SEO Web Tasarım

Alan Adı Seçimi .Com .Net .Org Arasında Nasıl Seçim Yapabilirim?

Alan adı seçimi Başlıktaki soruya verilen en basit, en doğrudan cevap, genellikle her zaman bir .com alan adıyla gitmek istediğinizi söylemektir  .

Elbette, her şirketin ve her web sitesinin bireysel ihtiyaçları vardır ve benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır, bu nedenle her zaman bu kadar kesilip kurutulmayabilir. Öyleyse, bu seçeneklerin her birine daha yakından bakalım ve ardından üst düzey etki alanları (TLD’ler) dünyasına daha da derinlemesine dalalım.

Neden .com Uzantısını Öneriyoruz?

Bir domain .com alan adı, açık arayla en yaygın uzantıdır ve çoğu şirket için hala en önemli değeri taşır.

Neden? Çünkü müşterilerinizin çoğu, şirketinizin web sitesinin “[işletme adınız] .com” olacağını varsayacaklar (tabii uzantınız ticari markalı işletme adınızın bir parçası değilse – ancak bununla ilgili daha fazlası biraz sonra ).

Yine de şu sorunun sorulması gerekiyor: Bir .com uzantısının arama sıralamanıza doğrudan etkisi var mı?

.Com’lar hala Google’ın tercih ettiği uzantılar gibi görünse de, düşündüğünüz nedenlerden dolayı olmayabilir.

yeşil nokta com
alan adı seçimi

Gerçekten düşündüğünüzde, Google’ın bir uzantıyı diğerine göre önceliklendirmesinin tek nedeni, internet kullanıcıları olarak aklımızda .com alanlarını varsayılan olarak belirlememizdir. Bu şekilde olmasını bekliyoruz ve gerçek işletmeleri .com’larla ilişkilendiriyoruz ve bu nedenle Google varsayımlarımıza göre oynamayı seviyor.

Yani evet, bir .com’un sıralamanıza yardımcı olacağını söyleyebiliriz, çünkü abcd.com’u abcd.anythingelse’den daha fazla kullanıcı tıklayacak .

.Org Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Elbette bu, diğer TLD’lerin bir yeri olmadığı anlamına gelmez. Özellikle bir .org alanı, iyi bilinir ve güvenilirdir.

Bu uzantı, hayır kurumu veya kar amacı gütmeyen siteler için normal seçimdir. Bununla birlikte, .org uzantısını kullanan, kâr amacı gütmeyen başarılı siteler vardır ve eğer bunu doğru kullanırsanız, .org, sosyal güven veya doğrulamada size bir artış sağlayabilir (birçok kullanıcı .org’a daha hayırsever olarak bakma eğilimindedir. site).

Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, çoğu kullanıcı şirketinizin alan adının .com uzantısını içerdiğini varsayacağından, şirketinizi doğrudan adınıza bağlı .org ile markalandırmanız gerekecektir.

Sıralamalara gelince, .orgs hala iyi durumda, ancak çoğu kar hedefli kategoride eşleşen bir .com kadar etkili olmayacaklar.

.Net Uzantısı Ne Zaman Kullanılır?

Bir .net uzantısı en popüler ikinci uzantıdır, ancak diğer ikisinin aynı faydalarını gerçekten sağlamaz. Yine de, genellikle müşteriler tarafından güvenilir veya yetkili bir uzantı olarak kabul edilir ve bir müşteri bunu duyarsa, web sitenizi daha sonra aradıklarında muhtemelen hatırlayacakları için yeterlidir.

SEO açısından bakıldığında, .net diğer özel uzantılardan daha iyidir, ancak .com ve .org uzantılarında pek yukarıda olmadığı için, bir .com adı kullanmanın aynı faydalarını elde edemeyebilirsiniz.

Bununla birlikte, ideal .com adınız mevcut değilse, .net sağlam bir ikinci seçenek olabilir.

.Org veya .net Alamadığınızda Özel İsimler Değer mi?

En iyi 3 uzantı türünden birini alamadıklarında şirketler için çok cazip olabilecek bir dizi özel alan adı uzantısı vardır.

üst düzey alanlara sahip işaretler
alan adı seçimi

.Aaa’dan .zw’ye kadar yüzlerce farklı uzantı mevcuttur .

Bazen şirketler, adlandırma kurallarında biraz daha yaratıcı olmak için bu rotaya gidebilir. Bazen şirketler a. crazyname aslında daha akılda kalıcı olacak.

Bu adı tanıtmak, markanızla ilişkilendirmek ve ilgili SEO taktikleri üzerinde daha çok çalışmak için zamanınız ve yeteneğiniz varsa , bu kesinlikle bir seçenektir.

Uzmanlık Alanı Son Derece Alakalıysa Ne Olur?

Geleneksel bir üst düzey alan adı olmasalar bile, işletmeniz için harika bir fikir gibi görünebilecek oldukça alakalı bazı uzantılar vardır.

Örneğin, birkaç yıl önce hukuk firmalarının .law alan adı için başvurabilecekleri duyurulmuştu.

İsim için başvurmanız gereken basit gerçek burada önemlidir. Bu, üzerinde kısıtlamalar olduğu anlamına gelir ve baro sicil numaraları ve avukatın çalışma iznine sahip olduğu eyalet veya yargı alanı gibi bilgileri gerektirecektir.

Bu tür düzenlenmiş alan adları (.edu ve .gov gibi) çok değerli olabilir ve SEO’nuzu etkileyebilir , ancak arama motorlarında adı sıralamak ve kalıcı olduğundan emin olmak için hala çok daha fazla çalışmaya bakıyorsunuz. müşterilerinizin kafasında.

.Co Yeterince Yakın mı?

Bir .co alan adı, .net alan adından hem daha iyi hem de daha kötü olabilir. İki ucu keskin kılıç gibi bir .com etki alanına gerçekten yakındır.

Bir yandan .com’a çok yakın görünüyor, bu nedenle müşteriler onu doğal olarak aynı türdeki COMmercial faaliyetleriyle ilişkilendirecekler. Ancak, bunu .com olarak hatırlamaları ve web tarayıcılarına .com yazmaları çok daha olasıdır.

Öyleyse, basitçe söylemek gerekirse, .com mevcutsa, bununla devam edin. .Co kodunu bir geri dönüş planı olarak kullanabilirsiniz.

Trendydense Güvenilirliği Seçin

Şirketlerin ülke kodu üst düzey alan adlarıyla ne zaman gerçekten yaratıcı olacağını unutmayın. (Akla gelen birkaç tanesi Bit.ly, About.me ve del.icio.us’dur. Harika görünüyorlardı, eğlenceliydi ve bazı benzersiz isimler yaratmak için .ly ve diğerlerini kullanan bir şirket trendi başlattılar.

Ve tabii ki trend uzun sürmedi. Ve bugün deneseydiniz, muhtemelen oldukça eski moda görünecektir.

Bir yıl içinde o kadar da moda olmayabilecek bir trendi taahhüt etmeden önce işe yaradığını bildiğiniz şeye bağlı kalın.

Alan Adları Uzantılarından Daha Fazlasıdır

.Com / .org / .net sorusu, markanızı çevrimiçi olarak oluşturmaya başladığınızda düşünmeniz gereken ilk sorudur. Alan adınız, iş ve pazarlama çabalarınızda kritik bir varlık haline gelmek üzere olduğundan, bilinçli bir karar vermek önemlidir.

Öyleyse, uzantının ötesinde, alan adları hakkında bilmeniz gereken başka ne var ?

Yeni başlayanlar için şöyle olmalıdır:

  • Unutulmaz
  • Kısa
  • SEO dostu
  • Yazılabilir
  • Marka üzerinde

Etki alanınız çevrimiçi pazarlama çabalarınıza nasıl yardımcı oluyor? Değişiklik yapmanın zamanı geldi mi? Daha fazla iş elde etmek için yeniden markalaşıyor musunuz? Yardımcı olabiliriz.

Bir yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonŞİMDİ ARA