Web Sitenizin Neden Herkes İçin Erişilebilir Olması Gerekiyor?

Web sitenizi erişilebilir hale getirmenin vakti geldi. Web erişilebilirliği , çevrimiçi topluluk ve müşterileriniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden birisidir. Erişilebilir bir internet sitesi, engelli kişiler için gezinmeyi kolaylaştıran teknoloji ile dizayn edilmiştir. Kullanıcılar üstündeki olumlu etkisi birkaç özelliğin çok ötesine geçer. 

Erişilebilirlik, dijital topluluk için daha kapsayıcı bir internet sitesi oluşturmada önemli bir adımdır ve web sitenizi herkezin keyif alabileceği bir tecrübe haline getirecektir . Ancak, tüm internet siteleri, sitelerini ziyaret eden her kişiye erişilebilir bir tecrübe sağlamak amacıyla uygun biçimde donatılmamıştır. Milyonlarca insan her gün interneti kullanıyor ve çoğu, web’i diğerleri gibi kullanabilmeleri için erişilebilir teknolojiye ihtiyaç duyuyor.

Erişilebilirliği iyileştirmek zor bir görev gibi görünebilir, ama bu araçları ve kaynakları uygulamak çalışmaya değer. Erişilebilir bir internet sitesi oluşturma girişiminize başlamadan evvel, web sayfanız için neden hayati önem taşıdığını ve her kullanıcı için nasıl kolayca kapsayıcı bir ziyaret oluşturabileceğinizi tartışalım.

Erişilebilirlik neden önemlidir? 

Web siteniz genelde potansiyel bir müşterinin işletmeniz hakkında sahip olabileceği ilk izlenimdir. Engelli kullanıcılar için internet, işletmenizle etkileşim kurmanın en verimli yolu ve aldıkları tek izlenim olabilir. Web sitenizi erişilebilirlik özellikleriyle zenginleştirerek, müşteri bilgi birikimi sitenizi ziyaret eden her kullanıcı için daha problemsiz ve daha keyifli olacaktır. Herkesin ihtiyaçlarını karşılamak, her kullanıcı için kapsayıcı bir tecrübe için son derece önemlidir. Erişilebilir bir internet sitesi, web materyali ile diğer kullanıcılar kadar eşit şekilde etkileşim kurma becerisi sağlar. 

Erişilebilirliğin pek çok farklı yönü vardır, çünkü tüm engellere yönelik gereksinimler internet sitesinin elinden gelen en iyi biçimde karşılanmalıdır. Neyse ki, erişilebilirlik araçlarını eklemek düşündüğünüzden çok daha kolaydır ve muhtemelen web platformunuz erişilebilirliği geliştirme yeteneğiniz vardır.

Erişilebilir bir internet sitesi oluşturmak, düşündüğünüz kadar zor bir iş değildir, ancak her kullanıcının hoş karşılandığını ve uyum sağladığını hissettirmek son derece önemlidir. Web sitenize güçlük bakımından farklılık gösteren pek çok ekleme vardır, ancak çoğu hızlı bir biçimde uygulaması yapılacak kadar basittir.

Web tasarımında çok bilgili olmasanız dahi , doğru yönde bir adım atmanıza yardım edecek, yapabileceğiniz değişiklikler vardır . Örneğin, kolayca yapılabilecek bazı temel öğeler, renkleri yüksek kontrasta sahip olacak biçimde ayarlamak (bu, metni daha okunabilir hale getirmeye yardımcı olur) ya da resimlere ve videolara alternatif metin eklemek olabilir. Bunlar küçük değişiklikler gibi görünse de, herkes için kullanıcı deneyimini geliştirmede çok büyük bir fark yaratırlar.

İnternette girişimcilere ve profesyonellere daha erişilebilir bir web bilgi birikimi oluşturmaya yardımcı olmak için oluşturulmuş çok sayıda kaynak bulunur. Erişilebilirlik yönergelerine eksiksiz bir genel bakış arıyorsanız, Web Erişilebilirlik Girişimi , içeriğin ve teknik öğelerin nasıl düzenleneceği konusunda bir kılavuz sunar.

Çoğu proje gibi, internet sitenizin erişilebilirliğini en başından geliştirmek genelde daha kolaydır , bu sebeple ileride sayfalar meydana getirirken bunu aklınızda bulundurun. Erişilebilirliğe daha aşina olduğunuzda, kapsayıcılığı akılda tutan bir web sitesi oluşturmak ikinci bir doğa gibi hissedecektir.

Uzman yardımı almanız gerekiyor

Hala web tasarım yeteneklerinizden emin değilseniz, umudunuzu kaybetmeyin. Web sitesi oluşturmanın artılarını ve eksilerini öğrenmenize gerek kalmadan daha erişilebilir bir kullanıcı bilgi birikimi oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir çözüm var: web uzmanları. Bu profesyoneller, internet sitesi oluşturma konusunda bir hayli deneyimlidir ve erişilebilirlik özelliklerinin nasıl ekleneceğini anlar , bu da zamandan ve Google’da arama yapabilmek için size zaman kazandırır. En iyi kısım? İşe alma sürecinin ötesinde herhangi bir ek iş için endişelenmenize gerek kalmayacak. 

Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, bir web profesyonelini nerde bulabilirim? Görünüşe göre, bir profesyonel bulmak sandığınızdan çok daha kolay. Serbest çalışan internet siteleri ya da tavsiyeler isteyen bir Facebook gönderisi kendiniz bir web profesyoneli tutmayı seçebilirsiniz. Diğer ve daha basit bir seçenek, internet sitesi profesyonelleri sağlamayı başaran bir hizmet üzerinden çalışmaktır. Çoğu hizmet, profesyonellerin işe alınması ve incelenmesinin beraberinde sizin için protokol ayrıntılarıyla ilgilenecek ve sizi anında erişilebilir bir internet sitesine sahip olmaya yönlendirecektir. 

Erişilebilir bir internet sitesi oluşturmak çok zor bir görev gibi görünebilir, ancak tüm kullanıcıların işletmenizle etkileşimde bulunabilmesi için bu özelliklerin yerinde olması önemlidir. İster kendi başınıza yeniden tasarlama görevini üstleniyor olun, ister bununla ilgilenmesi için bir web uzmanı tutuyor olun, erişilebilirliği artırmak herkes için daha kapsayıcı bir internet topluluğuna doğru adımlar atacaktır.  

 

Read More
ŞİMDİ ARA