E-Ticaret SEO’sunda Kaçınılması Gereken 7 Temel Faktör

Site tasarımcılarının ezici bir çoğunluğu içerik geliştirirken arama motoru optimizasyonu (E-Ticaret SEO) konusunu düşünse de, muhtemelen eski yöntemleri kullanıyorlar. Eskiden sağlam olan öneriler bugün pekala sorgulanabilir olabilir ki bu, insanların sıralamada olması gerekli olduğu kadar yüksek puan alamamasının en büyük nedenlerinden birisidir.

Yapay zeka tabanlı algoritmalara dayalı doğal dil modellerinin hala bazı ciddi problemleri var, bu sebeple SEO becerileri önümüzdeki senelerde talep görecek gibi görünüyor.

Bu yaygın hatalar listesine bir göz atın ve kendi online alışveriş platformunuzu yönetme konusunda iyileştirebileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını görün.

1. Anahtar Kelime Planlayıcıya Çok Fazla Güvenmek

Ücretsiz olduğu için, arama pazarlamacılığı endüstrisindeki nerdeyse herkes Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısını denedi. Bu, rakibinizin onu sizin kadar kullanmış olduğu manasına gelir. Sonuç olarak, önerdiği anahtar kelimelerin başka biri tarafından kullanılmış olma ihtimali yüksektir. Daha da kötüsü, bu araç tarafından “rekabet” terimi , firmanızla aynı anahtar kelimeler için derecelendirmeye çalışan diğer şirketlerin gerçek rekabeti yerine Google’ın AdWords hizmetinde rekabet manasına geldiği anlaşılmaktadır .

Bu, bu aletlerin kötü olduğu manasına gelmez. Aslında, her yeni sayfa ya da gönderi geliştirmeye başladığınızda bunları kullanma fırsatını değerlendirmelisiniz. Bununla beraber, yapmak istemediğiniz şey sadece onlara güvenmektir çünkü başka birinin de kuvvetli bir olasılığı vardır. Kendi pazarınızda ideal anahtar kelimelerin ne olduğunu görmek ve içeriğinizi bu anahtar kelime araştırmasına dayandırmak için diğer siteleri, özellikle de sıralamaları iyi olanları kontrol edin.

2. Algoritma Değişiklikleriyle Güncel Kalmamak

Muhtemelen, Google’ın arama algoritmasının değişmesinin bir neticesi olarak sitelerinin nasıl aniden gömüldüğünden şikayet eden bir çok insan duymuşsunuzdur. Bu, organik arama trafiğine güven duyan pek çok küçük işletme sahibini etkileyen ciddi bir sorun olsa da, çoğu insan, duyurulara dikkat ederek sitelerinin sıralamalarda zarar görme riskini büyük oranda azaltabilir. Google ve diğer arama hizmetleri, genelde arama sistemlerini kurcalamaya başlamadan evvel duyurular yapar.

Bu türden çok büyük bir değişimin ne zaman geleceğini daima işaret eden Google’ın fotoğrafı sosyal geliştirici hesaplarını takip etmeyi düşünün. Ayrıca , arama dünyasıyla genel itibari ile iletişim halinde kalmanıza yardımcı olabilecek, her şeyi kapsayan bir E-Ticaret SEO blogu okumayı düşünebilirsiniz . Arama endüstrisi içindeki kişilerden blog ve forum gönderilerini okumak, fotoğrafı hesapları takip etmekten daha etkili olabilir çünkü bu uzmanlar pazarlama konuşmasını kesip gerçekten önemli olan şeylere odaklanma eğilimindedir.

3. Çok Az İçerik Oluşturma

Çok sayıda farklı türde tekil ürün satan online alışveriş platformları gibi çok sayıda ürün açıklamasına sahip siteler, katalog listelerinde arama motorlarının bağlanması için yeterli içeriğe sahip olmadığından, sayfalarının bu kadar yüksek sıralanmasını genelde sağlayamazlar. Bazı insanlar, Google’ın en az 1000 kelimelik metin içeren sayfaları tercih ettiğini iddia ediyor. Sitenizin bir bölümünden diğerine içerik kopyalamaya başlamak istemeseniz de, her gönderinin üstünde yeterli miktarda materyal bulunduğundan emin olmalısınız. Daha zayıf alanları bulmak için bir Site Gezgini aracı kullanmayı düşünün.

4. Teknik SEO Tekniklerini İhmal Etmek

Çoğu küçük işletme sahibinin ve site yöneticisinin teknik SEO kavramına aşina olmaması iyi bir olasılıktır , ancak hızla endüstrinin çok büyük bir parçası haline geldi. Bu teknik, bir siteyi arama motorları için değil, onlara güç veren örümcekler için optimize etmeyi içerir. Bunu kullanmak isteyen şirketler, sitelerinin işleme sürecini yüklemesi ve optimize etmesi için gerekli olan süreyi azaltmalıdır. Çok fazla resim, video ya da animasyon bir siteyi yavaşlatabilir ve bu da sitenin Google’da ve diğer arama motorlarında düşük sıralamasına neden olur. XML site haritalarından ve HTTPS güvenliğinden yoksun olanlar da sıralamada düşük olacak ya da hiç olmayacak.

5. Teknoloji Yeniliklerini Unutmak

WebP görüntü formatı 2010’da piyasaya sürüldüğünde, çok az site operatörü çok dikkat etti çünkü çok zayıf görüntüler oluşturuyor gibi görünüyordu. Bununla beraber, bu fotoğraflar hızlı bir biçimde yüklendi, bu sebeple teknik SEO tekniklerine göre sıralama yapmaya çalışanlar için yararlı oldu. Artık AVIF görüntü formatı popüler olmaya başladığına göre, pek çok insanın buna yöneleceğini düşünürsünüz. Ancak, hala nispeten az sayıda site tarafından kullanılıyor.

Her yeni tarayıcı standardı çıktığında sitenizin tamamını yeniden biçimlendirmek için acele etmenize gerek yok. Bu, normalde masaüstü kullanıcıları kadar hızlı güncelleme almayan mobil kullanıcılar için problemlere neden olabilir. Bununla beraber, bu çözümleri aklınızda tutmak isteyeceksiniz çünkü aksi halde kolayca çözemeyeceğiniz bazı problemleri çözebilirler.

6. Kırık Bağlantıları Düzeltmemek

Google’ın Dizin Kapsamı algoritması bağlantıları izlemeyi tercih eder, bu sebeple çok sayıda bozuk olan siteleri derecelendirebilir. E-Ticaret platformunuz, bir ürün sattığında listeleri otomatik şekilde kaldırıyorsa, bozuk olanlarla bitmekten kaçınmak için diğer dahili bağlantıları güncelleyen bir tür komut dosyası yazmak isteyeceksiniz.

7. Yanlış Türde Bağlantılar Kurmak

E-Ticaret SEO uzmanları uzun süreden beri “Bize Ulaşın” ya da “Hakkımızda” sayfasına bağlantıların küçük işletme sahipleri için en iyisi olduğunu söylüyorlar, ancak pek çok kişi bunun yerine istemeden spam gibi görünebilecek bir dizi uzun kuyruklu bağlamsal bağlantı eklemeye devam ediyor . Bir tarama ajanı.

Tutturulması zor bir denge olsa da, içeriğinizde bu gibi çok fazla bağlantı olmasını istemezsiniz. Tüm bu bağlamsal olanları eklemek yerine çok kolay bir düz metin site haritası oluşturmayı düşünün . Sitenizi spam gibi göstermeden tarayıcıların tutabileceği toplam bağlantı sayısını artırabilir.

Diğer arama motorlarını da unutma. Google en büyük oyuncu olsa da, diğer herkezin en sevdiği çevrimiçi araçlarda neler olup bittiğini takip etmek isteyeceksiniz, bu şekilde rekabette bir adım önde olabilirsiniz.

ŞİMDİ ARA