2021’de Organik Trafiği Artıracak 10 Etkili SEO Tekniği

Google her zaman daha akıllı ve daha güçlü hale geliyor – yalnızca web sayfalarını analiz etme ve anlamada değil, aynı zamanda insanları kendi çerçevesi içinde tutmada ne kadar etkili olduğu konusunda.

Neden? Google, SERP’lerdeki soruları yanıtlamada veya kullanıcıları organik listeler yerine reklamlara yönlendirmede ne kadar iyi olursa, o kadar çok para kazanır.

Maalesef bu, Google’ın organik arama trafiğine bir yaşam hattı olarak güvenen bizler için işleri çok daha zor hale getiriyor.

Nasıl değişiyorlar?

 • Reklamları gizlemek
 • Bilgi panellerini daha belirgin hale getirmek ve daha sık kullanmak
 • Görüntü ve video paketlerini görüntüleme

Bu şeyler, organik listeleri SERP’leri daha da aşağıya iter, bu da daha az organik tıklama ve (Google için uygun bir şekilde) çevrimiçi perakendecilerin ücretli listelere yatırım yapma ihtiyacının artmasıyla sonuçlanır.

Peki pazarlamacılar ne yapar? Daha çok çalışıyoruz. Daha iyi sayfalar ve daha hızlı web siteleri oluşturun. Ve rakiplerimizi geride bırakmaya her zamankinden daha fazla odaklanın.

Bu yazıda, hem temel hem de gelişmiş SEO tekniklerini kapsayan organik arama varlığınızı korumanıza ve artırmanıza yardımcı olmak için 2021 için en iyi SEO tekniklerini inceledik.

Google Arama, öne çıkan snippet’leri daha az gösteriyor olabilir
Google Arama, öne çıkan snippet’leri daha az gösteriyor olabilir

Öncelikle, Web Sitenizin Aramadaki Performansını Test Edin

Aramada sitenizin performansını iyileştirmeye ilişkin ayrıntılara girmeden önce , arama sonuçlarında mevcut sayfa sıralamanızı test etmek için biraz zaman ayıralım. Başının üzerinde Kelime Rank Checker , sayfanızı belirlemek için kullanabileceği bir araç anahtar kelime arama dayalı sıralama:

Amacınızın web sitenizi bu listenin en üstüne çıkarmak olduğunu söylemeye gerek yok. Daha yüksek sıralama, daha fazla organik trafiğe eşittir ve SEO stratejinizin genel yatırım getirisini artırmalıdır.

Rüya gibi geliyor, değil mi? Ancak, yeni çalıştırdığınız anahtar kelime sıralaması kontrolünden rahatsız hissediyorsanız, paniğe kapılmayın. İşte sitenizin 2021’de SERP’lere hakim olmasına yardımcı olacak 10 SEO yöntemi.

Organik Trafiği Artırmak için 10 Etkili SEO Tekniği

1) Tüm Sitenizde Kullanıcı Deneyimini İyileştirin

Google’ın bir arama motoru olarak amacının ne olduğuna dair kısa bir açıklama ile başlayalım.

Tıpkı herhangi bir arama motorunda olduğu gibi, amacı her kullanıcının sorgusu için mümkün olan en iyi sonuçları bulmaktır. Bu cephede başarısız olurlarsa, kullanıcıların arama motorunu tekrar kullanma olasılıkları azalır. 

Sitenizi SEO için optimize ederken en iyi sonuçları gösterme arzusunu düşünmeniz gerekecek. Neden? Cevap basit: düşük kaliteli sitelerin sıralama olasılığı daha düşüktür. Ve Google, site kalitesini belirlemede daha iyi hale geliyor.

Web siteniz güvenilmez, modası geçmiş, amatörce görünüyorsa veya yüklenmesi yavaşsa, potansiyel kullanıcılar muhtemelen SERP’lere geri dönecek ve başka bir sonucu tıklayacaktır. Bir kullanıcıyı ve potansiyel bir dönüşümü kaybettiniz ve etkilenen sayfaların hemen çıkma oranınız artacak.

Google bunu resmi olarak açıklamamış olsa da, arama motoru devinin düşük hemen çıkma oranlarına sahip siteleri daha iyi sıralamalarla ödüllendirdiğini gösteren kanıtlar var.

Google’ın mantığı, bir kullanıcı bir sitede daha fazla zaman geçirirse, bunun büyük olasılıkla onu yararlı bulduğudur. Ve Google, kullanıcılarına yalnızca mümkün olan en iyi sonuçları sunmak istediğinden, arama motoru sonuç sayfalarında güçlü bir şekilde etkileşime giren siteleri zorlayacaktır .

SEO’da Aslında “Sıçrama” nın Ne Olduğuna Dair Bir Kelime

Bu, yüksek bir hemen çıkma oranının mutlaka kötü bir şey olmadığı anlamına gelir, muhtemelen bu yüzden Google’ın algoritmasının resmi bir parçası olarak ilan edilmemiştir – tek başına güvenilmez bir metriktir. Örneğin, bir kullanıcı belirli bir sorunun cevabını aramak için sitenize gelir ve daha sonra geldiği şeyi aldığı için ayrılırsa, bu iyi bir şeydir. Ve kullanıcı için iyi olan şey Google için iyidir.

Peki, ziyaretçilerin web sitenizde yaşadığı kullanıcı deneyimini nasıl iyileştirebilirsiniz?

İşte kullanıcı deneyimini geliştirmek ve mevcut içeriğinize arama motorlarında hız kazandırmak için kullanabileceğiniz 5 SEO iyileştirme tekniği:

A) Gönderilerinizin Okunmasını Kolaylaştırın

“Web için içerik biçimlendirme” ifadesini hiç duydunuz mu? Organik sıralamanızı yükseltme şansına sahip olmak için, bunu bir adım daha ileri götürmemiz ve okunabilirlik için içeriği optimize etmemiz gerekiyor .

Peki, yazılarınızı okunabilirlik için nasıl optimize edersiniz? Aşağıdaki biçimlendirme ipuçları, içeriğinizin okunabilirliğini artırmanıza yardımcı olabilir:

 • Kaliteli içerik yazın : Öncelikle, yazınız yeterli değilse aşağıdaki noktalardan herhangi biri için endişelenerek zamanınızı boşa harcıyorsunuz. Biçimlendirme önemlidir, ancak harika fikirler, ilgi çekici sunum ve hatasız dilbilgisi ve yazım da önemlidir.
 • Daha kısa paragraflar: Genel olarak, her paragrafı 3-4 cümleyle sınırlayın. Gerekirse tek cümlelik paragraflar bile kullanabilirsiniz, ancak bunları tutumlu bir şekilde kullanın, aksi takdirde gönderiniz bir alışveriş listesi gibi görünecektir. Bir paragraf, bir ana fikri destekleyen bir grup ilişkili cümledir, bu nedenle bir paragrafı bölerseniz, fikriniz parçalanabilir ve noktanız kaybolabilir.
 • Karışık cümle uzunlukları: Uzun cümleleri bir bilgisayarda veya mobil cihazda takip etmek zordur, ancak idareli kullanıldığında iyi sonuç verebilirler – özellikle daha kısa cümlelerle karıştırıldığında.
 • Alt başlıklar: Ortalama bir kişinin bir çevrimiçi içeriği okuyarak yalnızca 37 saniyesini harcadığını biliyor muydunuz ? Okuyucuların içeriği taramasına ve makalenin ne hakkında olduğunu hızlı bir şekilde daha iyi anlamasına yardımcı olan alt başlıklar ekleyerek bu süreyi önemli ölçüde artırabilirsiniz. Ancak başlıklarınızın gerçekten bilgilendirici olduğundan emin olun.
 • Madde işaretleri: Çok sayıda veriniz – istatistikler, gerçekler, fikirler, örnekler – tek bir paragrafta toplandığında, bunları madde işaretleriyle listelediğinizde (bunun gibi!) Okumayı kolaylaştırır. Genel kural, üç veya daha fazla öğeyi listeliyorsanız, madde işaretleri kullanın.
 • Beyaz boşluk: Çok fazla metin ziyaretçileri bunaltabilir (ve büyük olasılıkla hemen çıkma oranınızı artıracaktır). Fotoğraflar, videolar ve grafikler (madde işaretleri ve alt başlıklara ek olarak) dahil olmak üzere ilgili, destekleyici ortamlarla büyük metin parçalarını bölerek bunu önleyin.
 • Resimler / ekran görüntüleri: Resimlerden bahsetmişken, çoğu makale, tartışmakta olduğunuz noktaları veya sayıları veya adımları göstermek için birkaç resim veya ekran görüntüsüne sahip olmalıdır. Fikir ne kadar karmaşıksa, o kadar çok görüntü eklemelisiniz. (Bu blog gönderisinin tamamını herhangi bir resim olmadan resmedin. Göz korkutucu olurdu, değil mi?)

B) Akışı Korumak için Kovalı Tugayları Kullanın

Başlangıçta, bir ” kova tugayı “, bir yangını söndürmek için insandan insana kova su geçiren insanlar zinciriydi. Şimdi, okuyucunun ilgisini çekmek ve tutmak için tasarlanmış bir metin yazarlığı tekniğidir.

Ateş söndüren bir insan zincirinden metin yazarlığı taktiğine nasıl dönüştü?

Yazılı olarak, bir kova tugayı, akışı sürdürmek için bir fikirden diğerine köprü kuran bir dizi kelimedir. Ve akışı sürdürdüğünüzde, okuyucunuzun ilgisini korursunuz. Genellikle köprüleme ifadesinin ardından iki nokta üst üste gelir.

İşte kova ekiplerinin bazı farklı örnekleri :

Genel kova ekipleri:

 • Dikkatini çekiyor muyum
 • Bunu bir dakika düşünün…
 • Bu hissi biliyorum:
 • Tamam, ne düşündüğünü biliyorum.

Tanıtıcı kova ekipleri:

 • Nasıl yapılacağını öğrenmek ister misiniz…?
 • Hiç kendinizi buldunuz mu…?
 • Nasıl olacağını hayal edin:
 • Neden merak ettiniz mi…?

İçerik gövdesi kova tugayları:

 • Başlayalım:
 • Biraz daha derine inelim:
 • Açıklamama izin ver:
 • Nasıl olduğunu göstereyim:

Sonuç kova ekipleri:

 • Kısacası:
 • Tekrar özetleyelim:
 • Kısaca:
 • Ama sözüme güvenmeyin:

C) Tersine Çevrilmiş Piramit Yazma Stilini Kullanın

Bu yöntem, aşağıda daha az önemli bilgilerle birlikte en değerli bilgileri makalenin başında vermek anlamına gelir.

Makaleleri tarayan okuyucular nadiren sayfanın altına ulaşır, bu nedenle onlara istediklerini iner inmez vermek mantıklıdır.

D) Web Sayfalarında Kullanıcı Deneyimini (UX) İyileştirin

Çoğu zaman, yüksek hemen çıkma oranları, zayıf kullanılabilirlikten ve tuhaf bir kullanıcı deneyiminden (UX) kaynaklanır . Ne yazık ki, UX sorunlarını tespit etmek zordur çünkü bunlar siteden siteye önemli ölçüde değişebilir.

İnsanların web sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğunu analiz etmek (ve iyileştirme için fikirler uyandırmak) için beş kullanıcı testi aracı:

Çılgın Yumurta

Akıllı ve sezgisel olan Crazy Egg, ısı haritaları, kaydırma haritaları ve konfeti haritaları gibi zengin görsel yardımcılarla abonelerin kullanıcı deneyimini derecelendirmelerine ve anlamalarına yardımcı olur. Bunların her biri, UX’in bir yönünün grafik temsilleridir.

Optimize et

Dünyanın lider deney platformu olan Optimizely, web sitelerini maksimum kullanılabilirlik ve etkileşim için test etmenin bilimsel, veriye dayalı bir yolu olan A / B testinde uzmanlaşmıştır. In A / B testinde , bir web sayfasının birden çok sürümü rastgele bir kontrol sayfası (genellikle geçerli web sitesi) karşılaştırılır, kullanıcılara gösterilen ve daha sonra etkileri bakımından analiz.

Uygun bir A / B testi sürecinin en büyük avantajı,  pazarlamacıların en küçük değişikliklerin bile aşağıdakiler gibi olumlu bir etkiye sahip olabileceğini anlayabilmesidir:

 • “Satın al” düğmesini sağdan sola taşıma
 • Düğme renklerini kırmızıdan yeşile değiştirme
 • Başlık metnini “şimdi indir” yerine “ücretsiz e-kitabınızı alın” olarak değiştirme

Optimizely’nin dehası, aksi takdirde özel, deneyimli UX tasarımcıları ve araştırmacılardan oluşan bir ekibin yürütmesini gerektirecek bir şeyi büyük ölçüde basitleştirmesidir.

Google Optimize

Optimize by Google Analytics, aynı doğrultuda pazarlamacıların katılımı ve dönüşümleri en üst düzeye çıkarmalarına da yardımcı olur.

Google Optimize’ın ücretsiz sürümü, A / B testini basitleştiren ve etkileşimi ve hedeflenen deneyimleri iyileştirmek için gelişmiş modelleme kullanan basitleştirilmiş, kullanıcı dostu bir yazılım parçasıdır.

Ancak Google Optimize’ın belki de en büyük özelliği, Google Analytics ile sorunsuz bir şekilde entegre olması ve pazarlamacıların mevcut kaynaklarından daha fazla yararlanmasına olanak vermesidir.

Pazarlamacılar, Google Optimize ile mevcut Analytics metriklerini başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir. Bu, daha karmaşık deneyler yapmaya başlarken tanıdık bir arayüze güvenebilecekleri anlamına gelir.

ClickFlow

ClickFlow, şirketlerin geri bağlantı oluşturmadan veya daha fazla içerik göndermeden organik trafiği artırmasına yardımcı olmak için oluşturduğumuz bir araçtır .

ClickFlow sayesinde şirketler, arama sonuçlarında gösterim sayısı yüksek, ancak tıklama oranı düşük sayfalar gibi, sitelerindeki hangi sayfaların geliri artırma potansiyeli en yüksek olduğunu otomatik olarak görebilir:

Bu bilgileri kullanarak ClickFlow, halihazırda sıraladığınız arama terimlerinden aldığınız trafiği artırmaya yardımcı olmak için başlık testlerinin kaydını tutacaktır.

E) Web Sitesi Hızını Artırın

On yıl önce Google, site hızı gibi performans öğelerinin kullanıcılar için çok önemli olduğunu fark etti ve bu nedenle bunu bir sıralama faktörü olarak ekledi – site hızı artık sitenizin Google’ın arama sonuçlarındaki performansını artırabilir veya bozabilir.

Neyse ki Google, site hızını artırmaya yardımcı olmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi SEO aracı başlattı:

 • Geliştiricilerin site performansını iyileştirmesine yardımcı olmak için PageSpeed ​​Insights
 •  Mobil sitelerde hızı artırmak için Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Projesi
 •  Parametre olarak hızı da içeren bir sitenin ne kadar duyarlı (veya mobil uyumlu) olduğunu ölçmeye yardımcı olması için Sitemi Test Et

Sayfa hızını artırmak, organik performansı iyileştirmekten daha fazlasını yapabilir; ayrıca dönüşümleri artırabilir.

Bir anket , tüketicilerin yaklaşık %70’inin sayfa hızının bir web sitesinden satın alma isteklerini etkilediğini söyledi.

Bu, müşteriler sitenizde performans sorunları yaşarsa tonlarca geliri kaçırmanıza neden olabilir.

Daha iyi sıralama ve daha fazla dönüşüm için sayfa hızını artırmanın birkaç yolu :

 • Sayfanızdaki gereksiz kodu küçültün
 • JavaScript yüklemesini erteleyin
 • Sunucu yanıt süresini azaltın
 • İhtiyaçlarınız için doğru barındırma seçeneğini seçin
 • Tarayıcı önbelleğini etkinleştirin
 • Sıkıştırmayı etkinleştir
 • Sayfa boyutunu% 30-40 azaltmak için resimleri sıkıştırın

2) Sesli Arama için optimize edin

Türkiye yetişkinlerin %25 artık akıllı hoparlör söz konusu ses ile arama kesinlikle SEO stratejisi içine faktoring olması gereken bir şey olduğunu söylemek güvenlidir.

İşte birkaç ilginç sesli arama istatistiği :

 • Sesle etkinleşen hoparlörlere sahip kişilerin %72’si, cihazlarının günlük rutinlerinin bir parçası olarak kullanıldığını söylüyor.
 • Bir Amazon Echo veya Google Home’a ​​sahip olan insanların %65’i, akıllı bir konuşmacının olmadığı günlere geri dönmeyi hayal edemez.
 • 5 yetişkinden 2’si günde bir kez sesli aramayı kullanıyor
 • 16-24 yaş arası bireylerin %25’i mobil cihazlarda sesli aramayı kullanıyor
 • Sesli ticaret satışları geçen yıl 1,8 milyar dolara ulaştı (ve 2022’ye kadar 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor)
 • Türkiye’deki akıllı hoparlör sahiplerinin %22’si cihazlarını kullanarak bir şeyler satın aldı

Sesli arama ve metin aramanın nasıl kullanıldığı ve dolayısıyla sesli aramayı nasıl optimize etmeniz gerektiği ve kullanıcılara verilen sonuçlar konusunda büyük farklılıklar vardır. Örneğin, bir metin arayan, “at diyeti” yazabilir. Ancak sese dayalı arama daha uzun olma eğilimindedir – “atlar ne yer?”

Her iki örnekte de sesli aramanın soru kullanma olasılığının daha yüksek olduğuna dikkat edin. Ve bir sesli arama yaptığımızda, aralarından seçim yapabileceğimiz bir sonuç listesi verilmez – bir yanıt alırız.

Bu cevap, her zaman olmasa da, genellikle öne çıkan bir ön bilgiden gelir. Backlinko’ya göre , sesli arama sonuçlarının% 40,7’si öne çıkan snippet’lerden alınıyor, ancak bu rakamın sürekli değişeceğini unutmayın. Kalan sonuçlar bir web sayfasının herhangi bir yerinden çıkarılabilir.

Bununla birlikte, cevabın muhtemelen bir soru / cevap metin bloğundan geleceğini unutmayın, bu nedenle öne çıkan snippet’ler için yazmayı hedefleyin ve doğal olarak sesli arama için de yazacaksınız.

Sesli aramayı optimize ederken göz önünde bulundurmaya değer birkaç nokta daha:

A) Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Kullanın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler , genellikle üç veya daha fazla kelime içeren terimlere atıfta bulunan uzun kuyruklu, sesli aramada önemli bir role sahiptir.

Bu daha uzun anahtar kelimelerin sıralama şansı için, bu işlemi kullanarak web sitenizde onları hedefleyen içerik oluşturmanız gerekir:

 • Bu kılavuzu kullanarak uzun kuyruklu bir anahtar kelime belirleyin  (örneğin, “araba nasıl yıkanır”).
 • Anlamsal olarak alakalı birçok anahtar kelime bulun (ör. “Araba yıkama kılavuzu” ve “araba yıkamak için en iyi sabun”).
 • Anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri baştan sona uygun şekilde konumlandıran uzun biçimli, kapsamlı bir blog yazısı yazın. Ayrıca, hedef anahtar kelimeniz için şu anda sıralamada olan içerikten önemli ölçüde daha iyi içerik oluşturmayı hedefleyin.
 • Soruları uygun yerlerde alt başlıklar olarak kullanarak içeriği okunabilirlik için biçimlendirin.

B) Yapılandırılmış Verileri Kullanın

Sesli arama sonuçlarının yaklaşık %40’ının öne çıkan snippet’lerden geldiğini söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Yapılandırılmış verileri kullanmak , bilgilerinizin bir rakibin sesli sorgusunu yanıtlamak için kullanılma şansını artırmaya yardımcı olabilir .

SEO uzmanlarının kullanabileceği birkaç yapılandırılmış veri türü (Şema işaretlemesi olarak da bilinir) vardır. Her ikisi de Google’ın bir sayfanın konusunu ve temalarını daha iyi anlamasına yardımcı olur. Bu da sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Schema , İnternet üzerindeki varlıkları, eylemleri ve ilişkileri (web sayfaları, e-postalar vb.) Tanımlayan yapılandırılmış bir veri sözlüğüdür…. Web sitenize şema etiketleri eklemenin bir sonucu olarak Google, web sitenizin arama sonuçlarını, organik arama sonuçlarında tıklama oranına yardımcı olduğu kanıtlanmış Zengin Parçacıklar biçiminde ek bilgilerle tamamlayabilir.”

3) Önce Mobil için Tasarım

Sesli arama önemli olsa da, zaman, özellikle dönüşüm söz konusu olduğunda tahmin ettiğimiz kadar önemli bir araç olmadığını gösterdi.

Bunun, sesli aramanın e-ticaret pazarlamacıları için hiçbir zaman kritik olmayacağı anlamına gelip gelmediği veya sadece gelişmesi gerekip gerekmediği, görülecek. Ancak şu anda bildiğimiz şey, aramaların çoğunun ve tüm satın alma işlemlerinin yarısının mobil cihazlarda gerçekleştiği. Dahası:

 • Amerikalıların %77’si akıllı telefona sahip
 • Akıllı telefon kullanıcılarının %79’u  son 6 ayda mobil cihazlarını kullanarak internetten alışveriş yaptı
 • 2018 tatil sezonunda tüm e-ticaret satın alımlarının %40’ı akıllı telefon üzerinden yapıldı
 • Alışveriş yapanların %80’i, ürün incelemelerine bakmak, fiyatları karşılaştırmak veya alternatif mağaza konumları bulmak için fiziksel bir mağazanın içindeki cep telefonunu kullandı

Daha da önemlisi, önce Google mobil ortama geçti.

Bu, sitenizin mobil sürümünün masaüstü sürümünden önce taranacağı ve dizine ekleneceği anlamına gelir – eğer masaüstü sürümü taranırsa.

Sonuç olarak, oluşturduğunuz her yeni site mobil deneyime odaklanmalıdır. Masaüstünde nasıl göründüğü ve performansı elbette hala önemlidir, ancak mobil cihazların önce gelmesi gerekir.

4) Anahtar Kelimeler Yerine Konu Kümelerine Odaklanın

Google, algoritması da gelişiyor. Şimdiki amacı , kullanıcılarının niyetlerini anlamaktır – ne beklediklerini, ne aradıklarını ve daha spesifik olarak, hangi arama sonuçlarının sorularını yanıtlamaya en iyi şekilde yardımcı olacağını.

Ancak, yalnızca anahtar kelime odaklı içerik oluşturarak web sitenizin Google’ın ilk sayfasında görünmesini beklemeyin. Anahtar kelimelere tek başına bakmak yeterli değildir; onların etrafındaki bağlama bakmamız gerekiyor. ” Kullanıcı amacı ” olarak da anılır , kullanıcılarınızın ne aradığına dikkat etmelisiniz.

İşte özellikle göz önünde bulundurmanız gereken iki şey:

A) Hedef Kitlenizi Tanıyın

Oluşturacağınız içerik türü tamamen hedef kitlenize bağlı olacaktır. Onları ne kadar iyi tanırsanız – konumları, yaşları, ilgi alanları vb. – oluşturacağınız içerik o kadar iyi (ve SEO’nuz o kadar iyi).

Örneğin, anahtar kelime aracınızın “Android” in aylık 2.740.000 arama hacmine sahip olduğunu gösterdiğini varsayalım. Maruz kalabileceğiniz çok sayıda insan var, bu yüzden onu yoğun şekilde hedeflemeniz gerekecek, değil mi? Şart değil.

“Android” için arama yapan kişiler birkaç kategoriye ayrılabilir:

 • Android yardımı arayan mobil kullanıcılar
 • Droid arayan Star Wars hayranları
 • Android’ler hakkında bilgi arayan robotik meraklıları

Hedef kitlenizi anlamıyorsanız, tüm bu konular için içerik oluşturma riskini alabilirsiniz . Bu, sıralamanızı veya okuyucularınızı kazanmaz çünkü bu kadar geniş bir terim için optimize edilmiş tek bir içerik parçasıyla herkesi memnun edemezsiniz.

Bununla birlikte, ideal müşterilerinizin ortak özelliklerini içeren aşağıdaki Maggie Manager gibi alıcı kişileri oluşturarak , okuyucularınız için önemli olan konulara daha iyi odaklanabilecek ve aynı zamanda başarısız olan içerik oluşturma şansını en aza indireceksiniz.

B) İçeriği Kümeler halinde Organize Edin

Bağımsız anahtar kelimelere odaklanmak yerine, tüm içeriğinizi farklı temalar halinde düzenleyin. Konu küme modeli HubSpot yarattığı, “kümeler” bir araya alakalı içerik parçalarını birbirine bağlayarak çalışır.

 • Sütun sayfası:  Bunlar genellikle sitenizin en önemli sayfalarıdır (örneğin, bir e-ticaret sitesinde, bu genellikle en üst düzey kategoriler olacaktır), istediğiniz ve çok çeşitli anahtar kelimeler için sıralanmasını bekleyebilirsiniz.
 • Küme sayfaları:  Bunlar, etrafta bulunan ve ilgili sütun sayfalarına geri bağlanan sayfalardır. Genelde sütun sayfasıyla ilgili soruları yanıtlayacak veya konuları daha ayrıntılı olarak ele alacaklardır.

Bu strateji üç şeye ulaşır:

 • İlgilendikleri konu hakkında daha ayrıntılı bilgilere kolay erişim sağladıkları için kullanıcının niyetini tatmin eder .
 • Sitenizi bu temel konular için daha iyi bir kaynağa dönüştürür . Bu, Google için önemlidir, çünkü amacı kullanıcıları arama terimleri için mümkün olan en iyi sayfaya göndermek. Google sitenizi belirli bir konu için harika bir kaynak olarak gördüğünde, muhtemelen daha iyi sıralamalarla ödüllendirileceksiniz.
 • Bu küme sayfalarının her biri, kendilerini sıralama ve sitenize ek trafik çekme potansiyeline sahiptir .

C) Anahtar Kelime Araştırmanızı Yapın

Size anahtar kelimeler yerine konu kümelerine odaklanmanızı söylediğimizde anahtar kelime araştırmasını neden bir SEO tekniği olarak listelediğimizi merak mı ediyorsunuz?

Çünkü anahtar kelimeler hala önemlidir.

İçeriği tematik olarak düzenlemek anahtardır, ancak anahtar kelimeleri tamamen göz ardı etmek bir hatadır. Anahtar kelimeler, Google’ın örümceklerine işaret görevi görür, konuları işaret eder ve web sitesindeki içeriğin doğası hakkında ipuçları sağlar.

Anahtar kelime araştırması yaparak, yazmak istediğiniz konuları kimin aradığını keşfedersiniz, blog gönderileri veya müşterilerin özel sorularını yanıtlayan ve marka tanınırlığını artıran diğer içerik türleri oluşturursunuz.

Anahtar kelime verilerine erişmek için kullanabileceğiniz birçok araç vardır.

Moz’dan Anahtar Kelime Gezgini

Anahtar Kelime Gezgini, sürecin neredeyse her yönünü kapsayan çok yönlü, dinamik bir programdır.

Pazarlamacıların anahtar kelimelerle ilgili beyin fırtınası yapmasına, listeler oluşturmasına ve bunları konuya göre filtrelemesine yardımcı olur. Ayrıca, metrikleri, tıklama oranlarını ve diğer etkinlik ölçütlerini analiz edebilir, iş rakipleriniz tarafından kullanılan anahtar kelimeleri izleyebilir ve değerlendirebilirsiniz.

SEMrush

SEMrush, özellikle iş zekası ile ilgili olduğunda, SEO analizi için en iyi araçlardan biri olarak kabul edilmektedir.

SEMrush’ın birçok özelliğinden biri, rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri belirleme ve analiz etme yeteneğini içerir. Rakibinizin URL’sini SEMrush arama çubuğuna girin ve size bu anahtar kelimelerin sitenize getirdiği trafik tahmini ile birlikte sıralandıkları anahtar kelimelerin bir listesi verilecektir.

Daha fazla rakip anahtar kelime verisi mi istiyorsunuz? “En İyi Organik Anahtar Kelimeler” kutusundaki “Ayrıntıları Görüntüle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ahref’ler

Ahrefs, backlink denetleyicileri, içerik kaşifleri ve konum izleyicileri dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunar.

Bununla birlikte, amaçlarımız doğrultusunda , pazarlamacıların 170’den fazla ülkede yaklaşık 7 milyar anahtar kelimeyi aramasına ve anahtar kelime zorluğu, tıklama oranları, ilgili anahtar kelime listeleri ve arama hacmi gibi ölçümleri değerlendirmelerine olanak tanıyan geniş, uyarlanabilir Anahtar Kelime Gezgini’ne odaklanacağız.

Peki hangi anahtar kelime aracını kullanmalısınız?

Hangi anahtar kelime araçlarını kullanacağınızı düşünürken, alakalı temalara göre ayrılmış, yüksek hacimli anahtar kelimeleri izlemenizi sağlayan bir şey arayın. Ek olarak, en iyi araçlar, büyük şirketlerden küçük, gelecek vadeden şirketlere kadar tüm rakiplerinizi izlemenize olanak tanır.

Anahtar kelime fikirlerine gelince, Google, alakalı arama fikirlerini keşfetmenin kolay (ve ucuz!) Bir yolunu sunar.

Google Chrome’un arama çubuğuna “San Francisco’daki suşi restoranları” yazmanız yeterlidir. Sayfanın ortasında belirli restoranların adları, açık oldukları saatler ve bulundukları yerler gibi ilgili resimlerle karşılaşırsınız. 

Bu, geliştiricilerin içeriklerine bu konuları dahil etmeleri veya bu ilgili resimlerden yararlanmak için sayfalar oluşturmaları için güçlü bir ipucudur.

5) Daha Uzun İçerik Yazın (Çoğu zaman)

Backlinko tarafından yapılan bir SEO çalışması , daha uzun içeriğin daha fazla geri bağlantı biriktirme eğiliminde olduğu sonucuna varmıştır, bu da genellikle daha iyi sıralamalara ve daha fazla trafiğe dönüşebilir.

Ancak her blog yazısı için 2.000’den fazla kelime yazmak herkes için değildir. Sadece yoğun ve zaman alıcı değil, aynı zamanda genellikle gerekli de değil.

Kullanıcı amacını tatmin etme hakkında söylediklerimizi hatırlıyor musunuz? Uzun bir blog gönderisini okumak isteyen insanlardan çok az arama sorgusu geliyor. Cevaplarını almak için yalnızca birkaç kelimeye veya cümleye ihtiyaçları olabilir.

“Bağlantı oluşturma ipuçları” anahtar kelimesini ele alalım. Bu ifadeyi arayan insanlar muhtemelen bağlantı kurma stratejileri için kapsamlı bir rehber arıyorlar.

Öte yandan, “bağlantı oluşturmanın yapılması ve yapılmaması gerekenler” araması yapan kişiler, ayrıntılı bir kılavuzun peşinde olmayabilir. Basit bir madde işaretli liste aradıkları tek şey olabilir.

Maalesef, içeriğinizin eski moda sağduyu dışında ne kadar süreceğini belirleyen bir hack yok. Kendinize , hedeflediğiniz bir anahtar kelimeyi kullanan birinin hangi bilgileri arayacağını sorun ve oradan başlayın.

Bir gönderide birden fazla arama sorgusu türünü hedeflemenin mümkün olduğunu unutmayın. Örneğin, bu kapsamlı bağlantı kurma kılavuzu, her zaman yapılması ve yapılmaması gerekenler içeren bir madde işaretli liste ile tamamlanabilir (sadece kullanıcının makaleyi atlama bağlantılarını kullanarak gezinmesini mümkün olduğunca kolaylaştırın – bizim gibi bu parçanın üst kısmındaki içindekiler tablosunda).

Peki ya 2.000’den fazla kelime gönderisinin bir gereklilik olduğuna karar verdiyseniz? Uzun biçimli içeriği (stres olmadan) şu şekilde oluşturabilirsiniz:

Eski İçeriğinizi Yenileyin

Uzun biçimli bir blog yazısı yazma motivasyonunu bulmakta zorlanıyorsanız, o zaman neden mevcut bir sayfayı örneğin 1.200 kelimeden 2.000 kelimeye genişletmiyorsunuz?

Mevcut içeriğin zaten yetkisi ve (bazı durumlarda) yerleşik bir okuyucu kitlesi vardır. Sıfırdan yazmak yerine, mevcut bir gönderinin performansını güncel bilgiler ve ekstra içerikle yenileyerek arama sonuçlarında artırmak çok daha kolay olabilir.

Peki hangi içeriğin güncelleneceğini nasıl seçersiniz?

İçerik yenilemeleri için en iyi adaylar, zamana duyarlı içerik (başka bir deyişle, SEO gibi sürekli gelişen konular) ve biraz organik trafik alan ancak çok daha fazlasını alma potansiyeline sahip gönderilerdir.

6) YouTube SEO’dan Yararlanın

Ağırlıklı olarak YouTube’dan videolar, SERP’lerde ortak bir özelliktir.

YouTube:

 • Her gün 1 milyar saat video izleyen aylık 2 milyar aktif kullanıcıyla İnternet’teki en popüler video sitesi
 • En popüler ikinci sosyal medya platformu
 • İkinci en büyük arama motoru
 • Genel olarak en popüler ikinci web sitesi 

Bir çok SEO uzmanı, arama motorlarını düşündüklerinde YouTube’u unutur. Diyelim ki, video pazarlama herkes için ya da her endüstri için değil, ancak çoğumuz şu anda elimizde güçlü video kameralar varken, video pazarlamayla oynamak için daha iyi bir zaman olmamıştı.

A) Videonuzu SEO Dostu Yapın

Tıpkı Google’ın örümcekleri gibi, YouTube’un algoritması da videonuz hakkında bilgi toplayarak ve kullanarak çalışır. Dosya adı, başlık, yüklediğiniz içeriğin açıklaması – tüm bu öğeler YouTube’un arama sonuçlarındaki sıralamaları etkiler.

Videonuzu SEO dostu hale getirmek için birkaç ipucu:

 • Video Başlığı – Çekici bir video başlığı oluşturmak dengeleyici bir eylemdir – tıklama oranınızı artırmak için başlığı SEO dostu ve tıklanabilir hale getirmelisiniz . İdeal olarak, blog yazılarınızda yaptığınız gibi video başlıklarınızda da aynı kuralları izlemelisiniz. Tıklama ve paylaşım elde etmek için, güçlü kelimelerin yanı sıra anahtar kelimeleri de ekleyin. 
 • Video Açıklaması – YouTube’un örümcekleri videoları “okuyamadıkları” için, içeriğini belirlemek için yazılı açıklamanıza güveneceklerdir. Ancak, sadece bazı hedef anahtar kelimeleri atmayın. Açıklamanızı, video içeriğinizi ayrıntılı olarak açıklayan kısa bir blog yazısı olarak düşünün.

Bu, Google’a ve okuyucularınıza videonuzun tam olarak ne hakkında olduğunu söyler. Rakiplerinizin çoğunun bunu yapması muhtemel olmadığından, size anında üstünlük sağlayacaktır.

Bonus: YouTube video açıklamanızı tüm videonuzun bir senaryosuna dönüştürmek için bir video transkripsiyon hizmeti kullanın. Bu şekilde, YouTube, içeriğinizin nerede sıralanması gerektiğine karar verirken çalışacak tonlarca bilgiye sahiptir.

B) Özel Küçük Resimler Oluşturun

Çoğu arama motoru tıklama oranını sıralama faktörü olarak kullanır. İnsanlar tıklayarak Eğer sizin belirli bir terimi ararken sonucu, doğru, değerli bir şey sunan olmalı? Videonuzu cazip bir küçük resimle optimize etmek yardımcı olabilir.

Harika bir küçük resim, izleyicilere videonun tam olarak ne hakkında olduğunu anlatmalıdır. Videonuzun YouTube ekran görüntülerinden birini kullanmayın – bunun yerine, bir başlık kartıyla birlikte ilgi çekici bir resim içeren özel bir küçük resim oluşturun.

C) Video Oynatma Listeleri Oluşturun

Bir konuyu veya hikayeyi birbiri ardına takip eden oynatma listesi olarak bilinen bir dizi videoya bölmek, kullanıcıları kanalınızda daha uzun süre kalmaya ve içeriğin daha fazla içeriğiyle etkileşime girmeye teşvik eder.

Oynatma listeleri oluşturmak, kullanıcıları kanalınıza geri dönmeye ve bir sonraki yüklemenizi izlemeye ikna etmekle kalmaz, aynı zamanda YouTube’un algoritması bu artan etkileşimi yakalayacak ve videolarınızı daha sık önererek ve onları sitenin arama sonuçlarında daha yüksek konumlandırarak sizi ödüllendirecektir.

2021’de bile, bağlantılar hala  arama motoru optimizasyonunun çok önemli bir parçası.

Yine de kalitenin önemli olduğunu unutmayın. Spam içerikli bağlantılar sitenize zarar verebilir. Çok düşük DA sitelerinden gelen bağlantıların çok fazla değer vermesi olası değildir, ancak eski etki alanlarından gelen bağlantıların  yeni sitelerden gelen bağlantılardan daha fazla değer verdiği görülmüştür.

Not: Bununla birlikte, yüksek kaliteli içerik , sosyal yardım ve etkileyici pazarlama yoluyla kazanılan bağlantılar güvenli ve son derece etkilidir.

Ancak Google işleri kolaylaştırmaktan hoşlanmaz.

Mantığın bize söyleyeceğinin aksine, neredeyse tamamen son derece yüksek kaliteli bağlantılardan oluşan geri bağlantı profillerine sahip siteler, aslında manuel inceleme için işaretlenebilir. Siteniz çok temiz göründüğü için bunu geçemezseniz, başınızı belaya sokabilirsiniz.

Neyse ki, bu nadiren olur (bu nedenle neden bir incelemeyi işaretlediğinde işaretleyebilir). Siteler büyüdükçe ve daha büyük sitelerden bağlantılar aldıkça, genellikle yol boyunca daha küçük sitelerden bağlantılar alırlar. Bu, bağlantı profilinizi çeşitlendirir ve arama motorlarına doğal görünmesini sağlar (çünkü  doğal olacaktır ).

Bununla birlikte, bağlantı portföyünüzün Google’ın görmeyi beklediği model türünü izlemesini sağlayacak akılda tutulması gereken birkaç şey vardır.

 • İçeriği tanıtırken, yalnızca “büyük isimler” i hedeflemeyin. Daha küçük siteler de değer sunabilir. Genellikle daha duyarlı ve nişe özgüdürler.
 • Bağlantıları reddedecekseniz, tedbirli olun. Çok fazla bağlantıyı reddetmek, çok az bağlantıyı reddetmekten daha zararlı olabilir. Aslında, Google artık kötü bağlantıları tanımakta ve onları görmezden gelmeyi seçmekte oldukça başarılı. Arama motoru, çoğu sitenin doğal olarak birkaç çürük elma alacağını anlar, bu nedenle, reddetmeniz konusunda fazla liberalseniz, yapabileceğiniz tek değişiklik Google’ın size gerçekten yardımcı olan bağlantılara indirim yaptırmasıdır.

8) Asla, Hiç Gözden Kaçma Teknik SEO

Her şeyi doğru yapıyor olabilirsiniz, ancak siteniz teknik olarak sağlam değilse, düşük performans gösteriyor olabilir.

İşte teknik SEO ile ilgili göz önünde bulundurmanız gereken birkaç gelişmiş arama motoru optimizasyon tekniği.

A) Tüm Sitenizin HTTPS’ye Yüklendiğinden Emin Olun

HTTPS, 2014’ten beri bir sıralama faktörü olmuştur. Güvenli olmayan siteler veya karma güvenlikli siteler (yani, bazı yükler HTTP’de ve bazıları HTTPS’de – “S” güvenli anlamına gelir), sıralama için mücadele edebilir. Bugün, güvenli bir web sitesi gereklidir.

Google, kullanıcıları HTTPS olmayan web sitelerini ziyaret ettiklerinde uyarmaya başladı  ve henüz güvenli, şifreli bağlantılara geçiş yapmadıysanız, sitenizi ziyaret etmek isteyen çok sayıda insanı geri çeviriyor olabilirsiniz.

HTTPS, web sitenizin SEO varlığını artırmasına, güvende kalmasına ve kötü niyetli kişilerin içeri girip web sitenizden yararlanmasını zorlaştırmasına yardımcı olacak en iyi uygulamadır.

Daha küçük bir kuruluşsanız, süreciniz büyük olasılıkla daha az zahmetli veya zaman alıcı olacaktır, ancak her iki durumda da HTTPS’ye geçiş, siber güvenlik tehditleri ve artan SEO ve SEM gereksinimleri dünyasında bir gerekliliktir.

B) Mobil için AMP’yi etkinleştirin

AMP veya Accelerated Mobile Pages , yayıncıların duyarlı, mobil cihazlar için optimize edilmiş içeriği kolayca oluşturmasına olanak tanıyan, Google destekli bir açık girişim olarak başladı.

AMP sayfaları ile mobil uyumlu sayfalar arasındaki fark nedir?

“Duyarlı bir sayfa veya mobil uyumlu bir sayfa, farklı bir düzende sunulan web sitesinin aynı sayfasıdır. Sayfalar, erişildikleri cihaza göre görüntülenir. AMP sayfaları, kullanıcıya Google AMP önbelleğinden sunulur. AMP sayfalarının farklı bir URL’si vardır.” 

Akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlarda içeriği hızlı bir şekilde oluşturmanın bir yolu olarak tasarlanan AMP, üç bileşeni birleştirir.

 • HTML etiketleri: yaygın web kalıplarının hızlı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olan
 • AMP JS: hızlı oluşturma için gerekli kaynak yüklemesini ve en iyi uygulamaları yöneten bir kitaplık
 • AMP önbelleği: hem içerik yükleyen hem de hız sağlayan bir içerik dağıtım ağı

WordPress kullananlarınız için, AMP’nin uygulanması, sıfırdan evde yetiştirilen bir CMS’den çok daha kolay olmalıdır.

C) Tarama Yazılımına Yatırım Yapın

Bu SEO tarayıcı programları, Google’ın kendi tarayıcılarına benzer ve size sitenizin teknik sağlığı hakkında bilgi verecektir:

 • Derin Tarama : Derin Tarama, siteleri SEO sağlığı ve uygulanabilirliği açısından kontrol eden web tabanlı bir tarayıcıdır. Derin Tarama, size gerekli iyileştirmelerin ve hataların bir listesini sağlayacaktır, örneğin: yinelenen içerik, bozuk sayfalar, hatalı başlıklar, açıklamalar ve meta veriler.
 • Botify : Expedia ve eBay gibi büyük isimlere sahip kullanıcılara sahip bulut tabanlı bir tarayıcı olan Botify, Google’ın kendi gizli algoritmalarının dışında bugün mevcut olan en güçlü tarayıcılardan biridir. Botify yalnızca Google’ın sayfanızı tarayıp taramadığını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda web sayfanızı Google’ın tarayıcıları için optimize etmek üzere web içeriğinin ve site haritalarının nasıl yeniden yapılandırılacağına ilişkin öneriler de sunabilir.

Ne yazık ki, Botify giderek daha pahalı hale geldi ve artık kurumsal şirketler için yalnızca gerçekçi olarak uygun fiyatlı.

Uygun fiyatlı (ve yine de etkili) tarama yazılımı için aşağıdaki seçeneklerden birine (veya her ikisine) bakmak isteyebilirsiniz:

 • Screaming Frog : Muhtemelen piyasadaki en iyi bilinen tarayıcı olan Screaming Frog ilk bakışta korkutucu görünebilir, ancak yolunuzu bir kez öğrendiğinizde hızı, gücü ve verimliliği için onu takdir edeceksiniz.
 • Sitebulb : Sahnedeki en yeni tarayıcılardan biri olan Sitebulb , lansmanından bu yana birçok ödül kazandı ve birçok kişi tarafından teknik SEO yapma şeklimizi dönüştürdüğü için lanse edildi. Kısacası, bir sitenin teknik sorunlarını basit bir dille detaylandırarak ve düzeltmek için tam olarak ne yapmanız gerektiğini açıklayarak zor işi sizin için yapar. Muhtemelen piyasadaki en iyi yeni SEO teknolojilerinden bazıları.

D) Anlamsal İşaretlemelerinizi Düzeltin

Anlamsal işaretlemeler, Google’ın sitenizi anlamasına yardımcı olur – ancak yalnızca doğruysa.

Anlamsal biçimlendirmeler, esasen sitenizdeki önemli bilgileri vurgulamaya yardımcı olan HTML etiketleridir. Google’ın örümceklerine, sayfadaki her kelimeyi sindirmeye gerek kalmadan bir sayfanın ne hakkında olduğunu söylerler.

Örneğin başlık etiketlerini al. <h1> etiketine sarılmış metin, sayfanın ana başlığıdır ve o sayfadaki tüm paylaşılan içeriğin kısa bir açıklamasını vermelidir. <h2> etiketine sarılmış metin, alt başlıklardır.

Aşağıda örnek bir başlık yapısı verilmiştir:

<h1> Misafir Gönderme için En İyi Kılavuz

<h2> Konuk yayınlama nedir?

<h3> Konuk blog yazmanın faydaları

<h3> Oluşturabileceğiniz 5 tür bağlantı

<h2> Harika bir konuk gönderisi nasıl yazılır?

<h3> 1. Mükemmel web sitesini seçin

<h3> 2. Bir e-posta sunumu gönderin

<h3> 3. İçeriğinizi yazın

E) URL’leri Yeniden Yönlendirerek “Sayfa Bulunamadı” 404 Hatalarını Düzeltin

“Hata: Bulunamadı” metnini içeren bir 404 sayfasına götüren bir bağlantıyı takip etmek aslında bir çıkmazdır. Ve kimse çıkmaz sokağa sıkışmaktan hoşlanmaz – ne arama motoru örümceklerine ne de hedef kitlenize. Bu nedenle, bu bozuk veya eksik sayfaları düzeltmek ve mümkün olan en kısa sürede kullanıcılarınızla yeniden etkileşime geçmek sizin çıkarınıza.

Bozuk sayfaların yeni URL’lere yeniden yönlendirilmesi, kullanıcı deneyimini artıracak ve aynı zamanda bu sayfaların geçmekte olduğu herhangi bir bağlantı değerini (veya bağlantı suyunu) geri kazanacaktır.

Bonus: Yukarıda belirtilen tarama araçlarını 404 sayfaları belirlemek veya Search Console’a bakmak için de kullanabilirsiniz.

9) Açılış Sayfaları ve Listeler ile Yerel Arayanları Hedefleyin

 Google’daki tüm aramaların neredeyse yarısı (%46) yerel bilgi arayan kişilerden yapılıyor. Bu şunları içerebilir:

 • Yerel dükkanlar
 • Açılış saatleri
 • Telefon numaraları
 • Adresler

Dolayısıyla, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletmeniz varsa, yerel SEO  ve listeleri ihmal edemezsiniz .

İşte yerel olarak yaşayan potansiyel müşterileri yakalamak için üç büyük SEO tekniği. Sonuçta,  çevrimiçi yerel işletmeler için bir Google araması yapan kişilerin %72’si , beş millik bir yarıçap içindeki mağazaları ziyaret ediyor!

A) Dizin Listelerinizi Tekrar Kontrol Edin

Google veya Bing gibi arama motorları ne kadar güçlü olursa olsun, yine de aynı anda her yerde olamazlar ve bazen yerel veri kaynaklarından gelen ek bilgilere güvenmek zorunda kalırlar .

Bu kaynaklar, alan işletmeleri için ilgili verileri toplayan, toplayan ve gönderen dizin listelerini içerebilir – fiziksel dizinlerden gelen bilgiler (Sarı Sayfalar gibi) veya işletme kayıtlarını tarayan bilgiler.

Özetle: Daha büyük arama motorları (Google gibi) kendi veritabanlarındaki bilgi boşluklarını doldurmak için bu veri toplayıcılara güvenecek ve ayrıca gerçeklerin güncel olduğundan emin olmak için bilgileri çapraz kontrol edecek.

Bununla birlikte, toplayıcılar güncel olmayan verileri topladığında sorunlar ortaya çıkar ve Google veya Bing gibi bir arama motorunun işletmenizin eski bir adresi veya bağlantısı kesilen bir telefon numarası gibi yanlış bilgileri listelemesine yol açar.

Bu nedenle, oluşturduğunuz her çevrimiçi girişte fiziksel iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmak çok önemlidir:

 • Google My Business: Google en büyük arama motoru olduğu için, her zaman kullanımı ücretsiz bir listeleme hizmeti olan Google My Business ile başlayın ve verilerinizi buna göre güncelleyin. Ekstra konumlar, en son çalışma saatleriniz ve hangi ödeme şekillerinin kabul edilebilir olduğu gibi önemli ayrıntıları eklediğinizden emin olun.
 • Yerel Dizin Yönetim Hizmeti: Bu hizmet, sayısız yerel dizini taramak, veri toplayıcılarla etkileşim kurmak ve eski bilgileri düzeltmek gibi zahmetli bir işi yürütür. Moz Yerel  ve Yext , ya da daha kötüsü tamamen farklı bir iş olduğunu düşünerek içine Google’ın algoritmaları kandırmak – hem size gelir kapısı zarar veremez tutarsızlıkları önlemek yardımcı olabilir bu hizmeti sunuyoruz.
 • Yerel Veri Toplayıcıları kullanarak daha fazla dizin listesi oluşturun: Bilgileri artık bir T’ye indirdiğinize göre, Bright Local gibi yerel bir veri toplayıcı kullanarak bunu kullanıma sunun . Bu şekilde, aynı bilgileri tekrar tekrar titizlikle tekrar girmenize gerek kalmaz, bu da kendi başına hatalara yol açacaktır.

Bu noktadan sonra, yerel arama listeleri, yönetim hizmetiniz tarafından doğru ve otomatik olarak güncellenmelidir. Oh, ve bir şey değişirse tüm yerel listeleri değiştirmeyi unutmayın – özellikle ofise taşındığınızda veya telefon numaralarını değiştirdiğinizde!

B) Yerel Açılış Sayfaları Oluşturun ve Optimize Edin

İnsanların yerel hizmetleri ararken kullandıkları arama terimlerini düşünelim. Şanslar şuna benzer:

 • “Adana’da SEO hizmetleri”
 • “Adana, Seyhan’daki en iyi fön makinesi”
 • “Adana’da mum nereden alınır”

Google’ın SERP’lerinin kısa listesine ulaştığınızdan emin olmanın tek yolu, bu anahtar kelimeleri web sitenizde aktif olarak hedeflemektir – tercihen yerel bir açılış sayfasıyla. (Yerel bir açılış sayfası, teneke üzerinde söylediği şeyi yapar: belirli bir konumda bir şey arayan insanları hedefler.

Aşağıdakileri yaparak kendinizinkini oluşturun (ve gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazanızı ziyaret etmeye hazır yerel arama yapanları hedeflemeye başlayın):

 • Ürün veya hizmetinizle ilgili yerel anahtar kelimeleri bulmak için anahtar kelime araştırması yapmak.
 • Web sitenizde yeni bir sayfa oluşturmak ve bu yerel anahtar kelimeler için optimize etmek. Bu, meta başlığınızda, meta açıklamanızda, sayfa başlığınızda, başlık etiketlerinde, resim alt metninde ve site içeriğinizde ifadeden bahsetmeyi içerir.
 • Konuma dayalı anahtar kelime sıralamasını güçlendirmek için yerel dizin listelerinden o sayfaya bağlantılar oluşturmak (örneğin, Londra için bir açılış sayfası oluşturuyorsanız, Londra merkezli dizinlerden açılış sayfasının URL’sine bağlantılar oluşturun).

C) Yerel Arama için Teknik SEO

Yerel arama için teknik SEO gerçekleştirmek, daha önce tartışılana benzer bir süreçtir, ancak işinizi yerel aramalar için optimize etmenizi sağlayacak bazı yararlı terimler ve teknikler burada verilmiştir.

Şema, temelde kullanıcılara ve arama motorlarına ekstra bilgi sağlayan kısa veri parçacıklarıdır. Hepsinden iyisi, şema işaretlemeleri herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmez ve Google, Yahoo ve Bing arasında nadir bir işbirliği olan Schema.org aracılığıyla eklenebilir .

Şema, yerel arama yapanlara sayfanın kendisini gerçekten ziyaret etmeden mekanın saatleri, konumu, genel bilgileri ve daha fazlası hakkında ek bilgi veren bu listede kullanılır.

Bir adım daha ileri gitmek isterseniz, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla bir JSON (Javascript Object Notation) yerleştirme de ekleyebilirsiniz. JSON,  hem insanlar hem de yapay zekalar tarafından kolayca okunabilen ve C ++, Javascript, Python vb. Kullanan herkesin aşina olduğu bir veri biçimidir .

Ancak Google Etiket Yöneticisi ile, şemanızın  gücünü daha da artırmak için şema ve JSON’u birleştirmek kolaydır, bu da daha yüksek bir TO ve görünürlük sağlar ve değerli zaman kodlamaya gerek kalmadan.

Kabul edilirse, öğrenme eğrisi, Javascript veya diğer herhangi bir temel programlama diline aşina olmayanlar için biraz diktir, ancak bir kez bir kez ayarlandığında, JSON enjeksiyonları yapılandırılmış verileri basit ve verimli bir şekilde yürütmeye ve yerleştirmeye yardımcı olabilir.

10) SEO Performansını Ölçün

Raporlama ve analiz, SEO’nun iki kritik unsurudur – her ikisi de genel pazarlama stratejilerinizi geliştirmek için vazgeçilmezdir.

Etkili raporlama, aşağıdakiler gibi temel soruları anlayabileceğiniz anlamına gelir:

 • Hangi içerik müşterinizin ilgisini gerçekten çekti?
 • Web sitesinin hangi bölümünde en çok UX sorunu vardı?
 • En az (veya en çok) ziyaret edilen sayfa hangisiydi ve neden?
 • Hangi sayfa içi SEO değişiklikleri en yüksek sıralamayla sonuçlandı?
 • Gelecekte hangi anahtar kelime stiline odaklanmalısınız?

Sonuçlarınızı düzenli olarak izlemeden ve raporlamadan bu karmaşıklıkları anlamak (ve bunları daha fazla iyileştirme yapmak için kendi yararınıza kullanmak) zordur.

İşte tam olarak bunu yapmak için kullanabileceğiniz üç araç:

A) Data Studio

İçeriğinizin ve pazarlamanızın nasıl performans gösterdiğine dair tam 360 derece bir görünüm elde etmek için çevrimiçi verileri tekrar çevrimdışı verilere bağlama becerisiyle ilgileniyor musunuz?

Google’ın Data Studio , birden çok kaynaktan gelen verileri (sıralamalar, trafik ve dönüşüm verileri gibi) tek bir arayüzde toplayarak tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Dahili ekiplerin kullanması için harika bir SEO aracı, aynı zamanda SEO ajanslarının müşterileriyle süslü raporları paylaşmaları için mükemmel bir yoldur.

Ancak en önemlisi, Data Studio ile izleyebileceğiniz SEO ölçümleri, SEO stratejinizin etkinliğini belirlemenize ve daha iyi sonuçlar için taktikleri döndürmeniz veya değiştirmeniz gerekip gerekmediğini değerlendirmenize yardımcı olabilir.

B) Wayback Makinesi

Rakiplerinizin ne yaptığının ve onlar için ne kadar işe yaradığının daima farkında olun. Hangi teknikleri kullanıyorlar? Yaklaşımlarını nasıl değiştirdiler? Hangi hatalardan öğrendiler?

Rakiplerinizin nasıl değiştiğini görmek için harika bir araç , pazarlamacıların petabaytlarca arşivlenmiş web sayfalarına erişmesine olanak tanıyan Wayback Machine’dir . Wayback Machine’in kapsamlı veritabanını inceleyerek, aşağıdaki gibi faktörleri not alarak rakibinizin markasının ve web varlığının gelişimini takip edebilirsiniz:

 • UX tasarımındaki değişiklikler
 • Bir web sürümünden diğerine kopyalamadaki farklılıklar
 • Sayfada gezinme veya harekete geçirici mesajlar gibi temel sayfa öğelerinin hareketleri

Yine de, bir şeyi rakibiniz yaptığı için uygulamamalısınız – ister bir web sitesini belirli bir şekilde tasarlıyor olun, ister belirli bir kopya veya resimler kullanıyor olun. SEO ekibinize değişikliklerini kopyalamaya devam etmeden önce, endüstri bilgisiyle birlikte sağduyunuzu kullanmanız gerekir.

C) SEMrush

Bu kılavuzu bir T’ye kadar takip ettiyseniz, web sitenize Google’dan gelen bir organik trafik akışı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu harika bir haber, ancak hangi anahtar kelimelerin en çok sonuç getirdiğini nasıl öğrenebilirsiniz?

Girin: Pazarlamacılar tarafından çeşitli arama motorlarında (ve çok daha fazlasında) sürekli değişen anahtar kelime sıralama konumlarını izlemek için kullanılan, daha önce bahsedilen bir SEO aracı olan SEMrush.

D) Google Arama Konsolu

Google Arama Konsolu, Web Yöneticisi Araçları olarak bilindiğinden beri uzun bir yol kat etti. Artık herhangi bir SEO uzmanının araç kutusunda kritik bir silah parçası olmalı ve düzenli olarak kontrol edilmelidir. Google sitenizle ilgili bir şeyden hoşlanmazsa, Search Console size söyleyecek ilk araç olabilir.

Read More
ŞİMDİ ARA