E-Ticaret Web Tasarım canlandıracak, satış hacmini yükseltecek unsurlardan bir tanesi de e-ticaret sitesi tasarımıdır. E-ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yaparak para kazanmak isteyenler için bir sitenin görselleri, teması ve her şeyiyle teması sitenin canlılığını gösterir. Müşteri ya da tüketici web tasarımda kusursuzluğu görmek ister. Yarım kalmış, modası geçmiş bir web sitesi tasarımı müşterinin güvenini zedeleyeceğinden satış gerçekleşmez. 

adana eticaret web tasarım

Bir e-ticaret web tasarımı mutlaka modern olmalı, müşterinin gözünü yormamalı, müşteri tasarımın kusursuz olduğunu hissetmeli, arama motorlarına uygun ve net bir ifadeyle sade tasarıma sahip olmalıdır. Açıklanan verilere göre ise; e-ticarete girenlerin yüzde 70’lik kısmı ticareti telefonundan tamamlıyor. E-ticaret sitesi tasarımı da mobil uyumlu olmalı ve kalitden ödün vermemelidir. Site tasarımı yaparken teknik konular haricinde kullanıcı deneyimi odaklı olmak da bir hayli önemli. Bu rehberimizde tasarım konusundaki teknik konulardan ziyade bu kullanıcı deneyimiyle ilgili önemli noktaların üzerinde duracağız.

E-ticaret Web Tasarımı

E-Ticaret Web Tasarım siteleri için web tasarımı önemli olduğu için hazırlanan bu tasarımların görselliği de önemlidir. Çünkü bir web sitesinde alışveriş yapmak isteyen kişi düzensiz, düşük kaliteli bir site ile karşılaşırsa o siteden hemen çıkarak başka siteden alışverişine devam eder. Bu nedenle insanların ilgisini çekmek, yüksek kaliteli görsel algı sunmak, düzenli bir web sitesine sahip olmak e-ticaret siteleri için önemlidir. Böylece işlerinizi temiz ve sorunsuz bir şekilde yaparak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. İyi bir web tasarımı e-ticaret sitelerinin birbirleriyle yarışmasına ve daha çok müşteri çekmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle bir web tasarımında öncelikle iyi bir görsel algı ve düzenli bir tasarım önemlidir.

Web tassarımda bir başka ilke ise; ‘müşteriyi harekete geçirmek’ olarak benimsenmelidir. Bir müşteri temanın ne kadar kusursuz olduğunu görse de temadaki özel tasarım dokunuşları müşterinin ilgisini çekecektir. Müşteri kitlesinin sevdiği renkleri kullanmak, desen ve bileşen seçiminde müşteri yorumunu almak web tasarım için kaçınılılmaz bir gerçektir. 

Kaliteli Görüntü Kullanın

Bir web tasarımı e-ticaret sitelerinde kaliteli görüntü kullanmak müşteriyi harekete geçireceğinden, müşterinin ticaret yapmasını sağlayacağından ve müşteriye kusursuzluğu vereceğinden görüntü kalitesi önem arz eder. Çünkü kaliteli bir görüntü kullanmak tasarımın daha iyi görünmesine ve her şeyin tutarlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kaliteli görüntü kullanmak, müşterilerinde ilgisini çekeceğinden dolayı daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Böylece profesyonel olarak hazırlanmış olan e-ticaret sitesi tasarımları sayesinde diğer e-ticaret sitelerine fark atarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.Kaliteli görsel kullanmanın e-ticaret sitesi tasarımındaki önemi ise şöyledir;

  •     Müşteriyi harekete geçirir
  •     Müşterinin ürün almasını sağlar
  •     Gelir, başarı dengesinde yükselme meydana gelir
  •     Profesyonel tasarımlar sizi yarıda bırakmaz

Ziyaretçi odaklı olun

Sitenizin nasıl bir altyapı üzerine kurulu olduğundan çok, sitenin işlevselliği ziyaretçiler için çok daha önemli bir konudur. Bu nedenle de site tasarımınızı yaparken görselliği, kolay navigasyona ve sitenin hızlı bir şekilde yüklenmesi üzerine odaklanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Tüketiciler internet kullanıyor olsalar da halen daha internetten alışveriş konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu sebeple de site tasarımı yaparken, kullanıcıları göz önünde bulundurarak, onların kolay bir şekilde alışveriş yapmalarını sağlamanız e-ticaret sitenizdeki geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Basit ve sade bir tasarımı tercih edin

Site tasarımının sade olması ve basit bir şekilde kullanılabilmesi bu noktada oldukça önemli. Son yıllardaki Flat Design akımı site tasarımlarında renkleri, boş alanları ve görselleri ön plana çıkartarak, kalabalık görüntüden uzak bir tasarımın kullanılmasına ön ayak oluyor. Karmaşık tasarımlar yerine basit ve sade görünümlü tasarımlara yönelmeniz hem trendleri yakalamanıza yardımcı olurken, hem de ziyaretçilerin sitenizi daha rahat kullanmalarına olanak tanır.

Sepet görünümü sitenin tümünde aktif edin

E-Ticaret Web Tasarım sitenizde geri dönüşümü artırarak, ziyaretçileri satışlara yönlendirebileceğiniz en önemli alan sepet bölümüdür. Ziyaretçiler bir ürünü sepetlerine eklediklerinde, sitenin herhangi bir bölümünde de bu sepet bölümüne giderek, ürünlerini inceleyebilmeleri ve sonrasında da ödeme sayfasına gidebilmeliler. Bu nedenle de sepet ikonunu hem mobil hem de masaüstü tasarımlarda sürekli görünür yapmanız oldukça önemlidir.

Dikkat dağıtıcı öğeleri kullanmayın

İnternet kullanıcılarının dikkatleri çok fazla dağılabildiği gibi farklı banner veya görseller nedeniyle siteden çıkabilir ya da başka bir siteyi ziyaret edebilirler. Bu nedenle de ziyaretçilerin dikkatini dağıtarak, onları farklı bir sayfaya yönlendirebilecek ekstra banner ya da görsel kullanımlarından kaçınmalısınız. Ziyaretçilerinizin alışveriş deneyimini geliştirmek için sadece gerekli zaman ve yerlerde bu banner çalışmalarını yapmanız, onların sayfa üzerinde geçirdikleri süreyi de arıtırmasını sağlar.

Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflar kullanın

Ürün fotoğraflarının geri dönüşümlerdeki yeri oldukça fazladır. Kullanıcıların ürünle olan ilk teması bu fotoğraflar sayesinde olduğu için, ürün fotoğraflarınızın dikkat ve ilgi çekici olması gerekir. Günümüzde görsellik tüketiciler için çok önemli olduğu için, sıradan beyaz arkafonlu fotoğraflar dikkati yeterince çekmemenize neden olabilir.

Ürün fotoğraflarınızı iyi bir şekilde hazırlamanız ve yüksek çözünürlüklü kaliteli fotoğraflar kullanmanız, ürünlere olan ilginin de artmasını sağlayabilir. Bunun yanı sıra site üzerinde kullandığınız diğer fotoğraflarda da yine yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Call Now ButtonŞİMDİ ARA