Google’dan Sitemi Yeniden Taramasını İsteme

Google, yeni web sitelerini ve içeriği keşfetmede harika bir iş çıkarıyor, ancak bazen Google’ı web sitenizin tamamını veya tek tek sayfaları taramaya zorlamak sizin yararınıza.

Bu gönderide, Google’dan sitenizin tamamını veya tek tek sayfaları yeniden taramasını ne zaman ve nasıl isteyeceğinizi öğreneceksiniz.

Google’dan sitenizi yeniden taramasını ne zaman isteyebilirsiniz?

Google’ı web sitenizi yeniden taramaya ve yeniden dizine eklemeye zorlamak, düzenli olarak yapmanız gereken bir şey değildir. Ancak, bir sitenin yeniden taranmasını istemenin süreci hızlandıracağı ve değişikliklerinizi Google’ın dizininde daha hızlı alacağı bazı durumlar vardır.

Site Genelinde Değişiklikler

Bir web sitesinde tüm sayfaları etkileyen önemli değişiklikler yaptığınızda. Örneğin, web sitenizin URL yapısını değiştirmek veya http’den https’ye geçmek, web sitenizin yeniden dizine eklenmesini istemek için iyi bir fikirdir.

Alan Adı Transferi

Etki alanlarını değiştirirken, dizinlerini daha hızlı güncelleyebilmeleri için Google’dan her iki web sitesini de taramasını istemek iyi bir uygulamadır.

Yeniden Markalaşma

Etki alanlarını değiştirmeden işletmenizi yeniden markalaştırdığınızda, yeniden dizin talep edebilirsiniz. Bu durumda yeniden markalama, sayfa başlıklarınızı, site yapınızı ve URL’lerinizi önemli ölçüde değiştirmeyi ifade eder.

Bir Web Sitesi Yeniden Tasarımından Sonra

Temaları değiştirmeyi, JavaScript / html kodunu kaldırmayı veya eklemeyi veya menü yapısında önemli değişiklikleri içeren büyük site yeniden tasarımları, web sitesini yeniden indeksleme işlevini kullanmak için iyi bir nedendir.

Bir İçerik Denetiminden Sonra

Kapsamlı bir içerik denetiminden sonra, büyük olasılıkla kaldırılan, değiştirilen veya yeniden yönlendirilen birkaç sayfanız olur ve bu, Google tarayıcılarının öğrenmesini beklemek yerine Google’a bildirmek için geçerli bir nedendir.

Bir Google Cezasından Kurtulma (bazı durumlarda)

Web siteniz Google tarafından cezalandırıldığında , normal eylem, gerekli değişiklikleri yapmak ve bir yeniden değerlendirme isteği göndermek (manuel cezalar durumunda) veya bir sonraki güncellemeyi beklemektir (algoritmik cezalar durumunda), site kurtarıldı ya da kurtarılmadı.

Bir sitenin yeniden indekslenmesini talep etmenin süreci hızlandırmasına rağmen bazı durumlar vardır.

Örneğin, çok fazla reklam nedeniyle cezalandırılırsanız (reklam ağır ceza), önerilen uygulamalara uymak için gerekli değişiklikleri yapabilir ve Google’dan web sitenizi tekrar dizine eklemesini isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak, derhal cezadan kurtulacağınızı garanti etmez, ancak süreci potansiyel olarak hızlandırabilir.

Google’dan sayfaları tek tek yeniden taraması ne zaman istenir?

Google’dan TÜM URL’lerinizi yeniden taramasını istemenin yanı sıra, tek tek sayfaların yeniden taranmasını zorunlu kılabilirsiniz.

Google’dan web sitenizin tek tek sayfalarını yeniden taramasını isteyebileceğiniz geçerli durumlar şunlardır:

Zamana Duyarlı Gönderiler

Şu anda trend olan bir gönderi yayınladığınızda, gönderinizin daha hızlı dizine eklenmesini sağlamak için ‘Dizine Ekleme İste’ özelliğini kullanabilirsiniz. Örneğin, flaş haberler veya ‘şimdi oluyor’ türü makaleler.

Bir gönderiye yapılandırılmış veri ekleme

Mevcut bir gönderiye şema işaretlemesi eklediğinizde , Google’dan sayfayı yeniden dizine eklemesini isteyebilirsiniz.

Örneğin, bazı yayınlarıma SSS şema işaretlemesini ekledikten ve indeksleme talebinde bulunduktan sonra, sayfa yeni bilgilerle 30 dakikadan kısa bir süre içinde yeniden indekslendi.

Bir sayfanın içeriğinde önemli değişiklikler yapmak

Bir içerik incelemesi sırasında bir yayının içeriğini önemli ölçüde değiştirir veya güncellerseniz, Google’dan belirli bir yayını yeniden dizine eklemesini isteyebilirsiniz. Bu kesinlikle Google’ın dizinindeki yeni içeriğin daha hızlı alınmasına yardımcı olacaktır.

Önemli bir gönderinin gönderi başlığını veya meta açıklamasını değiştirme

Zaten sıralaması olan ve trafik alan bir gönderinin sayfa başlığını veya meta açıklamasını değiştirdiğinizde, Google’a değişikliklerinizi bildirmek için yeniden indeksleme özelliğini kullanabilirsiniz.

Örneğin, popüler bir gönderinin meta açıklama uzunluğunu yeni standartlara uyacak şekilde değiştirdiğinizde, yeniden dizin talep edebilirsiniz ve arama snippet’lerinizin birkaç saat içinde güncelleneceğini fark edeceksiniz.

Not: Bir gönderi başlığını veya açıklamasını her değiştirdiğinizde bu özelliği kullanmanızı önermiyorum. Bunu akıllıca ve yalnızca önemli yayınlarda kullanın, çünkü aşağıda okuyacağınız gibi, Google’ı bir sayfayı yeniden dizine eklemeye kaç kez zorlayabileceğiniz konusunda sınırlamalar vardır.

Google’dan web sitemi yeniden dizine eklemesini nasıl isteyebilirim?

Google’dan web sitenizi yeniden dizine eklemesini istemenin en iyi yolu, Google Arama Konsolunda bulunan URL Denetleme aracını kullanmaktır.

Kaç kez indeksleme talep edileceğine dair bir sınır var mı?

Google, tarama sınırlarıyla ilgili herhangi bir bilgiyi belgelerinden çıkardı, ancak twitter aracılığıyla sitenin tamamı veya tek tek sayfalar için istek indeksleme işlevini kaç kez kullanabileceğiniz konusunda hala sınırlar olduğunu doğruladılar.

Kaldırmadan önce tarama şunları sınırlar:

  • Tek tek URL’lerin taranmasını isteme: Günde 10 URL.
  • Sitenin yeniden taranmasını isteme: Günde 2 site isteği.

Google’ın sayfamı veya sitemi yeniden dizine eklemesi ne kadar sürer?

Davaya bağlıdır. İçerik değişiklikleri için, birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Yapı verileriyle ilgili değişiklikler için, sonuçlar neredeyse anında alınır. Google’ın bu sayfaya eklediğim SSS ile ilgili şemayı hesaba katması sadece 10 dakika sürdü .

İlerlemeyi izlemek için URL İnceleme aracını ve Google Arama Konsolunun Dizin Kapsamı raporlarını kullanabilirsiniz.

Anahtar Öğrenimler

Google, yeni sayfaları veya mevcut sayfalardaki değişiklikleri keşfetmede çok iyidir, ancak yukarıda açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullanarak bu işlemi hızlandırma şansınız vardır.

Her yeni gönderi yayınladığınızda yukarıdaki yöntemleri kullanmayın, akıllıca ve gerçekten önemli olduğunda kullanın.

Aynı sayfa için birden fazla endeksleme isteği göndermeyin, bu bir fark yaratmaz.

Google’ın web sitenizi yeniden taramasının ne kadar süreceği, yaptığınız değişikliklerin türüne bağlıdır. Bazı durumlarda, sayfanızın güncellenmiş bir sürümünü Google’ın dizininde 30 dakikadan daha kısa sürede alabilirsiniz.

4 1 Oy
Makale Değerlendirmesi
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Menü
0
Düşüncelerinizi çok isterim, lütfen yorum yapın.x
()
x