SEO Dostu Bir Site Oluşturmak İçin 7 İpucu

Organik arama listelerine tıklayan çok sayıda insanla , sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonunu (SEO) kullanmanız çok önemlidir. SEO dostu bir web sitesi oluşturmaya yatırım yaparak, arama sonuçlarında daha iyi sıralanır ve sayfanıza daha fazla trafik çekersiniz.

Bu sayfada, arama sonuçlarında daha iyi sıralanan SEO dostu bir web sitesi oluşturmak için size yedi ipucu vereceğiz. SEO’ya nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işletmeniz için kapsamlı bir SEO planı oluşturma konusunda bir SEO Danışmanı ile konuşmak için bugün bizi 0536 575 36 25 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

1. Mobil kullanıcılarla bağlantı kurmak için duyarlı tasarım kullanın

SEO dostu web sitesi tasarımı oluşturmaya çalışırken, işletmenizin başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için hangi unsurların çok önemli olduğunu bilmek zordur. Duyarlı tasarım , işletmeniz için başarıyı artırmanın hayati bileşenlerinden biridir. SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, duyarlı tasarımı sitenize entegre etmelisiniz.

Duyarlı tasarım, web sitenizin bir kullanıcının kullandığı cihaza uyum sağlamasına olanak tanır. Sitenize bir cep telefonundan, tabletten veya masaüstünden erişiyor olsalar da, web sitenizin cihazları için en iyi olan sürümünü alacaklardır.

Peki, duyarlı tasarım neden SEO dostu web sitesi tasarımının hayati bir parçası?

Her cihazın farklı boyutta bir ekranı vardır, bu da web sitenizin bu ekranlara uyacak şekilde uyarlanması gerektiği anlamına gelir. Mobil cihazlara göre ayarlama yapmazsanız, bu kullanıcılar sitenizde olumlu bir deneyime sahip olmayacaktır.

Bir akıllı telefondan web sitenizin masaüstü sürümüne eriştiğinizi hayal edin. Web siteniz cihazda küçültülür. Kullanıcılar metni okumak, resimleri görmek ve bağlantıları tıklamakta zorlanırdı.

İzleyicileriniz için olumlu bir deneyim değil. Hedef kitleniz sitenizi hızlı bir şekilde terk edecek ve daha iyi optimize edilmiş bir siteye sahip bir rakibe yönelecektir.

Google’a olumlu bir sinyal gönderdiği için potansiyel müşterilerin sitenizde daha uzun süre kalmasını istiyorsunuz. Google, sitenizin kullanıcının arama niyetiyle alakalı olduğuna inanacağından, web sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirecektir.

Genel olarak, SEO dostu web sitelerinin önemi, sayfanızdaki trafiği daha uzun süre tutmalarıdır, bu da web sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacaktır. Daha iyi optimize edilmiş bir site oluşturmak için, duyarlı tasarımı web sitenizin tasarımına entegre edin. Sayfanızdaki potansiyel müşterileri daha uzun süre tutmanızı sağlayan daha SEO dostu bir web sitesi tasarımı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

2. Değerli anahtar kelimeleri hedeflemek için web sitesi içeriği oluşturun

İçerik oluşturma, web sitenizin ayrılmaz bir parçasıdır. İçerik oluşturduğunuzda, sitenize trafik çekmeye yardımcı olursunuz ve sitenize katılacak potansiyel müşteriler elde edersiniz. Kendinizi alanınızda bir otorite olarak kurmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sayfanıza ilgili potansiyel müşterileri çekmek için değerli anahtar kelimeleri hedeflemenize de yardımcı olur.

İçerik oluşturmaya başlamak için konunuzu seçmelisiniz. Konunuzu seçmek, anahtar kelime seçiminin devreye girdiği yerdir. Anahtar kelimeler, web sitenizin alakalı arama sonuçlarında görünmesini tetikler.

Doğru anahtar terimleri bulmak için anahtar kelime araştırması yapın. Bu araştırma, SEO listeniz için önemli ifadeler bulmanızı ve bu terimlerin değerini görmenizi sağlar.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanacaksınız. Bunlar, “tekstil üretim şirketi” gibi üç veya daha fazla kelime içeren anahtar kelimelerdir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, içeriğiniz için daha iyi sonuçlar sağlar. Bu anahtar terimler özeldir, bu nedenle web sitenizi daha değerli trafik bulacaktır.

Cümlelerinizi seçtikten sonra, içeriğiniz için doğru formatı seçeceksiniz. Hedef kitlenize değerli bilgiler sağlamak için bloglar, videolar, infografikler ve e-kitaplar oluşturabilirsiniz.

Formatınızı seçtikten sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. İçeriğinizin eğitici ve anlaşılması kolay olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Hedef kitleniz için içerik oluşturduğunuzu hatırlamanız önemlidir, bu nedenle anlaması kolay içerikler yazmalı, yönetmeli ve tasarlamalısınız.

İçeriğinizdeki anahtar kelimeleri hedefleyerek, işletmenizin daha alakalı arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olursunuz. Daha alakalı sonuçlarda görünmek, web sitenize daha fazla trafik çekmenizi ve sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.

Daha SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, anahtar kelimeleri sayfalarınıza entegre edin. Sayfalarınızın doğru arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacak ve bu da sayfanızın genel performansını artıracaktır. Anahtar kelime entegrasyonu, web sitenizi SEO dostu yapmanın yollarından sadece biridir.

3. Arama motorlarının sayfalarınızı daha iyi anlamasına yardımcı olmak için başlık etiketlerini optimize edin

Web sitenizi nasıl SEO dostu yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, başlık etiketlerinizi optimize ederek başlayın. Başlık etiketleri, bir bölümün başlangıcını belirleyen başlıklardır. Bu bölümün başlığı başlıktır!

Başlıklarınızı optimize etmeye başlamak için, en önemli anahtar kelimelerinizi bunlara entegre edin. Sayfanızın başlığı için, en önemli anahtar kelimenizi başlığa dahil etmek isteyeceksiniz.

Bu entegrasyon, Google’ın sayfanızın bağlamını anlamasına yardımcı olur, bu nedenle, o anahtar kelime için sıralamanızı sağlamak için en önemli anahtar kelimenizi başlığa entegre etmeniz gerekir.

H2s ve H4s gibi daha küçük başlıklar için, bu ifadeler için sıralama yapmanıza yardımcı olacak diğer temel anahtar kelimeleri de entegre edebilirsiniz.

Başlıklar, sayfanızda önemli bir rol oynar. İzleyicilerinize bundan sonra ne olacağını ve ne görmeyi bekleyebileceklerini söylerler.

Telefon numaralarını veya gerçekleri vurgulamak için başlık kullanmak istemezsiniz. Başlıklar, bölümleri ayırmak ve izleyicilerinizin bilgileri sindirmesini kolaylaştırmak içindir.

Örneğin, nasıl pasta yapılacağına dair bir makale yazdığınızı varsayalım. Azalan başlıklarınızın nasıl görünebileceğine bakalım:

  • H2: Lezzetli Bir Pasta Yapmak İçin 5 Kolay Adım
  • H2: Adım 1: Kabuğunuzu yapın
  • H3: Sıfırdan kabuk yapma
  • H4: Kutulu kabuk kullanma

Gördüğünüz gibi, her başlık süreci daha küçük, daha sindirilebilir parçalara böler. Okuyucuların metin blokları tarafından tıkanmasını önler ve makaleleri gözden geçirmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, sayfalarınız için potansiyel müşterilerinizin okumasını kolaylaştıran bir başlık yapısı oluşturarak başlayın. Sayfalarınız düzenli ve okunması kolaysa, web sitenizdeki potansiyel müşterileri daha uzun süre tutarsınız.

4. Arama motorlarının sayfalarınızı taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmak için dahili bağlantıyı kullanın

Web sitenizi SEO dostu hale getirme hakkında daha fazla bilgi edindikçe, sitenizdeki dahili bağlantılara odaklanmayı unutmayın . İç bağlantı, SEO’nun kolayca gözden kaçan bir parçasıdır. Bu uygulama, arama motorlarının web sitenizdeki yeni sayfaları keşfetmesine ve bunları dizine eklemesine yardımcı olur.

Web sitenizde değerli içeriğe sahip harika sayfalarınız olabilir, ancak Google onu bulamayabilir. Google, web sitenizin sahip olduğu her sayfayı her zaman bulamayacağından, Google’ın onları bulmasına yardımcı olmanız gerekir. Dahili bağlantı, Google’ın bu sayfaları keşfetmesine ve arama sonuçlarında dizine eklemesine yardımcı olur.

Sitenizde dahili bağlantılar kullanmak istiyorsanız, bunları doğru şekilde kullanın. Bu sayfaların dizine alınması için sayfalarınıza rastgele bağlantılar eklemek istemezsiniz. Sayfaların konuyla alakalı olması ve sayfada kullanmakta olduğunuz metne bağlantı vermesi gerekir.

SEO dostu bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, Google’ın web sitenizdeki daha fazla sayfayı keşfetmesine ve dizine eklemesine yardımcı olmak için dahili bağlantılar ekleyin.

5. Arama sonuçlarında site tıklamalarını artırmak için meta açıklamaları optimize edin

Google’da arama yaptığınızda gördüğünüz ilk şey sayfanın başlığıdır. Başlığın altında, size sayfanın gizli bir önizlemesini veren küçük bir paragraf açıklaması görürsünüz. Bu küçük paragraf sizin meta açıklamanızdır.

Bu meta açıklamada, arama sorgusu “sızan tuvalet nasıl düzeltilir?” Şeklindeydi. Home Depot’un meta açıklaması, hedef kitlenize değerli bir özet sağlarken anahtar kelimeler için sıralama yapmak için bu küçük tanımlayıcı alanı nasıl kullanacağınıza dair mükemmel bir örnektir.

Meta açıklama size tam olarak ne bekleyeceğinizi söyler. Sızan bir tuvaleti düzeltmek için adım adım bir kılavuz alacağınızı biliyorsunuz. Listeye tıklarsanız, meta açıklama doğrudur – bir video ve sızıntı yapan bir tuvaleti nasıl düzelteceğinizle ilgili adım adım talimatlar bulacaksınız.

Meta açıklamanız alakalı olmalı ve olabildiğince fazla alanı doldurmalıdır. Üç nokta görünmeden ve metniniz kesilmeden önce meta açıklamanız için yaklaşık 150 karakteriniz var. Bu kesinti, insanların 150 karakterin ötesindeki bilgileri görmeyecekleri anlamına gelir ve bilgileriniz, açıklamanızın garip veya önemli bir bölümünde kesilebilir.

Tanımlayıcı ve karakter sınırına uyan mükemmel meta açıklamayı oluşturmak biraz zaman alabilir, ancak daha fazla tıklama ve web trafiği kazanmanıza yardımcı olacağı için çabaya değer.

6. İnsanları sitenizde daha uzun süre tutmak için okunabilirliğe odaklanın

SEO dostu web sitesi tasarımınızı oluştururken ve sayfanızı optimize ederken, web sitenizin tasarımında ve teknik yönlerinde kaybolmanız kolaydır. Bu optimizasyonları yaptığınızda sitenizin genel görünümüne odaklanmayı unutmayın. En önemlisi, hedef kitlenizin bilgilerinizi okuyabilmesini sağlamak için sitenizin okunabilirliğine odaklanın .

Güzel tasarlanmış bir web siteniz varsa, insanların bilgilerinizi okuyamaması önemli değildir. İnsanlar bilgi almak için sitenize gelir. Tasarımınız ilk izlenimi oluştururken, içeriğiniz bu ilk izlenimin olumlu kalıp kalmayacağını belirler.

SEO’nun büyük bir kısmı teknik değil, daha çok insancıl. Google, kullanıcıları memnun eden ve ihtiyaçlarıyla alakalı olduğunu kanıtlayan web sitelerinin tanıtımını yapmak ister. Hedef kitleniz alaka düzeyini belirlemek için içeriğinizi okuyamazsa, SEO dostluğunuzu etkileyen kullanıcı dostu bir web sitesine sahip olamazsınız.

Bu hatanın olmasını önlemek için sayfanızdaki içeriğin kolayca okunabilir olduğundan emin olun. Sayfanız için doğru metin boyutunu seçerek başlayın. Genel olarak, hedef kitlenizin sayfayı yakınlaştırmadan kolayca okuyabilmesi için sayfa metniniz 16pt veya daha büyük olmalıdır.

İkinci olarak, doğru yazı tipi rengini seçtiğinizden emin olun. Parlak sarı metnin, özellikle beyaz bir arka planda okunması karmaşık olabilir. Hedef kitlenizin içeriğinizi okuyabilmesini sağlamak için arka planınızda öne çıkan yazı tiplerini seçin.

Yazı tipinin yanı sıra, içeriğinizi izleyicilerinizin okuyabileceği şekilde biçimlendirmek isteyeceksiniz. Uzun sayfaları ayırmak için başlıkları kullanın ve gözden geçirmeyi desteklemek için madde işaretli listeleri entegre edin. Bunların her ikisi de, izleyicilerinizin sayfalarınızı okumasını (veya gözden geçirmesini) kolaylaştıran harika öğelerdir.

Bol miktarda bilgi içeren sayfalarınız varsa, daha küçük paragraflara bölün. Hedef kitlenizin, paragraf başına altı ila yedi cümle içeren bir sayfadan çok, her paragrafta iki ila üç cümle içeren bir sayfayı okuması daha olasıdır. Uzun paragraflar korkutucu olabilir ve hedef kitlenizi içeriğinizi okumaktan caydırabilir.

Bunlar, sitenizde daha iyi okunabilirlik oluşturmak için atabileceğiniz adımlardan sadece birkaçıdır. Sitenizde okunabilirliği artırdığınızda, işletmeniz için daha kullanıcı dostu ve SEO dostu bir web sitesi oluşturursunuz.

7. Web sitenizdeki resimleri optimize ederek sayfa yükleme süresini iyileştirin

Kişisel web sitesinin yükleme süresi kuvvetle etkiler SEO dostu. Kullanıcıların bilgilere erişmesi için hızlı yüklenen bir web siteniz yoksa, potansiyel müşterilerin sitenizden çıkıp bir rakibin sitesine gitme riskini alırsınız.

Sitenizin yükleme süresini iyileştirmeye çalışırken, web sitenizdeki resimlere bakın. Resimler, herhangi bir siteye harika bir ektir, ancak sitenizi büyük dosya boyutlarıyla tıkayabilir. Sitenizin yükleme süresini iyileştirmek için, sitenizin daha hızlı yüklenmesine yardımcı olmak için resim boyutlarını sıkıştırın.

Görsel boyutunuzu sıkıştırarak, görsel yükleme sürenizi artıracaksınız ve bu da sitenizin yükleme süresini artıracaktır. Dosyalar o kadar büyük olmayacağından, sitenizin onları yüklemesi uzun sürmez. Web sitenizin genel yükleme süresini iyileştirir.

Bugün SEO dostu bir web sitesi oluşturun

İşletmeniz için daha fazla trafik çekmek istiyorsanız, SEO dostu bir web sitesi oluşturmanız gerekir. Siteniz arama motorlarına uygun olduğunda, daha alakalı arama sonuçlarında görünecek ve web sitenizdeki trafiği artıracaksınız. SEO, sonuçları uygulamak ve göstermek için zaman alır, bu nedenle SEO stratejinizi planlamak için zaman harcamanız gerekecektir.

SEO stratejinize ayıracak vaktiniz yoksa, ekibimiz size yardımcı olabilir. Müşterilerimiz için değerli sonuçlar sağlayan SEO kampanyaları oluşturma konusunda 20 yılı aşkın deneyime sahibiz. 

Daha değerli potansiyel müşterilere ulaşmak için SEO stratejinizi optimize etmeye başlamaya hazır mısınız? Özelleştirilmiş SEO stratejilerimiz hakkında bir SEO Danışmanı ile konuşmak için  bizimle iletişime geçin veya bugün 0536 575 36 25 numaralı telefondan bizi arayın .

Read More
ŞİMDİ ARA