Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı nedir diye sorulan bir soruya vereceğimiz cevap: Tasarım fikirlerinin estetik çizgisinde, bir amaç için belli ilkeler tarafından yönlendirildiği, düzenlendiği ve bunların uygulamaya (tasarımın yazılıma) dönüşmesi işlemleridir. Tasarım, belirli bir amaç için belirli ilkeler tarafından yönlendirilen fikirleri toplama ve bunları estetik olarak düzenleme ve uygulama sürecidir. Web tasarımı, içeriğin elektronik web sayfalarında sunulması amacı ile, son kullanıcıların bir web tarayıcısı yardımı ile web üzerinden erişebilecekleri benzer bir yaratma sürecidir.

Web Tasarım Nedir
Web Tasarım Nedir

Web Tasarımının Unsurları

Web tasarımı, tüm tasarım türleriyle aynı temel görsel öğelerin çoğunu kullanır, örneğin:

Düzen: Grafikler, reklamlar ve metin bu biçimde düzenlenir. Web dünyasında temel amaç, görünümün aradığı bilgileri bir bakışta bulmasına yardım etmektir. Bu, tasarımın dengesini, tutarlılığını ve bütünlüğünü korumayı içerir.

Renk: Renk Seçimi amaca ve müşteriye bağlıdır; Basit siyah-beyazdan çok renkli tasarıma kadar, bir kişinin kişiliğini ya da bir kuruluşun markasını web uyumlu renkler kullanarak aktarabilir.

Grafikler: Grafikler, tümü web tasarımını geliştirmekte olan logolar, resimler, küçük fotoğraflar ya da simgeler içerebilir. Kullanıcı dostu olması için, bunların web sayfasının rengi ve içeriğiyle çalışarak, çok sıkışık ya da yavaş yüklenmesine sebep olmadan uygun biçimde yerleştirilmesi gerekir.

Yazı Tipleri:  Çeşitli yazı tiplerinin kullanılması bir internet sitesi tasarımını geliştirebilir. Çoğu web tarayıcısı, sadece “web uyumlu yazı tipleri” olarak bilinen belirli sayıda yazı tipini okuyabilir, bu sebeple tasarımcınız genelde bu yaygın olarak kabul gören grup içinde çalışacaktır.

İçerik: İçerik ve tasarım, görseller ve metin yolu ile sitenin mesajını geliştirmek için beraber çalışabilir. Yazılı metin, okuyucunun kafasını karıştırmamak ve sitede kalmaları için istediklerini onlara vermek için daima alakalı ve faydalı olmalıdır. İçerik, arama motorları için optimize edilmeli ve uygun uzunlukta olmalı, alakalı anahtar kelimeler içermelidir.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel web sitesi tasarımı, dijital ortamda hak ettiği yeri almak isteyen kişi ve kurumların tercihi olup uzmanlarca yapılan çalışmalardır. İşletmeleri çevrimiçi olarak hem güvenilir hem de benzersiz gösterir. Web sitelerinin öneminin gün geçtikçe arttığı çağımızda başarılı ve hedefle odaklanmış bir internet sitesi için içerik ve tasarım olarak sektöre uygunluk önemlidir. Böylece site yalnızca ulusal değil global müşterilere de eşit uzaklıkta olacağından hedef müşteri kitlesi gün geçtikçe büyüyecektir. 7/24 açık bir internet sitesi, özellikle bir online alışveriş sitesi ise günün her saatinde satış yapması demektir. Satış ve pazarlama gelirinin çoğalması, reklam tanıtım ve kampanya giderlerinin düşmesi uzman bir web sitesi tasarımı ile mümkündür.

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı Oluşturma

Bir siteyi güzel ve görsel açıdan çekici kılan web tasarımının temel unsurlarının beraberinde, bir internet sitesi daima son kullanıcıyı da göz önünde bulundurmalıdır. Aşağıdaki faktörlere dikkat edilerek kullanılabilirlik sağlanabilir.

Gezinme: Web tasarımındaki site mimarisi, menüler ve diğer gezinme araçları, kullanıcıların nasıl gezindiği ve arama yapmış olduğu göz önüne alınarak oluşturulmalıdır. Amaç, kullanıcının site içinde kolaylıkla hareket etmesine ve ihtiyaç duyduğu bilgileri verimli bir biçimde bulmasına yardım etmektir.

Multimedya: Tasarımdaki ilgili video ve ses uyarıcıları, kullanıcıların bilgiyi kavramasına yardımcı olabilir ve anlayışı kolay ve hızlı bir biçimde geliştirebilir. Bu, ziyaretçileri web sayfasında daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir.

Uyumluluk: Web sayfasını farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde eşit derecede iyi performans gösterecek ve görüntülemeyi artıracak şekilde tasarlayın.

Teknoloji: Teknolojideki gelişmeler, tasarımcılara hareket ve yenilik ekleme özgürlüğü vererek, daima taze, dinamik ve uzman web tasarımına olanak tanır.

Etkileşimli: Tasarımda yorum kutuları ve kamuoyu yoklamaları ekleyerek aktif kullanıcı katılımını ve katılımını artırın. E-posta formları ve haber bülteni kayıtlarıyla kullanıcıları ziyaretçilerden müşterilere dönüştürün.

Web tasarım uzmanları, tatmin edici bir web bilgi birikimi için mükemmel Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı oluşturur. Tasarım için kritik planlama ve analiz kullanırlar ve bireysel müşteri özelliklerine dikkat ederek karmaşık süreci basit ve zarif bir sanat eserine dönüştürürler.

Web Tasarımı Yaparken Çok Yönlü Düşünmeliyiz

Tüm bu bilgilerin ışığında web tasarım profesyonelleri olarak tatmin edici bir web bilgi birikimi için kusursuz bir kullanıcı dostu arayüz (UI/UX) dizaynı oluşturabiliriz. Kullanılacak tasarımı, kritik planlama ve analiz sürecinin ardından kullanımı basit, zarif ve sanatsal bir yapı haline dönüştürebiliriz. Tüm bunları yaparken bireysel ya da kurumsal müşteri özelliklerine ve taleplerine dikkat etmeyi unutmamak başarıyı yanı sıra getirecektir.

Web tasarımı nedir Sorusuna uzunca verebileceğim cevap ise budur. Bu kriterler eşliğinde nitelikli, daha sağlıklı çalışan ve kullanıcı dostu bir internet sitesi elde etmek mümkündür.

Read More
ŞİMDİ ARA