Category: SEO

SEO Dostu Bir Site Oluşturmak İçin 7 İpucu

Organik arama listelerine tıklayan çok sayıda insanla , sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonunu (SEO) kullanmanız çok önemlidir. SEO dostu bir web sitesi oluşturmaya yatırım yaparak, arama sonuçlarında daha iyi sıralanır ve sayfanıza daha fazla trafik çekersiniz.

Bu sayfada, arama sonuçlarında daha iyi sıralanan SEO dostu bir web sitesi oluşturmak için size yedi ipucu vereceğiz. SEO’ya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işletmeniz için kapsamlı bir SEO planı oluşturma konusunda bir SEO Danışmanı ile konuşmak için bugün bizi 0536 575 36 25 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

1. Mobil kullanıcılarla bağlantı kurmak için duyarlı tasarım kullanın

SEO dostu web sitesi tasarımı oluşturmaya çalışırken, işletmenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için hangi unsurların çok önemli olduğunu bilmek zordur. Duyarlı tasarım , işletmeniz için başarıyı artırmanın hayati bileşenlerinden biridir. SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, duyarlı tasarımı sitenize entegre etmelisiniz.

Duyarlı tasarım, web sitenizin bir kullanıcının kullandığı cihaza uyum sağlamasına olanak tanır. Sitenize bir cep telefonundan, tabletten veya masaüstünden erişiyor olsalar da, web sitenizin cihazları için en iyi olan sürümünü alacaklardır.

Peki, duyarlı tasarım neden SEO dostu web sitesi tasarımının hayati bir parçası?

Her cihazın farklı boyutta bir ekranı vardır, bu da web sitenizin bu ekranlara uyacak şekilde uyarlanması gerektiği anlamına gelir. Mobil cihazlara göre ayarlama yapmazsanız, bu kullanıcılar sitenizde olumlu bir deneyime sahip olmayacaktır.

Bir akıllı telefondan web sitenizin masaüstü sürümüne eriştiğinizi hayal edin. Web siteniz cihazda küçültülür. Kullanıcılar metni okumak, resimleri görmek ve bağlantıları tıklamakta zorlanırdı.

İzleyicileriniz için olumlu bir deneyim değil. Hedef kitleniz sitenizi hızlı bir şekilde terk edecek ve daha iyi optimize edilmiş bir siteye sahip bir rakibe yönelecektir.

Google’a olumlu bir sinyal gönderdiği için potansiyel müşterilerin sitenizde daha uzun süre kalmasını istiyorsunuz. Google, sitenizin kullanıcının arama niyetiyle alakalı olduğuna inanacağından, web sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecektir.

Genel olarak, SEO dostu web sitelerinin önemi, sayfanızdaki trafiği daha uzun süre tutmalarıdır, bu da web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacaktır. Daha iyi optimize edilmiş bir site oluşturmak için, duyarlı tasarımı web sitenizin tasarımına entegre edin. Sayfanızdaki potansiyel müşterileri daha uzun süre tutmanızı sağlayan daha SEO dostu bir web sitesi tasarımı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

2. Değerli anahtar kelimeleri hedeflemek için web sitesi içeriği oluşturun

İçerik oluşturma, web sitenizin ayrılmaz bir parçasıdır. İçerik oluşturduğunuzda, sitenize trafik çekmeye yardımcı olursunuz ve sitenize katılacak potansiyel müşteriler elde edersiniz. Kendinizi alanınızda bir otorite olarak kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanıza ilgili potansiyel müşterileri çekmek için değerli anahtar kelimeleri hedeflemenize de yardımcı olur.

İçerik oluşturmaya başlamak için konunuzu seçmelisiniz. Konunuzu seçmek, anahtar kelime seçiminin devreye girdiği yerdir. Anahtar kelimeler, web sitenizin alakalı arama sonuçlarında görünmesini tetikler.

Doğru anahtar terimleri bulmak için anahtar kelime araştırması yapın. Bu araştırma, SEO listeniz için önemli ifadeler bulmanızı ve bu terimlerin değerini görmenizi sağlar.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanacaksınız. Bunlar, “tekstil üretim şirketi” gibi üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimelerdir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içeriğiniz için daha iyi sonuçlar sağlar. Bu anahtar terimler özeldir, bu nedenle web sitenizi daha değerli trafik bulacaktır.

Cümlelerinizi seçtikten sonra, içeriğiniz için doğru formatı seçeceksiniz. Hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak için bloglar, videolar, infografikler ve e-kitaplar oluşturabilirsiniz.

Formatınızı seçtikten sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçeriğinizin eğitici ve anlaşılması kolay olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Hedef kitleniz için içerik oluşturduğunuzu hatırlamanız önemlidir, bu nedenle anlaması kolay içerikler yazmalı, yönetmeli ve tasarlamalısınız.

İçeriğinizdeki anahtar kelimeleri hedefleyerek, işletmenizin daha alakalı arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olursunuz. Daha alakalı sonuçlarda görünmek, web sitenize daha fazla trafik çekmenizi ve sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Daha SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, anahtar kelimeleri sayfalarınıza entegre edin. Sayfalarınızın doğru arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacak ve bu da sayfanızın genel performansını artıracaktır. Anahtar kelime entegrasyonu, web sitenizi SEO dostu yapmanın yollarından sadece biridir.

3. Arama motorlarının sayfalarınızı daha iyi anlamasına yardımcı olmak için başlık etiketlerini optimize edin

Web sitenizi nasıl SEO dostu yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, başlık etiketlerinizi optimize ederek başlayın. Başlık etiketleri, bir bölümün başlangıcını belirleyen başlıklardır. Bu bölümün başlığı başlıktır!

Başlıklarınızı optimize etmeye başlamak için, en önemli anahtar kelimelerinizi bunlara entegre edin. Sayfanızın başlığı için, en önemli anahtar kelimenizi başlığa dahil etmek isteyeceksiniz.

Bu entegrasyon, Google’ın sayfanızın bağlamını anlamasına yardımcı olur, bu nedenle, o anahtar kelime için sıralamanızı sağlamak için en önemli anahtar kelimenizi başlığa entegre etmeniz gerekir.

H2s ve H4s gibi daha küçük başlıklar için, bu ifadeler için sıralama yapmanıza yardımcı olacak diğer temel anahtar kelimeleri de entegre edebilirsiniz.

Başlıklar, sayfanızda önemli bir rol oynar. İzleyicilerinize bundan sonra ne olacağını ve ne görmeyi bekleyebileceklerini söylerler.

Telefon numaralarını veya gerçekleri vurgulamak için başlık kullanmak istemezsiniz. Başlıklar, bölümleri ayırmak ve izleyicilerinizin bilgileri sindirmesini kolaylaştırmak içindir.

Örneğin, nasıl pasta yapılacağına dair bir makale yazdığınızı varsayalım. Azalan başlıklarınızın nasıl görünebileceğine bakalım:

 • H2: Lezzetli Bir Pasta Yapmak İçin 5 Kolay Adım
 • H2: Adım 1: Kabuğunuzu yapın
 • H3: Sıfırdan kabuk yapma
 • H4: Kutulu kabuk kullanma

Gördüğünüz gibi, her başlık süreci daha küçük, daha sindirilebilir parçalara böler. Okuyucuların metin blokları tarafından tıkanmasını önler ve makaleleri gözden geçirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, sayfalarınız için potansiyel müşterilerinizin okumasını kolaylaştıran bir başlık yapısı oluşturarak başlayın. Sayfalarınız düzenli ve okunması kolaysa, web sitenizdeki potansiyel müşterileri daha uzun süre tutarsınız.

4. Arama motorlarının sayfalarınızı taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için dahili bağlantıyı kullanın

Web sitenizi SEO dostu hale getirme hakkında daha fazla bilgi edindikçe, sitenizdeki dahili bağlantılara odaklanmayı unutmayın . İç bağlantı, SEO’nun kolayca gözden kaçan bir parçasıdır. Bu uygulama, arama motorlarının web sitenizdeki yeni sayfaları keşfetmesine ve bunları dizine eklemesine yardımcı olur.

Web sitenizde değerli içeriğe sahip harika sayfalarınız olabilir, ancak Google onu bulamayabilir. Google, web sitenizin sahip olduğu her sayfayı her zaman bulamayacağından, Google’ın onları bulmasına yardımcı olmanız gerekir. Dahili bağlantı, Google’ın bu sayfaları keşfetmesine ve arama sonuçlarında dizine eklemesine yardımcı olur.

Sitenizde dahili bağlantılar kullanmak istiyorsanız, bunları doğru şekilde kullanın. Bu sayfaların dizine alınması için sayfalarınıza rastgele bağlantılar eklemek istemezsiniz. Sayfaların konuyla alakalı olması ve sayfada kullanmakta olduğunuz metne bağlantı vermesi gerekir.

SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, Google’ın web sitenizdeki daha fazla sayfayı keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olmak için dahili bağlantılar ekleyin.

5. Arama sonuçlarında site tıklamalarını artırmak için meta açıklamaları optimize edin

Google’da arama yaptığınızda gördüğünüz ilk şey sayfanın başlığıdır. Başlığın altında, size sayfanın gizli bir önizlemesini veren küçük bir paragraf açıklaması görürsünüz. Bu küçük paragraf sizin meta açıklamanızdır.

Bu meta açıklamada, arama sorgusu “sızan tuvalet nasıl düzeltilir?” Şeklindeydi. Home Depot’un meta açıklaması, hedef kitlenize değerli bir özet sağlarken anahtar kelimeler için sıralama yapmak için bu küçük tanımlayıcı alanı nasıl kullanacağınıza dair mükemmel bir örnektir.

Meta açıklama size tam olarak ne bekleyeceğinizi söyler. Sızan bir tuvaleti düzeltmek için adım adım bir kılavuz alacağınızı biliyorsunuz. Listeye tıklarsanız, meta açıklama doğrudur – bir video ve sızıntı yapan bir tuvaleti nasıl düzelteceğinizle ilgili adım adım talimatlar bulacaksınız.

Meta açıklamanız alakalı olmalı ve olabildiğince fazla alanı doldurmalıdır. Üç nokta görünmeden ve metniniz kesilmeden önce meta açıklamanız için yaklaşık 150 karakteriniz var. Bu kesinti, insanların 150 karakterin ötesindeki bilgileri görmeyecekleri anlamına gelir ve bilgileriniz, açıklamanızın garip veya önemli bir bölümünde kesilebilir.

Tanımlayıcı ve karakter sınırına uyan mükemmel meta açıklamayı oluşturmak biraz zaman alabilir, ancak daha fazla tıklama ve web trafiği kazanmanıza yardımcı olacağı için çabaya değer.

6. İnsanları sitenizde daha uzun süre tutmak için okunabilirliğe odaklanın

SEO dostu web sitesi tasarımınızı oluştururken ve sayfanızı optimize ederken, web sitenizin tasarımında ve teknik yönlerinde kaybolmanız kolaydır. Bu optimizasyonları yaptığınızda sitenizin genel görünümüne odaklanmayı unutmayın. En önemlisi, hedef kitlenizin bilgilerinizi okuyabilmesini sağlamak için sitenizin okunabilirliğine odaklanın .

Güzel tasarlanmış bir web siteniz varsa, insanların bilgilerinizi okuyamaması önemli değildir. İnsanlar bilgi almak için sitenize gelir. Tasarımınız ilk izlenimi oluştururken, içeriğiniz bu ilk izlenimin olumlu kalıp kalmayacağını belirler.

SEO’nun büyük bir kısmı teknik değil, daha çok insancıl. Google, kullanıcıları memnun eden ve ihtiyaçlarıyla alakalı olduğunu kanıtlayan web sitelerinin tanıtımını yapmak ister. Hedef kitleniz alaka düzeyini belirlemek için içeriğinizi okuyamazsa, SEO dostluğunuzu etkileyen kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olamazsınız.

Bu hatanın olmasını önlemek için sayfanızdaki içeriğin kolayca okunabilir olduğundan emin olun. Sayfanız için doğru metin boyutunu seçerek başlayın. Genel olarak, hedef kitlenizin sayfayı yakınlaştırmadan kolayca okuyabilmesi için sayfa metniniz 16pt veya daha büyük olmalıdır.

İkinci olarak, doğru yazı tipi rengini seçtiğinizden emin olun. Parlak sarı metnin, özellikle beyaz bir arka planda okunması karmaşık olabilir. Hedef kitlenizin içeriğinizi okuyabilmesini sağlamak için arka planınızda öne çıkan yazı tiplerini seçin.

Yazı tipinin yanı sıra, içeriğinizi izleyicilerinizin okuyabileceği şekilde biçimlendirmek isteyeceksiniz. Uzun sayfaları ayırmak için başlıkları kullanın ve gözden geçirmeyi desteklemek için madde işaretli listeleri entegre edin. Bunların her ikisi de, izleyicilerinizin sayfalarınızı okumasını (veya gözden geçirmesini) kolaylaştıran harika öğelerdir.

Bol miktarda bilgi içeren sayfalarınız varsa, daha küçük paragraflara bölün. Hedef kitlenizin, paragraf başına altı ila yedi cümle içeren bir sayfadan çok, her paragrafta iki ila üç cümle içeren bir sayfayı okuması daha olasıdır. Uzun paragraflar korkutucu olabilir ve hedef kitlenizi içeriğinizi okumaktan caydırabilir.

Bunlar, sitenizde daha iyi okunabilirlik oluşturmak için atabileceğiniz adımlardan sadece birkaçıdır. Sitenizde okunabilirliği artırdığınızda, işletmeniz için daha kullanıcı dostu ve SEO dostu bir web sitesi oluşturursunuz.

7. Web sitenizdeki resimleri optimize ederek sayfa yükleme süresini iyileştirin

Kişisel web sitesinin yükleme süresi kuvvetle etkiler SEO dostu. Kullanıcıların bilgilere erişmesi için hızlı yüklenen bir web siteniz yoksa, potansiyel müşterilerin sitenizden çıkıp bir rakibin sitesine gitme riskini alırsınız.

Sitenizin yükleme süresini iyileştirmeye çalışırken, web sitenizdeki resimlere bakın. Resimler, herhangi bir siteye harika bir ektir, ancak sitenizi büyük dosya boyutlarıyla tıkayabilir. Sitenizin yükleme süresini iyileştirmek için, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için resim boyutlarını sıkıştırın.

Görsel boyutunuzu sıkıştırarak, görsel yükleme sürenizi artıracaksınız ve bu da sitenizin yükleme süresini artıracaktır. Dosyalar o kadar büyük olmayacağından, sitenizin onları yüklemesi uzun sürmez. Web sitenizin genel yükleme süresini iyileştirir.

Bugün SEO dostu bir web sitesi oluşturun

İşletmeniz için daha fazla trafik çekmek istiyorsanız, SEO dostu bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Siteniz arama motorlarına uygun olduğunda, daha alakalı arama sonuçlarında görünecek ve web sitenizdeki trafiği artıracaksınız. SEO, sonuçları uygulamak ve göstermek için zaman alır, bu nedenle SEO stratejinizi planlamak için zaman harcamanız gerekecektir.

SEO stratejinize ayıracak vaktiniz yoksa, ekibimiz size yardımcı olabilir. Müşterilerimiz için değerli sonuçlar sağlayan SEO kampanyaları oluşturma konusunda 20 yılı aşkın deneyime sahibiz. 

Daha değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için SEO stratejinizi optimize etmeye başlamaya hazır mısınız? Özelleştirilmiş SEO stratejilerimiz hakkında bir SEO Danışmanı ile konuşmak için  bizimle iletişime geçin veya bugün 0536 575 36 25 numaralı telefondan bizi arayın .

Read More

SEO Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Temel Başlık

Google, geçen bir buçuk yıldır büyük algoritma değişiklikleri yapmakla meşguldü. İşte SEO uzmanlarının içeriğinizi arama sonucu sıralamasında yüksek tutmak için şimdi yapmanız gerektiğini söylediği sekiz şey.

Google, zamanın kendisi gibi, hiç kimseyi temsil etmez. Son 18 ayda, arama motoru devi algoritmalarında büyük değişiklikler yaptı . Google’ın hedefleri arasında: Alakalı, taze, kaliteli içerik sunarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve aynı zamanda, gerekçesiz bir sıralama konumu elde etmek için şüpheli arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini kullananların önüne geçmek.

Yazılım Olarak Hizmet SEO’su ve diğer araçları sunan Moz, düzenli olarak güncellenen bir Google Algoritma Değişiklik Geçmişi bile tutar . 2012’de blog tek başına 37 önemli algoritma değişikliği listeledi.

Peki tüm bu değişiklik, SEO tekniklerini yasal olarak kullanan çevrimiçi pazarlamacılar için ne anlama geliyor? Oyunun kuralları tamamen değişti mi veya aynı mı kaldı? Yoksa ikisinin arasında bir yerde mi?

SEO uzmanları, güvenilir ve / veya yetkili sitelerden otantik bağlantılar alan yüksek kaliteli içerik oluşturmanın hala en iyi SEO uygulaması olduğu ve her zaman olduğu konusunda hemfikirdir. “Yıllar önce yapmak önemliydi Ne hala önemli olduğunu” Cyrus Shepard için üst düzey içerik üreticisi notları Moz ve eskiden şirketin kurşun SEO uygulayıcı.

Bununla birlikte, çevrimiçi pazarlamacılar, Google’da iyi sıralamaya devam etmek için bazı taktikleri (SEO hakkında düşünmüyorlarsa) ayarlamayı düşünmelidir. İşte bugün SEO hakkında bilmeniz gerekenler.

Bugün SEO’nun 3 Sütunu: İçerik, Bağlantılar, Sosyal Medya

Bir SEO, sosyal medya ve konuk bloglama hizmeti olan AudienceBloom’un kurucusu ve CEO’su Jayson DeMers, “Gelen bağlantıların miktarını ve kalitesini iyileştirmek eskiden her web yöneticisinin yegane hedefiydi” diyor , ancak “bu düşünme yöntemi modası geçmiş hale geldi. “

Bugün, işletmenizin SEO’sunu üç tür “sütuna” odaklaması gerekir: İçerik, bağlantılar (özellikle içeriğinize işaret eden diğer sitelerden kazanılan gelen bağlantılar) ve sosyal medya “beğenileri”, retweetler, + 1’ler ve içerik, diyor DeMers. (Bu üç nokta ve diğer beş nokta aşağıda daha derinlemesine tartışılacaktır.)

DeMers, “Arama motorları, tüm bu unsurların birleşimine ve birleşmesine çok daha fazla vurgu yapıyor” diye ekliyor. “Herhangi bir öğenin varlığı, sıralama algoritmasında ihmal edilebilir bir rol oynar. Ancak, tüm öğeler birleştirildiğinde, sıralamalarda bir büyütme etkisi olur.”

DeMers, çevrimiçi pazarlamanın tüm bu yönlerini birleştirme ihtiyacının bir sonucu olarak, SEO uzmanlarının “çevrimiçi pazarlama profesyonellerine” dönüştüğüne inanıyor ve ekliyor, “Dikey olarak SEO ortadan kalktı ve artık sadece ‘çevrimiçi pazarlama’ oluyor.”

1. İçerik Kraldır — Ama İyi İçerik Kuralları

Geçen yıl, kısmen düşük kaliteli içeriği cezalandıran Google algoritma güncellemeleri nedeniyle içerik pazarlaması çevrimiçi pazarlamacılar arasında büyük bir moda haline geldi.

DeMers, “Çevrimiçi pazarlamacılar, hem web sitelerinde hem de web sitelerinden kaliteli içerik yayınlamaya odaklanmalıdır,” diyor. “İçerik, metin tabanlı, görsel tabanlı veya ses tabanlı veya hatta iki veya üçünün bir kombinasyonu olabilir. Sonuç olarak, arama motorlarının kullanıcılara yüksek kaliteli, değerli içerik sunmak istemesidir. İçeriğinizi istiyorsanız arama sonuçlarında sunulduysa, bu özelliklere sahip olması daha iyi olur. “

2. Bağlantılar Alınmalı, Alınmamalıdır

Ücretli bağlantılar özellikle son zamanlarda Google’ın hedefinde. Shepard, “Bir şekilde bir bağlantı satın aldıysanız, bunun sayılmayacağını varsaymalısınız ve bu size zarar bile verebilir” diyor.

Moz, kuruluşları kendilerine ödeme yapmak yerine onaylar yoluyla bağlantılar kazanmaya teşvik eder. Shepard, “Google’ın kolay bağlantılar için cezalar verdiğini görüyoruz ve baskının gerçekten daha yeni başladığını düşünüyoruz” diyor.

Geçmişte, bazı pazarlamacılar, bağlantı metninde yer alan anahtar kelime için Google’da bulunma şanslarını artırma umuduyla çevrimiçi basın bültenlerine anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni yerleştirdiler. (Bağlantı metni, köprüde kullanılan bağlantıdır; örneğin, “Adobe Reader’ı indirmek için burayı tıklayın .”)

Göstergeler, Google’ın basın bültenlerindeki ana metin bağlantılarını doğal olmayan “ücretli” bağlantılar olarak değerlendirerek uygulamaya karşı sert bir tutum sergilediğidir. Basın bülteni sendikasyon şirketi Business Wire’ın blogu, “Bunun anlamı, Google’ın basın bülteni dağıtımından doğal olmayan bağlantı oluşturmayı durdurmasıdır” diyor .

Gönderi devam ediyor: “Google’ın önde gelen Web Yöneticisi Trend Analistlerinden John Mueller, Google’ın basın bültenlerine nasıl bakacağından bahsetti. Mueller,” [Basın bültenini yayınlayanlar kendilerine bir bağlantı oluşturduğunda], bunu doğal olarak düşünmeyin. Tanıtım yapmak tamamen iyidir, ancak doğal bir bağlantı olarak kabul edilmez. “Bu web sitesini veya makaleyi tavsiye ediyorum” diyecek dışarıdan bir kişi arıyoruz.”

Bununla birlikte, özellikle gazeteciler ve blog yazarlarının dikkatini çekmenin bir yolu olarak, çevrimiçi basın bültenlerinde hala değer var. Başkaları ürününüz veya hizmetiniz hakkında yazıyor ve bununla ilgili içeriğe bağlantı veriyorsa, bu Google’a giden meşru bir “kazanılmış” bağlantı olarak kabul edilir. SEO uzmanları, bugün en önemli olan bağlantıların bunlar olduğunu söylüyor.

3. Sosyal Durumu İyileştirmek İçin Google + ‘yı Kullanın

Moz, en önemli arama motoru sıralama faktörlerini öğrenmek için iki yılda bir SEO uzmanlarını araştırır. Shepard , 2013 anketinde Moz, bir Web sayfası için Google +1 “beğenileri” ile bu sayfaların arama motoru sıralamaları arasında yüksek bir korelasyon keşfettiğini söylüyor.

Onun içinde 2013 SEO Sıralaması Faktörlerin , SearchMetrics bir arama analitik yazılım şirketi, aynı şekilde Google arama sıralamasında Google+ ve Google +1 hisse artan önemini kaydetti.

Shepard, Google + ‘da içerik paylaşmanın (ve başkalarından Google +1 onaylarını almanın) “kesin SEO avantajları” olduğunu söylüyor. “Google, yeni içerik keşfetmek için Google + ‘yı kullanır ve Google, Google +’ da paylaşılan her şeyi hızlı bir şekilde dizine ekleme eğilimindedir.” Buna ek olarak Shepard, Google’ın Google+ sosyal ağının sahibi olmasının dışında başka bir neden yoksa, Google+ gönderilerinin Google için Facebook ve Twitter’daki bazı içerikleri dizine eklemekten çok daha kolay olduğuna dikkat çekiyor.

Bu nedenle Moz, insanları diğer sosyal ağların yanı sıra Google + ‘yı da kullanmaya teşvik ediyor, diyor Shepard: “Henüz yapmadıysanız, yerel işletmeniz için bir Google Rehber sayfası veya şirketiniz için bir Google+ sayfası oluşturun ve Google+ topluluğu. “

4. Hız Önemlidir, Bu nedenle Sitenizin Hızlıca Yüklendiğinden Emin Olun

Google, kullanıcılara kaliteli sonuçlar sunmak istiyor. Shepard, kalitenin birçok tanımı arasında hızlı yüklenen bir web sitesi veya sayfadır. Bu, yavaş Web sayfalarının muhtemelen daha hızlı olanlardan daha düşük sıralanacağı anlamına gelir.

Web sitesi geliştiricileri Flash’tan giderek daha fazla uzak dursalar da, sayfaları yavaşlatmak için hala çok sayıda “JavaScript ve Ajax uygulaması yetersiz” diyor. “Artık bazı Web sayfalarında çok fazla kod var ve çok fazla şey ekleniyor.”

Moz’un 2013 arama motoru sıralama anketi, yanıt süresi ile sıralama arasında bir ilişki buldu. “Bu çok büyük bir korelasyon değil, ama orada,” diyor Shepard, “yanıt süresini” web sitenizin tarayıcıya ilk bilgi parçasını teslim etmesi için geçen süre olarak tanımlıyor – tüm Web sayfasının yük.

Shepard, daha hızlı web sitesi yanıt süresinin daha iyi bir kullanıcı deneyimine yol açabileceğini ve bunun da sosyal paylaşımın artmasına ve hemen çıkma oranlarının düşmesine yol açabileceğini söylüyor. Sonuç olarak: Sitenizin tamamının verimli bir şekilde yüklendiğinden emin olmak için ödeme yapar.

5. Teknik Sorunları Düzeltmek Daha da Önemlidir

High Rankings’in SEO danışmanı Jill Whalen, bir web sitesinin SEO’sunu etkileyen teknik sorunların her zaman var olduğunu ve akıllı SEO danışmanlarının bunları düzeltmeyi her zaman yüksek bir öncelik haline getirdiğini söylüyor. Ancak, Google’ın geçen bir buçuk yıldaki Panda ve Penguin güncellemelerinin ardından, Whalen, teknik sorunları çözmenin “her zamankinden daha önemli” hale geldiğini söylüyor.

Bu sorunların, yinelenen içerik oluşturan kötü içerik yönetim sistemi kurulumlarından temelde arama motorları tarafından görülemeyen site çapında gezinmeye kadar uzanan yelpazeyi çalıştırdığını söylüyor. “Belirli teknik sorunlarınız ne olursa olsun, şimdi bunları çözme zamanı. Sitenizin SEO performansına henüz zarar vermiyorlarsa, büyük olasılıkla yeni bir Panda veya Penguin güncellemesinin peşinde olacaklar.”

6. Anahtar Kelime Optimizasyonuna Daha Az Odaklanın

Bu, geleneksel SEO uygulamasına ters düşse de Whalen, bugün anahtar kelime optimizasyonuna güvenmenin tehlikeleri olduğunu söylüyor.

Sıralamak istediğiniz belirli anahtar kelimeler için bir siteyi veya içeriği optimize ettiğinizde, “bu belirli kelimelere çok fazla odaklanmanın ve onları sayfalarınızda ve bir bütün olarak web sitesinde çok fazla yere koymanın kolay olduğu” konusunda uyarıyor. ” Ancak bu, arama motorlarına eskisi kadar yardımcı olmuyor. Whalen, “Çoğu durumda, bu aslında bu belirli anahtar kelime öbekleri için sıralamanızı ve trafiğinizi düşürür,” diyor.

Whalen, içeriğinizde çeşitli kelimeler kullanmanızı ve yeni SEO mantrasını akılda tutmanızı önerir: Anahtar kelime optimizasyonu söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır.

7. Uygun Olduğunda Yapılandırılmış Verileri Kullan

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarının görüntülenmesini iyileştirmek için yapılandırılmış veriler ve / veya HTML etiketleri olarak da bilinen şemaya giderek daha fazla güveniyor. Shepard, “Google, farklı veri varlıklarından oluşan bir Web haline geliyor ve yapılandırılmış veriler, arama motorunun içeriğinizi daha kolay yorumlamasına yardımcı oluyor” diyor. “Gelecekte daha da büyük bir arama motoru sıralama faktörü olacağı için yapılandırılmış verileri benimsemek önemlidir.”

As Google’ın Web Yöneticisi Merkezi blog koyar o: “Google bir yapılandırılmış bir şekilde web sitenizin içeriği anlarsa, daha doğru ve daha çekici Google kullanıcılarına bu içeriği sunabilirler Örneğin, bizim algoritmaları ile arama sonuçlarını geliştirebilirsiniz. ‘Zengin snippet’lerle’ Sayfanızın yapılandırılmış bir ürün listesi, etkinlik, yemek tarifi, inceleme veya benzeri olduğunu anlıyoruz. Verilerinizi Bilgi Grafiği panellerinde veya Google Asistan kartlarında da öne çıkararak içeriğinizin yayılmasına yardımcı olabiliriz. “

Shepard , yapılandırılmış verileri kullanmaya başlamak ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için Schema.org’u öneriyor.

8. SEO’nun Geleceği Değişim Demektir ‘Yeni Normal’

Google hiçbir şekilde büyük algoritma değişiklikleri yapmadı. Aslında, birçok SEO uzmanı bunları “yeni normal” olarak görüyor. DeMers, eğrinin önünde kalmak için çevrimiçi pazarlamacıların mobil SEO , sosyal sinyaller ve “marka sinyallerine” dikkat etmesi gerektiğini söylüyor .

DeMers, “Mobil arama ve optimizasyon, daha fazla insan akıllı telefon ve tablet kullandıkça daha da önem kazanıyor” diye açıklıyor. “Bu insan web sitelerine eriştiğinde, farklı ihtiyaçları ve koşulları vardır ve bu nedenle, Web sitelerine geleneksel bir masaüstünden ve monitörden erişen kullanıcılardan farklı davranışlar sergilerler. Bu ihtiyaçlar önceden tahmin edilmeli ve web sitelerinin mobil cihazlar için optimize edilmiş sürümleriyle karşılanmalıdır.”

DeMers, duyarlı web sitesi tasarımının kullanılmasını önerir . Bu, aynı sayfayı, CSS 3 Ortam Sorguları gibi teknikler kullanılarak, mobil veya masaüstü tarayıcılara uyarlanmış değiştirilmiş bir tasarımla sunmak anlamına gelir .

Bu arada, sosyal sinyaller bir sıralama faktörü olarak artıyor, “diyor DeMers. Sosyal medya ağlarına katılmayan ve katılmayan markalar” yakında arama motoru sıralamasında belirgin bir dezavantaj olacak. “

Son olarak, “marka sinyalleri” DeMers’ın yukarıda belirtilen SEO’nun üç temelini birleştirir: İçerik, bağlantılar ve sosyal medya. “Harika kullanıcı deneyimleri sunan iyi markalar, genellikle üç alanda da güçlü sinyallere sahiptir ve arama motorları bu alanların her birinde güçlü bir varlık arıyor” diyor. “Güçlü marka sinyallerini göstermek için, üç ayağı da içeren bir çevrimiçi pazarlama stratejisi geliştirmek önemlidir.”

Unutmayın, SEO Sonuçta Güvenle İlgili

SEO’da değişmeyen ve muhtemelen asla değişmeyecek olan şey güvendir. Whalen, Google’ın içeriğinize olan güvenini kazanmanın, içeriğin arama sonuçlarında iyi sıralanmasına yardımcı olmanın anahtarı olduğunu söylüyor.

“Siteniz kötü yazılmışsa veya anahtar kelime doldurulmuşsa, Google için pek güvenilir görünmeyecektir” diye açıklıyor. Aynı şey “sitenize işaret eden tüm bağlantılar sadece şirketinizin adı olmak yerine belirli bir anahtar kelime öbeği kullanıyorsa” da geçerlidir; Kullanıcılar sitenizde aradıklarını kolayca bulamazlarsa veya hepsi yeterli olduğunda aynı ürünleri satan birkaç siteniz varsa.

Whalen, Google’ın güvenini kazanmak için, arama motorunu sitenizin olmadığı bir şey olduğunu düşünmesi için kandırmaya çalışmayın. Sitenizin mümkün olan en iyi içeriği ve kullanıcı deneyimini sunduğundan emin olun.

Read More

SEO İçin Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamaları Nasıl Yazılmalı?

En iyi sayfa başlıklarını ve meta açıklamaları yazmak için, onları benzersiz yapmalı, çok kısa veya uzun olmadıklarından emin olmalı, anahtar kelimeleri doldurmamalı, her sayfa için doğru anahtar kelime öbekleri kullanmalı ve robotlar için değil, insanlar için yazmalısınız.

Bu kurallar basit ve takip edilmesi kolaydır ve iyi optimize edilmiş sayfa başlıklarının ve meta açıklamaların sonucu, web sitenize daha fazla trafik getirir.

Bu kurallara ek olarak, Eşsiz Satış Noktası (USP) konumlandırma ve psikolojik tetikleyici kelimelerin kullanımı dahil, mümkün olan en iyi sayfa başlığını veya mükemmel meta açıklamayı oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç temel satış ve reklam tekniği de kullanabilirsiniz.

Bu kısa kılavuzda, size hangi sayfa başlıklarının ve meta açıklamalarının olduğunu , Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için neden bu kadar önemli olduklarını ve bunları profesyoneller gibi nasıl optimize edebileceğinizi öğreteceğiz.

Hareket halindeki yoğun pazarlamacılar ve işletme sahipleri için, indirip takip edebileceğiniz hızlı bir hile sayfasını burada bulabilirsiniz. Alternatif olarak, Google’ın SEO rehberini takip edebilirsiniz.

Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamaları Nedir?

Sayfa başlıkları ve meta açıklamaları, internetin her sayfasında bulunması gereken iki ayrı HTML kodu parçasıdır. Bir kitap gibi, size bulunduğunuz sayfanın başlığını ve o sayfanın bir özetini söylerler. Bunlar daha sonra Google gibi arama motorları tarafından dizinlerinden bir web sitesine okunması kolay bir bağlantı oluşturmak için kullanılır. Web tarayıcıları, bir sekmeden diğerine kolayca tanımlanabilmeleri için tarayıcı çubuklarındaki sayfa başlıklarını da kullanır – aynı anda birden fazla sekme açtığınızda çok kullanışlıdır – ve kaydedebileceğiniz yer imlerinin adları olarak.

Hemen hemen tüm arama motorları sayfa başlıklarını ve açıklamaları görüntüler – her ikisine de meta veri olarak başvurabilirsiniz – aynı şekilde, sayfa başlıkları bağlantıları ve meta açıklama metni için neredeyse aynı renklere sahip olacak kadar ileri gider.

2021'de Müşteriniz İçin Oluşturulacak 8 Temel SEO Raporu
2021’de Müşteriniz İçin Oluşturulacak 8 Temel SEO Raporu

Sayfa Başlığı Nedir?

Sayfa başlıkları, bir sayfaya ve tarayıcı çubuğunuzdaki bir sekmeye yer işareti koyarken arama motoru sonuçlarında gördüğünüz tek metin satırıdır ve kitap başlıklarına benzetilebilir. Normalde bağlantılı sayfanın kısa bir açıklamasıdır.

Sayfa başlıkları için kod satırı, buna benzeyen çok basit bir HTML kodu parçasıdır.

<title> Bu bir Başlıktır </title>

Bu sayfanın kaynak koduna giderseniz (tarayıcınız için doğru kısayolu kullanarak), bu sayfanın başlık etiketinin:

<title> SEO İçin Sayfa Başlıkları ve Açıklamaları Nasıl Yazılmalı </title>

SEO için sayfa başlıklarını optimize ederek, tıklanma olasılığını artırarak daha fazla web sitesi trafiği sağlayabiliriz.

Meta Açıklama Nedir?

Meta açıklamaları, bir kitabın arkasındaki tanıtım yazısına benzer şekilde bir sayfanın kısa açıklamalarıdır. Bir arama motorunun sonuç sayfasındaki bir sayfanın bağlantısını tıkladığınızda bulacağınız içeriği özetlerler.

Sayfa başlıkları gibi, bunlar da çoğu web sitesinin kaynak kodunda bulacağınız kısa HTML kodu kullanılarak yazılır (iyi, tüm optimize edilmiş web sitelerinde, yine de).

Meta açıklama etiketi şuna benzer:

<meta name = ”description” content = ”Bu, bir sayfanın meta açıklamasıdır”>

Bu sayfanın kaynak kodundaki meta açıklama etiketini inceleyecek olsaydınız, şöyle göründüğünü görürdünüz:

<meta name = ”description” content = ”Google’ın arama sonuçları sayfalarından tıklama oranınızı artırmak için meta verileri, özellikle de meta başlıkları ve meta açıklamaları nasıl yazacağınızı öğrenin”>

Kötü yazılmış veya eksik meta açıklamalar, kullanıcıların Google’ın arama sonuçlarında bir sayfayı fark etmemelerine neden olabilir; bu, sayfalarının rakiplerinin değil, sayfalarının ziyaret edilmesini isteyen işletme sahipleri için kötü bir haberdir.

Google, Sayfa Başlıklarını ve Meta Açıklamaları Nasıl Kullanır?

Google’ın arama motoru sonuç sayfalarını (SERP olarak kısaltılır) tasarladığı bu davranış olduğundan, insanların meta verilere nasıl tepki verdiğini anlamak önemlidir.

Google, bilgilerin kullanıcılarına en iyi şekilde nasıl görüntüleneceğini belirleyebilmek için SERP’lerin tasarımını ve görünümünü günde birkaç kez (aranan sorguya bağlı olarak) değiştirir.

Bu değişiklikler, kullanılan yazı tipinin boyutunu ve SERP’lerdeki öğelerin renklerini artırmak ve azaltmaktan (yeni bir örnek Google Ads’deki “Reklam” kutusu yeşilden siyaha ve tekrar tekrar ) SERP’lerde ne kadar büyük resimlere kadar değişebilir. bir sayfanın ne kadarının Öne Çıkan Parçacıklara ( SEO’daki insanlar için Kutsal Kase) ayrıldığı ve kelimenin tam anlamıyla binlerce tasarım ve algoritma değişikliğidir.

Sonuç anlamak hem arama hedef müşteri davranışını ve nasıl Google için sonuçlar gösterecektir.

Google sonuçları farklı şekillerde görüntüleyebilir. Her arama ifadesi, Google’ın algoritmasının, arayanın görmek istediği “düşündüğü” şeye göre farklı sonuçlar verir. Klasik “on mavi bağlantı” bazen yeni özelliklerle değiştirilir. Günümüzde arama yapanlar Bilgi Grafiklerini, resim karusellerini, Yanıt Kutularını ve diğer birçok özelliği görüyor.

Örneğin, “on mavi bağlantı” arayalım. Bu arama bize bireysel açıklamaları olan klasik on mavi bağlantıyı verir. On mavi bağlantı ile sunulduğunda, arama yapan kişi genellikle birinci konumda sayfanın üstündeki sonucu seçecektir.

Bugün, Google’ın arama sonuçları sayfalarında çok daha fazlası var.

Bazı aramalarda, hem bir kişinin gözünü hem de ilk tıklamasını çizmek için sayfanın üst kısmında bağlantılı resimlerden oluşan bir döngü görünecektir.

Ayrıca Öne Çıkan Metin Parçacığı da vardır (eski adıyla “Yanıt Kutusu”).

Bu küçük bilgi parçacıkları, göz atan kullanıcının ihtiyaç duyduğu bilgileri hızlı bir şekilde alması için orijinal arama sorgusunu doğrudan yanıtlamaya çalışır. Arama sorgusunun türüne bağlı olarak bu, aşağıdaki sonuçlardan birine neden olabilir:

 1. Kullanıcı yanıtın içindeki bağlantıya tıklar
 2. Kullanıcı cevabı okur, bir bağlantıya tıklamaz ve ayrılır

Bazı SEO uzmanları, Öne Çıkan Parçacıkları zehirli bir kadeh olarak görüyor . Web sitenizin arama sonuçlarında ilk olarak görünmesinin bariz bir avantajı var, ancak hiç kimse bağlantıyı tıklamıyorsa ve cevabın geldiği sayfayı görmüyorsa, bir web sitesi sahibinin bakış açısından, orada görünmekten kazanılacak çok az şey vardır. .

Daha da kötüsü, yalnızca orijinal ilk konum bağlantısının ziyaret sayısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda diğer dokuz konumdaki sayfaların – Öne Çıkan Snippet’in boyutu nedeniyle – sayfanın çok daha aşağısına itilmesi, toplam sayısını azaltır. gösterimler ve bağlantılar da.

Sayesinde sayfa başlıkları ve açıklamalar SEO tıklama oranına (TO – bir URL’yi tıklama sonucu olduğunu gösterimlerin yüzdesini) artırmak için optimize edilmiş olduğunu giderek daha önemli iken, akılda yukarıda, bu kadar aynı derecede önemli içerik emin olmak için Öne Çıkan Metin Parçacığı için yanıt olarak kullanılma ihtimaline karşın mevcut en iyi ve anlaşılması kolay olanıdır.

Google, Algoritmasında Tıklama Oranını Kullanıyor mu?

Google’ın sıralama algoritmasında, bir web sitesinin nerede sıralanması gerektiğini belirlemek için kullandığı yüzlerce, hatta binlerce faktör vardır. Google, algoritmanın bir parçası olarak bir URL’nin tıklama oranını kullanmadığını ve sayfa başlığındaki veya meta açıklamadaki kelimeleri kullanmadığını defalarca iddia etti .

Ancak, birçok iddia karşısında tıklama yüzdesi o gerekçe yapar ne kadar iyi bir web sitesi veya sayfa saflarına faktörü. Bu iddialar, birçok durumda zorlayıcı olsa da, yok Google o tam bir kontrpuan tüm korelasyonu yapar kullanımı, algoritmada oranda tıklama. Bunun yerine, Exposure Ninja’da Google’ın bunun yerine tarayıcıların sıraladığı içeriğe ne kadar iyi yanıt verdiğine daha fazla dikkat ettiğini düşünüyoruz.

Örneğin, kötü bir içerik parçası ilk konumda sıralanırsa ve Google (karmaşık bir bilgisayar mühendisliği düzeyi aracılığıyla) arama kullanıcılarının içeriği beğenmediğini belirler (örneğin, değer sağlamadığı için) ve alternatif ararsa sayfa yerine başka bir sayfayı test edecek ve mükemmel eşleşmeyi bulana kadar nasıl performans gösterdiğini görecektir.

Bundan çok önce, elbette, Google’ın bir sayfanın içeriğini değerlendirme sistemi olacak – kötü yazılmış, yinelenen veya intihal edilmiş içerik , ilk etapta Google’ın en üstüne çıkmamalı (“olmamalı” vurgusu).

Google’ın tıklama oranını veya içeriği sıralamak için başka herhangi bir metriği nasıl kullandığına odaklanmak yerine, öncelikle mümkün olan en iyi içeriği oluşturmaya odaklanmanızı ve sayfa başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın eşit derecede iyi olduğundan emin olmanızı öneririz.

Sayfa Başlıklarını ve Meta Açıklamalarını Optimize Etme

Yeni sayfa başlıkları ve meta açıklamaları yazmanın en iyi uygulamalarına nasıl uyacağınızı öğrenmeden önce, başlıklarınızı ve açıklamalarınızı standardı takip eden rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olacak bazı ek meta veri yazma ipuçlarını vurgulamak istiyoruz. diğer “sayfa başlıklarının ve meta açıklama kılavuzlarının nasıl yazılacağı” konusunda rehberlik.

SERP’lerin Görünümü için Optimize Edin

Yeni meta verilerinizi yazmaya başlamadan önce, ilk olarak gelecekteki müşterilerinizin kullanacağını düşündüğünüz aramayı deneyin ve Google’ın sonuçları nasıl görüntülediğini inceleyin.

Yalnızca on mavi bağlantı görüyor musunuz yoksa Öne Çıkan Metin Parçacığı var mı?

Google sürekli olarak her arama sorgusu için doğru SERP tasarımını göstermeye çalışır, bu nedenle Google’ın sonuçları gösterme şekline uymayan bir sayfa başlığı veya meta açıklaması yazarsanız, rakiplerinize tıklama kazanmak daha kolay.

Yazmaya başlamadan önce her zaman Google’ın arama sonuçlarını nasıl görüntülediğini gözden geçirin.

Ek olarak, bir araştırmacının amacı, SERP’lerin görünümüne ve bir sayfa başlığının veya meta açıklamanın nasıl görünmesi gerektiğine de girecektir.

Arama Amacı için Optimize Edin

Arama amacı, bir araştırmacının ilk aramaya başlarken sahip olduğu arzudur.

Arama amacını dört türe ayırıyoruz:

 1. Bilgilendirici
 2. Ticari
 3. İşlemsel
 4. Navigasyon

Bilgilendirici aramalar , kamera gibi satın almak üzere olduğunuz bir hizmet, etkinlik veya ürün hakkında daha fazla bilgi ararken yaptığınız aramalardır .

” Canon 4000D incelemesi “

Ticari aramalar , bir ürün, hizmet veya fırsat için en iyi fiyatları ararken yaptığınız aramalardır .

” Ekim’de bütçe dostu aile tatilleri “

İşlemsel aramalar , doğrudan bir satın alma yapmak istediğinizde yaptığınız, bir şeyi veya bir çocuk eğlencesi gibi kısaca birini satın almadan veya kiralamadan önce yaptığınız aramalardır .

” Çocuk partisi sihirbazını rezerve edin “

Gezinme aramaları , Instagram uygulaması için indirme sayfası gibi doğrudan aradığınız bir sayfaya gitmek istediğinizde yaptığınız aramalardır .

” Instagram Uygulaması “

Müşterilerinizin hangi tür niyet kelimelerini kullanıyor olabileceğinden emin değilseniz, aşağıdaki liste en sık kullanılan kelimelerin çoğunu kapsamaktadır. Bunları, Google’da sıralamayla en çok ilgilendiğiniz anahtar kelime öbekleriyle eşleştirmeyi deneyin, ancak aynı zamanda mevcut müşterilerinizi , ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almadan önce sorduğu sorular hakkında sorgulamayı deneyin.

Benzersiz Satış Noktaları (USP’ler) kullanın

Her gün, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler Google’ın SERP’lerinde A / B testleri yapıyor ve bu süreçte ciddi nakit harcıyorlar.

Google’ın Reklam programı , bir test ve iyileştirme döngüsü aracılığıyla çalışır. Köklü endüstrilerde, şirketlerin birkaç yıl boyunca bir tıklama kazanmak için en iyi şekilde çalıştığı USP’leri test etmiş olması muhtemeldir.

Bir Google sonuç sayfasının üstündeki ve altındaki reklamları inceleyerek, anahtar kelime araştırma sürecinde gözden kaçırmış olabileceğimiz önemli noktaları öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte, kendi sıhhi tesisat müşterilerimiz için yararlı bulabileceğimiz bir anahtar kelime listesi bulunmaktadır ve bunlardan bazılarını anahtar kelime araştırma sürecimiz sırasında dikkate almamış olabiliriz. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • 24/7
 • Hızlı cevap
 • Çağrı Ücreti Yok
 • Drenaj Sorunları

Şirketler bu kelimeler ve ifadeler için para harcamaya istekliyse, bunların arama yapan kişiden bir yanıt tetiklemek için doğru anahtar kelime türü olduğunu varsaymak güvenlidir. Bu aynı zamanda kar getiren anahtar kelimeler olduklarını da gösteriyor.

Bunları yeni meta verilerinizde kullanmak bir kazanan olabilir!

Psikolojik Tetikleyicileri Kullanın

Meta verilerinizde doğru türde psikolojik ifadeler kullanmak, başarıya giden başka bir yoldur. Doğru yerde doğru kelimelerin satış yaratabileceğini görmek için yalnızca reklama bakmanız gerekir.

Mesajlarınızı farklı şekillerde iletebilirsiniz ve bunların TO’lar üzerindeki etkisiyle ilgili çok sayıda harika çalışma ve blog yazısı vardır. CoSchedule’un “6 Örnekli Bir Şablonda Eylem Çağrısı Nasıl Yazılır” , sürecin daha geniş ölçekte ne kadar yararlı olabileceğini açıklıyor. 

İşte en sevdiğimiz kelimelerden birkaçı:

 • Öğrenin
 • Kayıt etmek
 • Keşfedin
 • Kanıtlanmış
 • Ayrıcalıklı
 • Çözüm

Yazmaya Başlamadan Önce Bir Kopya Alın

Web sitenizdeki meta verileri yazmaya ve değiştirmeye başlamadan önce, önce mevcut sayfa başlıklarınızın ve meta açıklamalarınızın bir kopyasını indirmelisiniz. Daha sonra bunları kopyalayıp iyileştirebilir ve ileride başvurmak üzere saklayabilirsiniz. Bu, özellikle meta veri revizyonlarının tıklama oranında azalmaya yol açtığı durumlar için akıllıca olur , böylece eski meta veriler alınabilir ve yeniden yüklenebilir.

Screaming Frog , bir sitenin meta verilerini indirmek için en iyi araçtır, ancak ilk 500 URL’den sonra bir lisans gerektirir.

Ücretsiz bir çözüme ihtiyacınız varsa, Buzzstream tarafından oluşturulan meta etiket çıkarıcıyı deneyin .

URL’lerimizi ve meta verilerini topladıktan sonra, bunları, çok uzun olan meta verileri kolayca tespit edebilmeniz için temel bir karakter ölçüm formülü içeren, altta bağlantılı olan önceden hazırlanmış sayfa başlığımıza ve meta açıklama şablonumuza kopyalıyoruz.

Meta Veriler Nasıl Yazılır

Meta veri oluşturma için yazma süreci basittir. Önceden düzenli blog yazısı yazma veya metin yazarlığı deneyiminiz varsa, süreç çok kolay olacaktır.

Anahtar kelime yerleşimini düşünmek önemlidir. Meta veriler taşan bir bavul gibi olana kadar anahtar kelimelerle ilgili şeyler aramıyoruz. Bunun yerine, doğru yerde doğru anahtar kelimeyi kullanacağız.

Anahtar kelimelerin yerleştirileceği en önemli yer, başlığın veya açıklamanın başında veya ilk yarısında yer alır. İnsanlar her kelimeyi okumak yerine SERP’leri tararlar, bu yüzden anahtar kelimeleri gizlemeyin ve onları gözden kaçırmayı kolaylaştırmayın!

Uzun süredir, Google’ın arama sonuçlarıyla ilgili göz izleme çalışmaları, Altın Üçgen içine anahtar kelime yerleştirmenin en uygun seçim olduğunu gösterdi. Ancak sonuç sayfası tasarımı değiştikçe ve mobil kullanıcılar daha yaygın hale geldikçe, üçgen daha az alakalı hale geldi. Google SERP’lerin ısı haritası çalışmaları , bir kullanıcının göz hareketinin, görüntülenen arama sonuçlarının tasarımına bağlı olarak farklılık gösterdiğini göstermektedir.

Tüm değişiklikleri ve standart kuralları hesaba katarsak, anahtar kelimelerin hem sayfa başlığının hem de açıklamanın başına doğru yerleştirilmesinin tıklama kazanma olasılığını artırdığını düşünüyoruz.

2019’daki En İyi Sayfa Başlık Uzunluğu

Bu kılavuz boyunca, sayfa başlıklarının maksimum karakter uzunluğundan bahsedeceğiz, ancak gerçekte, sayfa başlıkları için maksimum piksel uzunluğu vardır.

Her harf piksel olarak farklı bir genişliktedir. Örneğin, Google’ın arama sonuçlarında büyük harfle yazılmış bir E harfi, küçük e harfinden (10 piksel) daha geniş bir piksel genişliğine (12 piksel) sahiptir.

Google’ın arama sonuçlarında bu kadar çok başlığın kısaltılmasının nedeni budur. Maksimum 70 karakter uzunluğunda olabilirler, ancak (masaüstünde) 600 piksellik maksimum piksel uzunluğunu aşabilirler.

Bu nedenle, maksimum 70 karakter yazmanızı, ancak yeni sayfa başlıklarınızın kesilip kesilmeyeceğini görmek için bir piksel genişliği denetleyicisi kullanmanızı öneririz.

Maksimum sayfa başlığı uzunluğu, mobil cihazlarda 60 karakter ve masaüstü bilgisayarlarda 70 karakterdir . Her iki cihazdaki sayfa başlıkları için minimum karakter uzunluğu 30 karakterdir .

Sayfa başlığı piksel uzunluğunu nasıl test edeceğinizi daha sonra “Yeni Sayfa Başlıklarınızı ve Meta Açıklamalarınızı Nasıl Test Edebilirsiniz” bölümünde ele alacağız.

2019’daki En İyi Meta Açıklama Uzunluğu

Maksimum meta açıklama uzunluğu 155 karakterdir – ancak yalnızca masaüstü cihazlarda. Mobil arama sonuçları için bu 130 karakterle daha kısadır . Her iki cihazda da meta açıklamalar için minimum karakter uzunluğu 70 karakterdir .

Bunun nedeni, Google’ın mobil cihazlarda meta açıklamalara daha az yer ayırmasıdır, aksi takdirde ekranın çoğunu kaplayabilirler ve bu da kullanıcı için daha fazla kaydırmaya neden olur.

Sayfa başlıklarında olduğu gibi, meta açıklama uzunluğu en iyi şekilde piksel uzunluğuyla ölçülür.

Meta açıklamalar için maksimum piksel genişliği , mobil cihazlarda 730 piksel ve masaüstü cihazlarda 928 pikseldir .

Meta açıklamalarımızı maksimum 130 karaktere yazmayı ve ardından piksel uzunluklarını bir piksel uzunluğu denetleyicisinde iki kez kontrol etmeyi tercih ediyoruz .

Meta açıklama piksel uzunluğunu nasıl test edeceğinizi daha sonra “Yeni Sayfa Başlıklarınızı ve Meta Açıklamalarınızı Nasıl Test Edebilirsiniz” bölümünde ele alacağız.

SEO İçin Mükemmel Sayfa Başlıkları Nasıl Yazılır?

1. Her Sayfa Başlığını Benzersiz Yapın

Web sitenizin her sayfası ve sayfa başlığı ve meta açıklaması benzersiz olmalıdır.

Her sayfa başlığı ısmarlama ve her sayfa için özel olmalıdır, böylece birisinin sayfalar arasında ayrım yapması kolaylaşır.

Yalnızca 25 sayfası olan küçük bir işletme web sitesinde çalışırken bu kolay bir iştir, ancak e-ticaret mağazaları gibi daha büyük web siteleri için yeni meta veriler oluşturmak için yüzlerce kategoriye ve binlerce ürüne sahip olabilirsiniz.

Bu durumlarda, kategori sayfaları veya en çok satan ürünleriniz gibi en önemli ve karlı sayfalarınız için ısmarlama sayfa başlıkları ve meta açıklamalar oluşturmanızı ve ardından kalan sayfalarınız için dinamik meta veri oluşturmanızı öneririz. Bu karmaşık bir süreçtir , bu nedenle bunun nasıl yapılacağı konusunda rehberlik için lütfen web geliştiricinizle önceden konuşun.

Sayfa başlıklarınızın, sayfanın benzersiz özetleri olması ve aldatıcı olmaması gerektiğini unutmayın . Sayfanız ” Edinburgh’daki en iyi muhasebeciler ” ile ilgili değilse , o zaman o başlığa sahip olmamalıdır.

Her zaman Eşsiz Satış Noktalarınızı ve bazı güçlü tetikleyici kelimeleri ve ifadeleri eklemeyi unutmayın .

2. Benzersiz Hedef Anahtar Kelimeler kullanın

Google’da bir kelime öbeği aradığınızda, yazdığınız kelimelerin her bir başlığını hemen taramaya başlayacaksınız. ” Teleskopik selfie çubuğu ” ararsanız ve sayfaların hiçbirinde başlıkta bu kelimeler yoksa, aradığınız ürünün hangi sayfada bulunduğundan emin olamayabilirsiniz.

Her sayfa başlığına, sayfayı özetleyen en mantıklı sözcüklerle başlayın ve ideal olarak, her başlıkta kullanılan sözcük öbeklerini benzersiz tutun, böylece ikisi aynı olmasın.

Üç sayfanız varsa ve hepsi ” Fitness Dersleri ” ile başlıyorsa, ancak bir sayfanın yoga ve diğerinin aerobik hakkında olduğunu belirtmezseniz , potansiyel müşteriler ders rezervasyonu yapmak için doğru sayfayı nasıl bulacaklar?

Mümkün olan yerlerde, başlangıç onlar daha yakın insanlar ilk tarama alanlara yapmayacak şekilde anahtar kelimelerle – ama çok sen doğru anahtar kelimelerinizi koymak varsa endişe etmeyin orta veya en sonunda .

İdeal olarak, onları mümkün olduğunca sonuna koymaktan kaçının.

Sayfa başlığınız yeterince spesifik veya benzersiz değilse, Google bunun yerine kendi sayfa başlığını kullanabilir, bu da tıklama oranınızı azaltabilir, bu da trafik kaybı anlamına gelebilir.

3. Çok Kısa Yapmayın

Başlıklarınızı kısa tutmak, tam sayfa bir gazete ilanı için ödeme yapmaya ve ardından sayfanın yalnızca dörtte birini kullanmaya benzer.

İşletmenizin ve sunduğunuz bilgiler, ürünler veya hizmetlerin reklamını yapmak için arama sonuçlarının tam genişliğine sahipsiniz.

Sayfa başlıkları minimum 30 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Başlıklarınızı 30 ila 60 karakter uzunluğunda tutmanızı öneririz, böylece çok uzun olmazlar ve aşağıdaki bölümde tartışıldığı gibi Google’ın karakter sınırlarını aşmazlar.

4. Çok Uzun Yapmayın

Sayfa başlıklarınız yaklaşık 70 karakterden uzunsa , aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi, Google büyük olasılıkla bunları kesecek ve yerine bir üç nokta koyacaktır.

Bir başlık çok uzunsa, Google yalnızca onu kısaltmak ve üç nokta kullanmakla kalmaz, bazen web sitesinin marka adını sonuna ekleyip başlığı daha da kısaltabilir.

Bu, özellikle anahtar kelimeleriniz bir sayfa başlığının ortasına veya sonuna doğru olduğunda önemlidir. Başlığınız çok uzunsa, anahtar kelimeleriniz görünmez ve sayfanın tıklanma şansı önemli ölçüde azalır.

Sonunda bir marka adı kullanıldığı için sayfa başlıkları bazen çok uzun hale gelir. Tanınmış bir markaysanız, bu ayrım birisini rakipleriniz yerine sayfanızı tıklamaya itebilir.

Örneğin, lüks bir saat satın alıyorsanız ve doğrudan TAG Heuer’in web sitesinden veya Bob’un Büyük Bütçeli Saat Mağazasından bir saat satın alma seçeneğine sahipseniz, hangisini seçerdiniz?

Muhtemelen doğrudan TAG Heuer’in web sitesine gitmeyi tercih edersiniz çünkü kim olduklarını biliyorsunuz ve markalarına güveniyorsunuz (bu, EAT’nin önemli bir parçasıdır).

Sayfa başlıklarınızın 70 karakterden uzun olmamasını öneririz (Temmuz 2019 itibarıyla).

5. Robotlar İçin Değil, İnsanlar İçin Yazın

Sayfa başlıklarınız asla şöyle olmamalıdır:

<title> Anahtar Kelime | Anahtar Kelime | Anahtar Kelime | Anahtar kelime </title>

Başlıklarınız, bir robot değil, sayfanıza tıklayacak gerçek bir kişi olduğu için bir insan için yazılmalı ve okunabilir olmalıdır.

Sayfa başlıklarınızı yazarken, doğru okuyup okumadıklarını görmek için birkaç kez kendinize okuyun. Bazen, sayfa başlıklarımıza doğru kelimeleri ve anahtar kelimeleri eklemek konusunda endişelendiğimizde, onları kimin için yazdığımızı kolayca unutabiliriz, bu yüzden yüklemeden önce sizin için anlamlı olduğundan emin olun.

Her sayfa başlığı işletmeniz için bir reklamdır ve sayfadaki içeriği doğru bir şekilde özetlemelidir . Tıpkı bir reklam gibi aldatıcı olmamalıdır.

SEO İçin Mükemmel Meta Açıklamaları Nasıl Yazılır?

1. Her Meta Açıklamasını Benzersiz Yapın

Web sitenizin her sayfası, sayfanın içeriğini doğru bir şekilde tanımlayan benzersiz bir meta açıklamaya sahip olmalıdır.

Meta açıklamaları yazmak zaman alıcı bir görev olabilir, bu nedenle sayfa başlıklarında olduğu gibi, tüm sayfalarınızı öncelik sırasına göre sıralamanız ve buna göre yeni meta açıklamalar oluşturmanız gerekir.

Sayfa başlıklarında olduğu gibi, daha büyük web siteleri için meta açıklamalar dinamik olarak üretilebilir, bu nedenle lütfen bunu nasıl başaracağınız konusunda web sitenizin geliştiricisiyle görüşün.

Her sayfa başlığının , sayfanın benzersiz bir özeti olması ve aldatıcı olmaması gerektiğini unutmayın. Sayfanız “ eviniz için doğru sigortayı nasıl satın alacağınız ” ile ilgili değilse , meta açıklamanız bu ifadeyi içermemelidir.

Meta açıklamanız doğru değilse Google, sayfanın içeriğinden alınan kendi meta açıklamasını kullanmayı seçebilir ve bu da tıklama oranını önemli ölçüde azaltabilir.

Her zaman Eşsiz Satış Noktalarınızı ve bazı güçlü tetikleyici kelimeleri ve ifadeleri eklemeyi unutmayın .

2. Benzersiz Hedef Anahtar Kelimeler kullanın

Hem sayfa başlığınıza hem de meta açıklamanıza anahtar kelimeler eklemelisiniz. Bu, bir arama kullanıcısının aradığı arama sorgusunu veya anahtar kelime öbeğini tespit etme şansını artırır.

Her meta açıklamaya doğru hedef anahtar kelimelerle başlamak, bir sayfanın tıklama oranını artırmada etkili olabilir. Alternatif olarak, yukarıda bahsedilen güçlü tetikleyici kelimelerden bazılarıyla başlamak, tıklama oranını da artırabilir, bu nedenle, işe yarayan bir şey bulana kadar açıklamanızı değiştirmekten ve test etmekten korkmayın.

Google ayrıca kullanılan cihaza bağlı olarak çok uzun meta açıklamaları da kısaltır veya kısaltır. Bu nedenle, sonunda yanlışlıkla kesilmemeleri için anahtar kelimelerinizi meta açıklamanızın başında tutmanızı öneririz.

3. Çok Kısa Yapmayın

İnsanlar arama sonuçlarını taradığında kısa meta açıklamaları gözden kaçırmak kolaydır. Rakibinizin çok yer kaplayan uzun bir açıklaması varsa, sadece daha fazla öne çıkmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla ekran alanı kaplar ve diğer sayfaları arama sonuçları sayfasının daha aşağısına iter.

Meta açıklamalarınızın minimum 70 karakter uzunluğunda olmasını öneririz (Temmuz 2019 itibarıyla).

4. Çok Uzun Yapmayın

Uzun sayfa başlıklarına benzer şekilde, uzun meta açıklamaları da Google tarafından kısaltılacaktır.

Meta açıklamalarınızın 130 karakterden uzun olmamasını öneririz (Temmuz 2019 itibarıyla).

Meta açıklamaları, masaüstü arama sonuçlarında 155 karaktere kadar olabilir, ancak her ikisinde de aynı meta açıklaması kullanıldığından, açıklamaları daha kısa tutarak güvende kalmanızı öneririz.

5. Robotlar İçin Değil, İnsanlar İçin Yazın

Meta açıklamaları, mesajınızı iletmek için çok fazla alan sağlar, bu nedenle olabildiğince çok anahtar kelime öbeği doldurmak yerine sayfanız için harika bir reklam yazın.

Sayfanızdaki içeriğin, ister bilgi, ister ürün veya hizmet biçiminde olsun, arama yapan kişinin sorgusuna nasıl mükemmel bir yanıt sunduğunu açıklayın.

Hedef müşterinizin görmek istediği dilde yazın ve çok fazla iş konuşmaktan kaçının. İşletmeler ürün veya hizmet satın almaz – insanlar satın alır, bu yüzden onlar için yazın.

Marka Adınızı Başlığa Eklemelisiniz?

WordPress için Yoast SEO Eklentisi gibi web sitesi eklentileri, sayfa başlıklarınıza son ek olarak bir marka adı veya site adı eklemenize izin verir.

Deneyimlerimize göre, sayfa başlığı yazma işlemi sırasında marka veya web sitesi adını eklemek çok daha akıllıca olacaktır. Bu, başlığın arama yapan kullanıcıya mümkün olan en iyi bilgiyi göstermesini sağlamamıza olanak tanır.

Bu bazen mevcut karakter sayısını sınırlandırabilse de – özellikle marka veya web sitesi adı uzun olduğunda – alternatife tercih edilir, bu, aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, marka adını barındırmak için SERP’lerde başlığın kesildiğini görmektir.

Marka veya site adını bir sonek olarak eklemenin istisnası, marka adı her ay, başlığın başında bulunmasının daha akıllıca olacağı yeterli arama isteği aldığında veya markanın kendisi yaygın olarak biliniyorsa ortaya çıkar.

Örneğin, Amazon marka adı en iyi ana sayfa başlığının başında yazılırken, yeni bir şirket marka adı başlığa başlarsa tıklama kazanmakta sorun yaşayabilir.

Alternatif olarak, işletmeniz için neyin daha önemli olduğunu değerlendirmenizi öneririz. Markanızı sayfa başlığınızın dışında bırakmak, başlık için kullanmak üzere en iyi kelime öbeğine veya anahtar kelimelere daha fazla karakter alanı ayırabileceğiniz anlamına geliyorsa, marka adınızı dışarıda bırakmayı düşünün. İki vaka aynı değildir, bu nedenle bunu vaka bazında gözden geçirin.

Yeni Sayfa Başlıklarınızı ve Meta Açıklamalarınızı Nasıl Test Edersiniz?

Yeni sayfa başlıklarınızı ve meta açıklamalarınızı yüklemeden önce, bir araçta nasıl göründüklerini kontrol etmek en iyisidir; bu, aynı zamanda karakterlerini ve piksel genişliklerini de kontrol etmelidir.

Değişiklikleriniz web sitenize yapılan tıklamalarda bir azalmaya yol açıyorsa, eski meta verilere geri dönmek atılacak ilk adım olacaktır.

Diğer taraftan, yeni sayfa başlıkları veya meta açıklamaları olan sayfalarda tıklama oranında iyileşmeler görürseniz, değişikliklerin ne olduğuna ve bu iyileştirmelerin diğer sayfalara da uygulanıp uygulanamayacağına dikkat etmek önemlidir. Bunu yapmak için Google’ın ücretsiz aracı olan Google Arama Konsolunu kullanabilirsiniz.

Read More

Anahtar Kelimeler SEO İçin Hala Önemli mi?

Anahtar kelimeler, aradığımız ürünü, hizmeti veya içeriği bulmak için arama motorlarına yazdığımız kelimeler veya kelime öbekleridir. Örneğin, ‘Adana’daki muhasebeciler’ ararsanız, Adana’daki muhasebeciler için seçenekler sayfaları sunulacaktır.

Bununla birlikte, anahtar kelimelere güvenenler yalnızca tüketiciler değildir – bir web sitesi olan herhangi bir işletme için çok önemlidirler. Siz de Adana’da bir muhasebeci iseniz, birisi bu anahtar kelimeleri yazarken Google’ın ilk sayfasında görünen şirketin sizin şirketiniz olduğundan emin olmak istersiniz.

Web sitenize hedeflenen trafiği ücretsiz olarak yönlendirme yeteneği sayesinde, doğru anahtar kelimeleri kullanmanın işletmenizi çevrimiçi satış başarısına fırlatacağına kesinlikle şüphe yoktur.

Anahtar kelimeler hala alakalı mı?

On yıl önce, anahtar kelimelerle dolu bir web sitesini doldurmak ve onlar için sıralamaya başlamak için beklemek yaygın bir uygulamadır. O zamanlar, bu teknik gerçekten işe yaradı, ancak anahtar kelimeler şu anda etrafındaki en eski SEO hilelerinden biri ve Google’ın giderek daha sezgisel hale gelmesiyle, birçokları hala önemli olup olmadıklarını merak ediyor.  

Bugünlerde anahtar kelimelerle ilgili birkaç soru var:

 • En iyi uygulama SEO teknikleri sürekli değişmektedir. Aslında Google, yılda 600’ne kadar değişiklik yapıyor, bu yüzden buna ayak uydurmak zor. Kesin olarak bildiğimiz şey, anahtar kelime doldurmanın artık yasak bir teknik olduğu ve bunu yaparsanız web sitenizin cezalandırılacağıdır .
 • Google, çevrimiçi içerik üretirken daha doğal olabilmemiz (ve kesinlikle gerekir) için insan dilini nasıl anlayacağını ve onu nasıl yorumlayacağını öğreniyor.

Google’ın anahtar kelimeleri görüntüleme şekli, 2011 yılında Panda güncellemesiyle birlikte değişmeye başladı. Korkunç ve alakasız içeriğin stratejik olarak yerleştirilmiş bazı anahtar kelimelerle üst sıralarda yer almasının çok kolay olduğunu fark eden Google, web siteleri tarafından üretilen içeriğin kalitesine daha fazla önem vermeye başladı. Panda güncellemesi, zayıf, kısa veya yinelenen içerik barındıran sayfaların görünürlüğünü sınırlayarak (örneğin, aynı anahtar kelimelerin tekrar tekrar tekrarlanması) değerli arama sonuçlarının artmasına yardımcı oldu.

2012’de bir başka güncelleme olan Google Penguin, yüksek kaliteli içerik yayınlayan web sitelerini ödüllendirmeye odaklandı. Ayrıca manipülatif bağlantı şemaları ve anahtar kelime doldurma ile uğraşan web sayfalarını da cezalandırdı.

Belki de Google’ın en etkileyici güncellemelerinden biri RankBrain’in tanıtımı olmuştur Arama algoritmasındaki en güçlü sıralama sinyallerinden biri olarak, arama sonuçlarını işlemek ve sıralamak için makine öğrenimi yapay zekasını kullanır. Anahtar kelimeleri anlamanın yanı sıra, kullanıcıların sonuçlarla etkileşimine bakarak kullanıcı memnuniyetini ölçer. Örneğin, bir web sitesinin hemen çıkma oranı belirli bir anahtar kelime için yüksekse, Google içeriğin çok az değer sunduğunu bilecektir.

Yapay zeka sayesinde, basit optimizasyon hileleriyle Google’ı aldatmak gittikçe zorlaşıyor. Anahtar kelime doldurma da giderek daha fazla hoş karşılanmadığından, bu belki de anahtar kelimelerin son yıllarda biraz olumsuz bir itibar kazanmasının nedenidir.

Tamamen anahtar kelimelere odaklanmanın modası geçmiş bir uygulama olduğuna dair hiçbir şüphe olmasa da bu, bunların tamamen göz ardı edilmesi gerektiği anlamına gelmez. Anahtar kelimeler SEO ile alakalı olmaya devam etmektedir çünkü çevrimiçi kullanıcılar internette belirli içeriği bulmak için anahtar kelime öbeklerini kullanmaya devam etmektedir.

Yine de anahtar kelimeleri kullanmalı mıyım?

Doğru anahtar kelimeleri bulmak ve uygulamak için zaman ve çaba harcamanız gerekip gerekmediği konusunda kafanız karıştıysa, aşağıda bu tekniği SEO’nuzun bir parçası olarak kullanmanın artılarını ve eksilerini bir araya getirdim.

Artıları

Dönüşüm oranlarını artırabilirsiniz 

Harika içerik üretmenin başlangıç ​​noktası, hangi anahtar kelimelerin web sitenize trafik çektiğini anlamaktır. Google Ads çalıştırıyorsanız, bunu Analytics hesabınızda kontrol edebilirsiniz. Hedef kitlenizin neyle ilgilendiğini öğrenerek, bu konular etrafında ilgi çekici içerikler yazabileceksiniz.

Alakalı içerik sadece ziyaretçileri çekmekle kalmayacak, bunu daha büyük hacimlerde yapacak. Dahası, kopyanız onu okuyanlar için anlamlıysa, daha yüksek dönüşümlere yol açma olasılığı çok yüksektir.

Size güncel trendler hakkında değerli bilgiler sağlarlar

Hangi anahtar kelimeleri kullanacağımıza karar verirken, çoğumuz bir anahtar kelime araştırma aracına bağlı kalıyoruz. Bu, kullanılacak en iyi kelime öbeklerini bulmanın harika bir yolu olsa da, Google Trendler , anahtar kelimelerinizi daha fazla kullanmanıza ve içeriğinizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilir.

Anahtar kelimeleri analiz etmek, size mevcut pazarlama eğilimleri ve tüketici davranışları hakkında fikir verecektir. Hedef kitleniz için neyin popüler ve önemli olduğunu takip ederek, bunu içeriğinizin ve anahtar kelimelerinizin rekabetçi kalmasını sağlamak için kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimeler SEO için harikadır

Anahtar kelimeleri kullanma şeklimiz değişmiş olsa da, amaçlarının değiştiği anlamına gelmez. Anahtar kelimeler, bir dizi nedenden dolayı SEO için inanılmaz derecede önemli olmaya devam etmektedir:

 • Google’ın web sitenizin neyle ilgili olduğunu belirlemesine yardımcı olurlar
 • İçeriğinizin doğru zamanda doğru kişilere gösterilmesini sağlarlar
 • Web sitenize trafik çekmenin harika bir yoludur
 • Sosyal medya sayfalarınız gibi diğer kanallarda kullanılabilirler. Örneğin Instagram gönderilerinizde kullandığınız hashtag’ler, web sitenizin sıralanmasını istediğiniz anahtar kelimelerle aynı olmalıdır.

Eksileri

Google, anahtar kelime doldurduğunuz için sizi cezalandırabilir

Kendinizi kaptırmak ve anahtar kelimelerinizi içeriğinize yapmanız gerekenden daha fazla dahil etmek kolaydır. Ne yazık ki, arama motorları anahtar kelime doldurma konusunda akıllıdır ve şimdi bunu yapan web sitelerini sıralamada daha da aşağı iterek cezalandıracaktır.

İçeriğinize çok olumlu bakmayan sadece Google değil, eğer ağırlıklı olarak yüksek anahtar kelime yoğunluğunu hedefliyorsanız, içeriğinizin iyi okuyacağı ve hedef kitlenizin ilgisini çekmesi olası değildir. Bloglar ve web sitesi içeriği yazarken, kullanıcı deneyimi daha büyük bir öncelik olmalıdır çünkü doğrudan dönüşüm ve elde tutma oranlarıyla ilgilidir.

Yanlış sonuçlara odaklanırsın

Anahtar kelimelere bu kadar yoğun bir şekilde dahil olmanın bir başka sorunu da, yanlış sonuçlara odaklanabilmenizdir. Anahtar kelimelerin tek amacı sıralamaları iyileştirmektir. Bununla birlikte, sitenize gelen trafiğin kalitesini, insanların içeriğinizi okumak için ne kadar zaman harcadıklarını ve en önemlisi, dönüştürüp dönüştürmediklerini hesaba katmaz.

Web sitenize, sonunda ödeme yapan müşterilere dönüşecek olan 10 kaliteli ziyaretçiyi, 500 tıklama almaktan daha iyidir, ancak hiçbir şey gelmez.

En iyi anahtar kelime uygulamaları

İster anahtar kelimeler konusunda yeni olun, ister onları nasıl kullanacağınızla ilgili bilgileri tazeleyin, aşağıda bunlardan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak anahtar kelime en iyi uygulamalarını bulabilirsiniz.

Bir anahtar kelime araştırma aracı kullanın

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı , mevcut en popüler seçeneklerden biridir, kullanımı kolaydır, size trendler hakkında fikir verir ve en iyisi, ücretsizdir.

Basitçe ‘vegan yemek kitapları’ gibi bir kelime veya kelime öbeği yazın ve bu, kullanmanın iyi bir terim olup olmadığına karar vermeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri sağlayacaktır. Genel olarak, bir anahtar kelime ne kadar çok arama alırsa, bunun için rekabet o kadar yüksek olur. Bu, terim için sıralama yapmak için birçok başka web sitesine karşı rekabet edeceğiniz anlamına gelir.

İçeriğinize popüler anahtar kelimeler eklemenin yanı sıra, daha az kullanılan terimlere de bakmaya değer. “15 dakikalık vegan tarifleri” ayda yalnızca 70 arama alıyor ancak rekabet düşük, bu da aslında ondan trafik alma olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

Arama hacmi trendleri işlevini de kullandığınızdan emin olun, çünkü bu, sektörünüzdeki güncel ve alakalı konular hakkında konuştuğunuzdan emin olmanın gerçekten yararlı bir yoludur. 

Uzun kuyruk anahtar kelimeleri kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ortalama arama teriminizden biraz daha uzundur ve çok daha spesifiktir. Yukarıdaki örneği kullanarak, daha fazla kişi Google’a ‘yemek kitapları’ yazabilir, ancak ’15 dakikalık tarifleri ‘çok daha kaliteli trafik çekecektir. Birisi belirli bir şeyi arıyorsa ve siz onlara tam olarak bu bilgiyi sağlarsanız, sitenizde daha uzun süre kalmaları doğaldır ve bu da SEO için harikadır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmanın bir diğer yararı da, birisi bu kadar özel bir şey aradığında, genellikle satın almaya hazır oldukları anlamına gelir. Örneğin süslü bir elbise partisine gidecekseniz ve fikir üretmeye çalışıyorsanız, muhtemelen ‘süslü elbise fikirleri’ çizgisinde bir şeyler ararsınız. Ancak ‘korsan süslü kostümler’ arıyorsanız, muhtemelen kararınızı verdiniz ve uygun bir kıyafet satın almak istiyorsunuz.

Satışa dönüşme olasılığının çok daha yüksek olmasının yanı sıra, uzun kuyruklu anahtar kelimeler için rekabet daha düşüktür, bu da onların sıralamasının çok daha kolay olduğu anlamına gelir.

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken, anahtar kelime öbeklerinin farklı varyasyonlarını denemeniz yeterlidir. Arama terimlerine bakmanın yanı sıra, potansiyel müşterilerin yolculuğunun nasıl görünebileceğini düşünün.

Örneğin Maidenhead’de yaşayan bir muhasebeci olduğunuzu varsayalım. ‘Muhasebeci’ anahtar kelimesi ayda 27.100 arama alır ve bunu Google’a yazarsanız, bunlar size sunulan ilk üç arama sonucudur.

Google Trendler’i kullanın

Anahtar kelime eğilimlerini araştırarak, çevrimiçi kullanıcıların davranışlarını hesaplayabilirsiniz. Örneğin Google Trendler ile , belirli anahtar kelime aramalarındaki ani artışları ve dalgalanmaları tespit edebilirsiniz.

Google Trends’de belirli bir kelime veya kelime öbeğini aradığınızda, size belirli bir süre boyunca o terimle ilgilendiğinizi gösteren bir grafik sunulacaktır.

Sektörünüzle ilgili çeşitli konuların artan ve azalan popülaritesini belirleyerek, bu, yeni anahtar kelimeleri belirlemenize, uzun vadeli içerik hedeflerinizi planlamanıza ve yeni içerik yayınlamak için en uygun zamanın ne zaman olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Google Trends’i kullanmanın bir başka harika yolu da ilgili sorgulara bakmaktır. Size anahtar kelime ve içerik fikirleri vermenin yanı sıra, popülerliği artırarak sonuçları filtreleyebilirsiniz, böylece hangi konuların ilgi uyandırdığını bilirsiniz. Bu, çok rekabetçi hale gelmeden önce anahtar kelimeler için sıralamaya başlamanın harika bir yoludur ve aynı zamanda blog yazmanızı ve insanların okumak istediğini bildiğiniz sosyal medyadaki konular hakkında konuşmanızı sağlamanın harika bir yoludur.

Örneğin kişisel bir antrenörseniz, Google Trendler’e ‘yağ kaybı’ yazabilirsiniz. İlgili sorgular bölümünde, içerik pazarlama stratejinizi bir araya getirmek söz konusu olduğunda, hepsi paha biçilmez olan, bu konuyla ilgili büyüyen anahtar kelimeleri görebilirsiniz.  

Anahtar kelime yoğunluğu eskiden olduğu gibi popüler olmasa da, bunları yüksek kaliteli, alakalı ve ilgi çekici içeriğe dahil etmek, yine de kazanç sağlayabilir.

Read More

E-ticaret Siteleri İçin 10 adımda SEO İpucu

Arama motorlarından ücretsiz trafik alma olasılıklarını artırmak için tüm web sitelerinin benimsemesi gereken genel SEO ilkeleri hakkında konuşmak için çok zaman harcıyoruz.

Ancak, bu en iyi uygulamalar kesinlikle e-ticaret satıcıları için geçerli olsa da, bu benzersiz web mülkü türünü optimize etmek için bu perakendecilerin sitelerinde uymaları gereken birkaç ek yönerge vardır.

Bu listenin e-ticaret web sitesi için SEO’ya kapsamlı bir bakış olması amaçlanmasa da, umuyoruz ki internet perakendecilerinin site optimizasyonu söz konusu olduğunda farkında olmak isteyecekleri birkaç sorunu vurgulamaktır.

Umarım yararlı bulursunuz!

1 – SEF URL’leri

Bir e-ticaret perakendecisi olarak, ilk önceliklerinizden biri arama motoru dostu (SEF) URL’leri yerine koymak olmalıdır. Web sitenizi yapılandırma şeklinize bağlı olarak, bunu başarmak kolay olabilir veya sizin tarafınızdan az miktarda kodlama gerektirebilir.

Esasen, kaçınmak istediğiniz şey, uzun, anlaşılmaz karakter dizileri oluşturmak için oturum kimliklerini ve diğer parametreleri kullanan uzun URL’lerdir. Bunlar yalnızca web sayfalarınızın güvenliğine olan kullanıcı güvenini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda SEO açısından büyük bir olumsuzluktur.

Sitenizi HTML ile oluşturduysanız, dosyalarınızı URL’lerinizde kullanmak istediğiniz anahtar kelimelere göre adlandıracağınız için bu muhtemelen bir sorun olmayacaktır. Öte yandan, URL’leri otomatik olarak oluşturan bir CMS veya e-ticaret platformu kullanıyorsanız, anında SEF URL kalıcı bağlantılarını oluşturmanıza veya gerekli yeniden yazmaları .htaccess‘e kodlamanıza izin verecek bir eklenti bulmanız gerekir.

2 – Benzersiz ürün içeriği

E-ticaret SEO’su için bir diğer önemli endişe, benzersiz ürün içeriğinin oluşturulmasıdır. Çevrimiçi satış için kendi ürünlerinizi yaratırsanız (mevcut ürünleri bir üreticiden veya damla göndericiden satın almak yerine), ürün açıklamalarınızda biraz çaba gösterin! Bu, hem ziyaretçileriniz hem de içerik seven arama motoru örümceklerine hitap eden ürün sayfalarına yol açacaktır.

Ürünlerinizi başka kaynaklardan satın alırsanız, hem benzersizlik hem de müşteri değeri için her sayfayı yeniden yazdığınızdan emin olun. Bunu yapmak, sayfanızın yinelenen içerik filtreleri tarafından SERP’lerden filtrelenmesini önleyecek ve sitenize gelen ziyaretçilerin satın alma olasılığını artıracaktır.

3 – Doğru yönlendirme

SEF URL’lerinizi yukarıdaki talimatlara göre ayarladıktan sonra, arama motorlarının sayfalarınızın her birine doğru bir şekilde kredi vermesini sağlamak için birkaç ek adım atmak isteyeceksiniz. Genellikle bu, sitenizdeki SEO otoritesinin akışını iyileştirmek için uygun yönlendirmeler oluşturmayı içerir.

Aşağıda, yerinde olmasını isteyeceğiniz farklı yeniden yönlendirme türlerinden birkaçını verdim.

 • WWW ve WWW olmayanlar – Geri bağlantı oluşturma çabalarınızda tutarlılık için birini veya diğerini seçin, ancak ardından arama motoru örümceklerine URL’lerinizin her iki sürümünün de aynı şekilde ele alınması gerektiğini bildiren 301 yeniden yönlendirmeleri ayarlayın.
 • Anasayfa yönlendirme – yaygın internet perakendeciliği dünyada görmüş olsa da, otomatik olarak (işaret ederek, örneğin sitenizde başka bir sayfaya Kök URL yönlendirme yapmayan (www.feridkaplan.com.tr için www.feridkaplan.com.tr/ozel/index.html ) Bunu yapmak, ana sayfanızın URL’sine aldığınız bağlantı öz kaynağının doğru şekilde dağıtılmasını önleyerek daha az etkili SEO ile sonuçlanacaktır.
 • Geçmiş model yılları – Her yıl güncellenen ürün serileri satıyorsanız, en son modelleriniz için yeni sayfalar oluşturun, ancak daha sonra 301 yönlendirme kodlarını kullanarak tüm sayfaları geçmiş yıllardan en yeni sürüme yönlendirin.

Doğru yönlendirmenin uygulanması karmaşık görünebilir, ancak sitenizin birikmiş SEO otoritesinin doğru bir şekilde dağıtılmasını sağlamak açısından ekstra çabaya değer.

4 – Noindex ve nofollow

E-ticaret için en iyi SEO uygulaması, arama motorlarına belirli sayfaların arama sonuçlarının dışında bırakılması gerektiğini belirtmek için noindex etiketlerinin ve PageRank’in önemsiz sayfalara dağıtılmasını engelleyen nofollow bağlantı etiketlerinin kullanılmasıdır. .

Çoğu e-ticaret sitesi için, aşağıdaki site sayfalarına noindex ve nofollow etiketleri uygulamak isteyeceksiniz:

 • İletişim sayfası
 • Sipariş ve alışveriş sepeti sayfaları
 • Kullanıcı hesabı sayfaları
 • Arşiv sayfaları

Bunları ve diğer önemsiz sayfaları robots.txt dosyanızda indekslemek ve bu sayfalara işaret eden herhangi bir dahili bağlantıya nofollow etiketleri eklemek, arama motoru örümceklerinin hem indeksleme hem de sıralama etkinliklerini en etkili şekilde nasıl odaklayacaklarını belirlemelerine yardımcı olacaktır.

5 – Uygun standartlaştırma

Web sitenizi yönetmek için herhangi bir tür CMS veya e-ticaret platformu kullanıyorsanız, sisteminizin otomatik olarak hepsi aynı sayfaya işaret eden birden çok URL oluşturması yüksek bir olasılıktır. Tüm bu sayfaların ayrı ayrı dizine eklenmesine izin verirseniz, sitenizin yinelenen içerik filtrelerine maruz kalma riskiyle karşılaşırsınız.

Bu sorun için en iyi çözüm “rel = canonical” etiketidir. Sayfalarınızın her birinin <head> bölümüne eklendiğinde, kanonik etiket, arama motoru örümceklerinin belirli bir sayfayı dizine eklemesi veya başka bir URL ile aynı şekilde davranması gerekip gerekmediğini belirtmenize olanak tanır.

Bu etiketleri elle ekleyebilseniz de, çok daha iyi bir alternatif, otomatik olarak kanonik etiketler oluşturmanıza izin verecek harici bir eklenti veya eklenti programı aramaktır.

6 – Başlık etiketleri

Kural olarak, web sitenizdeki her sayfa, hedef anahtar kelimenizi içermesi gereken yalnızca bir <h1> etiketine sahip olmalıdır. Birden fazla <h1> etiketi dahil olmak üzere birden fazla alt düzey başlık etiketi eklemeyi seçebilirken, SEO açısından bakıldığında kötü bir fikirdir.

7 – Mikro veriler

Mikro veriler, HTML kodunuza fazladan boyut eklemenize olanak tanıyan yeni bir biçimlendirme etiketleri dilidir. Bu etiketler yalnızca arama motorlarının web sitenizi daha etkili bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda “zengin snippet’lerin” (diğer bir deyişle, doğal arama trafiğinden tıklama oranlarını artırdığı gösterilen gelişmiş SERP listeleri) oluşturulmasında da kullanılır. .

8 – Site hızı

Uygun web sitesi optimizasyonu için site hızının önemini daha önce burada makalemde tartışmıştık , ancak bu konu e-ticaret siteleri için SEO söz konusu olduğunda özel olarak bahsedilmeyi hak ediyor.

Web sitenizi Magento, Big Commerce veya Volusion gibi bir e-ticaret platformunun dışında çalıştırıyorsanız, bu sistemlerin boyutunun site hızlarının düşmesine neden olabileceğini unutmayın. Bunu telafi etmek için, seçtiğiniz programı destekleyebilecek web barındırma satın almanız ve yerinde eylemler gerçekleştirmeniz (gerekli başlatma kaynaklarını en aza indirmek için komut dosyalarını birleştirmek veya site dışı CDN’lerde görüntüleri ve diğer dosyaları barındırmak gibi) yapmanız gerekir. site hızını olabildiğince artırın.

9 – Uygun bağlantı kurma

Diğer internet perakendecilerinden gelen rekabet miktarı göz önüne alındığında, e-ticaret web sitenizin doğal arama sonuçlarında sıralanmasının zor olabileceği gerçeği tartışılmaz. Bununla birlikte, bu zorluklara rağmen, uygun bağlantı kurma taahhüdünüzü geçersiz kılmak için üst sıralarda yer alma arzunuza izin vermemeniz önemlidir!

E-ticaret web siteleri için düzgün bağlantı oluşturmanın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için bir nedene ihtiyacınız varsa , sitenin PageRank’i uygunsuz bir şekilde geçen bağlantılar için ödeme yaptığı keşfedildikten sonra perakende devi JCPenney’e ne olduğuna dair uyarıcı hikayeye bir göz atın.  Sitenin SERP sıralamaları sadece uygulanan cezalar nedeniyle düşmekle kalmadı, ücretli bağlantılara harcadığı tüm parayı da dışarıda bıraktı.

E-ticaret web siteleri için SEO bağlantı oluşturma söz konusu olduğunda düz ve dar yola sadık kalın!

10 – Taze içerik

Sadece e-ticaret perakendecilerinin değil, tüm web sitesi sahiplerinin son Penguin güncellemesinden alması gereken bir şey varsa , konu SEO söz konusu olduğunda içerik kalitesinin önemli olmasıdır. Ve web siteniz hala birkaç yıl önce ilk başlattığınızda koyduğunuz durgun içerikle doluysa, genel kalite söz konusu olduğunda daha yeni, daha aktif sitelerle rekabet edemezsiniz.

Bir internet perakendecisi olarak, web siteniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, düzenli, yeni içerik güncellemeleri göndermenize izin veren bir blog veya başka bir özellik eklemektir. Bu, yalnızca okuyucularınızla olan ilişkilerinizi geliştirmenize izin vermekle kalmayacak, aynı zamanda potansiyel anahtar kelime görünürlüğünüzü artıracak ve Google’ın son yenilik güncellemesinde yer alan SERP’lerde yer alma olasılığınızı artıracaktır .

Ve güncel kalın

SEO dünyasında talihsiz bir gerçek, şeylerin düzenli olarak değişebileceği ve değişebileceği yönündedir. Dolayısıyla, en son SEO haberlerinden haberdar olmak için zaman ayırmazsanız, muhtemelen sitenizin doğal arama sonuçlarındaki performansını ciddi şekilde etkileyebilecek değişiklikleri kaçıracaksınız.

Mümkün olan en güncel SEO tekniklerini kullandığınızdan emin olmak için, favori SEO bloglarınızı haftada en az bir kez kontrol etmek için takviminize bir hatırlatıcı koymanızı şiddetle tavsiye ederiz. 

Read More

2021 İçin Etkili Bir SEO Stratejisi Nasıl Oluşturulur

2020 yılı bize bir şeyi öğrettiyse, işletmenizin çevrimiçi görünürlüğü ve marka bilinirliği çok önemlidir. COVID-19 salgını insanları normalden daha fazla içeride tuttu ve bu da işletmelere çevrimiçi olarak garantili bir izleyici sağlıyor. İşletmeniz etkili bir SEO pazarlama stratejisi uyguladıysa , pandemi sırasında ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak arayanların işletmenizi bulma olasılığı çok daha yüksektir.

Salgın bir yana, eğilim, özellikle mobil cihazlarda, her zamankinden daha fazla insanın çevrimiçi olarak ürün ve hizmet aradığını gösteriyordu. İşletmenizin arama motoru sonuç sayfalarının (SERP’ler) en üstünde veya yakınında göründüğünden, daha fazla organik trafik çektiğinden ve yatırım getirinizi artırmak için geliri artırdığından emin olmak istiyorsanız, sağlam, çok yönlü bir SEO stratejisine sahip olmanız gerekir.

Bir SEO stratejisi, büyük resme odaklanan geniş bir plandır ve daha iyi görünürlük ve sonuçta geliri artıracak daha fazla trafik hedeflerinize ulaşmak için hepsi birlikte çalışan çeşitli yönlerden ve görevlerden oluşur.  Yeni yılın başlangıcı, mevcut SEO stratejinizi değerlendirmek, çevrimiçi pazarlama hedeflerinizi değerlendirmek ve SEO stratejinizin bu hedefleri ne kadar iyi karşıladığını belirlemek için harika bir zamandır. SEO stratejinizin hedeflerinizi karşılamadığını veya sonuçlardan memnun olmadığınızı fark ederseniz, 2021 için SEO stratejinizi yeniden çalışabilirsiniz.

2021 SEO stratejinizi oluştururken, hedeflerinize ulaşmak için bütçenizi, hedeflerinizi ve zaman diliminizi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. İşletmenizde SEO kampanyanızı etkili bir şekilde uygulamak ve yönetmek için kaynaklara sahip değilseniz, feridkaplan.com.tr gibi bir dijital pazarlama ajansı ile çalışabilirsiniz . SEO uzmanlarımız, pazarlama hedeflerinize ulaşmak için bir SEO stratejisi oluşturacak ve uygulayacak ve sonuçları sürekli olarak izleyip izleyeceğiz.

Aşağıdaki ipuçları, 2021 için etkili bir SEO stratejisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO Performansınızı Değerlendirin

2021 için SEO stratejinizi geliştirmeden önce yapmanız gereken ilk şey, mevcut SEO stratejinizi ve nasıl performans gösterdiğini değerlendirmektir. Web sitenizin organik görünürlüğünü, anahtar kelime sıralamanızı ve markalı ve markasız trafik ayrımını değerlendirmelisiniz. Bu verileri size gösterebilecek SEMrush Organik Araştırma Aracı da dahil olmak üzere birçok araç mevcuttur .

Bu araç ile organik trafiğinizin ve anahtar kelime sıralamanızın zaman içindeki performansını görebilirsiniz. Eğilimleri kolayca fark edebilecek ve bu ölçümlerin her birinin performansı hakkında genel bir fikir edinebileceksiniz. Markalı ve markasız trafik ayrımı, hedef kitlenizin markanızı arayan bir kısmıyla daha fazla bağlantı kurma fırsatları olup olmadığını size gösterecektir.

Bu ölçümlerin yanı sıra dönüşüm oranlarınız ve geliriniz de dahil olmak üzere Google Analytics’ten alınan verileri dikkate almak, web sitenizin SEO açısından nasıl performans gösterdiğine dair genel bir fikir verecektir. Bu ayrıca, yeni SEO stratejinizi etkileyebilecek zayıflık alanlarını kolayca tanımanıza yardımcı olacaktır.

Serp
Serp

Rakiplerinizin SEO Analizi Yapın

Mevcut SEO performansınızı analiz ettikten sonra, rakiplerinizin SEO stratejilerini analiz etmelisiniz. Bu size, onlar için neyin işe yarayıp neyin yaramadığı ve avantaj elde etmek için nereden yararlanabileceğiniz konusunda bir fikir verecektir.

Hizmet alanınızdaki rakipler ve ana anahtar kelimeleriniz için SERP’lerde sürekli olarak yüksek görünen rakipler dahil olmak üzere ana rakiplerinizin bir listesini yaparak başlayın. Yukarıda bahsedilen SEMrush aracı ve SpyFu dahil olmak üzere rakipleriniz hakkında size bu bilgileri sağlayabilecek birkaç araç vardır.

Rakiplerinizin SEO’sunu analiz ederken, hangi sayfalarının en çok trafiği aldığını, anahtar kelimelerinin ne kadar iyi sıralandığını ve bağlantı profillerini araştırın. Hangi sayfaların en iyi sıralandığını bilmek, sıralamanızı artırmak için web sitenize ne tür içerik eklemeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir. En iyi performans gösteren sayfalarının bloglar, ürün sayfaları veya diğerleri olup olmadığına dikkat edin. Anahtar kelime sıralamalarını analiz etmek, rakiplerinizin sizin olmadığınız anahtar kelimeler için sıralama yapıp yapmadığını görmenize yardımcı olacaktır. Bu, anahtar kelime sıralamanızı iyileştirme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Rakiplerin web sitelerinin bağlantı profilini analiz etmek, geri bağlantılarının nereden geldiğini anlamanıza ve web siteleri ile alanınız arasındaki bağlantı boşluğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu, sağlam bir geri bağlantı profili oluşturmak için kendi bağlantı kurma stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Çevrimiçi Pazarlama Hedeflerinizi Belirleyin

Bir sonraki adım, SEO stratejinizle gerçekleştirmek istediğiniz hedefleri ve bu hedeflere yönelik ilerlemenizi ölçen temel performans göstergelerini (KPI’ler) belirlemektir. Özel hedeflerinizi ifade etmek, bu hedefleri hedeflemek ve başarıyı ölçmek için SEO stratejinizin oluşturulmasına rehberlik edecektir. Örneğin, ana hedefiniz 2021’de geliri belirli bir miktar artırmaksa, web sitenize gelen organik trafik bu hedefin başarısının bir KPI’si olabilir. Bu nedenle, SEO stratejinizin bir parçası organik trafiği artırmak olacaktır.

Ana Anahtar Kelimeleri Ve Konuları Tanımlayın

Dijital pazarlama hedefleriniz tanımlandıktan sonra, ana anahtar kelimelerinizi belirlemek için bazı anahtar kelime araştırmaları yapmanın zamanı gelmiştir. Daha sonra sütun sayfaları olarak adlandırılan sayfaları oluşturarak birincil anahtar kelimelerinizi hedefleyebilirsiniz.

Sütun sayfası, bir ana konuyu veya fikri hedefler ve ana sütun sayfasının bir konu alt kümesine dayanan sayfalar olan konu kümeleri tarafından desteklenir. Örneğin, bir felaket restorasyon şirketinin “felaket restorasyonunu” hedefleyen bir sütun sayfası olabilir. “Afet restorasyonu” ndan kaynaklanan konu kümeleri, her birinin kendi sayfası olan farklı afet restorasyon hizmetlerini (su hasarı restorasyonu, yangın hasarı restorasyonu vb.) İçerir.

Konu kümelerinin ötesinde, her konu kümesini desteklemek için ikincil kümeler oluşturabilirsiniz. Aynı örneği kullanırsak, “su hasarı restorasyonu” nu hedefleyen bir konu kümesi sayfası, “bodrum taşmasını” ve “kanalizasyon temizliğini” hedefleyen ikincil küme sayfalarına yol açabilir.

Bu strateji ile, sayfalarınızın birincil anahtar kelimelerinizle ilgili tüm konular için iyi sıralanmasına odaklanabilirsiniz. Bu, tek anahtar kelimeler için sıralamaya odaklanmaktan daha etkilidir. Sütun sayfalarınız, konu kümeleriniz ve ikincil kümeleriniz için birincil anahtar kelimelerinizi belirleyerek, daha odaklı bir içerik ve anahtar kelime stratejisi oluşturabilirsiniz.

Alakalı Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Küme içeriği stratejinizi geliştirirken, belirli bir sütundan kaynaklanan kaç küme oluşturabileceğiniz konusunda gerçekten bir sınır yoktur. Ne kadar çok küme konusu ortaya çıkarsa, web sitenize o kadar fazla derinlik katabilirsiniz. Bazı durumlarda, ana sütunun kapsamı, kaç tane küme konusu bulabileceğinizi belirleyecektir.

Küme konu sayfalarınız ana konunun belirli bir yönüne odaklanmalı ve alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmalıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ana anahtar kelimelerden daha belirgindir ve üç veya daha fazla kelimeden oluşur. Bu anahtar kelime öbekleri, genellikle uzandıkları ana anahtar kelimelerden daha düşük arama hacimlerine sahiptir.

Öyleyse neden uzun kuyruklu anahtar kelimeler önemlidir? İlk olarak, alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri belirlemek, ilgi uyandıran daha derin konuları belirlemenize yardımcı olacaktır. Önceki örneğimize dönecek olursak, bir afet restorasyon hizmet sağlayıcısı , “su hasarı” konu kümesi altında uzun kuyruklu bir anahtar kelime olarak “bodrum taşkını nasıl meydana gelir” ifadesini tanımlarsa, bodrumun nedenleri hakkında bir blog oluşturup yayınlayarak bundan faydalanabilirler. su baskını.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemli olmasının ikinci nedeni, insanların sesli aramada uzun kuyruklu anahtar kelime öbekleri kullanmasıdır. Birinin sesli arama sorgusunda “bodrum su baskını” ndan ziyade “bodrum taşması nasıl meydana gelir” demesi daha olasıdır. Bu nedenle, bu uzun kuyruklu anahtar kelimeleri içeriğinize dahil etmek, web sitenizi sesli arama sorguları için daha iyi optimize eder.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanan küme içeriği oluştururken hatırlanması gereken son şey, her bir uzun kuyruklu anahtar kelimeyi hedeflemeye odaklanan ayrı bir içerik parçası oluşturduğunuzdan ve geçiş olmadığından emin olmaktır.

Web Sitenizin Mevcut İçeriğini Denetleyin

Artık içeriğinizi, anahtar kelimenizi ve konu kümesi stratejinizi geliştirdiğinize göre, yeni içerik eklemeden önce sayfanızdaki mevcut içeriği denetlemeye zaman ayırmalısınız. Mevcut içeriğinizin denetimi, iyileştirilebilecek içeriği ve yeni tanımlanmış konu kümelerinizle çalışan içeriği belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ne zaman içerik denetimi , sen daha iyi hedef ilgili anahtar kelimelere güncellemeye içerik ve silmek için içerik olduğu gibi tutmaya içeriğine mevcut içeriği kategorize edilmelidir. Yinelenen, çok hafif veya kötü sıralama içeren içeriği silmelisiniz.

Yeni içerik oluşturmadan önce web sitenizdeki mevcut içeriği denetlemek size çok fazla iş kazandırabilir. Çoğu durumda, anahtar kelimelerinizi daha iyi hedeflemek için mevcut içeriği güncellemek, web sitenizi yeni oluşturulan içeriği eklemekten daha hızlı etkiler. Mevcut içeriği iyileştirme fırsatlarını belirlemek, içerik oluşturma planınızı yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Sütun Sayfaları Ve Konu Kümeleri Için İçerik Oluşturun

Sütun sayfalarınızın, küme sayfalarınızın ve ikincil küme sayfalarınızın haritasını çıkardığınıza göre, artık içeriği oluşturmaya başlamanın zamanı geldi. Web sayfalarınızın içeriği, web sitenizin genel performansı için çok önemlidir. Hedef kitlenizin değerli bulacağı kaliteli, bilgilendirici içerik oluşturduğunuzdan emin olmalısınız. Konu kümelerinizi ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi belirlemek için önceki adımlarda yaptığınız araştırma, web siteniz için ne tür içeriğin değerli olacağı konusunda size fikir verecektir.

İçeriğinizi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey kullanıcının amacıdır. Hedeflenen uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizi arayan birinin sorgusuyla ne bulmayı bekleyeceğini anlamanız gerekir, böylece bu beklentileri karşılayan içerik oluşturabilirsiniz. 

Sayfa İçi SEO’yu Düzeltin

Web sayfalarınız için içerik oluşturduktan sonra, tek tek sayfaların uygun şekilde optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Bu, başlık etiketlerini, meta açıklamaları, başlık etiketlerini (H1, H2 ve H3) ve içeriğin kendisini hedeflenen anahtar kelimelerinizle optimize etmeyi içerir. Ayrıca, web sitenizdeki tüm dahili bağlantıların çalıştığından ve bozuk bağlantıları düzelttiğinden emin olmalısınız.

Bu sayfa içi SEO öğelerinin etkinliğini SEMrush On Page SEO Tracker gibi araçlarla değerlendirebilirsiniz ve WordPress gibi CMS sistemleri de sayfa içi SEO’yu geliştirmek için öneriler sunacaktır.

Teknik SEO ve Sayfa İçi SEO Arasındaki Farklar
Teknik SEO ve Sayfa İçi SEO Arasındaki Farklar

Teknik SEO Hatalarını Düzeltin

Yavaş yükleme hızları ve bozuk dahili bağlantılar gibi teknik SEO sorunları sıralamanızı etkileyebilir. Web sitenizi teknik SEO sorunları için düzenli olarak denetlemek ve bulduğunuz ana sorunları düzeltmek önemlidir. Bu sorunları tanımlayabilecek birkaç araç vardır. Web sitenizi ayda bir denetlemek, sıralamanızı etkilemeden önce bu sorunları hızla bulmanıza ve düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Sayfa Dışı SEO Üzerinde Çalışın

Sütunlarınız ve konu kümeleriniz etrafında oluşturulan yeni içerikle web siteniz ayarlanıp optimize edildikten sonra, sayfa dışı bağlantılar oluşturmaya odaklanmanız gerekir. Bu çok önemlidir çünkü geri bağlantılar, Google’ın web sitenizin sıralamasını belirlemek için kullandığı üç ana faktörden biridir.

Üçüncü taraf web sitelerinde basın bültenleri yayınlamak, konuk blog gönderileri göndermek, sosyal medyada yayınlamak, kaynak sayfası bağlantısı oluşturmak ve daha fazlası dahil olmak üzere site dışı bağlantılar oluşturmanın birçok yolu vardır. Bizim bağlantı kurma strateji rehberi web sitenize geri oluşturmak için bazı daha fazla fikir verecektir.

SEO Stratejinizi İzleyin Ve Ayarlayın

Artık SEO stratejinizi uyguladığınıza göre, en iyi sonuçları almak için KPI’larınızı izlemeniz ve ayarlamalar yapmanız gerekir. SEO sürekli bir çabadır ve hedeflerinize ulaşmada daha fazla ilerleme kaydetmek için kampanyanızı her zaman ayarlama fırsatları vardır. Ayrıca, SEO stratejinizin yolunda gittiğinden emin olmak için KPI’larınızdaki verileri aylık olarak izlemeli ve kaydetmelisiniz.

Read More

Gerçekten işe Yarayan 7 Kurumsal SEO Stratejisi ve Taktiği

Kurumsal siteler genellikle büyük şirketlere, hatta geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunan orta ölçekli şirketlere aittir. İyi planlanmış bir kurumsal SEO, sayfa içi optimizasyonu ve yüksek kaliteli içerik oluşturmayı içerir. Ayrıca yerel SEO’ya odaklanarak yerel pazara girmeye yardımcı olur. Kurumsal siteler, özellikle sofistike SEO stratejilerine sahip markalardan olmak üzere her aşamada kıyasıya bir rekabetle karşı karşıya kalmalıdır. 

Önde gelen bir örneği ele alalım, Airtel telekom sektöründe iyi bir konuma sahip ancak ilk üç arama sonucunda yer almadı.  2000’den fazla anahtar kelimeyi listeleyerek  ve eksiksiz yerel optimizasyon yaparak kapsamlı bir kurumsal SEO stratejisi oluşturdu . Metodoloji işe yaradı ve Airtel 2100 anahtar kelime ile ilk üç sırada olmayı başardı. 

 Aşağıda, başarılı Kurumsal SEO stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçlarını sıralayacağım.

Özet

 • İyi planlanmış bir Kurumsal SEO stratejisi, bir işletmenin Google aramasına hakim olmasına yardımcı olan her şeyi içerir.
 • Sesli arama optimizasyonu, SEO başarınız için çok önemlidir.
 • Çarpıcı anahtar kelime hedefleme, kısa sürede daha fazla sonuç almak için yararlıdır.
 • Dahili bağlantı, sitede geçirilen süreyi artırmanın yanı sıra web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını artırabilir.
 • Ölçeklenebilirlik, büyük ölçekli bir bağlantı kurma kampanyası uygulamanın anahtarıdır.
 • Yapılandırılmış veriler, içeriğinizi SERP’de süslemek ve TO’yu artırmak için yararlıdır.
 • Erken ve orta aşamada, hatta işlem içeriklerini yakalamak üzere içerik eklemek için blog harika bir yoldur
 • Web sitenizi iyileştirmek EAT, geleceğe yönelik SEO için önemli şeylerden biridir.

1. Sesli SEO’yu benimseyin

Arama dünyası ses teknolojisini kullanarak gelişmeye devam ederken, işletmelerin bu değişikliklere ayak uydurmak için SEO stratejilerini kökten değiştirmesi gerekiyor. Ses teknolojisi büyük ölçüde gelişti ve Siri, Alexa, Echo, Cortana ve Google Assistant gibi çok çeşitli sesle etkinleştirilen teknolojilerle büyük bir dijital trend haline geldi.  

Google , çevrimiçi küresel nüfusun % 27’sinin mobil cihazlarda sesli aramayı kullandığını bildirdi . Dahası, sesli aramalarda, kullanıcılara tam bir arama motoru sonuç sayfası yerine en iyi sonuç sunulur. Bu nedenle, işletmelerin en yüksek gelen trafiği çekmek için oyunlarının zirvesinde kalması gerekir.  

Sesli SEO’yu  pazarlama stratejilerine başarıyla entegre eden işletmelerin sayısı büyük bir  hızla artıyor. En büyük yiyecek ve içecek şirketi olan Nestle, Alexa için özel bir beceri yarattı ve kullanıcı yemek pişirirken sesli pişirme talimatlarını destekledi. 

2. Çarpıcı mesafe anahtar kelimelerini hedefleyin

Çarpıcı mesafe anahtar kelimesi, bir Google SERP’lerinin tam olarak üstünde olmayan, ancak biraz zaman ve planlama ile Sayfa 1’in en üstüne çıkabilen bir anahtar kelimeyi tanımlamak için kullanılan bir ifadedir . Kısacası, bunun şu olduğunu söyleyebiliriz: Google aramasının ilk sayfasının üst kısmına çarpıcı uzaklıkta olan anahtar kelime . Çarpıcı mesafeli anahtar kelimeleri hedefleyerek, daha iyi görünürlük sağlayarak, trafiği ve dönüşümleri artırarak en iyi fırsatları kolayca bulabilirsiniz.

Anahtar kelime kazanmanın hızlı bir yolunu istiyorsanız, Çarpıcı Mesafe anahtar kelimelerini belirlemek ve onlarla içeriğinizi yenilemek, elinizin altında.

Size eski içeriği yeniden ziyaret etmek ve metayı optimize etmek, yeni iç / dış bağlantılar eklemek vb. İçin altın bir fırsat verir. Bu stratejinin en iyi yanı etkileyici sonuçlar verirken çok az zaman almasıdır. 

3. İç ve dış bağlantı

Dahili bağlantılar, bir izleyicinin web sitenize daha uzun süre bağlı kalmasına yardımcı olur ve onları müşteri veya takipçi olmaya teşvik eder. Bu bağlantılar, izleyiciler tarafından kolayca erişilebilir durumdadır ve web sayfalarınızın ve web sitenizin yetkisini artırır. İzleyiciden dahili bağlantıya tıklayarak bir konu hakkında daha fazla bilgi okumasını veya öğrenmesini isteyebilecekleri veya bir izleyiciden sizinle iletişime geçmesini veya bir ziyaret planlamasını isteyebileceklerinden, genellikle harekete geçirici mesaj olarak kullanılırlar. Dahili bağlantılar ayrıca web sitenizin görünürlüğünü ve sıralamasını iyileştirir.

Geri bağlantılar (harici bağlantılar) hala  en üst sıralarda yer alan faktörlerden biridir . Dış bağlantılar, sitenize bağlanan diğer web sitelerinden giden bağlantılardır. Bu bağlantılar, içeriğinizin değerli olduğunu kanıtlayarak sitenizin güvenilirliğini artırır. Dahası, bu bağlantılar ulaşmak, bağlantılar kurmak ve içeriğinizi istediğiniz ilgi odağı haline getirmek için harika bir yoldur. Harici bir bağlantı, web siteniz için ücretsiz bir trafik kaynağıdır ve Google’ın arama motoru algoritmasının çok önemli bir unsurudur.

4. Öne çıkan snippet optimizasyonu

Google’ın arama sonucunun en üstünde görünen kısa metin parçacıkları öne çıkan parçacıklar olarak adlandırılır. Bir paragraf, tablo, adım veya liste olabilirler. Konusu otomatik olarak Google’ın dizinindeki web sayfalarından alınır. Öne çıkan snippet kutusu, arama sayfasındaki 1 numaralı noktadan önce geldiği için Konum 0 olarak adlandırılır.

Öne çıkan snippet optimizasyonu
Öne çıkan snippet optimizasyonu

Bu noktayı kazanmanın en kolay yolu, alaka düzeyini ve kaliteyi öne çıkararak maddenizi değerli kılmaktır. Bölümünüzü kısa tutun, içerik bölümlerini ayırmak için başlıkları kullanın ve her bölümün 40 ila 50 kelime arasında olmasını sağlayın.

Öne çıkan snippet’leri ortaya çıkaran çoğunlukla sorulardır. Bu nedenle, bölümlerinizin nasıl, ne zaman, nerede, kim, ne ve neden yanıtladığından emin olun. İnsanların görsel olarak öğrenmeyi sevdiği şekilde fotoğraf ve videoları ekleyin. 

Öne çıkan tüm snippet’lerin% 99’u  , Google aramada ilk on SERP’de zaten sıralanan sayfalardan geliyor. Bu nedenle, zaten ilk sayfadaysanız, konunuzu öne çıkan snippet’ler için doğru şekilde biçimlendirmeniz yeterlidir. Bu yuvayı kaçırdıysanız, cesaretinizin kırılmasına gerek yok, çünkü bu makalenin sonunda, oraya ulaşmanın en iyi yollarını kazanacaksınız.  

5. Verileri yapılandırın

Google’ın sitenizi daha iyi anlamasını dört gözle bekliyorsanız , yapılandırılmış verileri kullanmaya başlayın. Bir web sayfası hakkında bilgi sağlamak için standartlaştırılmış bir yöntemdir.  

Diğer programlama dilleri gibi, yapılandırılmış verilerin de anında ve kolay takip edilebilen gerçekleri ve rakamları sağlamak için doğru sözdiziminde olması gerekir. Yapılandırılmış veriler için kullanılan Schema.org ve Microformats.org gibi farklı kelime grupları ve JSON-LD ve Microdata gibi farklı sözdizimleri vardır . Google, şema işaretlemesini kullanmak için kalite yönergeleri belirlemiştir.  

Google arama sonuçlarının üçte biri, Schema.org işaretlemesine sahip bir zengin snippet içerir. Zengin snippet’ler, web sayfanızın arama motoru sonuç sayfasında (SERP) üstün bir şekilde görünmesine yardımcı olur.

Avantajlarından biri, verilerinizi görsel olarak çekici hale getirerek ve trafiği hızlandıran ve TO’yu (tıklama oranı) artıran alakalı bilgiler sağlayarak gelişmiş arama sonuçlarıdır. Kurumsal sitenizin AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) kullanması durumunda, hem AMP hem de normal sayfalara yapılandırılmış veri işaretleme ekleyin.

6. EAT yaklaşımı

Çevrimiçi bir aramada öne çıkmayı planlıyorsanız, EAT stratejinizi güçlendirmeniz gerekir, yani uzmanlık, yetki ve güvenilirlik anlamına gelir. Google’ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergelerine göre , EAT içerik oluşturucuları, web sayfalarını ve web sitelerini değerlendirmek için kullanılır. 

Google, önerdiği bilgilerin gerçek olduğundan ve bu alandaki uzmanlardan geldiğinden emin olmak ister. Peki, içeriğinizi ve web sitenizi nasıl daha yetkili ve güvenilir hale getirebilirsiniz? Bağlantılar, bahsetmeler, paylaşımlar ve incelemeler, otoritenizi oluşturmanıza ve çevrimiçi itibarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Google, güvenliğiniz, güvenliğiniz ve istikrarınız üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olan Paranız, Hayatınız (YMYL) siteleri için en yüksek standartlaştırma düzeyini arar. 

Uzmanlık, yetki ve güvenilirlik kazanmak için hiçbir kısayol yoktur  . Doğru EAT stratejileriyle, işletmeniz olumlu bir çevrimiçi varlığa ve şüphesiz Google aramasında en üst noktaya sahip olabilir.

7. Bir içerik makinesi olun (blog oluşturma)

Yaklaşık 20 yıl önce Bill Gates, ” İçerik kraldır” demişti . Bu cümle bugün bile oldukça alakalı.  Şirketinizin web sitesi için bir bloga sahip olmak hala önemli ve kullanışlıdır. Bloglar işletmenizin multimedya temsilini ortaya çıkarır, izleyicilerin ilgisini çeker, güven oluşturur ve hizmetlerinizi yaratıcı bir şekilde sunar.

 Başlıklar, anahtar kelimeler, iç ve dış bağlantılar gibi çeşitli SEO tekniklerini kullanarak  , blog yazısı yüksek görünürlük sağlayabilir, böylece markanızın yüzlerce kişinin önüne çıkmasına yardımcı olabilir. Her yeni blog, web sitenize yeni bir sayfa ekler ve arama motorlarına yeni konu bulmak için web sitenizi yeniden taramak için daha fazla neden sağlar. Ayrıca, web sitenizi güncel ve taze tutmanıza yardımcı olur. Blog oluşturma, web sitenizin başka türlü çekemeyeceği daha çeşitli arama sonuçları oluşturmak için iyi çalışır.  

Sonuç

Arama motorlarının algoritmaları gün geçtikçe daha akıllı hale geldikçe, Sayfa 1’de sıralama rekabeti daha da zorlaşıyor. Kurumsal SEO, sıralamaları artırabilir, daha fazla organik trafik çekebilir ve dönüşümleri artırabilir. Şu anda arama sayfasının en üstünde olmayabilirsiniz, ancak doğru taktikler ve stratejilerle oyununuzun ustası olabilirsiniz. Dahası, bu kapsamlı bir liste değildir. Sayfa Hızı Optimizasyonunu, çok kanallı pazarlamayı ve daha fazlasını deneyebilirsiniz. Ancak söz konusu SEO stratejileri, her işletmenin izlemesi gereken en temel stratejilerdir.

Sonunda, başarılı bir Kurumsal SEO kampanyasının kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleri belirlediğini ve genel pazarlama planına katkıda bulunduğunu unutmayın.

Read More

SEO Stratejinin Başarısız Olmasının 12 Nedeni

SEO stratejinin başarısız olmuyor çünkü Google bunu sizin için ortaya çıkardı veya bazı gizemli cezalardan muzdarip olduğunuz için.

Web sitenizin organik SERP’lerde ilerlememesinin kontrolünüz dışındaki faktörlerden kaynaklandığını açıklamak cazip gelse de, gerçek şu ki SEO kampanyalarının başarısız olmasının çok daha sıradan nedenleri var.

Aşağıdaki listeye bir göz atın ve “bash Google” kervanına atlamadan önce bunları kendi kampanya hayal kırıklıklarınıza uygulayın!

1) Eski Taktikler Kullanıyorsunuz

SEO her gün değişiyor çünkü Google ve diğer arama motorları sürekli olarak algoritmalarını güncelliyor. Dolayısıyla, SEO’nuzun çalışmadığını düşünüyorsanız, kullandığınız taktiklere bir göz atın ve bunların güncel olup olmadığını görün.

İşte 2019’da modası geçmiş SEO taktiklerinden bazı örnekler:

 • İçerik Makineleri . Doğru. İçerik pazarlamasının artık işe yaramadığını söylemiyorum, ancak gönderi başına 5 dolara büyük miktarlarda düşük kaliteli içerik çıkarmak artık işe yaramıyor. Kullanıcılarınızın önemli sorularını ele almıyorsanız, Google’ın sayfanızı SERP’lerde göstermesini beklemeyin.
 • Yalnızca Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler . Belirli bir uzun kuyruklu anahtar kelime için sıralanacak çok sayıda küçük sayfa oluşturuyorsanız, ezileceksiniz. Markalar zirveye çıktıkça , gökdelen tekniğini kullanmak  daha iyi bir taktiktir.
 • Anahtar Kelime Doldurma.  Bu uzun zamandır modası geçmiş durumda. Bir anahtar kelimeyi, yararlı bir bağlama yerleştirilmeden bir sayfada tekrar tekrar tekrarlıyorsanız, bu sadece yardımcı olamayacak, aynı zamanda size bir Google Cezası da verebilir.
 • Zayıf Bağlantılar Oluşturmak . Sadece link satın alamazsınız. Yüksek kaliteli ve yetkili bir kaynaktan olmalılar. Aşağıdaki 7 numarada, iyi bir bağlantının nasıl göründüğünü ve kötü olanı tartışacağız.

2) Web Sitesi Kullanıcı Deneyiminiz (UX) Kötü

SEO, site içi hilelerden ve gelen bağlantılardan daha fazlasıdır. 2019’da Google’ın dikkatini çekmek için müşterilerinizin web sitenizi sevmesi gerekir.

Dolayısıyla, SEO’nuz başarısız oluyorsa, sitenizin kalma süresini kontrol edin. Ortalama bir müşteriniz web sitenizde en az 10 dakika geçirirse, Google sizi kitlesi yalnızca 10 saniye kalan rakibinizden çok daha yukarıda sıralar.

Kullanıcı deneyiminizi artırmanın süper kolay yollarından bazıları şunlardır:

 • Site Hızını Artırın . Bir Amazon sayfasının yüklenmesi için geçen her saniyede 1,6 milyar dolarlık satış kaybettiğini biliyor muydunuz ? Bu nedenle, sayfa yükleme sürenizi hızlandırın! Bu çok kolay bir galibiyet, yapmamak aptalca görünebilir. Sitenizin hızını, Google’ın geliştirdiği , ücretsiz olan PageSpeed ​​Insights adlı bir aracı kullanarak kontrol edebilirsiniz .
 • SİTE HIZI GÖRÜNTÜ
 • Daha Fazla Medya Kullanın.  Web sitenizde herhangi bir etkileşimli veya ilgi çekici görsel yoksa, SEO çabalarınız zarar görecektir. Beyaz alandan yararlanmanın yanı sıra videolar, resimler ve çizelgeleri dahil etmek, kullanıcı deneyimini artırmaya yardımcı olur (bu da bekleme süresini iyileştirir).
 • Başlıklarınızı Optimize Edin . Makale başlığınız, sayfanın neyle ilgili olduğunu açıklamalıdır, bu nedenle Los Angeles’taki En İyi 10 Fırın adında bir başlığa sahip olmayın  ve ardından Los Angeles’taki en iyi on unlu mamulü açıklayan bir makaleyi okuyucunun tıklamasını sağlayın. Onlara vereceğinizi söylediğinizi tam olarak verin.

Web siteniz müşteriler yerine Google için optimize edilmişse, tüketiciler yanlış nedenlerle içinde bulunan siteleri filtrelemek için altıncı bir hisse sahip olduklarından, bu üç faktörden herhangi birine ulaşmak için mücadele edeceksiniz. Unutmayın, tüketicileriniz Google’dan değil sizden satın alıyor!

3) Analytics ve Hedef İzleme Yüklü Değilsiniz

Web sitesi analitiğini kurmaya bile zahmet etmediyseniz, SEO kampanyanızın başarısız olmasına nasıl şaşırabilirsiniz ?! Analiz ve hedef izleme programları, sitenizde neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri verir.

Google Analytics  ve Google Arama Konsolu kurulumuyla başlayın . Google Analytics’i nasıl kuracağınızdan emin değilseniz bu kılavuza göz atın.  Search Console’u nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız işte bununla ilgili bir kılavuz.

Bunu yaptıktan sonra, bu öğeleri Google Analytics’te izlediğinizden emin olun :

 • Yeni veya tekil ziyaretçi dönüşümü
 • Gelen trafik kaynakları
 • Ziyaret başına etkileşim (sayfa / oturum)
 • Geri dönen ziyaretçi dönüşümü
 • Ziyaret başına değer
 • Çıkma Oranı
 • Potansiyel müşteri oluşturma maliyetleri (dönüşüm başına maliyetler)
 • Çıkış sayfaları
 • Sayfa görüntülemeleri
 • Ortalama oturum süresi

Bu bilgilerin yokluğunda çalışmak, dikiz aynası olmadan araba sürmeye benzer – önceki seçimlerin mevcut performansınızı nasıl etkilediğini görmek için geçmişe bakana kadar kampanyanızın neden başarısız olduğunu bilemezsiniz!

Bu nedenle, Google Analytics hesabınızdan yararlandığınızdan emin olun. Kendinizi rahat hissettiğinizde, işinizi büyütmek için gelişmiş ayarlar ve diğer harika araçlar hakkında da bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

4) Sektörünüz Çok Rekabetçi

Rekabetçi finans ve sağlık endüstrilerinde, daha iyi kurulmuş rakipleri arasında iyi bir yer edinmeye çalışırken yıllarca fişten çekebilirsiniz, ancak – ne yazık ki – çabalarınızın karşılığını asla göremeyebilirsiniz. SEO’nuzun başarısız olduğunu düşünseniz de sorun, SEO’nun büyümek için kullanabileceğiniz bir taktik olmaması olabilir.

Yani bu, havlu atıp SEO’ya unut deme zamanının geldiği anlamına gelmez mi? Tam olarak değil. Yine de iyi optimize edilmiş ve samimi ve yararlı bir kullanıcı deneyimi sunan kaliteli bir web sitesine sahip olmanız gerekir.

Hala tüm bunları yerine getirmeniz gerekiyor, ancak şimdi düşüncenizi “SEO başarımın anahtarıdır” dan “SEO, başarıyı geliştirmeye başlayabileceğim bir platform” a kaydırmanız gerekiyor.

SEO Optimizasyonu
SEO Optimizasyonu

Artık kullanıcı dostu bir web siteniz olduğuna göre, bazı içerik pazarlamalarını blog gönderileri, podcast’ler, videolar vb. Şeklinde uygulayabilirsiniz.

Önceden tonlarca trafik elde etmek için bir web sitesini SEO için optimize edebiliyordunuz, ancak şimdi aslında sıralamak için müşterinizin kahramanı olmanız gerekiyor. İyi haber şu ki, sadık bir takipçi oluşturduğunuzda, sürekli olarak yeni potansiyel müşteriler oluşturma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

5) Çok Anahtar Kelime Odaklısınız

Büyük markalara karşı rekabet ediyor olsak bile, süper spesifik uzun kuyruklu bir anahtar kelime hakkında bir sayfa açıp çok kısa sürede sıralamayı görebiliyorduk.

Hala bunu yapıyorsanız, SEO’nuzun başarısız olmasına şaşmamalı. 2019’da bu değişti. Şimdi, gönderiniz ne kadar spesifik olursa olsun, her zaman zirveye çıkan büyük markalar.

Markalar zirveye çıkacak. Bunu kaç kez duydun? Bil bakalım ne oldu? Bu doğru!

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için sıralamaya odaklanıyorsanız, acı çekeceksiniz. Elbette, “satılık mavi kadın ayakkabıları” anahtar kelimesi hakkında harika bir makaleniz olabilir ve hatta başlığınız tam olarak eşleşebilir. Ancak bu, onun için rütbe alacağınız anlamına gelmez.

Bu anahtar kelime için SERP’ye bakın. Sonuçların hiçbiri tam olarak eşleşmiyor. Bunun yerine Google, büyük markaları göstermeyi seçer.

Anahtar kelime
Anahtar kelime

Peki  büyük bir marka olmak için ne yapabilirsiniz?  İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

 • Harika İçerik Üretin . Müşterilerinizin sorduğu tüm soruları eksiksiz, güncel ve kişisel bir tarzda cevaplayabilirseniz, markanızı büyütmenize yardımcı olacak bir takipçi edinme konusunda çok fazla sorun yaşamazsınız.  Sonsuz muhteşem içerik parçaları oluşturmak için  içerik filizlendirme tekniğimizi kullanmayı deneyin .
 • Daha Büyük Markalarla İlişkilendirin . Bu, endüstri liderlerinin sitelerine konuk göndererek, podcast’inizde bir etkileyiciye sahip olarak veya diğer yaratıcı yollarla yapılabilir. Eğer teklif edecek eşit bir ticaretiniz yoksa (zamanlarını kaybetmek istemeyebilirler), bunu o kişi için nasıl değerli kılabileceğinizi düşünün. Onlara ücretsiz içerik pazarlaması sunabilir misiniz? Neyi iyi yapıyorsun
 • Harika Bir Hikaye Anlatıcı olun . YouTube hissi  Tim Schmoyer, Growth Everywhere podcast’inde bir takipçi kitlesi  oluşturmanın en iyi yolunun süper ilişkilendirilebilir hikayeler anlatmak olduğunu paylaştı . Rakiplerinizde daha iyi SEO veya daha derinlemesine bir rehber olsa bile, hedef kitlenizle daha güçlü bir bağ kurabilirseniz, onları yine de yenebilirsiniz.

6) Hedef Anahtar Kelimeleriniz Yeterli Arama Hacmi Almıyor

Anahtar kelime arama hacmini doğru ölçmek zordur, ancak bu, onu hiç ölçmemeniz gerektiği anlamına gelmez! Size SEO’da ne zaman başarısız olduğum hakkında bir hikaye anlatayım (bunu Marketing School’da da dinleyebilirsiniz ).

Işık şovları hakkında bir web sitesi oluşturmak istedim, bu yüzden onu kurdum ve “ışık gösterisi videoları” terimine girdiğinde henüz bir aylıktı. Ama tahmin et ne oldu? Hiç trafik almadı!

Neden? Çünkü kimse “ışık gösterisi videoları” terimini aramıyordu. Kimse hakkında konuştuğunuz şeyi aramıyorsa, en şaşırtıcı içeriğe sahip 8.000 kelimelik bir blog gönderinizin olması önemli değil.

Kullandığınız SEO taktikleri başarısız olmayabilir. Yöneticilerinin aradığı yüksek sıralamalar, normal kullanıcılar tarafından aranmayan anahtar kelimelerden geldiği için birçok kampanya başarısız oluyor. Bu sorgular için SERP’lerin en üstüne atlamak kolay olabilir, ancak bu üst sıralamaların gerçek trafiğe dönüşmesini istiyorsanız, hedeflediğiniz anahtar kelimelerin her birinin web sitesi hedeflerinizle tutarlı bir arama hacmine sahip olduğundan emin olun.  kampanyanız üzerinde çalışmaya başlamadan önce .

Ancak, yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelerin genellikle çok yüksek bir anahtar kelime zorluk puanı vardır, bu nedenle düşük arama hacimli anahtar kelimelere bağlı kalmak daha iyi değil mi?

2021’da, oldukça zor bir anahtar kelime olsa bile, yüksek hacimli bir anahtar kelimeyi hedefleyen süper kapsamlı bir rehber oluşturmanız daha iyidir. Eğer gerçekten ayrıntılıysa, o zaman yüksek zorluk derecesine sahip anahtar kelimeyi getirmese bile bazı anahtar kelimeler için sıralama yapmalıdır. Gönderinizi yaklaşık altı ay içinde tekrar ziyaret edin ve hangi anahtar kelimelerin takılıp kaldığını görün. Ardından, bunları yükseltmek ve bu anahtar kelimeler için yeniden optimize etmek için bir içerik yenileme stratejisi kullanmayı deneyin.

7) Yanlış Bağlantıları Oluşturuyorsunuz

Evet, bağlantı kuruyorsunuz. Bu harika. Ancak Panda ve Penguin güncellemelerinin ardından, lütfen istediğiniz eski bağlantıları kuramayacağınızın farkında olmak önemlidir.

Satın almak için kullandığınız “10$ ‘a 10.000 bağlantı” promosyonları? Dışarı. Eski sitelerinizi SERP’lerin en üstüne çeken spam profil bağlantıları? Ayrıca dışarı.

İşte kaçınmanız gereken bazı bağlantı taktikleri:

 • Bağlantı Dizinleri . Google aptal değil. Yüzlerce başka bağlantı içeren bir dizine yerleştirilmiş bir bağlantıya değer vermez.
 • Altbilgilerdeki Bağlantılar . Size harici olarak altbilgiden bağlantı veren bir web siteniz varsa, bu size zarar verebilir. Bu türden çok sayıda bağlantı veya diğer spam içerikli bağlantılar görürseniz, bunları Google Arama Konsolunuzda reddetmekten çekinmeyin ( bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar burada ). Ancak Google, “Çoğu durumda, Google ek rehberlik olmadan hangi bağlantılara güvenileceğini değerlendirebilir, bu nedenle çoğu sitenin bu aracı kullanması gerekmeyecektir.”
 • NoFollow Bağlantıları . Birisi bağlantınızı bırakırsa ve ardından “takip etmezse”, web siteniz maalesef fazla bir destek almayacaktır. Konuk gönderisi yapmadan önce bağlantınızın takip edilip edilmeyeceğini sormanız önemlidir. Bir bağlantının izlenip izlenmediğini nasıl kontrol edersiniz? “NoFollow” Chrome uzantısını indirmeniz yeterlidir  ; tüm nofollow bağlantıları kırmızı renkte kutuya gelir.
 • Düşük DA Web Sitesi . Düşük etki alanı otoritelerine sahip web sitelerinden çok sayıda bağlantınız varsa, bu sizi mutlaka incitmez, ancak web sitenizi de tam olarak artırmaz. Bağlantılar oluşturuyorsanız ve bir web sitesinin DA’sını kontrol etmek istiyorsanız, Google’ın SERP’lerinde  görmenizi sağlayacak MozBar Chrome uzantısını indirin.
 • Alakasız Konu . Pastaneciyseniz ve web sitenize Apple’dan (elektronik mağazası) işaret eden bir bağlantınız varsa, bu size yardımcı olmayacaktır. Neden? Elbette harika bir savcıları var ve ünlüler, ancak konular tamamen farklı olduğundan Google’ın sizi fırıncılık alanında büyük bir otorite olarak görmesine neden olmayacak.
 • Karşılıklı Bağlantılar . Ahrefs tarafından yapılan bir araştırma , en üst sıralarda yer alan sayfalar arasında karşılıklı bağlantılar yaygın olsa da, bunun genellikle bir sektörde doğal olarak meydana gelen bir şey olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, karşılıklı bağlantılar gerçekten Google’ın kurallarına aykırıdır ve bu nedenle, “Bana bağlantı verirseniz, size bağlantı veririm” gibi e-postalar göndermekten her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Oyunun adı artık yüksek kaliteli, doğal görünümlü bağlantılardır, bu nedenle gerekli zamanı ayırmaya istekli değilseniz (veya bunu yapması için başka birine ödeme yapmazsanız), SEO kampanyalarınız sonunda başarısız olduğunda şaşırmayın.

8) Bağlantı Metninizi Aşırı Optimize Ediyorsunuz

Tüm SEO uzmanlarının kalbe alması gereken bir başka Penguen sonrası ders, aşırı derecede optimize edilmiş bağlantı metnine karşı yasaklamadır. Bugünlerde kabul edilebilir optimizasyon seviyesi hakkında kesin ve hızlı bir kural olmamasına rağmen, bağlantı metninizin% 50’sinden fazlasında SEO anahtar kelimelerini kullanmak iyi bir fikirdir. Ve o zaman bile, arama motorlarının web sitenizi ve SEO kampanyanızı manipülasyon için kullanmasını önlemek için kullandığınız belirli anahtar kelimeler büyük ölçüde değişmelidir.

9) Hedef Kitlenizi Anlamıyorsunuz

Pek çok web yöneticisi, SEO’yu SERP’lerde iyi sonuçları garantilemek için belirli eylemlerin gerçekleştirildiği “adım adım” bir süreç olarak düşünürken, iyi SEO çok daha nüanslıdır.

Aslında, iyi SEO, hedef kitlenizin kim olduğunu ve çevrimiçi olarak ne aradıklarını sağlam bir şekilde anlamakla başlar. İdeal müşterilerinizi samimi ve kişisel olarak tanımak, hedeflenecek uygun anahtar kelimeleri ve arzu ettiğiniz sonuçları elde etmek için doğru SEO tekniklerini seçmenin anahtarıdır. En sevdiğiniz SEO aracından yalnızca birkaç veri noktasını toplamak, kampanyanızın başarılı olmasını sağlamak için gereken tüm resmi size vermeyecektir.

Peki müşterinizi nasıl daha iyi tanıyabilirsiniz?  İdeal müşterilerinizin etrafında birkaç alıcı kişi oluşturun (genellikle, ürünlerinizi satın alan birden fazla “tür”e sahip olmalısınız).

10) Sosyal Medyayı Kullanmıyorsunuz

SEO kampanyalarınızın bir parçası olarak sosyal medyayı kullanmıyorsanız, isteyerek cahil olursunuz. Google sıralama algoritmalarında sosyal paylaşımlara ve göreceli kullanıcı yetkisine verilen göreceli ağırlık her geçen gün artıyor, bu da bu güçlü sitelere yatırım yapmamaya karar verdiyseniz kaçırdığınız anlamına geliyor.

Ama Google’ı bir dakikalığına bir kenara bırakalım. Nisan 2019 itibarıyla Bing, arama trafiğinin yaklaşık %24’ünü kontrol etmektedir ve sosyal medya onlar için doğrudan bir sıralama faktörüdür. Dolayısıyla, sosyal medya hesabı olmadan masada çok fazla arama trafiği bırakıyor olabilirsiniz.

Sosyal medya ayrıca marka arama hacmini artırmaya da yardımcı olur. İnsanlar sosyal medya gönderinize tıklamasalar bile, onu hatırlayıp geri dönüp Google’a dönebilirler.

11) Müşterilerinizi Görmezden Geliyorsunuz

Müşterilerinize hizmet vermeyi dışlamak için SEO’nun peşinde koşmak felaket için bir reçetedir.

Müşterilerinizin web sitenizle etkileşime girme ve sosyal alanda markanız hakkında konuşma şekli size SEO stratejilerinizde kullanmanız için muazzam miktarda değerli bilgi verebilir – ancak bunu yalnızca dinlerseniz yapacaklardır!

Bu belirli öğelerin her biri hem dahili hem de harici bağlantı kurma kampanyalarınızda hedeflediğiniz anahtar kelimeleri belirleyebileceğinden, insanların markanızı tanımlamak için kullandıkları anahtar kelimelere ve web sitenizde gezinme yollarına özellikle dikkat edin.

12) Sabırsız oluyorsun

Ne yazık ki, SEO sonuçları bir gecede gerçekleşmez. Bir seferde iyileştirmeler görmeden haftalarca veya aylarca fişe takabilirsiniz, yalnızca sıralamanızı SEO başarısını deneyimleme umudundan vazgeçmeden hemen önce birkaç basamak atlatmak için.

SEO faaliyetlerinizin ne zaman karşılığını alacağını tahmin etmenin bir yolu yoktur, bu da sabrın tüm SEO uzmanlarının ve web yöneticilerinin uygulaması gereken bir erdem olduğu anlamına gelir. Beklediğiniz zaman aralığında sonuçları görmeseniz bile, yukarıda açıklanan en iyi uygulamalardan uzaklaşmaya devam edin. Er ya da geç, sonuçlarınız ödüllendirilecektir.

Read More

2021’de Müşteriniz İçin Oluşturulacak 8 Temel SEO Raporu

Raporlama her zaman arama motoru optimizasyonunun ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Sizin veya müşterilerinizin çevrimiçi pazarlamadan elde ettikleri yatırım getirisini (önceki raporlarla) kolayca ölçebilmenizi ve karşılaştırabilmenizi sağlamak için kaliteli bir SEO raporu gereklidir. İşletmenizin büyüyüp büyümediğini bu şekilde anlarsınız.

Genel olarak, aylık bir rapor almak yeterlidir  – daha sık bir zaman kaybıdır ve daha seyrek olarak sizi yolda tutmaz.

Okulda her dönem aldığınız karne gibi bir SEO raporu düşünün : Bu, öğrendiğiniz (sözde) çeşitli konulardaki performansınızın kısa ve ayrıntılı bir özetidir. Matematikte C + aldığınızda, bu size gelişmek için daha çok çalışmanız gerektiğini gösterdi ve tarihte bir A aldığınızda, bu konuda yetkin olduğunuzdan (şimdilik) emin olabilirsiniz.

Sesli aramanın büyümesi, öne çıkan snippet’lerin dahil edilmesi, sıfır tıklama aramalarının artması ve daha iyi bir UX’in önemi, SEO raporunuzu müşterilerinize nasıl sunmanıza katkıda bulunur.

İçerik ve geri bağlantılar gibi eski SEO ölçümleri hala her zamanki kadar önemlidir, bu nedenle müşterilerinizle rapor verilerini paylaşırken daha yeni, “daha seksi” ses ve sıfır tıklama arama ölçümleri lehine bunları göz ardı etmemelisiniz.

Kaliteli bir SEO raporu hazırlamanın neden çok önemli olduğunu ve ardından 8 basit adımda nasıl yapılacağını öğrenelim.

SEO Raporlaması Neden Önemlidir?

Müşterilerinize SEO çabalarınızın işe yaradığını ve bu nedenle SEO veya dijital pazarlama ajansınıza gönderdikleri zor kazanılan paraya değdiğini göstermek önemlidir .

Ancak tonlarca veriyi kopyalayıp bir e-tabloya yapıştırmak ve müşterinize e-posta ile “İyi şanslar!” Yazan bir notla göndermek istemezsiniz. Muhtemelen alakasız bilgiler ve numaralar eklemekle kalmayacak, aynı zamanda müşteriniz için de yararlı olmayacaktır.

Bir iyi bir SEO raporu size, SEO uzmanı, ilgili verileri itlafların ne anlama geldiğini anlamak için onu analiz eder, müşteriniz (yani bir şekilde onu özetler olduğu bir dengedir değil bir SEO uzmanı) anlayabilir ve sonra harekete geçirici sonraki adımlar sağlar .

Detaylı ve anlaşılması kolay bir rapor hazırlamak, müşterilerinizi uzmanlığınızın ve bilginizin onlara fayda sağladığına inandırmanın tek yoludur.

Anlayışlı SEO raporları oluşturmak, aşağıdakiler için önemlidir:

 • SEO stratejinizin etkinliğini belirleyin
 • Sitenizde iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin
 • Web sitenizin ziyaretçilerinin ne aradığını ve sitenizin neresinde sorunlarla karşılaştıklarını anlayın
 • En iyi ve en kötü performans gösteren içeriği bulun, böylece içerik pazarlama stratejinizi buna göre optimize edebilirsiniz.
 • Tüketici ihtiyaçlarındaki eğilimleri tespit edin
 • Dönüşüm oranlarını ölçün
 • Müşterinin yatırım getirisini ölçün

2021 SEO Raporlarınızı 8 Adımda Hazırlayın

Müşterileriniz raporunuzu kolayca anlayabilmelidir, bu nedenle, içinde belirtilen rakamların altında yatan anlamı ortaya çıkarmak için saatler süren kafa karıştırıcı SEO raporları hazırlamayın. SEO raporunuz alakalı, ilgi çekici (evet, ilgi çekici!) Ve anlaşılması kolay olmalıdır. Harika bir SEO raporu hazırlamanın sekiz adımı:

Adım 1: KPI’larınızı Tanımlayın

Anahtar kelime sıralamalarını ve organik trafik raporlarını indirip müşterinize göstermek sizin için cazip gelse de, bu genel SEO planınızı sergilemek için yeterli olmayabilir.

Öncelikle ilk şeyler: Her zaman müşterinizle (veya bu raporları kurum içinde hazırlıyorsanız kendi ekibinizle) hedeflerinin ne olduğunu tartışın, böylece rapora neleri dahil etmeniz gerektiğini bilirsiniz. Temel Performans Göstergelerini (KPI’ler) ve bunları nasıl gerçekleştirmeyi planladığınızı net bir şekilde tanımlamak , raporda sunulan verilerle bu hedeflere nasıl ilerlediğinizi kesin olarak göstermenize yardımcı olacaktır.

Raporunuza eklemeniz gereken birkaç önemli SEO ölçümü şunlardır:

 • Bağlantılar: Bağlantılar yayınlanan 2021 A çalışma için önemli bir sıralama faktör olmaya devam Moz bağlantıları ve sıralamaları arasında güçlü bir ilişki, gerçekten, orada olduğunu gördük. Geri bağlantı profillerinize, özellikle de “Google’ın daha yüksek düzeyde güven sağlayabilen hassas YMYL anahtar kelimeleri aradıklarında Google’ın tercih ettiği web sitelerine” odaklanan Mart 2019 Temel Güncellemesi göz önüne alındığında, çok dikkat etmeniz gerekir .
 • Site Sıralaması: Bir sitenin aldığı organik trafik, SERP’lerdeki konumuyla doğru orantılıdır. 2019’da Google’daki ilk beş organik sonuç , tüm tıklamaların %67,60’ını aldı ve yalnızca ilk konum %31,7’sini aldı . Ayrıca, Google’da tek bir sıra yukarı çıkmak, göreli TO’yu %30,8 oranında artırır . Bu, organik sıralamaları izlemenin her zamanki kadar önemli olduğu anlamına gelir. Organik sıralamaları takip etmeli ve sitenin sıralamada kaç pozisyon yukarı veya aşağı gittiğini açıkça belirtmelisiniz.
 • Organik Arama Trafiği: Organik trafiği  – açılış sayfasına ve konuma göre  – izlemek, SEO stratejinizin etkisini ölçmenin en iyi yoludur . Bu, en yüksek organik trafiği alan sayfaları belirlemenize ve hala iyileştirilmesi gereken sayfaları belirlemenize yardımcı olacaktır. Dönüşümlerinizi artırmak için CTA’nızı trafiği en yüksek sayfalara yerleştirebilirsiniz.
 • Organik Dönüşüm Oranı: Siteniz her ay binlerce ziyaretçiyi çekiyor olabilir, ancak dönüşüm sağlamazsa, tüm SEO çabalarınız boşa gider. Dolayısıyla, açıkça raporlarınızı trafik hem de belirtmelidir ve dönüşümler . “Dönüşüm” ün “satış” ile eşdeğer olmadığına dikkat etmek önemlidir. Örneğin, bir formu dolduran bir ziyaretçi bir dönüşüm olarak izlenebilir, ancak bu mutlaka bir satışa katkıda bulunmaz.
 • Gelen Pazarlama Yatırım Getirisi: Gelen pazarlama ROI’nizi hesaplamak , gelir açısından aylık ve yıllık performansınızı değerlendirmenize yardımcı olur. Ayrıca, önümüzdeki günlerde ve aylarda hangi SEO stratejisinin daha fazla yatırım gerektirdiğini ve hangi görevlerin yalnızca bütçeyi boşa harcadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Müşteri Yaşam Boyu Değeri: Bu KPI, bir müşterinin bir işletme için ne kadar değerli olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.
 • Satış Geliri: Müşteriler kesinlikle her çeyrekte elde edebilecekleri satış miktarını bilmek isterler. Satış gelirini takip ederek SEO kampanyalarınızın etkinliğini gösterebilirsiniz.
 • Olası Satış Başına Maliyet: Bu, SEO çabalarınızın müşteriye bir müşteri adayı oluşturmak için ne kadara mal olduğunu söyleyecektir. Olası satış başına PPC maliyetiyle yapılan bir karşılaştırma, bir kanalın diğerine üstünlüğünü açıkça belirleyecektir.
 • Sayfa ve Etki Alanı Yetkilisi: PA ve DA, belirli bir sayfanın / etki alanının arama motorlarında sıralama yeteneğini belirlemenize yardımcı olur. Bu ölçümü takip etmek ve en yakın rakibinizle karşılaştırmak, müşterileriniz için en iyi sonuçları elde etmek için gereken çaba miktarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Tüm bu KPI’leri göz önünde bulundurarak, ikinci adıma geçelim  – site sağlık raporları hazırlamak.

Adım 2: Bir Site Sağlık Raporu Hazırlayın

Bir web sitesinin genel sağlığının SEO üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Çok doktorunuz yıllık fiziksel check-up her yıl değerlendirir fiziksel sağlık metrikleri gibi  – tansiyon, kalp, akciğerler, nöroloji, göz, kulak  – Gördüğünüz böylece bir web sitesinin sağlığı başka adımlar atılırsa önce değerlendirilmelidir gerekenleri ile çalışıyorsun. Sayfa yükleme süresi, bozuk bağlantılar, hemen çıkma oranı ve oturum süresi, site sıralamalarını etkileyen ölçümlerden bazılarıdır.

Site sağlık raporunuza eklemeniz gereken en önemli metrikler şunlardır:

 • Dizine alınmış sayfalar
 • Site hızı
 • AMP öğeleri
 • Şema işaretlemesi
 • Sunucu yanıt süresi
 • Tarama hataları
 • Bozuk bağlantılar
 • Eksik veya yinelenen meta etiketler
 • Her gün taranan sayfa
 • Kötü yönlendirmeler
 • Sayfaları indirmek için harcanan zaman
 • Güvenlik sorunları
 • Etki alanı yetkisi ve sayfa yetkisi
 • URL Yapısı

Web sitenizin sağlığını Ubersuggest, Woorank ve SEO Site Checkup gibi araçlarla kontrol edebilirsiniz.

Ubersuggest site hızı, bozuk bağlantılar, yönlendirmeler, engellenen sayfalar, güvenlik sorunları, düşük kelime sayısı vb. Gibi çeşitli sorunları takip edecek ve size sağlık kontrolünün bir özetini verecektir.

site hızı, bozuk bağlantılar
site hızı, bozuk bağlantılar

Ayrıca belirli bir sorunun SEO’nuz üzerinde ne kadar etkisi olduğunu gösterir ve bu sorunların nasıl çözüleceğine dair öneriler sunar.

sorunların nasıl çözüleceğine dair öneriler sunar.
sorunların nasıl çözüleceğine dair öneriler sunar.

Woorank , site tarama aracı ile sayfa içi sorunlar, HTTP durumu, indeksleme, dönüş etiketi hataları ve standartlaştırma endişeleri gibi SEO’nuzu etkileyebilecek sorunları bulmanıza yardımcı olabilir.

Woorank kullanmanın iki önemli avantajı şunlardır:

 • Arama motorlarının içeriğinizi tarayabilmesini ve anlayabilmesini sağlar.
 • Teknik SEO rapor verilerini PDF biçiminde dışa aktarmanıza olanak tanır. Bu PDF’yi müşterilerinizle paylaşabilir (ayrı bir geliştirici ekipleri varsa) veya raporu kendiniz indirebilir ve etkili site optimizasyonu için değişiklikleri uygulayabilirsiniz.

SEO Site Checkup  site haritası, robots.txt , site hızı, güvenlik, mobil kullanılabilirlik, yönlendirmeler ve diğer sorunları kontrol eder.

Tek yapmanız gereken sitenizin URL’sini girmek ve tam bir SEO raporu döndürmek. Aşağıdaki resimlerde görebileceğiniz gibi, bu araç yapılan HTTP isteklerinin sayısını, sayfa yükleme süresini ve URL yapısındaki sorunları gösterir.

site hızı, güvenlik
site hızı, güvenlik
Meta Ayarları
Meta Ayarları

Ek olarak, AMP (Accelerated Mobile Pages) öğelerini de izleyebilirsiniz. AMP, mobil kullanıcılar için site yüklemeyi hızlandırmaya yardımcı olur. Ancak, AMP olmayan meslektaşları kadar sayfa içi öğe sunmadığından AMP test aracını kullanarak AMP sayfalarınızın geçerliliğini test etmek önemlidir.

Sonunda, müşteriniz için tespit edilen sorunları düzeltmek için atması gereken sonraki adımların bir özetini ekleyin.

Adım 3: Bir Organik Trafik ve Katılım Raporu Hazırlayın

Bir organik trafik ve katılım raporu hazırlarken, siz çalışmaya başlamadan önce sitenin nasıl performans gösterdiğini ve şimdiye kadar hangi ilerlemenin kaydedildiğini belirtin. Bu, belirli bir dönemde yapılan iyileştirmeleri vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

Organik trafiğinize ve katılım raporunuza eklemeniz gereken birkaç ölçüm:

 • Organik kanal raporu (Google, Bing ve Yahoo)
 • Sayfa görüntülemeleri
 • Oturum başına sayfa sayısı
 • Sayfada geçirilen süre ve ortalama oturum süresi
 • Organik TO
 • Konuma ve cihaza göre organik ziyaretler
 • Çıkma Oranı
 • Kaydırma derinliği
 • Yeni ve geri dönen ziyaretçiler
 • Çıkış oranı ve en iyi çıkış sayfaları
 • Geri dönen kullanıcıların sıklığı
 • Yeni aboneler
 • Paylaşım / yorum sayısı
 • Hedef dönüşümü ve olay izleme

SEMrush, Hubspot, Ahrefs, Google Search Console, Hotjar ve Crazy Egg gibi araçları kullanarak yukarıda belirtilen ölçümleri kontrol edebilirsiniz.

SEMrush , organik arama trafiğiniz için yeni kullanıcı sayısını, tıklama oranını, yeni oturumları, sayfaları / oturumu, hemen çıkma oranını, sıralamaları ve diğer bazı ölçümleri izlemenize olanak tanır.

Ahrefs, küresel organik trafiği izler. Ayrıca, gelen trafiği konuma göre filtrelemenize olanak tanır, böylece hedef kitlenizin çoğunun nereden geldiğini görebilirsiniz. Bu, yere özgü kampanyalar oluşturmanıza ve organik trafiği daha da artırmanıza izin verdiği için faydalıdır.

Google Arama Konsolu , “markalı” ifadelere karşı “genel” ifadelerden gelen arama trafiğinin payını izlemenize olanak tanır. İyi yürütülen bir SEO kampanyası, markasız arama terimlerinden daha fazla trafiğe sahiptir. 

Crazy Egg , ziyaretçilerinizin nereye tıkladıklarını, sayfanın hangi bölümlerini görüntülediklerini ve web sitenizdeki gerçek zamanlı ziyaretçi katılımlarını görüntülemenizi sağlayan kullanıcı kayıtlarını izler.

Adım 4: Bir Organik Dönüşüm Raporu Hazırlayın

Bir organik dönüşüm raporu hazırlarken, müşterinize sitelerinin daha önce nasıl performans gösterdiğini ve mevcut durumun ne olduğunu anlatmak istersiniz. Bu, aydan aya veya herhangi bir zaman diliminde organik dönüşümlerdeki gelişmeleri vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

Organik dönüşüm raporunuza eklemeniz gereken birkaç ölçüm:

 • Organik satışlar
 • Form doldurma ve arama sayısı
 • Yeni ziyaretçi dönüşüm oranı
 • Geri dönen ziyaretçi dönüşüm oranı
 • Alışveriş sepetini terk etme oranı
 • Dönüşüm başına maliyet
 • En yüksek / en düşük dönüşüm sağlayan açılış sayfaları
 • Cihaza ve yere göre dönüştürme
 • Müşteri yaşam boyu değeri

Google Analytics ile özel bir rapor oluşturarak organik dönüşüm oranlarını izleyebilirsiniz . Özel bir rapor hazırlamak için şu adımları izleyin:

 • Google Analytics hesabınıza giriş yapın
 • Listeden rapor hazırlamak istediğiniz web sitesini seçin
 • Tıklayın özelleştirme sekmesi (sol panelde)
 • + Yeni Özel Rapor’u tıklayın
 • Metrik Grupları  alanında izlemek istediğiniz ilgili ölçümleri (hedef dönüşüm oranı, oturumlar, hedef tamamlamalar, organik aramalar) ekleyin.
 • Raporu kaydedin

Şimdi yeni raporunuza yönlendirileceksiniz. Müşteriniz için bu ölçümlerin performansını iyileştirmek için atılması gereken sonraki adımların bir özetini her zaman ekleyin.

Backlink analizi raporunu hazırlarken, sitenin kaç tane backlink olduğunu ve sitenin yakın zamanda kaç tane link aldığını belirtin. Bu, bağlantı edinme stratejinizin etkinliğini vurgulamanıza yardımcı olacaktır.

Backlink analizi raporunuza eklemeniz gereken birkaç şey şunlardır:

 • Bağlantı dağıtım oranı
 • Dofollow ve Nofollow bağlantıları
 • Tam eşlemeli bağlantı metninin yüzdesi
 • Son 30 günde elde edilen bağlantıların sayısı
 • Geri bağlantının yönlendiren alanlara oranı
 • Etki alanı ve sayfa yetkisi
 • Markalı ve markasız bağlantı metni
 • Alanların spam puanı
 • Alıntı akışı
 • Güven akışı

Backlink denetimi gerçekleştirmek için Moz, CognitiveSEO ve Majestic gibi araçları kullanabilirsiniz.

Moz , web sitenize bağlanan etki alanlarını keşfetmenize, etki alanı otoritesini, bağlantı metnini, geri bağlantıların spam puanını ve daha fazlasını kontrol etmenizi sağlar. Gelen bağlantıların kalitesini analiz etmek, sitenizde ceza olasılığını artırabilecek düşük kaliteli geri bağlantıların sayısını bulmanıza yardımcı olur. Benim kullandığım ise Backlink Chechker

Majestic  , toplam geri bağlantı sayısını, yönlendiren etki alanlarını, yönlendiren IP’leri ve alt ağları izlemenize yardımcı olur. Ayrıca güven akışı, alıntı akışı, bağlantı yoğunluğu ve en iyi bağlantı metinlerini görüntüler.

Monitor Backlinks , C-Class IP’leri kolayca belirlemenize yardımcı olabilir. Bir web sitesindeki bir bağlantının diğer web siteleriyle bir IP adresini paylaşıp paylaşmadığını belirlemek için toplam C sınıfı IP sayısını kontrol etmek önemlidir. Cevap evet ise, sitenizin PageRank’ine zarar verebilir.

Tüm önemli bulgular, müşterinize yönelik raporda, atılması gereken sonraki adımların ayrı bir bölümü ile birlikte bir özet olarak dahil edilmelidir.

Adım 6: Bir Sıralama Raporu Hazırlayın

Bir sıralama raporu hazırlarken, müşterinizin web sitesinin kaç anahtar kelime için sıralandığını ve bu anahtar kelimelerin etkileşim açısından nasıl performans gösterdiğini belirtin. Son çeyrekte eklediğiniz veya kaldırdığınız tüm yeni anahtar kelimeleri vurgulayın.

Google, Bing, Google Mobile ve Google Local için sıralama raporları sağlayan Agency Analytics gibi bir araçla sıralama raporu oluşturabilirsiniz . İzlenecek ölçümleri, konumları ve anahtar kelimeleri seçebilirsiniz ve Agency Analytics, ayrıntılı bir anahtar kelime sıralama raporu döndürecektir (en iyi bölüm, sıralamayı günlük olarak raporlamasıdır.

Ayrıca, anahtar kelimeleri posta kodu, şehir, eyalet ve ülke düzeyinde izlemenizi sağlar. Bu, insanların web sitenizi aramak için hangi terimleri ve hangi konumdan kullandıklarını ortaya çıkardığı için yararlıdır. Rapor, anahtar kelime konumlarını, trendleri ve arama hacimlerini içerir. Bu, müşterilerinize en iyi performans gösteren anahtar kelimeleri göstermenize olanak tanır.

Agency Analytics ile sıralama raporu oluştururken, ajansınızın logosunu ekleyebilir, renk şemanızı seçebilir ve hatta müşterileriniz için özel bir URL oluşturabilirsiniz.

Adım 7: Öne Çıkan Parçacıklar / Sesli Arama Raporu Hazırlayın

Bu, tüm aramaların %50’sinin  sesli arama olacağı yıl . Bu nedenle, bir sesli arama raporu hazırlamak çok önemlidir.

Bir sesli arama raporu hazırlarken, müşterinin öne çıkan snippet’ler için sıralamaya başladığı anahtar kelimeleri vurgulayın, çünkü bu sesli SEO’ya yardımcı olacaktır .

SEMrush , web sitenizin halihazırda kaç tane öne çıkan snippet’e sahip olduğunu ve kaç yeni fırsat olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Zaten Seçme sekmesi gösterileri siteniz zaten bir özellikli pasajı olarak için sıralama olduğunu anahtar kelimeler ve “Tahmini kazanılan trafik “metriği, web sitenizin öne çıkan snippet’leri kullanarak ne kadar trafik oluşturduğunu gösterir.

Ayrıca, (kampanyanıza eklediğiniz) hedef anahtar kelimelerinizden kaç tanesinin öne çıkan snippet’ler içerdiğini gösterir. Varsayılan olarak sekme, alanınız ile şu anda snippet’te gösterilen URL arasındaki organik konumlar arasındaki farka göre sıralanır.

Bu, en yakın olduğunuz ve SERP’lerin tepesine çıkma şansınızın yüksek olduğu öne çıkan snippet’leri görüntülemenizi sağlar.

Kayıp sekme gösterileri web sitesi ilk seti tarihte öne çıkan bir ön bilgide ama şimdi başka bir etki tarafından ele geçirilmiş olan anahtar kelimeler. Öne çıkan snippet olarak tekrar sıralamaya başlamak için bu içerik parçalarını yeniden optimize edebilirsiniz.

Google Arama Konsolu henüz sesli aramalar için herhangi bir rapor sağlamasa da, yine de sesli sorguları tanımlayabilirsiniz : daha uzun olan ve konuşma tonuna sahip sorgular, uygun bir soru biçimindedir. Örneğin, bir kullanıcı yazarken “öne çıkan snippet” gibi bir sorgu kullanabilir, ancak bir sesli arama yaparken kullanıcı “öne çıkan snippet nedir?” Diyebilir.

Öne çıkan snippet raporunuza, sitedeki kaç sayfanın yanlış şemaya sahip olduğu gibi şema biçimlendirme ayrıntılarını ekleyin.

Öne çıkan snippet’e girmek yalnızca SERP’lerde görünürlüğü artırmakla kalmaz, aynı zamanda tıklama oranlarının iyileştirilmesine de yardımcı olabilir.

Şema biçimlendirme raporunu Google Arama Konsolunuzda oluşturabilirsiniz . Şema biçimlendirme raporunu bulmak için Arama Görünümü> Yapılandırılmış Veriler’i tıklayın . Bu, sitenizin şemasındaki hataları tanımlamanıza ve düzeltmenize olanak tanır.

Öne çıkan snippet’ler olarak sıralanan anahtar kelimelerin sayısını (sıralamadaki farkı izleyin), sıralanmaya yeni başlayan yeni anahtar kelimelerin sayısını, oluşturabildikleri trafik miktarını ve dönüşümler üzerindeki etkisini vurgulayın. Ayrıca, SERP’lerde daha yüksek sayfa sıralaması nedeniyle elde etmiş olabileceğiniz yeni bağlantılardan öne çıkan bir snippet olarak bahsedebilirsiniz.

Adım 8: Site İçeriği Raporu Hazırlayın

İçerik stratejiniz ne kadar harika olursa olsun , her zaman iyileştirme için yer vardır. Bir site içeriği raporu, hangi içeriğin hedef kitlenizde en çok yankı uyandırdığını belirlemenize yardımcı olur.

Site içeriği raporunu hazırlarken, en iyi ve en kötü performans gösteren içeriği ve ayrıca web sitesindeki içeriğin performansını artırmak için ne yaptığınızı vurgulayın.

Site içeriği raporunuza eklemeniz gereken birkaç şey aşağıda belirtilmiştir:

 • Erişim
 • Yeni ziyaretler
 • Gelen bağlantılar
 • Sosyal paylaşımlar
 • Yorumlar (değiştir | kaynağı değiştir)
 • Tekrar eden müşterilerin yüzdesi
 • Kayıp oranı
 • Dönüşüm oranı
 • Ortalama okuma derinliği

Yukarıda belirtilen ölçümleri izlemek için Google Analytics ve Buzzsumo gibi araçları kullanabilirsiniz.

Google Analytics, yeni ve geri gelen ziyaretçileri, sitede geçirilen ortalama süreyi, dönüşüm oranını, hemen çıkma oranını ve diğer içerik ölçümlerini izler.

Buzzsumo ile Facebook, LinkedIn ve Twitter dahil olmak üzere hangi sosyal medya kanallarında en çok hangi içeriğin paylaşıldığını görebilirsiniz.

Site raporunuzdaki EAT (uzmanlık, yetki, güven) ayrıntılarını analiz edin . Daha yüksek EAT puanlarına sahip içerik , SERP’lerde daha yüksek sıralama şansına sahiptir, çünkü Google onları kendi alanlarında uzman olarak kabul eder. İçeriği oluşturan yazarın uzmanlığını, web sayfasının yetkisini ve etki alanının genel güvenini kontrol ettiğinizden emin olun.

Unutmayın, kaliteli bir SEO raporu, SEO çabalarınızın etkinliğini belirlemenize yardımcı olacaktır. İlk olarak, müşterilerinizle raporda görmek istediklerini tartışın ve ardından rapordaki metrikleri anlamalarını sağlamak için her biri için kısa ve öz bir dil kullanarak kısa bir tanıtım ekleyin. Mutlu SEO raporları 2021

Read More

2021’de Organik Trafiği Artıracak 10 Etkili SEO Tekniği

Google her zaman daha akıllı ve daha güçlü hale geliyor – yalnızca web sayfalarını analiz etme ve anlamada değil, aynı zamanda insanları kendi çerçevesi içinde tutmada ne kadar etkili olduğu konusunda.

Neden? Google, SERP’lerdeki soruları yanıtlamada veya kullanıcıları organik listeler yerine reklamlara yönlendirmede ne kadar iyi olursa, o kadar çok para kazanır.

Maalesef bu, Google’ın organik arama trafiğine bir yaşam hattı olarak güvenen bizler için işleri çok daha zor hale getiriyor.

Nasıl değişiyorlar?

 • Reklamları gizlemek
 • Bilgi panellerini daha belirgin hale getirmek ve daha sık kullanmak
 • Görüntü ve video paketlerini görüntüleme

Bu şeyler, organik listeleri SERP’leri daha da aşağıya iter, bu da daha az organik tıklama ve (Google için uygun bir şekilde) çevrimiçi perakendecilerin ücretli listelere yatırım yapma ihtiyacının artmasıyla sonuçlanır.

Peki pazarlamacılar ne yapar? Daha çok çalışıyoruz. Daha iyi sayfalar ve daha hızlı web siteleri oluşturun. Ve rakiplerimizi geride bırakmaya her zamankinden daha fazla odaklanın.

Bu yazıda, hem temel hem de gelişmiş SEO tekniklerini kapsayan organik arama varlığınızı korumanıza ve artırmanıza yardımcı olmak için 2021 için en iyi SEO tekniklerini inceledik.

Google Arama, öne çıkan snippet’leri daha az gösteriyor olabilir
Google Arama, öne çıkan snippet’leri daha az gösteriyor olabilir

Öncelikle, Web Sitenizin Aramadaki Performansını Test Edin

Aramada sitenizin performansını iyileştirmeye ilişkin ayrıntılara girmeden önce , arama sonuçlarında mevcut sayfa sıralamanızı test etmek için biraz zaman ayıralım. Başının üzerinde Kelime Rank Checker , sayfanızı belirlemek için kullanabileceği bir araç anahtar kelime arama dayalı sıralama:

Amacınızın web sitenizi bu listenin en üstüne çıkarmak olduğunu söylemeye gerek yok. Daha yüksek sıralama, daha fazla organik trafiğe eşittir ve SEO stratejinizin genel yatırım getirisini artırmalıdır.

Rüya gibi geliyor, değil mi? Ancak, yeni çalıştırdığınız anahtar kelime sıralaması kontrolünden rahatsız hissediyorsanız, paniğe kapılmayın. İşte sitenizin 2021’de SERP’lere hakim olmasına yardımcı olacak 10 SEO yöntemi.

Organik Trafiği Artırmak için 10 Etkili SEO Tekniği

1) Tüm Sitenizde Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Google’ın bir arama motoru olarak amacının ne olduğuna dair kısa bir açıklama ile başlayalım.

Tıpkı herhangi bir arama motorunda olduğu gibi, amacı her kullanıcının sorgusu için mümkün olan en iyi sonuçları bulmaktır. Bu cephede başarısız olurlarsa, kullanıcıların arama motorunu tekrar kullanma olasılıkları azalır. 

Sitenizi SEO için optimize ederken en iyi sonuçları gösterme arzusunu düşünmeniz gerekecek. Neden? Cevap basit: düşük kaliteli sitelerin sıralama olasılığı daha düşüktür. Ve Google, site kalitesini belirlemede daha iyi hale geliyor.

Web siteniz güvenilmez, modası geçmiş, amatörce görünüyorsa veya yüklenmesi yavaşsa, potansiyel kullanıcılar muhtemelen SERP’lere geri dönecek ve başka bir sonucu tıklayacaktır. Bir kullanıcıyı ve potansiyel bir dönüşümü kaybettiniz ve etkilenen sayfaların hemen çıkma oranınız artacak.

Google bunu resmi olarak açıklamamış olsa da, arama motoru devinin düşük hemen çıkma oranlarına sahip siteleri daha iyi sıralamalarla ödüllendirdiğini gösteren kanıtlar var.

Google’ın mantığı, bir kullanıcı bir sitede daha fazla zaman geçirirse, bunun büyük olasılıkla onu yararlı bulduğudur. Ve Google, kullanıcılarına yalnızca mümkün olan en iyi sonuçları sunmak istediğinden, arama motoru sonuç sayfalarında güçlü bir şekilde etkileşime giren siteleri zorlayacaktır .

SEO’da Aslında “Sıçrama” nın Ne Olduğuna Dair Bir Kelime

Bu, yüksek bir hemen çıkma oranının mutlaka kötü bir şey olmadığı anlamına gelir, muhtemelen bu yüzden Google’ın algoritmasının resmi bir parçası olarak ilan edilmemiştir – tek başına güvenilmez bir metriktir. Örneğin, bir kullanıcı belirli bir sorunun cevabını aramak için sitenize gelir ve daha sonra geldiği şeyi aldığı için ayrılırsa, bu iyi bir şeydir. Ve kullanıcı için iyi olan şey Google için iyidir.

Peki, ziyaretçilerin web sitenizde yaşadığı kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebilirsiniz?

İşte kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mevcut içeriğinize arama motorlarında hız kazandırmak için kullanabileceğiniz 5 SEO iyileştirme tekniği:

A) Gönderilerinizin Okunmasını Kolaylaştırın

“Web için içerik biçimlendirme” ifadesini hiç duydunuz mu? Organik sıralamanızı yükseltme şansına sahip olmak için, bunu bir adım daha ileri götürmemiz ve okunabilirlik için içeriği optimize etmemiz gerekiyor .

Peki, yazılarınızı okunabilirlik için nasıl optimize edersiniz? Aşağıdaki biçimlendirme ipuçları, içeriğinizin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir:

 • Kaliteli içerik yazın : Öncelikle, yazınız yeterli değilse aşağıdaki noktalardan herhangi biri için endişelenerek zamanınızı boşa harcıyorsunuz. Biçimlendirme önemlidir, ancak harika fikirler, ilgi çekici sunum ve hatasız dilbilgisi ve yazım da önemlidir.
 • Daha kısa paragraflar: Genel olarak, her paragrafı 3-4 cümleyle sınırlayın. Gerekirse tek cümlelik paragraflar bile kullanabilirsiniz, ancak bunları tutumlu bir şekilde kullanın, aksi takdirde gönderiniz bir alışveriş listesi gibi görünecektir. Bir paragraf, bir ana fikri destekleyen bir grup ilişkili cümledir, bu nedenle bir paragrafı bölerseniz, fikriniz parçalanabilir ve noktanız kaybolabilir.
 • Karışık cümle uzunlukları: Uzun cümleleri bir bilgisayarda veya mobil cihazda takip etmek zordur, ancak idareli kullanıldığında iyi sonuç verebilirler – özellikle daha kısa cümlelerle karıştırıldığında.
 • Alt başlıklar: Ortalama bir kişinin bir çevrimiçi içeriği okuyarak yalnızca 37 saniyesini harcadığını biliyor muydunuz ? Okuyucuların içeriği taramasına ve makalenin ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde daha iyi anlamasına yardımcı olan alt başlıklar ekleyerek bu süreyi önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ancak başlıklarınızın gerçekten bilgilendirici olduğundan emin olun.
 • Madde işaretleri: Çok sayıda veriniz – istatistikler, gerçekler, fikirler, örnekler – tek bir paragrafta toplandığında, bunları madde işaretleriyle listelediğinizde (bunun gibi!) Okumayı kolaylaştırır. Genel kural, üç veya daha fazla öğeyi listeliyorsanız, madde işaretleri kullanın.
 • Beyaz boşluk: Çok fazla metin ziyaretçileri bunaltabilir (ve büyük olasılıkla hemen çıkma oranınızı artıracaktır). Fotoğraflar, videolar ve grafikler (madde işaretleri ve alt başlıklara ek olarak) dahil olmak üzere ilgili, destekleyici ortamlarla büyük metin parçalarını bölerek bunu önleyin.
 • Resimler / ekran görüntüleri: Resimlerden bahsetmişken, çoğu makale, tartışmakta olduğunuz noktaları veya sayıları veya adımları göstermek için birkaç resim veya ekran görüntüsüne sahip olmalıdır. Fikir ne kadar karmaşıksa, o kadar çok görüntü eklemelisiniz. (Bu blog gönderisinin tamamını herhangi bir resim olmadan resmedin. Göz korkutucu olurdu, değil mi?)

B) Akışı Korumak için Kovalı Tugayları Kullanın

Başlangıçta, bir ” kova tugayı “, bir yangını söndürmek için insandan insana kova su geçiren insanlar zinciriydi. Şimdi, okuyucunun ilgisini çekmek ve tutmak için tasarlanmış bir metin yazarlığı tekniğidir.

Ateş söndüren bir insan zincirinden metin yazarlığı taktiğine nasıl dönüştü?

Yazılı olarak, bir kova tugayı, akışı sürdürmek için bir fikirden diğerine köprü kuran bir dizi kelimedir. Ve akışı sürdürdüğünüzde, okuyucunuzun ilgisini korursunuz. Genellikle köprüleme ifadesinin ardından iki nokta üst üste gelir.

İşte kova ekiplerinin bazı farklı örnekleri :

Genel kova ekipleri:

 • Dikkatini çekiyor muyum
 • Bunu bir dakika düşünün…
 • Bu hissi biliyorum:
 • Tamam, ne düşündüğünü biliyorum.

Tanıtıcı kova ekipleri:

 • Nasıl yapılacağını öğrenmek ister misiniz…?
 • Hiç kendinizi buldunuz mu…?
 • Nasıl olacağını hayal edin:
 • Neden merak ettiniz mi…?

İçerik gövdesi kova tugayları:

 • Başlayalım:
 • Biraz daha derine inelim:
 • Açıklamama izin ver:
 • Nasıl olduğunu göstereyim:

Sonuç kova ekipleri:

 • Kısacası:
 • Tekrar özetleyelim:
 • Kısaca:
 • Ama sözüme güvenmeyin:

C) Tersine Çevrilmiş Piramit Yazma Stilini Kullanın

Bu yöntem, aşağıda daha az önemli bilgilerle birlikte en değerli bilgileri makalenin başında vermek anlamına gelir.

Makaleleri tarayan okuyucular nadiren sayfanın altına ulaşır, bu nedenle onlara istediklerini iner inmez vermek mantıklıdır.

D) Web Sayfalarında Kullanıcı Deneyimini (UX) İyileştirin

Çoğu zaman, yüksek hemen çıkma oranları, zayıf kullanılabilirlikten ve tuhaf bir kullanıcı deneyiminden (UX) kaynaklanır . Ne yazık ki, UX sorunlarını tespit etmek zordur çünkü bunlar siteden siteye önemli ölçüde değişebilir.

İnsanların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu analiz etmek (ve iyileştirme için fikirler uyandırmak) için beş kullanıcı testi aracı:

Çılgın Yumurta

Akıllı ve sezgisel olan Crazy Egg, ısı haritaları, kaydırma haritaları ve konfeti haritaları gibi zengin görsel yardımcılarla abonelerin kullanıcı deneyimini derecelendirmelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Bunların her biri, UX’in bir yönünün grafik temsilleridir.

Optimize et

Dünyanın lider deney platformu olan Optimizely, web sitelerini maksimum kullanılabilirlik ve etkileşim için test etmenin bilimsel, veriye dayalı bir yolu olan A / B testinde uzmanlaşmıştır. In A / B testinde , bir web sayfasının birden çok sürümü rastgele bir kontrol sayfası (genellikle geçerli web sitesi) karşılaştırılır, kullanıcılara gösterilen ve daha sonra etkileri bakımından analiz.

Uygun bir A / B testi sürecinin en büyük avantajı,  pazarlamacıların en küçük değişikliklerin bile aşağıdakiler gibi olumlu bir etkiye sahip olabileceğini anlayabilmesidir:

 • “Satın al” düğmesini sağdan sola taşıma
 • Düğme renklerini kırmızıdan yeşile değiştirme
 • Başlık metnini “şimdi indir” yerine “ücretsiz e-kitabınızı alın” olarak değiştirme

Optimizely’nin dehası, aksi takdirde özel, deneyimli UX tasarımcıları ve araştırmacılardan oluşan bir ekibin yürütmesini gerektirecek bir şeyi büyük ölçüde basitleştirmesidir.

Google Optimize

Optimize by Google Analytics, aynı doğrultuda pazarlamacıların katılımı ve dönüşümleri en üst düzeye çıkarmalarına da yardımcı olur.

Google Optimize’ın ücretsiz sürümü, A / B testini basitleştiren ve etkileşimi ve hedeflenen deneyimleri iyileştirmek için gelişmiş modelleme kullanan basitleştirilmiş, kullanıcı dostu bir yazılım parçasıdır.

Ancak Google Optimize’ın belki de en büyük özelliği, Google Analytics ile sorunsuz bir şekilde entegre olması ve pazarlamacıların mevcut kaynaklarından daha fazla yararlanmasına olanak vermesidir.

Pazarlamacılar, Google Optimize ile mevcut Analytics metriklerini başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir. Bu, daha karmaşık deneyler yapmaya başlarken tanıdık bir arayüze güvenebilecekleri anlamına gelir.

ClickFlow

ClickFlow, şirketlerin geri bağlantı oluşturmadan veya daha fazla içerik göndermeden organik trafiği artırmasına yardımcı olmak için oluşturduğumuz bir araçtır .

ClickFlow sayesinde şirketler, arama sonuçlarında gösterim sayısı yüksek, ancak tıklama oranı düşük sayfalar gibi, sitelerindeki hangi sayfaların geliri artırma potansiyeli en yüksek olduğunu otomatik olarak görebilir:

Bu bilgileri kullanarak ClickFlow, halihazırda sıraladığınız arama terimlerinden aldığınız trafiği artırmaya yardımcı olmak için başlık testlerinin kaydını tutacaktır.

E) Web Sitesi Hızını Artırın

On yıl önce Google, site hızı gibi performans öğelerinin kullanıcılar için çok önemli olduğunu fark etti ve bu nedenle bunu bir sıralama faktörü olarak ekledi – site hızı artık sitenizin Google’ın arama sonuçlarındaki performansını artırabilir veya bozabilir.

Neyse ki Google, site hızını artırmaya yardımcı olmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi SEO aracı başlattı:

 • Geliştiricilerin site performansını iyileştirmesine yardımcı olmak için PageSpeed ​​Insights
 •  Mobil sitelerde hızı artırmak için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi
 •  Parametre olarak hızı da içeren bir sitenin ne kadar duyarlı (veya mobil uyumlu) olduğunu ölçmeye yardımcı olması için Sitemi Test Et

Sayfa hızını artırmak, organik performansı iyileştirmekten daha fazlasını yapabilir; ayrıca dönüşümleri artırabilir.

Bir anket , tüketicilerin yaklaşık %70’inin sayfa hızının bir web sitesinden satın alma isteklerini etkilediğini söyledi.

Bu, müşteriler sitenizde performans sorunları yaşarsa tonlarca geliri kaçırmanıza neden olabilir.

Daha iyi sıralama ve daha fazla dönüşüm için sayfa hızını artırmanın birkaç yolu :

 • Sayfanızdaki gereksiz kodu küçültün
 • JavaScript yüklemesini erteleyin
 • Sunucu yanıt süresini azaltın
 • İhtiyaçlarınız için doğru barındırma seçeneğini seçin
 • Tarayıcı önbelleğini etkinleştirin
 • Sıkıştırmayı etkinleştir
 • Sayfa boyutunu% 30-40 azaltmak için resimleri sıkıştırın

2) Sesli Arama için optimize edin

Türkiye yetişkinlerin %25 artık akıllı hoparlör söz konusu ses ile arama kesinlikle SEO stratejisi içine faktoring olması gereken bir şey olduğunu söylemek güvenlidir.

İşte birkaç ilginç sesli arama istatistiği :

 • Sesle etkinleşen hoparlörlere sahip kişilerin %72’si, cihazlarının günlük rutinlerinin bir parçası olarak kullanıldığını söylüyor.
 • Bir Amazon Echo veya Google Home’a ​​sahip olan insanların %65’i, akıllı bir konuşmacının olmadığı günlere geri dönmeyi hayal edemez.
 • 5 yetişkinden 2’si günde bir kez sesli aramayı kullanıyor
 • 16-24 yaş arası bireylerin %25’i mobil cihazlarda sesli aramayı kullanıyor
 • Sesli ticaret satışları geçen yıl 1,8 milyar dolara ulaştı (ve 2022’ye kadar 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor)
 • Türkiye’deki akıllı hoparlör sahiplerinin %22’si cihazlarını kullanarak bir şeyler satın aldı

Sesli arama ve metin aramanın nasıl kullanıldığı ve dolayısıyla sesli aramayı nasıl optimize etmeniz gerektiği ve kullanıcılara verilen sonuçlar konusunda büyük farklılıklar vardır. Örneğin, bir metin arayan, “at diyeti” yazabilir. Ancak sese dayalı arama daha uzun olma eğilimindedir – “atlar ne yer?”

Her iki örnekte de sesli aramanın soru kullanma olasılığının daha yüksek olduğuna dikkat edin. Ve bir sesli arama yaptığımızda, aralarından seçim yapabileceğimiz bir sonuç listesi verilmez – bir yanıt alırız.

Bu cevap, her zaman olmasa da, genellikle öne çıkan bir ön bilgiden gelir. Backlinko’ya göre , sesli arama sonuçlarının% 40,7’si öne çıkan snippet’lerden alınıyor, ancak bu rakamın sürekli değişeceğini unutmayın. Kalan sonuçlar bir web sayfasının herhangi bir yerinden çıkarılabilir.

Bununla birlikte, cevabın muhtemelen bir soru / cevap metin bloğundan geleceğini unutmayın, bu nedenle öne çıkan snippet’ler için yazmayı hedefleyin ve doğal olarak sesli arama için de yazacaksınız.

Sesli aramayı optimize ederken göz önünde bulundurmaya değer birkaç nokta daha:

A) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler , genellikle üç veya daha fazla kelime içeren terimlere atıfta bulunan uzun kuyruklu, sesli aramada önemli bir role sahiptir.

Bu daha uzun anahtar kelimelerin sıralama şansı için, bu işlemi kullanarak web sitenizde onları hedefleyen içerik oluşturmanız gerekir:

 • Bu kılavuzu kullanarak uzun kuyruklu bir anahtar kelime belirleyin  (örneğin, “araba nasıl yıkanır”).
 • Anlamsal olarak alakalı birçok anahtar kelime bulun (ör. “Araba yıkama kılavuzu” ve “araba yıkamak için en iyi sabun”).
 • Anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri baştan sona uygun şekilde konumlandıran uzun biçimli, kapsamlı bir blog yazısı yazın. Ayrıca, hedef anahtar kelimeniz için şu anda sıralamada olan içerikten önemli ölçüde daha iyi içerik oluşturmayı hedefleyin.
 • Soruları uygun yerlerde alt başlıklar olarak kullanarak içeriği okunabilirlik için biçimlendirin.

B) Yapılandırılmış Verileri Kullanın

Sesli arama sonuçlarının yaklaşık %40’ının öne çıkan snippet’lerden geldiğini söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Yapılandırılmış verileri kullanmak , bilgilerinizin bir rakibin sesli sorgusunu yanıtlamak için kullanılma şansını artırmaya yardımcı olabilir .

SEO uzmanlarının kullanabileceği birkaç yapılandırılmış veri türü (Şema işaretlemesi olarak da bilinir) vardır. Her ikisi de Google’ın bir sayfanın konusunu ve temalarını daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu da sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Schema , İnternet üzerindeki varlıkları, eylemleri ve ilişkileri (web sayfaları, e-postalar vb.) Tanımlayan yapılandırılmış bir veri sözlüğüdür…. Web sitenize şema etiketleri eklemenin bir sonucu olarak Google, web sitenizin arama sonuçlarını, organik arama sonuçlarında tıklama oranına yardımcı olduğu kanıtlanmış Zengin Parçacıklar biçiminde ek bilgilerle tamamlayabilir.”

3) Önce Mobil için Tasarım

Sesli arama önemli olsa da, zaman, özellikle dönüşüm söz konusu olduğunda tahmin ettiğimiz kadar önemli bir araç olmadığını gösterdi.

Bunun, sesli aramanın e-ticaret pazarlamacıları için hiçbir zaman kritik olmayacağı anlamına gelip gelmediği veya sadece gelişmesi gerekip gerekmediği, görülecek. Ancak şu anda bildiğimiz şey, aramaların çoğunun ve tüm satın alma işlemlerinin yarısının mobil cihazlarda gerçekleştiği. Dahası:

 • Amerikalıların %77’si akıllı telefona sahip
 • Akıllı telefon kullanıcılarının %79’u  son 6 ayda mobil cihazlarını kullanarak internetten alışveriş yaptı
 • 2018 tatil sezonunda tüm e-ticaret satın alımlarının %40’ı akıllı telefon üzerinden yapıldı
 • Alışveriş yapanların %80’i, ürün incelemelerine bakmak, fiyatları karşılaştırmak veya alternatif mağaza konumları bulmak için fiziksel bir mağazanın içindeki cep telefonunu kullandı

Daha da önemlisi, önce Google mobil ortama geçti.

Bu, sitenizin mobil sürümünün masaüstü sürümünden önce taranacağı ve dizine ekleneceği anlamına gelir – eğer masaüstü sürümü taranırsa.

Sonuç olarak, oluşturduğunuz her yeni site mobil deneyime odaklanmalıdır. Masaüstünde nasıl göründüğü ve performansı elbette hala önemlidir, ancak mobil cihazların önce gelmesi gerekir.

4) Anahtar Kelimeler Yerine Konu Kümelerine Odaklanın

Google, algoritması da gelişiyor. Şimdiki amacı , kullanıcılarının niyetlerini anlamaktır – ne beklediklerini, ne aradıklarını ve daha spesifik olarak, hangi arama sonuçlarının sorularını yanıtlamaya en iyi şekilde yardımcı olacağını.

Ancak, yalnızca anahtar kelime odaklı içerik oluşturarak web sitenizin Google’ın ilk sayfasında görünmesini beklemeyin. Anahtar kelimelere tek başına bakmak yeterli değildir; onların etrafındaki bağlama bakmamız gerekiyor. ” Kullanıcı amacı ” olarak da anılır , kullanıcılarınızın ne aradığına dikkat etmelisiniz.

İşte özellikle göz önünde bulundurmanız gereken iki şey:

A) Hedef Kitlenizi Tanıyın

Oluşturacağınız içerik türü tamamen hedef kitlenize bağlı olacaktır. Onları ne kadar iyi tanırsanız – konumları, yaşları, ilgi alanları vb. – oluşturacağınız içerik o kadar iyi (ve SEO’nuz o kadar iyi).

Örneğin, anahtar kelime aracınızın “Android” in aylık 2.740.000 arama hacmine sahip olduğunu gösterdiğini varsayalım. Maruz kalabileceğiniz çok sayıda insan var, bu yüzden onu yoğun şekilde hedeflemeniz gerekecek, değil mi? Şart değil.

“Android” için arama yapan kişiler birkaç kategoriye ayrılabilir:

 • Android yardımı arayan mobil kullanıcılar
 • Droid arayan Star Wars hayranları
 • Android’ler hakkında bilgi arayan robotik meraklıları

Hedef kitlenizi anlamıyorsanız, tüm bu konular için içerik oluşturma riskini alabilirsiniz . Bu, sıralamanızı veya okuyucularınızı kazanmaz çünkü bu kadar geniş bir terim için optimize edilmiş tek bir içerik parçasıyla herkesi memnun edemezsiniz.

Bununla birlikte, ideal müşterilerinizin ortak özelliklerini içeren aşağıdaki Maggie Manager gibi alıcı kişileri oluşturarak , okuyucularınız için önemli olan konulara daha iyi odaklanabilecek ve aynı zamanda başarısız olan içerik oluşturma şansını en aza indireceksiniz.

B) İçeriği Kümeler halinde Organize Edin

Bağımsız anahtar kelimelere odaklanmak yerine, tüm içeriğinizi farklı temalar halinde düzenleyin. Konu küme modeli HubSpot yarattığı, “kümeler” bir araya alakalı içerik parçalarını birbirine bağlayarak çalışır.

 • Sütun sayfası:  Bunlar genellikle sitenizin en önemli sayfalarıdır (örneğin, bir e-ticaret sitesinde, bu genellikle en üst düzey kategoriler olacaktır), istediğiniz ve çok çeşitli anahtar kelimeler için sıralanmasını bekleyebilirsiniz.
 • Küme sayfaları:  Bunlar, etrafta bulunan ve ilgili sütun sayfalarına geri bağlanan sayfalardır. Genelde sütun sayfasıyla ilgili soruları yanıtlayacak veya konuları daha ayrıntılı olarak ele alacaklardır.

Bu strateji üç şeye ulaşır:

 • İlgilendikleri konu hakkında daha ayrıntılı bilgilere kolay erişim sağladıkları için kullanıcının niyetini tatmin eder .
 • Sitenizi bu temel konular için daha iyi bir kaynağa dönüştürür . Bu, Google için önemlidir, çünkü amacı kullanıcıları arama terimleri için mümkün olan en iyi sayfaya göndermek. Google sitenizi belirli bir konu için harika bir kaynak olarak gördüğünde, muhtemelen daha iyi sıralamalarla ödüllendirileceksiniz.
 • Bu küme sayfalarının her biri, kendilerini sıralama ve sitenize ek trafik çekme potansiyeline sahiptir .

C) Anahtar Kelime Araştırmanızı Yapın

Size anahtar kelimeler yerine konu kümelerine odaklanmanızı söylediğimizde anahtar kelime araştırmasını neden bir SEO tekniği olarak listelediğimizi merak mı ediyorsunuz?

Çünkü anahtar kelimeler hala önemlidir.

İçeriği tematik olarak düzenlemek anahtardır, ancak anahtar kelimeleri tamamen göz ardı etmek bir hatadır. Anahtar kelimeler, Google’ın örümceklerine işaret görevi görür, konuları işaret eder ve web sitesindeki içeriğin doğası hakkında ipuçları sağlar.

Anahtar kelime araştırması yaparak, yazmak istediğiniz konuları kimin aradığını keşfedersiniz, blog gönderileri veya müşterilerin özel sorularını yanıtlayan ve marka tanınırlığını artıran diğer içerik türleri oluşturursunuz.

Anahtar kelime verilerine erişmek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır.

Moz’dan Anahtar Kelime Gezgini

Anahtar Kelime Gezgini, sürecin neredeyse her yönünü kapsayan çok yönlü, dinamik bir programdır.

Pazarlamacıların anahtar kelimelerle ilgili beyin fırtınası yapmasına, listeler oluşturmasına ve bunları konuya göre filtrelemesine yardımcı olur. Ayrıca, metrikleri, tıklama oranlarını ve diğer etkinlik ölçütlerini analiz edebilir, iş rakipleriniz tarafından kullanılan anahtar kelimeleri izleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

SEMrush

SEMrush, özellikle iş zekası ile ilgili olduğunda, SEO analizi için en iyi araçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

SEMrush’ın birçok özelliğinden biri, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri belirleme ve analiz etme yeteneğini içerir. Rakibinizin URL’sini SEMrush arama çubuğuna girin ve size bu anahtar kelimelerin sitenize getirdiği trafik tahmini ile birlikte sıralandıkları anahtar kelimelerin bir listesi verilecektir.

Daha fazla rakip anahtar kelime verisi mi istiyorsunuz? “En İyi Organik Anahtar Kelimeler” kutusundaki “Ayrıntıları Görüntüle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ahref’ler

Ahrefs, backlink denetleyicileri, içerik kaşifleri ve konum izleyicileri dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunar.

Bununla birlikte, amaçlarımız doğrultusunda , pazarlamacıların 170’den fazla ülkede yaklaşık 7 milyar anahtar kelimeyi aramasına ve anahtar kelime zorluğu, tıklama oranları, ilgili anahtar kelime listeleri ve arama hacmi gibi ölçümleri değerlendirmelerine olanak tanıyan geniş, uyarlanabilir Anahtar Kelime Gezgini’ne odaklanacağız.

Peki hangi anahtar kelime aracını kullanmalısınız?

Hangi anahtar kelime araçlarını kullanacağınızı düşünürken, alakalı temalara göre ayrılmış, yüksek hacimli anahtar kelimeleri izlemenizi sağlayan bir şey arayın. Ek olarak, en iyi araçlar, büyük şirketlerden küçük, gelecek vadeden şirketlere kadar tüm rakiplerinizi izlemenize olanak tanır.

Anahtar kelime fikirlerine gelince, Google, alakalı arama fikirlerini keşfetmenin kolay (ve ucuz!) Bir yolunu sunar.

Google Chrome’un arama çubuğuna “San Francisco’daki suşi restoranları” yazmanız yeterlidir. Sayfanın ortasında belirli restoranların adları, açık oldukları saatler ve bulundukları yerler gibi ilgili resimlerle karşılaşırsınız. 

Bu, geliştiricilerin içeriklerine bu konuları dahil etmeleri veya bu ilgili resimlerden yararlanmak için sayfalar oluşturmaları için güçlü bir ipucudur.

5) Daha Uzun İçerik Yazın (Çoğu zaman)

Backlinko tarafından yapılan bir SEO çalışması , daha uzun içeriğin daha fazla geri bağlantı biriktirme eğiliminde olduğu sonucuna varmıştır, bu da genellikle daha iyi sıralamalara ve daha fazla trafiğe dönüşebilir.

Ancak her blog yazısı için 2.000’den fazla kelime yazmak herkes için değildir. Sadece yoğun ve zaman alıcı değil, aynı zamanda genellikle gerekli de değil.

Kullanıcı amacını tatmin etme hakkında söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Uzun bir blog gönderisini okumak isteyen insanlardan çok az arama sorgusu geliyor. Cevaplarını almak için yalnızca birkaç kelimeye veya cümleye ihtiyaçları olabilir.

“Bağlantı oluşturma ipuçları” anahtar kelimesini ele alalım. Bu ifadeyi arayan insanlar muhtemelen bağlantı kurma stratejileri için kapsamlı bir rehber arıyorlar.

Öte yandan, “bağlantı oluşturmanın yapılması ve yapılmaması gerekenler” araması yapan kişiler, ayrıntılı bir kılavuzun peşinde olmayabilir. Basit bir madde işaretli liste aradıkları tek şey olabilir.

Maalesef, içeriğinizin eski moda sağduyu dışında ne kadar süreceğini belirleyen bir hack yok. Kendinize , hedeflediğiniz bir anahtar kelimeyi kullanan birinin hangi bilgileri arayacağını sorun ve oradan başlayın.

Bir gönderide birden fazla arama sorgusu türünü hedeflemenin mümkün olduğunu unutmayın. Örneğin, bu kapsamlı bağlantı kurma kılavuzu, her zaman yapılması ve yapılmaması gerekenler içeren bir madde işaretli liste ile tamamlanabilir (sadece kullanıcının makaleyi atlama bağlantılarını kullanarak gezinmesini mümkün olduğunca kolaylaştırın – bizim gibi bu parçanın üst kısmındaki içindekiler tablosunda).

Peki ya 2.000’den fazla kelime gönderisinin bir gereklilik olduğuna karar verdiyseniz? Uzun biçimli içeriği (stres olmadan) şu şekilde oluşturabilirsiniz:

Eski İçeriğinizi Yenileyin

Uzun biçimli bir blog yazısı yazma motivasyonunu bulmakta zorlanıyorsanız, o zaman neden mevcut bir sayfayı örneğin 1.200 kelimeden 2.000 kelimeye genişletmiyorsunuz?

Mevcut içeriğin zaten yetkisi ve (bazı durumlarda) yerleşik bir okuyucu kitlesi vardır. Sıfırdan yazmak yerine, mevcut bir gönderinin performansını güncel bilgiler ve ekstra içerikle yenileyerek arama sonuçlarında artırmak çok daha kolay olabilir.

Peki hangi içeriğin güncelleneceğini nasıl seçersiniz?

İçerik yenilemeleri için en iyi adaylar, zamana duyarlı içerik (başka bir deyişle, SEO gibi sürekli gelişen konular) ve biraz organik trafik alan ancak çok daha fazlasını alma potansiyeline sahip gönderilerdir.

6) YouTube SEO’dan Yararlanın

Ağırlıklı olarak YouTube’dan videolar, SERP’lerde ortak bir özelliktir.

YouTube:

 • Her gün 1 milyar saat video izleyen aylık 2 milyar aktif kullanıcıyla İnternet’teki en popüler video sitesi
 • En popüler ikinci sosyal medya platformu
 • İkinci en büyük arama motoru
 • Genel olarak en popüler ikinci web sitesi 

Bir çok SEO uzmanı, arama motorlarını düşündüklerinde YouTube’u unutur. Diyelim ki, video pazarlama herkes için ya da her endüstri için değil, ancak çoğumuz şu anda elimizde güçlü video kameralar varken, video pazarlamayla oynamak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

A) Videonuzu SEO Dostu Yapın

Tıpkı Google’ın örümcekleri gibi, YouTube’un algoritması da videonuz hakkında bilgi toplayarak ve kullanarak çalışır. Dosya adı, başlık, yüklediğiniz içeriğin açıklaması – tüm bu öğeler YouTube’un arama sonuçlarındaki sıralamaları etkiler.

Videonuzu SEO dostu hale getirmek için birkaç ipucu:

 • Video Başlığı – Çekici bir video başlığı oluşturmak dengeleyici bir eylemdir – tıklama oranınızı artırmak için başlığı SEO dostu ve tıklanabilir hale getirmelisiniz . İdeal olarak, blog yazılarınızda yaptığınız gibi video başlıklarınızda da aynı kuralları izlemelisiniz. Tıklama ve paylaşım elde etmek için, güçlü kelimelerin yanı sıra anahtar kelimeleri de ekleyin. 
 • Video Açıklaması – YouTube’un örümcekleri videoları “okuyamadıkları” için, içeriğini belirlemek için yazılı açıklamanıza güveneceklerdir. Ancak, sadece bazı hedef anahtar kelimeleri atmayın. Açıklamanızı, video içeriğinizi ayrıntılı olarak açıklayan kısa bir blog yazısı olarak düşünün.

Bu, Google’a ve okuyucularınıza videonuzun tam olarak ne hakkında olduğunu söyler. Rakiplerinizin çoğunun bunu yapması muhtemel olmadığından, size anında üstünlük sağlayacaktır.

Bonus: YouTube video açıklamanızı tüm videonuzun bir senaryosuna dönüştürmek için bir video transkripsiyon hizmeti kullanın. Bu şekilde, YouTube, içeriğinizin nerede sıralanması gerektiğine karar verirken çalışacak tonlarca bilgiye sahiptir.

B) Özel Küçük Resimler Oluşturun

Çoğu arama motoru tıklama oranını sıralama faktörü olarak kullanır. İnsanlar tıklayarak Eğer sizin belirli bir terimi ararken sonucu, doğru, değerli bir şey sunan olmalı? Videonuzu cazip bir küçük resimle optimize etmek yardımcı olabilir.

Harika bir küçük resim, izleyicilere videonun tam olarak ne hakkında olduğunu anlatmalıdır. Videonuzun YouTube ekran görüntülerinden birini kullanmayın – bunun yerine, bir başlık kartıyla birlikte ilgi çekici bir resim içeren özel bir küçük resim oluşturun.

C) Video Oynatma Listeleri Oluşturun

Bir konuyu veya hikayeyi birbiri ardına takip eden oynatma listesi olarak bilinen bir dizi videoya bölmek, kullanıcıları kanalınızda daha uzun süre kalmaya ve içeriğin daha fazla içeriğiyle etkileşime girmeye teşvik eder.

Oynatma listeleri oluşturmak, kullanıcıları kanalınıza geri dönmeye ve bir sonraki yüklemenizi izlemeye ikna etmekle kalmaz, aynı zamanda YouTube’un algoritması bu artan etkileşimi yakalayacak ve videolarınızı daha sık önererek ve onları sitenin arama sonuçlarında daha yüksek konumlandırarak sizi ödüllendirecektir.

2021’de bile, bağlantılar hala  arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir parçası.

Yine de kalitenin önemli olduğunu unutmayın. Spam içerikli bağlantılar sitenize zarar verebilir. Çok düşük DA sitelerinden gelen bağlantıların çok fazla değer vermesi olası değildir, ancak eski etki alanlarından gelen bağlantıların  yeni sitelerden gelen bağlantılardan daha fazla değer verdiği görülmüştür.

Not: Bununla birlikte, yüksek kaliteli içerik , sosyal yardım ve etkileyici pazarlama yoluyla kazanılan bağlantılar güvenli ve son derece etkilidir.

Ancak Google işleri kolaylaştırmaktan hoşlanmaz.

Mantığın bize söyleyeceğinin aksine, neredeyse tamamen son derece yüksek kaliteli bağlantılardan oluşan geri bağlantı profillerine sahip siteler, aslında manuel inceleme için işaretlenebilir. Siteniz çok temiz göründüğü için bunu geçemezseniz, başınızı belaya sokabilirsiniz.

Neyse ki, bu nadiren olur (bu nedenle neden bir incelemeyi işaretlediğinde işaretleyebilir). Siteler büyüdükçe ve daha büyük sitelerden bağlantılar aldıkça, genellikle yol boyunca daha küçük sitelerden bağlantılar alırlar. Bu, bağlantı profilinizi çeşitlendirir ve arama motorlarına doğal görünmesini sağlar (çünkü  doğal olacaktır ).

Bununla birlikte, bağlantı portföyünüzün Google’ın görmeyi beklediği model türünü izlemesini sağlayacak akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

 • İçeriği tanıtırken, yalnızca “büyük isimler” i hedeflemeyin. Daha küçük siteler de değer sunabilir. Genellikle daha duyarlı ve nişe özgüdürler.
 • Bağlantıları reddedecekseniz, tedbirli olun. Çok fazla bağlantıyı reddetmek, çok az bağlantıyı reddetmekten daha zararlı olabilir. Aslında, Google artık kötü bağlantıları tanımakta ve onları görmezden gelmeyi seçmekte oldukça başarılı. Arama motoru, çoğu sitenin doğal olarak birkaç çürük elma alacağını anlar, bu nedenle, reddetmeniz konusunda fazla liberalseniz, yapabileceğiniz tek değişiklik Google’ın size gerçekten yardımcı olan bağlantılara indirim yaptırmasıdır.

8) Asla, Hiç Gözden Kaçma Teknik SEO

Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz, ancak siteniz teknik olarak sağlam değilse, düşük performans gösteriyor olabilir.

İşte teknik SEO ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken birkaç gelişmiş arama motoru optimizasyon tekniği.

A) Tüm Sitenizin HTTPS’ye Yüklendiğinden Emin Olun

HTTPS, 2014’ten beri bir sıralama faktörü olmuştur. Güvenli olmayan siteler veya karma güvenlikli siteler (yani, bazı yükler HTTP’de ve bazıları HTTPS’de – “S” güvenli anlamına gelir), sıralama için mücadele edebilir. Bugün, güvenli bir web sitesi gereklidir.

Google, kullanıcıları HTTPS olmayan web sitelerini ziyaret ettiklerinde uyarmaya başladı  ve henüz güvenli, şifreli bağlantılara geçiş yapmadıysanız, sitenizi ziyaret etmek isteyen çok sayıda insanı geri çeviriyor olabilirsiniz.

HTTPS, web sitenizin SEO varlığını artırmasına, güvende kalmasına ve kötü niyetli kişilerin içeri girip web sitenizden yararlanmasını zorlaştırmasına yardımcı olacak en iyi uygulamadır.

Daha küçük bir kuruluşsanız, süreciniz büyük olasılıkla daha az zahmetli veya zaman alıcı olacaktır, ancak her iki durumda da HTTPS’ye geçiş, siber güvenlik tehditleri ve artan SEO ve SEM gereksinimleri dünyasında bir gerekliliktir.

B) Mobil için AMP’yi etkinleştirin

AMP veya Accelerated Mobile Pages , yayıncıların duyarlı, mobil cihazlar için optimize edilmiş içeriği kolayca oluşturmasına olanak tanıyan, Google destekli bir açık girişim olarak başladı.

AMP sayfaları ile mobil uyumlu sayfalar arasındaki fark nedir?

“Duyarlı bir sayfa veya mobil uyumlu bir sayfa, farklı bir düzende sunulan web sitesinin aynı sayfasıdır. Sayfalar, erişildikleri cihaza göre görüntülenir. AMP sayfaları, kullanıcıya Google AMP önbelleğinden sunulur. AMP sayfalarının farklı bir URL’si vardır.” 

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda içeriği hızlı bir şekilde oluşturmanın bir yolu olarak tasarlanan AMP, üç bileşeni birleştirir.

 • HTML etiketleri: yaygın web kalıplarının hızlı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olan
 • AMP JS: hızlı oluşturma için gerekli kaynak yüklemesini ve en iyi uygulamaları yöneten bir kitaplık
 • AMP önbelleği: hem içerik yükleyen hem de hız sağlayan bir içerik dağıtım ağı

WordPress kullananlarınız için, AMP’nin uygulanması, sıfırdan evde yetiştirilen bir CMS’den çok daha kolay olmalıdır.

C) Tarama Yazılımına Yatırım Yapın

Bu SEO tarayıcı programları, Google’ın kendi tarayıcılarına benzer ve size sitenizin teknik sağlığı hakkında bilgi verecektir:

 • Derin Tarama : Derin Tarama, siteleri SEO sağlığı ve uygulanabilirliği açısından kontrol eden web tabanlı bir tarayıcıdır. Derin Tarama, size gerekli iyileştirmelerin ve hataların bir listesini sağlayacaktır, örneğin: yinelenen içerik, bozuk sayfalar, hatalı başlıklar, açıklamalar ve meta veriler.
 • Botify : Expedia ve eBay gibi büyük isimlere sahip kullanıcılara sahip bulut tabanlı bir tarayıcı olan Botify, Google’ın kendi gizli algoritmalarının dışında bugün mevcut olan en güçlü tarayıcılardan biridir. Botify yalnızca Google’ın sayfanızı tarayıp taramadığını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda web sayfanızı Google’ın tarayıcıları için optimize etmek üzere web içeriğinin ve site haritalarının nasıl yeniden yapılandırılacağına ilişkin öneriler de sunabilir.

Ne yazık ki, Botify giderek daha pahalı hale geldi ve artık kurumsal şirketler için yalnızca gerçekçi olarak uygun fiyatlı.

Uygun fiyatlı (ve yine de etkili) tarama yazılımı için aşağıdaki seçeneklerden birine (veya her ikisine) bakmak isteyebilirsiniz:

 • Screaming Frog : Muhtemelen piyasadaki en iyi bilinen tarayıcı olan Screaming Frog ilk bakışta korkutucu görünebilir, ancak yolunuzu bir kez öğrendiğinizde hızı, gücü ve verimliliği için onu takdir edeceksiniz.
 • Sitebulb : Sahnedeki en yeni tarayıcılardan biri olan Sitebulb , lansmanından bu yana birçok ödül kazandı ve birçok kişi tarafından teknik SEO yapma şeklimizi dönüştürdüğü için lanse edildi. Kısacası, bir sitenin teknik sorunlarını basit bir dille detaylandırarak ve düzeltmek için tam olarak ne yapmanız gerektiğini açıklayarak zor işi sizin için yapar. Muhtemelen piyasadaki en iyi yeni SEO teknolojilerinden bazıları.

D) Anlamsal İşaretlemelerinizi Düzeltin

Anlamsal işaretlemeler, Google’ın sitenizi anlamasına yardımcı olur – ancak yalnızca doğruysa.

Anlamsal biçimlendirmeler, esasen sitenizdeki önemli bilgileri vurgulamaya yardımcı olan HTML etiketleridir. Google’ın örümceklerine, sayfadaki her kelimeyi sindirmeye gerek kalmadan bir sayfanın ne hakkında olduğunu söylerler.

Örneğin başlık etiketlerini al. <h1> etiketine sarılmış metin, sayfanın ana başlığıdır ve o sayfadaki tüm paylaşılan içeriğin kısa bir açıklamasını vermelidir. <h2> etiketine sarılmış metin, alt başlıklardır.

Aşağıda örnek bir başlık yapısı verilmiştir:

<h1> Misafir Gönderme için En İyi Kılavuz

<h2> Konuk yayınlama nedir?

<h3> Konuk blog yazmanın faydaları

<h3> Oluşturabileceğiniz 5 tür bağlantı

<h2> Harika bir konuk gönderisi nasıl yazılır?

<h3> 1. Mükemmel web sitesini seçin

<h3> 2. Bir e-posta sunumu gönderin

<h3> 3. İçeriğinizi yazın

E) URL’leri Yeniden Yönlendirerek “Sayfa Bulunamadı” 404 Hatalarını Düzeltin

“Hata: Bulunamadı” metnini içeren bir 404 sayfasına götüren bir bağlantıyı takip etmek aslında bir çıkmazdır. Ve kimse çıkmaz sokağa sıkışmaktan hoşlanmaz – ne arama motoru örümceklerine ne de hedef kitlenize. Bu nedenle, bu bozuk veya eksik sayfaları düzeltmek ve mümkün olan en kısa sürede kullanıcılarınızla yeniden etkileşime geçmek sizin çıkarınıza.

Bozuk sayfaların yeni URL’lere yeniden yönlendirilmesi, kullanıcı deneyimini artıracak ve aynı zamanda bu sayfaların geçmekte olduğu herhangi bir bağlantı değerini (veya bağlantı suyunu) geri kazanacaktır.

Bonus: Yukarıda belirtilen tarama araçlarını 404 sayfaları belirlemek veya Search Console’a bakmak için de kullanabilirsiniz.

9) Açılış Sayfaları ve Listeler ile Yerel Arayanları Hedefleyin

 Google’daki tüm aramaların neredeyse yarısı (%46) yerel bilgi arayan kişilerden yapılıyor. Bu şunları içerebilir:

 • Yerel dükkanlar
 • Açılış saatleri
 • Telefon numaraları
 • Adresler

Dolayısıyla, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, yerel SEO  ve listeleri ihmal edemezsiniz .

İşte yerel olarak yaşayan potansiyel müşterileri yakalamak için üç büyük SEO tekniği. Sonuçta,  çevrimiçi yerel işletmeler için bir Google araması yapan kişilerin %72’si , beş millik bir yarıçap içindeki mağazaları ziyaret ediyor!

A) Dizin Listelerinizi Tekrar Kontrol Edin

Google veya Bing gibi arama motorları ne kadar güçlü olursa olsun, yine de aynı anda her yerde olamazlar ve bazen yerel veri kaynaklarından gelen ek bilgilere güvenmek zorunda kalırlar .

Bu kaynaklar, alan işletmeleri için ilgili verileri toplayan, toplayan ve gönderen dizin listelerini içerebilir – fiziksel dizinlerden gelen bilgiler (Sarı Sayfalar gibi) veya işletme kayıtlarını tarayan bilgiler.

Özetle: Daha büyük arama motorları (Google gibi) kendi veritabanlarındaki bilgi boşluklarını doldurmak için bu veri toplayıcılara güvenecek ve ayrıca gerçeklerin güncel olduğundan emin olmak için bilgileri çapraz kontrol edecek.

Bununla birlikte, toplayıcılar güncel olmayan verileri topladığında sorunlar ortaya çıkar ve Google veya Bing gibi bir arama motorunun işletmenizin eski bir adresi veya bağlantısı kesilen bir telefon numarası gibi yanlış bilgileri listelemesine yol açar.

Bu nedenle, oluşturduğunuz her çevrimiçi girişte fiziksel iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmak çok önemlidir:

 • Google My Business: Google en büyük arama motoru olduğu için, her zaman kullanımı ücretsiz bir listeleme hizmeti olan Google My Business ile başlayın ve verilerinizi buna göre güncelleyin. Ekstra konumlar, en son çalışma saatleriniz ve hangi ödeme şekillerinin kabul edilebilir olduğu gibi önemli ayrıntıları eklediğinizden emin olun.
 • Yerel Dizin Yönetim Hizmeti: Bu hizmet, sayısız yerel dizini taramak, veri toplayıcılarla etkileşim kurmak ve eski bilgileri düzeltmek gibi zahmetli bir işi yürütür. Moz Yerel  ve Yext , ya da daha kötüsü tamamen farklı bir iş olduğunu düşünerek içine Google’ın algoritmaları kandırmak – hem size gelir kapısı zarar veremez tutarsızlıkları önlemek yardımcı olabilir bu hizmeti sunuyoruz.
 • Yerel Veri Toplayıcıları kullanarak daha fazla dizin listesi oluşturun: Bilgileri artık bir T’ye indirdiğinize göre, Bright Local gibi yerel bir veri toplayıcı kullanarak bunu kullanıma sunun . Bu şekilde, aynı bilgileri tekrar tekrar titizlikle tekrar girmenize gerek kalmaz, bu da kendi başına hatalara yol açacaktır.

Bu noktadan sonra, yerel arama listeleri, yönetim hizmetiniz tarafından doğru ve otomatik olarak güncellenmelidir. Oh, ve bir şey değişirse tüm yerel listeleri değiştirmeyi unutmayın – özellikle ofise taşındığınızda veya telefon numaralarını değiştirdiğinizde!

B) Yerel Açılış Sayfaları Oluşturun ve Optimize Edin

İnsanların yerel hizmetleri ararken kullandıkları arama terimlerini düşünelim. Şanslar şuna benzer:

 • “Adana’da SEO hizmetleri”
 • “Adana, Seyhan’daki en iyi fön makinesi”
 • “Adana’da mum nereden alınır”

Google’ın SERP’lerinin kısa listesine ulaştığınızdan emin olmanın tek yolu, bu anahtar kelimeleri web sitenizde aktif olarak hedeflemektir – tercihen yerel bir açılış sayfasıyla. (Yerel bir açılış sayfası, teneke üzerinde söylediği şeyi yapar: belirli bir konumda bir şey arayan insanları hedefler.

Aşağıdakileri yaparak kendinizinkini oluşturun (ve gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazanızı ziyaret etmeye hazır yerel arama yapanları hedeflemeye başlayın):

 • Ürün veya hizmetinizle ilgili yerel anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime araştırması yapmak.
 • Web sitenizde yeni bir sayfa oluşturmak ve bu yerel anahtar kelimeler için optimize etmek. Bu, meta başlığınızda, meta açıklamanızda, sayfa başlığınızda, başlık etiketlerinde, resim alt metninde ve site içeriğinizde ifadeden bahsetmeyi içerir.
 • Konuma dayalı anahtar kelime sıralamasını güçlendirmek için yerel dizin listelerinden o sayfaya bağlantılar oluşturmak (örneğin, Londra için bir açılış sayfası oluşturuyorsanız, Londra merkezli dizinlerden açılış sayfasının URL’sine bağlantılar oluşturun).

C) Yerel Arama için Teknik SEO

Yerel arama için teknik SEO gerçekleştirmek, daha önce tartışılana benzer bir süreçtir, ancak işinizi yerel aramalar için optimize etmenizi sağlayacak bazı yararlı terimler ve teknikler burada verilmiştir.

Şema, temelde kullanıcılara ve arama motorlarına ekstra bilgi sağlayan kısa veri parçacıklarıdır. Hepsinden iyisi, şema işaretlemeleri herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez ve Google, Yahoo ve Bing arasında nadir bir işbirliği olan Schema.org aracılığıyla eklenebilir .

Şema, yerel arama yapanlara sayfanın kendisini gerçekten ziyaret etmeden mekanın saatleri, konumu, genel bilgileri ve daha fazlası hakkında ek bilgi veren bu listede kullanılır.

Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla bir JSON (Javascript Object Notation) yerleştirme de ekleyebilirsiniz. JSON,  hem insanlar hem de yapay zekalar tarafından kolayca okunabilen ve C ++, Javascript, Python vb. Kullanan herkesin aşina olduğu bir veri biçimidir .

Ancak Google Etiket Yöneticisi ile, şemanızın  gücünü daha da artırmak için şema ve JSON’u birleştirmek kolaydır, bu da daha yüksek bir TO ve görünürlük sağlar ve değerli zaman kodlamaya gerek kalmadan.

Kabul edilirse, öğrenme eğrisi, Javascript veya diğer herhangi bir temel programlama diline aşina olmayanlar için biraz diktir, ancak bir kez bir kez ayarlandığında, JSON enjeksiyonları yapılandırılmış verileri basit ve verimli bir şekilde yürütmeye ve yerleştirmeye yardımcı olabilir.

10) SEO Performansını Ölçün

Raporlama ve analiz, SEO’nun iki kritik unsurudur – her ikisi de genel pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için vazgeçilmezdir.

Etkili raporlama, aşağıdakiler gibi temel soruları anlayabileceğiniz anlamına gelir:

 • Hangi içerik müşterinizin ilgisini gerçekten çekti?
 • Web sitesinin hangi bölümünde en çok UX sorunu vardı?
 • En az (veya en çok) ziyaret edilen sayfa hangisiydi ve neden?
 • Hangi sayfa içi SEO değişiklikleri en yüksek sıralamayla sonuçlandı?
 • Gelecekte hangi anahtar kelime stiline odaklanmalısınız?

Sonuçlarınızı düzenli olarak izlemeden ve raporlamadan bu karmaşıklıkları anlamak (ve bunları daha fazla iyileştirme yapmak için kendi yararınıza kullanmak) zordur.

İşte tam olarak bunu yapmak için kullanabileceğiniz üç araç:

A) Data Studio

İçeriğinizin ve pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğine dair tam 360 derece bir görünüm elde etmek için çevrimiçi verileri tekrar çevrimdışı verilere bağlama becerisiyle ilgileniyor musunuz?

Google’ın Data Studio , birden çok kaynaktan gelen verileri (sıralamalar, trafik ve dönüşüm verileri gibi) tek bir arayüzde toplayarak tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Dahili ekiplerin kullanması için harika bir SEO aracı, aynı zamanda SEO ajanslarının müşterileriyle süslü raporları paylaşmaları için mükemmel bir yoldur.

Ancak en önemlisi, Data Studio ile izleyebileceğiniz SEO ölçümleri, SEO stratejinizin etkinliğini belirlemenize ve daha iyi sonuçlar için taktikleri döndürmeniz veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini değerlendirmenize yardımcı olabilir.

B) Wayback Makinesi

Rakiplerinizin ne yaptığının ve onlar için ne kadar işe yaradığının daima farkında olun. Hangi teknikleri kullanıyorlar? Yaklaşımlarını nasıl değiştirdiler? Hangi hatalardan öğrendiler?

Rakiplerinizin nasıl değiştiğini görmek için harika bir araç , pazarlamacıların petabaytlarca arşivlenmiş web sayfalarına erişmesine olanak tanıyan Wayback Machine’dir . Wayback Machine’in kapsamlı veritabanını inceleyerek, aşağıdaki gibi faktörleri not alarak rakibinizin markasının ve web varlığının gelişimini takip edebilirsiniz:

 • UX tasarımındaki değişiklikler
 • Bir web sürümünden diğerine kopyalamadaki farklılıklar
 • Sayfada gezinme veya harekete geçirici mesajlar gibi temel sayfa öğelerinin hareketleri

Yine de, bir şeyi rakibiniz yaptığı için uygulamamalısınız – ister bir web sitesini belirli bir şekilde tasarlıyor olun, ister belirli bir kopya veya resimler kullanıyor olun. SEO ekibinize değişikliklerini kopyalamaya devam etmeden önce, endüstri bilgisiyle birlikte sağduyunuzu kullanmanız gerekir.

C) SEMrush

Bu kılavuzu bir T’ye kadar takip ettiyseniz, web sitenize Google’dan gelen bir organik trafik akışı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu harika bir haber, ancak hangi anahtar kelimelerin en çok sonuç getirdiğini nasıl öğrenebilirsiniz?

Girin: Pazarlamacılar tarafından çeşitli arama motorlarında (ve çok daha fazlasında) sürekli değişen anahtar kelime sıralama konumlarını izlemek için kullanılan, daha önce bahsedilen bir SEO aracı olan SEMrush.

D) Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, Web Yöneticisi Araçları olarak bilindiğinden beri uzun bir yol kat etti. Artık herhangi bir SEO uzmanının araç kutusunda kritik bir silah parçası olmalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Google sitenizle ilgili bir şeyden hoşlanmazsa, Search Console size söyleyecek ilk araç olabilir.

Read More
ŞİMDİ ARA