumuna bağlayan özel bir eklenti.
 • WooCommerce Google Analytics Entegrasyonu – WooCommerce’i Google Analytics’e bağlar ve daha gelişmiş web sitesi raporlarına izin verir.
 • WooCommerce MailChimp Abone Ol – Kullanıcıları otomatik olarak haber bültenimize kaydetmek için WooCommerce’i MailChimp’e bağlar. Bu izne dayalıdır.
 • WooCommerce Menü Uzantısı – Web sitemizin mağaza alanına ek menü işlevselliği ekler.
 • WooCommerce PDF Faturaları – Müşteriler için indirilebilir veya yazdırılabilir bir fatura sağlar.
 • WooCommerce Stripe Gateway – WooCommerce’i Stripe ödeme ağ geçidine bağlar. Stripe, kurulumu çok kolay bir kredi kartı işlemcisidir.
 • WooCommerce Abonelikleri – Bu uzantı, yıllık tema lisansları ayarlamak ve yinelenen gelir elde etmek için kullanılır.
 • Yoast WooCommerce SEO – Ürünler için şema verilerini Bing ve Google gibi arama motorlarına gönderir.

Yukarıdaki uzantılar, sadece mevcut olanların bir örneğidir. WooCommerce uzantıları, internet sitesi sahiplerinin temel bir mağazayı almasına ve onu sağlam, oldukça işlevsel bir portala dönüştürmesine olanak tanır.

WooConf

WooCommerce topluluğu o kadar kuvvetli büyüdü ki, eklentiye adanmış bir seminere sahip.

WooConf, mağaza sahiplerinin, WordPress geliştiricilerinin ve online alışveriş uzmanlarının yazılım ve kullanımı hakkında işbirliği yapabilmek için bir araya geldiği bir etkinliktir. Etkinlik, katılımcıların bilgilerini artırma, satış tekniklerinde ustalaşma, en iyi geliştiricileri dinleme ve diğer WooCommerce kullanıcılarıyla ağ kurma fırsatlarını sağlamak amacıyla dizayn edilmiştir.

WooConf canlı bir etkinlik olsa da, organizatörler sunumları kaydeder ve katılamayanlar için bunları canlı yayınlar.

WooCommerce Çevrimiçi Mağazanız İçin Doğru mu?

Her kullanıcı ya da durum için hiçbir online alışveriş yazılımı ideal olmayacaktır. Bu sebeple, bireysel ihtiyaçlarınız için hangi online alışveriş çözümünün en iyi sonucu vereceğini belirlemek için yapılandırılmış bir süreç kullanmak en iyisidir.

WooCommerce’in ne olduğunu kendinize sormayın ve bana yardımcı olabilir mi? Bir çözüm olarak WooCommerce incelemesine atlamak yerine, bireysel ihtiyaçlarınızı belgeleyerek başlayın. İşlevselliği, tema kullanılabilirliğini, belgeleri ve desteği göz önünde bulundurun. Bu listeyi iyi bir biçimde belgeledikten sonra, WooCommerce’in gereksinimlerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için çeşitli çözümler ile karşılaştırın.

Read More

WordPress Otomasyon Araçları ve İpuçları

Aklımı korumak için bazı WordPress otomasyon araçları bulmam ve kurmam gerektiğini fark etmem çok uzun sürmedi. Yıllar boyunca pek çok eklenti, SaaS ürünü ve aracı denedim. İnternette pazarlama ve satışın hızlı ve kolay olduğuna dair yanlış bir inanç var. Öyle değil. Pazarlama çabalarını başarılı kılmak için pek çok bileşen var.

Durumun gerçekliği, internet pazarlamasının dünyanın kapılarını açması ve bununla beraber her şeyin mümkün olmasıdır. Bunun gerçekten günlük yaşam insanı için açık bir alternatifler kitabı olduğuna ve herkezin amaçlarına ulaşmak için interneti kullanabileceğine inanıyorum.

Ancak başarı sadece planlama, durum tespiti ve sıkı çalışma ile gelir. Doğru araçları eklemek, sıkıcı günlük etkinliklere daha az vurgu yaparak planlama ve yaratıcılığa daha fazla odaklanmanıza yardımcı olabilir. Bu değişim sizi yalnızca mutlu etmekle kalmaz, hemde çok daha iyi neticeler sağlar.

Bu WordPress Otomasyon Araçlarıyla Daha Akıllı Çalışın

Bugün, WordPress’i ve günlük iş akışımı otomatikleştirmek için en sevdiğim araçlardan bazılarını paylaşmak istiyorum. Bazıları WordPress’in kontrol panelinde bulunurken diğerleri üçüncü taraf uygulamalarıdır. Bazıları ücretsizdir ve diğerleri için aylık ya da senelik olarak ödeme yapılır. Hepsi parasına değer.

Akismet – Blog yazmak için WordPress kullanıyorsanız ve yorumlarınız açıksa, Akismet muhakkak kullanılması gerekli olan bir eklentidir. Gelen yorumları verimli bir biçimde izler ve kullanıcının herhangi bir etkileşimi olmadan istenmeyen postaları ele alır.

AutomateWoo – Bu, kullanıcı tanımlı iş akışlarına göre takip iletişimi sağlamayı başaran WooCommerce için kuvvetli bir uzantıdır. Bu eklentiyi, tema alıcılarını aboneliklerinin sona erdiği konusunda otomatik şekilde uyarmak ve devamlı destek almak için yenilemelerini talep etmek için kullanıyoruz.

Dlvr.it – Yakın zamanda bu yazılım hizmetini buldum ve onu seviyorum! Bir dizi sosyal ağ profiline sahibiz ve bu araç, RSS beslemelerine göre gönderileri otomatikleştirmeye yardımcı olur. Feridkaplan.com.tr gönderilerinin beraberinde favori web sitelerimden ve bloglardan metinler paylaşmak için kullanıyorum. HootSuite’ten çok daha fazla seçenek sunar ve büyük oranda daha kullanıcı dostudur.

Takip E-postaları – Bu, hisse senedi Genesis temalarımızın ve çevrimiçi SEO kurslarımızın yeni alıcılarını işe almak için kullandığım diğer bir WooCommerce uzantısı. Bir sipariş işlendikten sonra göndermeyi planladığım birden çok e-postam var. Yeni temayı ya da kursu kullanma hakkında bilgi verirler ve tekrar tekrar aldığım yaygın soruların çoğunu yanıtlarlar. Bu WordPress eklentisi, destek süremimi büyük ölçüde azalttı ve müşteri memnuniyetini artırdı.

Yerçekimi Formları – Bu WordPress eklentisinin geliştirici lisansını seneler önce satın aldık ve bunun mevcut en iyi WordPress eklentilerinden biri olduğuna inanıyorum. Geliştirici sağlam, eklenti sağlam ve kullanıcı arayüzü mükemmel. Oluşturduğumuz her özel internet sitesi Gravity Forms kullanıyor ve her hisse senedi temasının bunun için tasarlandığından emin oluyorum.

Gravity Forms MailChimp Eklentisi – Bu Gravity Forms uzantısı MailChimp’i WordPress sorgu formlarına bağlar. Aboneler otomatik şekilde MailChimp’e gönderilir ve uygun e-posta listesine eklenir.

Hotjar – Bu, yakın zamanda diğer bir WordPress geliştiricisinin tavsiyesine dayanarak keşfettiğim bir araçtır. Bu, alışveriş merkezinde izleyen insanlar gibi, ama kendi internet sitenizde. İnsanların web sitenizi açtıklarında ne yaptıklarını bilmek istiyorsanız, bu araç muhteşem. Hatta bedava dağıttığı bir deneme sunuyor. Bu araç, kullanıcı anketlerinde ve tasarımda size zaman kazandıracaktır.

iThemes Sync – Sync, tüm WordPress siteleriniz için güncellemeleri tek biyerden yönetmenize olanak tanır. Uzak internet sitesi yedeklemelerini otomatikleştirecek ve sizi muhafaza etmeye devam edecek olan BackupBuddy ile bağlantı kurar. İThemes ekibi çok sağlam ve mükemmel eklentiler üretiyorlar. 50’den fazla farklı WordPress internet sitesini yönettiğimizden, bu araç bizi olabildiğince verimli tutmanın önemli bir parçasıdır.

MailChimp – Bu, e-posta kampanyaları ve RSS tabanlı e-postalar sağlamayı başaran üçüncü taraf bir yazılım çözümüdür. Zaman zaman kullanıcı gruplarına bireysel e-postalar gönderecek olsam da, bu hizmeti aktif olarak haftalık haber bültenlerini blog abonelerine göndermek için kullanıyoruz. MailChimp, haber bültenini otomatik şekilde doldurmak ve daha önce belirlenmiş bir gün ve saatte göndermek için blogumuzun RSS beslemesini kullanır.

Basit URL’ler – Bu eklenti, harici web sitelerine hızlı bir biçimde bağlanmama ve bu köprülerin kullanımını izlememe yardım ediyor. Bunu bloglarda ve destek forumlarında sıklıkla başvurulan hedeflere bağlantı vermek için kullanıyorum. Ücretsizdir ve bana çok zaman kazandırır. Satış ortağı bağlantılarını yönetmek için de harikadır.

Yorumlara Abone Ol – Bu eklenti, senelerdir kullandığım diğer bir bedava dağıttığı yazılım parçasıdır. Kullanıcıların belirli bir gönderi için blog yorumu güncellemeleri hakkında bildirim talep etmelerine olanak tanır. Katılım oluşturmaya ve ziyaretçi memnuniyetini artırmaya yardımcı olur.

WooCommerce Google Analytics Entegrasyonu – Bu WooCommerce eki, WooCommerce satışlarını Google Analytics raporlarına bağlar. Bu, GA’nın satışları izlemesine ve kaynağa göre satışlar, günlük satışlar gibi önemli veriler hakkında rapor oluşturmasına olanak tanır.

WooCommerce MailChimp Abone Ol – Bu WooCommerce uzantısı yalnızca bana zaman kazandırmakla kalmıyor, haftalık bültenimize abone olma oranını büyük ölçüde artırdı. Alışveriş sepetimizdeki bir onay kutusuna düşer ve alıcılardan blogumuza abone olmak isteyip istemediklerini belirtmelerini ister. Hızlı ve basit, ancak binlerce abone üretmekten sorumlu.

WP 101  -WP 101’e abone oluyorum ve geliştirdiğimiz her özel internet sitesinde bu nasıl yapılır öğreticilerine yer veriyorum. Yalnızca temel WordPress sorularını yanıtlamaya yardımcı olmakla kalmaz, videolar otomatik şekilde güncellenir ve her yeni yazılım sürümüyle beraber WordPress’e gönderilir. Bu, müşterilerimin daima en son bilgilere sahip olduğunu ve benim hiçbir şey yapmam gerekmediğini bildiğim manasına geliyor. Diğer araçlarda olduğu gibi, bu eklenti çifte kazanç çünkü bana zaman kazandırıyor ve müşterilerimi sevindiriyor.

Yoast SEO – Yoast SEO eklentisini senelerdir kullanıyorum. Gönderi ya da sayfa başına bir SEO derecesi sağlayarak bazı SEO çabalarını otomatikleştirmeye yardımcı olur. SEO için gerekli olan her şey olmasa da, geri bildirim sağlamaya ve arama motorları için sağlam XML site haritaları oluşturmaya yardımcı olur.

Read More
ŞİMDİ ARA