E-Ticaret Web Tasarım canlandıracak, satış hacmini yükseltecek öğelerden bir tanesi de online alışveriş sitesi tasarımıdır. E-ticaret sitesi kurmak ve internetten satış yaparak para kazanmak isteyenler için bir sitenin görselleri, teması ve her şeyiyle teması sitenin canlılığını gösterir. Müşteri veya tüketici web tasarımda mükemmelliği görmek ister. Yarım kalmış, modası geçmiş bir internet sitesi tasarımı müşterinin güvenini zedeleyeceğinden satış gerçekleşmez.

adana eticaret web tasarım

Bir online alışveriş web sitesi tasarımı muhakkak modern olmalı, müşterinin gözünü yormamalı, müşteri tasarımın kusursuz olduğunu hissetmeli, arama motorlarına uygun ve net bir ifade ile sade tasarıma sahip olmalıdır. Açıklanan verilere göre ise; online alışverişe girenlerin % 70’lik kısmı ticareti telefonundan tamamlıyor. E-ticaret sitesi tasarımı da responsive olmalı ve kaliteden ödün vermemelidir. Site tasarımı yaparken teknik konular haricinde kullanıcı bilgi birikimi odaklı olmak da oldukça önemli. Bu rehberimizde tasarım konusundaki teknik konulardan ziyade bu kullanıcı bilgi birikimiyle ilgili önemli noktaların üstünde duracağız.

E-ticaret Web Tasarımı

E-Ticaret Web Tasarım siteleri için web sitesi tasarımı değerli olduğu için hazırlanan bu tasarımların görselliği de önemlidir. Çünkü bir internet sitesinde alışveriş yapmak isteyen kişi düzensiz, düşük nitelikli bir site ile karşılaşırsa o siteden hemen çıkarak başka siteden alışverişine devam eder. Bu sebeple insanların ilgisini çekmek, yüksek nitelikli görsel algı sunmak, düzenli bir web sitesine sahip olmak online alışveriş siteleri için önemlidir. Böylece işlerinizi temiz ve problemsiz bir biçimde yaparak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. İyi bir web sitesi tasarımı online alışveriş sitelerinin birbirleriyle yarışmasına ve daha çok müşteri çekmesine yardımcı olmaktadır. Bu sebeple bir web sitesi tasarımında evvela iyi bir görsel algı ve düzenli bir tasarım önemlidir.

Web tasarımda bir başka ilke ise; ‘müşteriyi harekete geçirmek’ olarak benimsenmelidir. Bir müşteri temanın ne kadar kusursuz olduğunu görse de temadaki özel tasarım dokunuşları müşterinin ilgisini çekecektir. Müşteri kitlesinin sevdiği renkleri kullanmak, desen ve bileşen seçiminde müşteri yorumunu almak web tasarım için kaçınılmaz bir gerçektir.

Kaliteli Görüntü Kullanın

Bir web sitesi tasarımı online alışveriş sitelerinde nitelikli görüntü kullanmak müşteriyi harekete geçireceğinden, müşterinin ticaret yapmasını sağlayacağından ve müşteriye mükemmelliği vereceğinden görüntü kalitesi önem arz eder. Çünkü nitelikli bir görüntü kullanmak tasarımın çok daha iyi görünmesine ve her şeyin tutarlı hale gelmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca nitelikli görüntü kullanmak, müşterilerinde ilgisini çekeceğinden dolayı daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Böylece uzman olarak hazırlanmış olan online alışveriş sitesi tasarımları sayesinde diğer online alışveriş sitelerine fark atarak daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. Kaliteli görsel kullanmanın online alışveriş sitesi tasarımındaki önemi ise şöyledir;

  •     Müşteriyi harekete geçirir
  •     Müşterinin ürün almasını sağlar
  •     Gelir, başarı dengesinde yükselme meydana gelir
  •     Profesyonel tasarımlar sizi yarıda bırakmaz

Ziyaretçi odaklı olun

Sitenizin nasıl bir altyapı üzerine kurulu olduğundan çok, sitenin işlevselliği ziyaretçiler için çok daha çok önemlidir. Bu sebeple de site tasarımınızı yaparken görselliği, kolay navigasyona ve sitenin hızlı bir biçimde yüklenmesi üzerine odaklanmanız daha yerinde bir yaklaşım olacaktır.

Tüketiciler internet kullanıyor olsalar da halen daha internetten alışveriş konusunda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu nedenle de site tasarımı yaparken, kullanıcıları göz önünde bulundurarak, onların kolay bir biçimde alışveriş yapmalarını sağlamanız online alışveriş sitenizdeki geri dönüşümleri artırmanıza yardımcı olur.

Basit ve sade bir tasarımı tercih edin

Site tasarımının sade olması ve basit bir biçimde kullanılabilmesi bu noktada bir hayli önemli. Son yıllardaki Flat Design akımı site tasarımlarında renkleri, boş alanları ve görselleri ön plana çıkartarak, kalabalık görüntüden uzak bir tasarımın kullanılmasına ön ayak oluyor. Karmaşık tasarımlar yerine basit ve sade görünümlü tasarımlara yönelmeniz hem trendleri yakalamanıza yardımcı olurken, hem de ziyaretçilerin sitenizi daha rahat kullanmalarına olanak tanır.

Sepet görünümü sitenin tümünde aktif edin

E-Ticaret Web Tasarım sitenizde geri dönüşümü artırarak, ziyaretçileri satışlara yönlendirebileceğiniz en önemli alan sepet bölümüdür. Ziyaretçiler bir ürünü sepetlerine eklediklerinde, sitenin herhangi bir bölümünde de bu sepet bölümüne giderek, ürünlerini inceleyebilmeleri ve akabinde de ödeme sayfasına gidebilmeliler. Bu sebeple de sepet ikonunu hem mobil hem de masaüstü tasarımlarda devamlı görünür yapmanız bir hayli önemlidir.

Dikkat dağıtıcı öğeleri kullanmayın

İnternet kullanıcılarının dikkatleri çok fazla dağılabildiği gibi farklı banner ya da görseller sebebiyle siteden çıkabilir veya diğer bir siteyi ziyaret edebilirler. Bu sebeple de ziyaretçilerin dikkatini dağıtarak, onları ayrı bir sayfaya yönlendirebilecek ekstra banner veya görsel kullanımlarından kaçınmalısınız. Ziyaretçilerinizin alışveriş deneyimini geliştirmek için yalnızca gerekli zaman ve yerlerde bu banner çalışmalarını yapmanız, onların sayfa üstünde geçirdikleri süreyi de arttırmasını sağlar.

Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli fotoğraflar kullanın

Ürün resimlerinin geri dönüşümlerdeki yeri bir hayli fazladır. Kullanıcıların ürünle olan ilk teması bu resimler sayesinde olduğu için, ürün resimlerınızın dikkat ve ilgi çekici olması gerekir. Günümüzde görsellik tüketiciler için çok değerli olduğu için, sıradan beyaz arkafonlu resimler dikkati yeteri kadar çekmemenize neden olabilir.

Ürün resimlerınızı iyi bir biçimde hazırlamanız ve yüksek çözünürlüklü nitelikli resimler kullanmanız, ürünlere olan ilginin de artmasını sağlayabilir. Bunun beraberinde site üstünde kullanmış olduğunuz diğer resimlerda da yine yüksek çözünürlüklü resimler kullanmaya dikkat etmelisiniz.

ŞİMDİ ARA